119 találat a(z) vállalkozó cimkére

Fiatalok kaphatnak támogatást vállalkozáshoz Cikk

Indul a Lépj a piacra! program szerdán a fiatalok vállalkozóvá válásának elősegítésére – nyilatkozta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára az MTI-nek.

Öregségi nyugdíjas vállalkozó közterhei Kérdés

A kérdésemre nem kaptam választ, nem a szakképzési hozzájárulást kérdeztem, hanem a közterheket (milyen adók és járulékok terhelik) Ha lehet sürgös választ kérek szépen, még az eredeti kérdésemre.

Katás vállalkozó szolgálati ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lokál Extra 01.19-ei számában a cikk írója azt állítja, hogy a katás vállalkozónak az 50 ezer forint fizetése mellett a szolgálati ideje lerövidül (2017-ben egy katás nap csak 0,7 napnyi szolgálati időnek számít).Eddig azt az információt kaptuk, hogy nem befolyásolja a szolgálati időt a tételes kata fizetése, tehát ha 12 hónapon át fizeti a havi 50 ezer forintot, akkor az 365 nap szolgálati időnek számít. Természetesen a nyugdíj összegét befolyásolja. Szeretném megtudni, hogy ezt melyik törvény melyik paragrafusában találom meg.

Nyugdíjas vállalkozó? Így válasszon az adózási formákból! Cikk

Nyugdíjas vállalkozók számára milyen előnyei, illetve hátrányai vannak a kisadózásnak a kiegészítő tevékenység folytatásával szemben? Az összehasonlításkor a vállalkozási formát, a közteherfizetést, a keresőtevékenység korlátját és a nyugdíjemelést vettük alapul.

Itt van minden, amit tudnia kell az szja-bevallásról Cikk

Nem csupán a bevallók száma, hanem a jövedelmek is nőttek 2015-ben, legalábbis erről tanúskodnak a személyijövedelemadó-bevallások. A munkavállalók egy év alatt mintegy 589 milliárd forinttal kerestek többet, a családok pedig több adókedvezményt vettek igénybe, mint 2014-ben.

Közvetítői díj utáni adó- és járulékkötelezettség az EU-n belül és kívül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású tevékenységem mellett, mint magánszemély, magam is ügyfélként, két – egy EU-s és egy harmadik országbeli online brókercéggel – állok kapcsolatban (amit írásban is rögzítettünk), mely szerint az általam közvetített (az én promóciós számomra hivatkozó) ügyfél után, meghatározott összegű jutalékot kapok. A brókercégek folyamatosan írják jóvá számomra a jutalék összegét, melyhez időnként úgynevezett lehívással jutok hozzá. Számla semmilyen formában nem készül, az ügyfélközvetítés eseti jellegű. Kérdéseim a következők: 1. Végezhetem ezt a tevékenységet magánszemélyként vagy köteles vagyok más formában (vállalkozóként) eljárni? 2. Miként kell bevallani az ebből származó jövedelmet (az szja bevallásban önálló tevékenységből származó jövedelem vagy külföldről származó jövedelem), elszámolható-e ezzel szemben költség? 3. Van-e járulékkötelezettsége (eho)? Köszönettel: Labundy Péter

Bér pótlékolása Kérdés

Tisztelt adózóna. Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni:Van egy éjjel-nappali bolt, ahol 3 fő alkalmazott van 5/2-es munkarendben dolgoznak. 1 fő heti 30 órában 6-12 óráig. 1 fő heti 20 órában 12-16 óráig. 1 fő heti 30 órában 16-22 óráig. Ugyanaz a dolgozó ugyanabban a beosztásban dolgozik állandóan. Változtatás nincs. Ezen felüli időszakban a vállalkozó dolgozik, szükség esetén kisegítő családtaggal. Ebben az esetben kell-e valamilyen pótlékot fizetni? Jól gondolom, hogy a kisegítő családtag után nem kell járulékot fizetni? És a NAV-hoz nem kell bejelenteni? Köszönöm a válaszát Tisztelettel Pánti Etelka

Alkalmazottként és vállalkozóként egy vállalkozásban dolgozni Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem egyéni vállalkozóként futárszolgálatot üzemeltet. Jómagam mint könyvelő alkalmazottként dolgozom nála. Most lenne egy másik lehetőség, aminél nekem mint könyvelő számláznom kellene. Az lenne a kérdésem, hogy ha maradnék a férjem vállalkozásában alkalmazottként mint adminisztrátor és a könyvelést vállalkozóként számláznám neki, ütközik-e bármilyen törvénybe, szabályba, illetve ez a felállás kapcsolt vállalkozásnak minősül-e? Válaszát köszönöm! Tisztelettel Csabainé!

Egyéni vállalkozást indítana? Ezeket kell átgondolnia Cikk

Ha valaki egyéni vállalkozásra adná a fejét, ennek bonyolultsága miatt legjobb, ha személyesen keres fel egy adótanácsadót, de vannak általánosan megválaszolható kérdések is. Olvasói érdeklődésre az utóbbiakat ismertetjük.

Vállalkozóknak ígért hitellel csalt ki ötvenmilliót, ügyvéd segített a csalásban, nő az elköltésben Cikk

Mintegy ötvenmillió forinttal károsított meg vállalkozókat egy 44 éves nyírábrányi férfi, akinek egy nyíregyházi ügyvéd is segítséget nyújtott a bűncselekmény-sorozat elkövetésében – tájékoztatott az ügyben indított nyomozás lezárásáról a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata.

Építkezik? Nem mindegy, hogy 5 vagy 27 százalék az áfa Cikk

Magánszemély építkezik, szeretne áfa-visszatérítést, a vállalkozót viszont köti az 5 százalékos számla kiállításának kötelezettsége. Eleget tehet-e a magánszemély kívánságának, vagyis kiállíthat-e 27 százalékos áfát tartalmazó számlát? Bartha László adójogi szakjogász válaszol.

Vissza nem térítendő támogatás fiataloknak Cikk

Fiatalok vállalkozóvá válásához lehet maximum 3 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyerni egy most megjelent, 2,9 milliárd forint keretösszegű pályázatból.

Egyéni vállalkozó saját ingatlan bérbeadása a vállakozásnak Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ha adott egy áfakörbe bejelentkezett egyéni vállalkozó, aki a vállalkozásához használja a saját garázsát raktárnak, lakásának egy részét irodának, akkor magánszemélyként bérbe adhatja-e azokat bérleti díj ellenében, amely bérleti díjat az egyéni vállalkozásban költségként elszámol? Megköszönve válaszukat, tisztelettel: Hain Zoltán (06-20-4031008)

5 millió áfa-visszatérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építkezés előtt állunk a feleségemmel és az adóvisszatérítési támogatással kapcsolatban kérdeznék. A ház alapozását, a falak és tetőszerkezet elkészítését, festési munkálatokat, burkolást egy vállalkozó végezné. Az épület gépészetét egy másik vállalkozó végezné. A nyílászárók, villanyszerelési munkák, garázskapu beépítése is mind-mind külön vállalkozó által lenne elvégezve. A különböző vállalkozókkal én szervezem le a munkát és kötök szerződést, egymástól függetlenek. Ez esetben minden vállalkozó 27 százalékos áfakulccsal fog nekem számlát adni, én pedig jogosult leszek az 5 milliós áfa-visszatérítési támogatásra? Ugyanis a nemrégiben NAV által kiadott tájékoztató 10. pontjában lévő esettanulmányban arról van szó, hogy függetlenül attól, hogy szerkezetkész, félkész vagy befejezett egy ingatlan a vállalkozó akkor is 5 százalék áfát kell, hogy felszámítson, még ha a maradék munkálatokat más vállalkozó végzi is el. Így akkor nem értem, hogy milyen esetben tudok úgy építkezni, hogy az első vállalkozónak ne 5 százalékos áfát hanem 27 százalékot kelljen kiállítania, hogy igénybe vehessem az áfa-visszatérítést. Az ÁFA visszatérítéshez pedig az van írva, hogy olyan szerződést nem köthetek a kivitelezővel ami után ő ingatlannyilvántartásba bejegyzendő ingatlan ad át, de tudtommal ez a használatba vételi engedély utáni állapot. Így viszont nem értem miért kéne 5% áfát felszámítania amikor használatbavételi engedély előtt adja át az ingatlant. Válaszukat köszönöm!

Nehezített pálya ápolási díjban részesülőknek Cikk

Csiki-csuki helyzetbe kényszerítik a jogszabályok az ápolási díjban részesülőket, akik ellátása túl alacsony ahhoz, hogy abból megélhessenek, viszont munkavállalásra, vállalkozásra csak nehezített előírások mentén van lehetőségük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink