122 találat a(z) tárgyi eszköz értékesítése cimkére
Katás bt. tárgyi eszközt értékesít
Kérdés
Alanyi adómentes, katás bt. bevétele humán-egészségügyi ellátásból származik, éves szinten 7 millió forint, eddig kb. 4 millió forint. Teherautót nyert külföldön, amelyet behozatala után szeretne értékesíteni. A kiszámlázás során átlépjük a 12 milliós értékhatárt. Szerintünk az alanyi áfakörből nem kerülünk ki, mivel tárgyieszköz-értékesítés, nem számítandó bele az értékhatárba, ezért a számlában sem számítunk fel áfát. A bevétel 12 millió fölötti része után 40 százalék adót kell befizetni. Jól gondoljuk-e? Előre is köszönöm a válaszukat. Oroszné Menyhért Valéria
Alanyi adómentes tárgyi értékesítése
Kérdés
Ügyfelünk 2017. 01.01-től alanyi adómentes adózó, 2019-ben meg kívánja szüntetni vállalkozását. A tárgyév során értékesíteni fogja a birtokában lévő tárgyi eszközöket. Tisztában vagyok vele, hogy az értékesítés során áfát kell számláznia és fizetni az eszközértékesítések után. Van viszont egy speciális probléma: 2007.01.01-én aktivált egy 400 ezer forint értékű (áfával növelt érték) bérelt ingatlanon végzett beruházást. A bérelt ingatlan a társaság székhelye, egyben a a tulajdonosok családi háza, emiatt a beruházás során az áfa nem került levonásra. Kérdésem: a bérelt ingatlanon végzett beruházást a társaság értékesíteni kívánja a tulajdonosnak. Ezt az értékesítést áfával növelt értéken vagy áfa nélkül kell megtennie?
Szünetelő katás egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítése
Cikk
Alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, eközben viszont értékesítené az egyéni vállalkozásban korábban beszerzett tehergépjárművét. Meg kell-e szakítani a vállalkozás szüneteltetését a tárgyieszköz-értékesítés miatt? Kiszámlázható-e adómentesen a tehergépjármű? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Áfa alanyi mentes egyéni vállalkozó tárgyi eszköz értékesítésekor
Cikk
Az áfával, illetve a számlázás során milyen kötelezettségei vannak az alanyi mentes egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz értékesítésekor. Az Adózóna olvasójának kérdésére Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó tárgyi eszköz értékesítés
Kérdés
2006. évben indítottam egyéni vállalkozásomat alanyi áfamentesként, azóta is az vagyok. 2008. évben magánszemélytől adásvételi szerződéssel vásároltam vállalkozásomba egy használt tárgyi eszközt, amit el szeretnék most adni. Azzal tisztában vagyok, hogy mivel vállalkozásomban használtam és költségként elszámoltam, értékesítéskor számlát kell kiállítanom. Első kérdésem az lenne, hogy áfásan kell-e a számlát kiállítanom attól függetlenül, hogy már a vásárláskor is alanyi mentes voltam és egyébként is magánszemélytől vásároltam használtan adásvételi szerződéssel áfamentesen? Ha áfás számlát kell kiállítanom, akkor ha bevallom a 65-ös áfabevallás nyomtatványon a fizetendő áfát, milyen időszakra kell elkészítenem (havi, negyedéves, éves), és a bevallás első oldalán be kell-e valamilyen pontban jelölnöm, hogy alanyi mentesként miért nyújtom be? Az adóalap és adó sora pedig ugyanaz, mint a normál értékesítésnél? A tárgyi eszközt a 855903 Nyelvi magánoktatás és 855908 Nyelvi képzés ÖVTJ kódok alatti tevékenységhez használta. Köszönöm válaszukat előre is.
Tárgyi eszköz értékesítése alanyi adómentes egyéni vállalkozóként
Cikk
Áfával terhelten kell-e értékesítenie az alanyi adómentes egyéni vállalkozónak a mentes időszak alatt vásárolt tehergépkocsit? Hogyan kell kiállítani a számlát? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Tárgyi eszköz értékesítése alanyi adómentesként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó a mentes időszak alatt vásárolt tehergépkocsiját értékesítette. Megítélésünk szerint ezt csak az általános szabályok szerint, tehát áfával terhelten teheti meg. A járműkereskedő nem fogadja az áfatartalmú számlát, mert nevezett áfakódja 1-es. Kérdésünk a következő. Hogyan kell ilyen esetben kiállítani számlát, hogy a kereskedő részére is megfelelő legyen? Jól gondoljuk-e, hogy a mentes áfajelölés ebben az esetben nem helytálló? Nem szeretnénk ügyfelünket hátrányos helyzetbe hozni, a praxisunkban még nem volt hasonló gazdasági esemény. Természetesen az ügylethez levonás is tartozhat amennyiben a figyelési idő még nem telt el. Az értékesítés megtörtént, nem lehettünk rá hatással. Ügyfelünk előtt utasította a kereskedőt a cég könyvvizsgálója, hogy nem fogadhat be csak mentes számlát. Elbizonytalanodtunk álláspontunkban, viszont közeleg a bevallási határidő, és azt a jogszabályoknak megfelelően szeretnénk elkészíteni. Köszönettel: Mlinár Jánosné
Tárgyieszköz-értékesítés szünetelés alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó a korábban a vállalkozásban elszámolt tárgyi eszközét értékesíteni szeretné. Megteheti-e, ha igen, mikor, milyen bevallási és adófizetési kötelezettsége keletkezik? Köszönöm válaszát: CsCs
Áfa felszámítása különbözeti áfával vásárolt tárgyi eszköz értékesítése során
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik társaságunk – amely egyébként az általános szabályok szerint adózik – 2015-ben a különbözeti adózás szabályai szerint vásárolt egy motorkerékpárt, amelyet az idei év folyamán értékesíteni szeretne. Azt már tudjuk, hogy az értékesítésre az ő esetében a különbözeti adózás szabályai nem érvényesülnek, mivel azt csak továbbértékesítési célra beszerzett tárgyi eszközöknél lehet alkalmazni. A kérdés az lenne, hogy a számlát áfásan kell kiállítania, vagy adómentesen? Segítségüket előre is köszönöm. Lengyelné Zsuzsa
Tárgyi eszköz értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pénztárkönyvet vezető, szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó tárgyi eszközt értékesít. Az ügyletről számla készül, melynek összege bevételként szerepel a pénztárkönyvben. Kérdésem a következő: az értékesített tárgyi eszköz nettó értékét – amelyen a nyilvántartásban szerepel – milyen módon érvényesítem: költségként, vagy az szja-bevallásban a többi elszámolt értékcsökkenés között kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: U.Vera
Tárgyi eszköz értékesítése a kiva alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2018. 01. 01-jén belépett a kiva hatálya alá. A kft. az áttéréskor nem élt a tárgyi eszközök könyv szerinti és számított nyilvántartási értéke alapján adózás előtti eredmény módosítással. A kiva hatálya alatt értékesíteni szeretné egy teleknek minősülő ingatlanát. Az ingatlanszerzés a 2017. év során történt. Az értékesítés a telek könyv szerinti értékének megfelelő értéken történne. Kérdésem: a fenti gazdasági esemény milyen hatással lesz a 2018. évi kiva adóalapjára, illetve, ha a későbbiekben visszatérne majd a társasági adóra, akkor milyen korrekciót kell elvégezni az értékesített tárgyi eszközökkel kapcsolatban. Köszönöm válaszát.
Nyíltvégű lízing idő előtti lezárása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy kft. személygépkocsit lízingel nyíltvégű konstrukcióban, melyet árbevételszerző tevékenységéhez használ. Pár hónap után azonban úgy dönt, megválna az autótól, mert mégsem váltotta be a hozzáfűződő reményeit. Ugyanakkor egyik partnere megvenné tőle az autót. A kft. idő előtti lezárását kéri a szerződésnek, rendezi az összes kötelezettségét a lízingbeadó felé, ezzel meg is szerzi a tulajdonjogot. Másnap pedig tovább értékesíti a személyautót üzleti partnere felé. Kérdésem, hogy ilyen esetben a kft. részéről ez tárgyi eszköz értékesítésének minősül-e, vagy a gépkocsit készletre kell venni, mivel azért végtörlesztett, hogy el is adja? Válaszát előre is köszönöm!
Tárgyieszköz-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenységhez (humán egészségügyi ellátás) beszerzett tárgyi eszköz (orvosi) értékesítésénél kell-e áfát felszámítani? A cég áfa alanyi mentes is egyben. A tárgyi eszköz beszerzésére vonatkozó számla áfát tartalmazott, de a cég természetesen ezt nem helyezte levonásba. Kérdésem még kiterjedne arra az esetre is, hogy ha az értékesítésre kerülő tárgyi eszköz nem orvosi eszköz, hanem személygépkocsi (magánszemélytől vásárolt). Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Őstermelésből származó bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk mezőgazdasági őstermelők könyvelésével és a hozzá kapcsolódó bevallások elkészítésével is foglalkozik. Egy ügyfelünkkel kapcsolatban, aki őstermelői minőségben családi gazdálkodó is, merült fel a következő kérdés: Az őstermelők e tevékenységéből származó bevételének 8 millió forintos értékhatárába az általa értékesített tárgyi eszköz bevételét bele kell-e számolni?
Katás ingatlan- és tárgyieszköz-értékesítése
Kérdés
Tárgyi mentes tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozó ingatlanát (telephely) és tárgyi eszközeit értékesíti. Az árbevéte átlépi a 8, illetve a 12 millió forintos értékhatárt. Kérdésünk: a tárgyi eszköz és ingatlan értékesítése áfaköteles-e és ezután mint katás kell-e adózni? Köszönöm a segítségüket.