1645 találat a(z) támogatás cimkére
Fiatal gazda támogatása a katában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A https://adozona.hu/kata_kiva/Katas_egyeni_vallakozo_tamogatasainak_megit_IMN1X1 cikkhez kapcsolódóan: 2015. évben folyósított EMVA Fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtandó támogatás (24/2015 (IV.28.) MVM rendelet alapján a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához) katás bevételnek számít-e? 2019. júliustól vagyok katás egyéni vállalkozó. A fennmaradó támogatásból a katás egyéni vállalkozói időszakom alatt vásároltam földterületet. 19KATA bevallásban a földterület-vásárlásra elköltött támogatást kell-e szerepeltetni? Várom a megtisztelő válaszát.
Civil közhasznú társaság támogatás, ösztöndíj 3
Kérdés
Kedves Adózóna, Surányi Imréné! Köszönöm válaszát, mellyel kapcsolatban további kulcskérdések merültek fel. Az ön véleménye szerint csak és kizárólag a közhasznú alapítványokra és egyesületekre vonatkozik az Szja tv. 1. sz. melléklet 3.3. pontja? Idézem: "..3.3. * a jótékony célú közadakozásból, a közérdekű kötelezettségvállalásból, a közhasznú egyesületből, alapítványból, közalapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával.." Ön szerint a közhasznú civil társaságra egyáltalán nem vonatkozhat? Az érintett társaság csak és kizárólag közhasznú tevékenységet végez az alapszabályzatában leírtak alapján. 1. köznevelési feladatához a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 2. § (2) bekezdés, 2. kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó feladatához a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény 4. § (1) bekezdés d), f) és g) pontjai; 5. § (2) bekezdés d) pont; az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 141. § (3) bekezdés f) pontja, 150. (1) bekezdés d) pontja, 3. népegészségügyi feladatához az egészségügyrő szóló 1997. évi CLIV. törvény 35. §. (1) és (2) bekezdései, hasonlóan, mint egy közhasznú alapítvány. Másik két kérdés, melyekre még nem kaptam választ : 1. A társaság pályázati kiírással támogatást ad, lehet adómentes ösztöndíj vagy csak alapcél szerinti költségtérítés? 2. A magánszeméllyel hogyan számolhat el? Igazolt számlák? Igazolt költségtérítés? Köszönöm szépen részletes válaszát.
Civil közhasznú társaság támogatás, ösztöndíj 2
Kérdés
Kedves Adózóna, Surányi Imréné! Köszönöm válaszát, melyet kérek pontosítani! (https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_6_Civil_kozhasznu_tarsasag_tamogata_ldy) Alap cél szerint támogatást kíván adni magánszemélyeknek (egyetemi hallgatók, tanárok, oktatás, fejlesztés, innováció, kutatás, kongresszus, utazási stb. költségek, publikáció). A közhasznú civil társaság magánszemély részére milyen támogatást adhat, és annak mi az elszámolási menete? Találtam egy szakmai cikket, mely szerint a közhasznú civil társaságokra is vonatkozik az szja-törvény 1sz. melléket 3. pontjában foglaltak. https://www.nonprofit.hu/tudastar/mik-kozhasznu-szervezet-szolgaltatasait-igenybe-vevok-szemelyi-jovedelemado-kedvezmenyei Ezen túl kikértem egy jogász véleményét is az ügyben. Mivel a közhasznú tevékenységet a Ptk. definiálja véleménye szerint vonatkozik rájuk is a hivatkozott paragrafus? Tehát a kérdésem továbbra is: közhasznú civil társaság adhat-e adómentesen ösztöndíjat, adhat-e támogatást adómentesen? Támogatás adásának mi a számviteli bizonylata? A támogatottnak hogyan kell elszámolnia a kapott összegről? Köszönöm szépen válaszát.
Fontos tudnivalók a katás egyéni vállalkozók bevallásáról
Cikk
A tevékenységét folyamatosan végző katás egyéni vállalkozónak 2020. február 25-éig kell a bevallásadási kötelezettségét teljesítenie a 19KATA nyomtatványon. Adózónak a 2019-ben elért bevétel nagyságáról és a tételes adó fizetésével érintett hónapok számáról kell nyilatkoznia. A nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.
Kft. erdőtelepítése bérelt földterületre
Kérdés
A családi kft. tagjai a kft. részére ingyenes használatra átadták a saját tulajdonú földterületüket, melyen a kft. erdőt telepített támogatással. A támogatási idő már lejárt. Közben a kft. működése már nem volt gazdaságos, ezért végelszámolással meg akartuk szüntetni a kft.-t. Családi ok (ügyvezető tag elhalálozása ) miatt erre már nem került sor. A hagyatéki tárgyalást követően szeretnénk megszüntetni a kft.-t. Kérdésünk a következő: hogyan lehet visszaadni a földterületet a tulajdonosok részére, melyen az erdőtelepítés történt? Van-e lehetőség az erdőt leírni, vagy kivezetni? Ha nem, akkor milyen adó terhelné a tagokat a kft. megszűnését követően?
Családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy négy fős családban mind a két szülő külön-külön rendelkezik vállalkozói igazolvánnyal, mindketten az általános szabályok szerint állapítják meg az áfafizetési kötelezettségüket. Mindkettőjük családi gazdálkodóként bejegyzésre került, ahol egy- egy kiskorú gyermekük a tag. Szeretnék átalakítani a családi gazdálkodásukat, akként, hogy az édesapa nevén lévő családi gazdálkodást megszüntetnék és az édesanya vezetése alatt működne a családi gazdálkodás a továbbiakban a négy fő családtaggal. Az édesapa áfakörös egyéni vállalkozása nem szűnne meg. Ebben az esetben terheli-e valamilyen adófizetési kötelezettség (meglévő tárgyi eszköz, készlet utáni áfa), esetleg szja a családi gazdálkodását megszüntető édesapát? Az egyéni vállalkozását megtartó édesapa nevében, a családi vállalkozást érintően történhet-e értékesítés, az ő tulajdonában lévő, illetve az általa bérelt földek után a földalapú támogatás a családi gazdálkodás bevételének számít-e, valamint elszámolható-e az ő nevére szóló költségszámla, földbérleti díj a családi gazdaságban?
Már pályázhatnak a kkv-k versenyképesség-javítási pályázatokra
Cikk
Csütörtöktől adhatják be a támogatási kérelmeket a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének javítását, illetve a külpiacra lépésüket segítő kiemelt pályázati felhívásokra – tájékoztatta Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-t.
Katás bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy a katás egyéni vállalkozó tárgyévi bevételei között kell-e nyilvántartani a Munkaügyi Központtól tárgyévben kapott vállalkozóvá válási támogatás összegét? A vállalkozóvá válási támogatás összege beletartozik az alanyi mentes 12 milliós összeghatárba? A segítségüket előre is köszönöm!
Közhasznú egyesület ingatlan értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, amely 2019-ben 140 millió forint árbevételt produkált, támogatásokból, adományokból és pályázatokból + 1 millió forintot ingatlan bérbeadásból, összesen: 151 M forint. Eladott egy ingatlant (tárgyi eszköz) 26 milli forintért. Így összesen 167 millió forint árbevétele volt. Hogyan számoljuk ki a társasági adót? Az árbevétel miatt van 15 százalék mentesség, az 25 millió forint. Az eladott ingatlan értéke 26 millió – 25 millió = 1 millió lesz az adóalap? 9 százalék tao-val? Köszönöm!
EMVA Támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az "Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) társfinanszírozásában megvalósuló beruházások igénybe vételének általános feltételeiről szóló 23/2017. FVM rendelet a hatálya alá tartozó fejlesztési támogatásokra kimondja, hogy azokat a tőketartalékban kell elszámolni. A 2014-2020. időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló, 272/2014 kormányrendelet azonban nem tartalmaz ilyen előírást. Az lenne a kérdésem, hogy mikor járok el helyesen: ha a tőketartalékba helyezem a támogatás összegét vagy a kapott beruházási támogatást a felhasználásig halasztott bevételként tartom nyilván? Előre is köszönöm válaszukat, tisztelettel: Lőrincz Margit
Idén is jár a támogatás a jogosítvány megszerzéséhez
Cikk
Idén is segítséget kapnak a 20 év alatti fiatalok jogosítványuk megszerzéséhez – írja a kormany.hu-n az EMMI.
Fogyatékos csecsemô utáni támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértô ! Munkatársunknak nemrégen végtagfogyatékos gyermeke született. Alsó kar kézfej hiánnyal. Érdeklôdni szeretnék, hogy milyen támogatás igényelhetô az édesanya részére, a csecsemô után? Válaszát köszönöm !
Pályázati elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy költségvetési szerv támogatási kérelmet nyújtott be egy pályázatra, aki alanya az áfának, de a támogatási kérelemben megjelölt, támogatásból finanszírozott tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségeire vonatkozóan adólevonási jog nem illeti meg. Az elszámolásnál az áfával növelt (bruttó) összeg kerül figyelembevételre. A költségvetés megtervezésekor a költségeket nettó egységár–nettó egységárra jutó áfa-bruttó egységár bontásban kellett megtervezni.A költségvetés tervezésekor nem voltak az adott tevékenységek tekintetében a (köz)beszerzési eljárások lebonyolítva. A projekt megvalósítása során egy adott tevékenység vonatkozásában a beszerzés eredményeként egy olyan gazdasági szervezet adta a legalacsonyabb árat, aki áfakörbe nem tartozó, így a vállalkozási szerződésben a vállalkozói díj nettó és bruttó összege megegyezik. Az adott tevékenységet tartalmazó költségsoron így maradvány keletkezett a 0 százalékos áfatartalom miatt, amely összeget az irányító hatóság nem enged átcsoportosítani más sorra a 272/2014.(XI.5.)kormányrendelet 1. sz. melléklet 68.3. pontjára hivatkozva. Kérem segítségét abban, hogy a támogatást igénylő tekintetében a bruttó elszámolás pontosan mit jelent, azt, hogy neki csupán a bruttó összeget kell figyelembe venni, és ehhez igazítani a nettót attól függően, hogy az adott tevékenység 0-5-27% áfa tartalommal bír? Illetve a kormányrendelet értelmében valóban nem lehet a maradvány összeget átcsoportosítani? Köszönöm a válaszát.
Fiatal gazda, egyéni vállalkozó, családi gazdaság tagja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda, támogatást igénylő ügyfelem kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt, mert a támogatás miatt szükséges volt, de emellett családi gazdálkodás tagja is. Amennyiben ugyanazt a tevékenységet végzi, mint a családi gazdálkodás, úgy hogyan kell helyesen eljárni? Az egyéni vállalkozásból származó jövedelmét az szja-bevallás 13. lapján számolom el, míg a családi gazdaság rá jutó részét pedig a 12-es lapon részletezem? Vagy esetleg összevontan kell kezelnem? NAV információs füzetében olvastam, hogy amennyiben a családi gazdálkodó mezőgazdasági termelői tevékenységére tekintettel szerepel az egyéni vállalkozói nyilvántartásban, úgy nem egyéni vállalkozóként, hanem család többi tagjával együtt a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezőkre vonatkozó szabályok szerint kell adóznia. Amennyiben a családi gazdaság növénytermesztéssel foglalkozik, a fiatal gazda pedig állattenyésztéssel, akkor külön lehet választani, és az egyéni vállalkozását külön venni a családi gazdaságtól?
Pályázati felhívás a foglalkoztatásbővítés ösztönzésére
Cikk
Megjelent a Foglalkoztatásbővítés ösztönzése című pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében – közölte Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár. A támogatási kérelmeket 2020. január 27-étől lehet majd benyújtani.