2853 találat a(z) szja cimkére

Foglaló, mint jövedelem Kérdés

Cégünk ingatlanvétel kapcsán magánszemélynek foglalót adott, majd elállt később a szerződéstől. A magánszemélynél maradt foglaló. Véleményünk szerint ez az ő egyéb jövedelme, ami után neki kell adózni és ehót is fizetni. Szja = foglaló x 78 százalék x 16 százalék és foglaló x 78 százalék x 27 százalék. Jól gondoljuk? Kell ezt nekünk a 08-ason szerepeltetni? Szerintünk nem, mert nem kifizetői minőségben adtuk a foglalót (adásvétel kapcsán), így az csak később vált nála jövedelemmé, és így nincs adóelőleg-megállapítási kötelezettségünk. Válaszukat előre is köszönjük!

Baleseti kártérítéssel kapcsolatos adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánemberként hogyan kell adózni (ha kell egyáltalán?) a következő esetben? 2014 novemberében autóbaleset következtében eltört és roncsolódott a bal kezem. A bíróság jogerős ítélete alapján a vétkes autós kötelező kgfb-biztosítója a kártérítés jogalapját tisztázottnak tekinti. A biztosító 2015 decemberében kifizetett 318 679 forintot, melyből: 300 000 forintt jogcím nélküli kártérítési előleg, 3 000 forint közlekedési többletköltség – számla van róla! 15 600 forint gyógyszertöbbletköltség – csak egy részéről van számla! 79 forint kamat. Kell szja-t fizetni ezen összegek után 2015-re? Magánemberként tételes költségelszámolást alkalmazok egyéb éves adózási tételek miatt. ++ Várhatóak még további kifizetések 2016-ban vagyoni károkra: – táppénz idejére járó jövedelemveszteségre (munkáltatói kimutatások, igazolások alapján), – ügyvédi költségre (erről lesz számla) – nem vagyoni sérelemre. Hogyan kell majd ezek után adózni (ha kell egyáltalán?) 2016-ban? Várva válaszukat, köszönettel: Siposné Hornyák Margit Épület Kontrol Kft.

Személyi jövedelemadó, ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság, egy vele semmiféle jogviszonyban nem álló magánszemélynek 500 ezer forint juttatást (adományt, támogatást) fizet. Milyen adókötelezettsége keletkezik a társaságnak? Van-e valamilyen kötelezettsége a magánszemélynek? (Mi 16 százalék szja-ra és 27 százalék ehora gondolunk, és a 1508-ason a 1508A-01-01-en jelentenénk, nem számolva magánszemély-kötelezettséggel). Köszönettel!

A könyvelők rémálma: így számolja el a munkahelyi étkeztetést – táblázat! Cikk

Nem kis plusz feladatot ró a könyvelőre, ha a cég saját konyha üzemeltetésével biztosítja dolgozói étkeztetését. Még izgalmasabb a helyzet akkor, ha a szóban forgó munkaadó vendéglátással foglalkozik, és a felmerülő költségeket meg kell osztania ezen tevékenységével, illetve a munkavállalók étkeztetésével kapcsolatban felmerült tételekre. Az alábbiakban ehhez adunk támpontokat.

Családi gazdaságból kilépő tag által kivitt eszközök Kérdés

Tisztelt Szakértők! A kétfős családi gazdaság egyik tagja kilép a gazdaságból, és új családi gazdaságot alapít gyermekeivel. A régi családi gazdaságba nem vitt be semmilyen eszközt. A kilépéssel egyidejűleg azonban a házastársával való megállapodás alapján megkapta, és kivitte a gazdaságból a tenyészállatok egy részét, amelyeket bevitt az általa alapított családi gazdaságba. Kérdésem: szja és áfa vonatkozásában minek minősül ez az ügylet? Keletkezik-e ebből árbevétele a régi, megszűnő családi gazdaságnak? Ki kell-e számlázni az új gazdaságnak? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: felsőszeri

Kamatkedvezményes kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk részére 1 millió forint kölcsönt adtunk kamatmentesen 10 hónap futamidőre 07. hóban. A törlesztőrészletet 08. hóban kezdtük vonni, így december 31-én még 500 ezer forint tartozása van dolgozónknak. A kérdésem az lenne, hogyan helyes a kamatkedvezmény adójának számítása? 1.) (500 000 x 6,35 %) x 1,19 x 16 % szja és 27 % eho 2.) Minden hónapban meg kell állapítani a kamatkedvezményt? Azaz augusztus 31-én fennáll 900 ezer forint tartozás, és erre számolom az adókat (900 000 Ft x 6,35)/360 x 120 (4 hónap december 31-éig)? Majd 09. 30-án a 800 ezer forint tartozásra, és így tovább december 31-ig? Az így kiszámolt összeget vallom be 2016. 01. 12-éig? Válaszát köszönöm.

Alapítvány által adott segély adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznúságát 2014. 05. 31-ei hatállyal elvesztő alapítvány a jogerős végzés kézhezvételéig folytatta nyugdíjasokat segélyező tevékenységét. Kérdéseim erre az átmeneti időre vonatkoznak: 1. A pénzbeli segélyeket (4-40 ezer forint) milyen jövedelemnek kell tekinteni, milyen adó- és járulékvonzatuk van? 2. Nem pénzbeli juttatásként látogatókon keresztül kaptak 500 forint értékű juttatásokat (élelmiszer, utalvány). Milyen adóteherrel kell számolni (adóalap, szja, eho vagy szocho)? 3. Ugyanez a kérdés gyógyszerjuttatásoknál is, azzal a különbséggel, hogy itt nem tudunk személyre bontottan megállapítani juttatási összeget? 4. Megoldható-e, hogy az összes közterhet az alapítvány fizesse. Ha igen, ezt miként teheti meg? 5. Van-e arra valamilyen lehetőség, hogy az összes adókötelezettséget az alapítvány úgy teljesíthesse, hogy ezzel ne kelljen a juttatásban részesülőket megkeresnie, mert nem rendelkezik minden adózói adattal, amely a bevalláshoz szükséges? Szeretnénk a nyugdíjasokat is megkímélni attól, hogy adóbevallást kelljen készíteniük. 6. A gyógyszersegélyeknél a 2014-es havi bontású adóalap (nem tud a szoftver lezárt évre ilyet előállítani) meghatározható-e becsléssel, például úgy, hogy a még le nem zárt 2015-ös év havi arányszámaival kalkulálunk? Ez fontos mind az adóalap, mind a késedelmi pótlék megállapításánál?

Ingatlanértékesítés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015. 12. 23-án kelt adásvételi szerződés alapján ingatlant értékesít. 2015-ben a szerződés alapján 500 ezer forint foglalót kap, a vételár fennmaradó részét 2016-ban kapja meg, és ekkor történik meg a tulajdonjog-átruházás is. Kérdésem, hogy ebben az esetben a jövedelemszerzés időpontja a foglalótól függetlenül 2016 lesz-e, és így a teljes jövedelem után majd csak 2017. május 20-áig kell bevallást készíteni, és a 15 százalékos szja-t megfizetni? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Itt a határidő: szja és eho a kamatkedvezményes kölcsönök után Cikk

Január 12-éig kell bevallani, illetve megfizetni a magánszemélynek nem banki szolgáltatás keretében kamatkedvezménnyel nyújtott kölcsön esetén az év végén fennálló követelés alapján a kifizetőnek a kamatkedvezményt terhelő szja-t és ehót.

Bérleti díj: szja, értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy, ha a bérleti díjnál a tételes költségelszámolást választom, akkor az értékcsökkenés alapjaként egy értékbecslő szerint meghatározott értéket figyelembe lehet venni abban az esetben, ha más módon nem áll módunkban beszerzési értéket meghatározni? Az ingatlan nagyon régen a tulajdonunkban van, és egy kis épülethez hozzáépítettünk egy másikat, amit most bérbe szeretnénk adni. Az építkezésről nem maradt semmi bizonylat akkoriban. Így semmilyen beszerzési értéket nem tudunk igazolni. Köszönettel.

Szellemi alkotásból származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemély weblapot készített angol nyelven, amely egy amerikai hoszting cég szolgáltatásait reklámozza, és minden sikeres üzletkötésből a magánszemély jutalékot kap USD-ben. Kérdés, hogy ezt Magyarországon az szja-bevallásban melyik sorba kell beírni, illetve mekkora szja- és ehobefizetési kötelezettsége van?

Ingyen törleszthet a NAV-nak: szja-t és ehót is Cikk

A személyi jövedelemadó és az egészségügyi hozzájárulás (eho) pótlékmentes részletfizetési szabályairól adott ki tájékoztatót a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Nyugdíjas ügyvezető kivétje Kérdés

A 10 százalék nyugdíjjárulék, egészségügyi hozzájárulás és szja megfizetése után a kivett összeg nettó vagy bruttó összege írható le költségként?

Megint többet adóztunk, sokkal Cikk

Mintegy 665 milliárd forinttal több adóbevételt könyvelhetett el a költségvetés az előző év első tizenegy hónapjához viszonyítva – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.

Spóroljon egy évet, lejár 50 ezer tbsz, várják a rohamot a bankok Cikk

Ne elégedjen meg az apróval! Sokat nyerhet, ha jól dönt, és sokat veszíthet, ha nem. Lejár 50 ezer tartós befektetési számla (tbsz) decemberben. Kivegyük, meghosszabbítsuk, vagy – ha még idén döntünk – spóroljunk egy évet? Akár az eho-t és a kamatadót is elfelejthetjük. Nem érdemes megvárni a szilvesztert, a bankok rohamra készülnek.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Korrekciós számla bevallási időszaka

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

9 személyes kisbusz, gázolaj áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Hajóbeszerzés áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink