812 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Egyéni vállalkozó felfüggesztése bevallási kötelezettség elmulasztása miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2008-tól főfoglalkozású egyéni vállalkozó. 2011 januárjáig rendben teljesítette a bevallási kötelezettségét, azonban 2011 februárjától már nem küldött be bevallásokat. Mivel a tevékenységét nem szüneteltette, 2014. december 06-tól felfüggesztették az adószámát bevallási kötelezettség elmulasztása miatt. A KEKKH 2015. 07. 07-én törölte az egyéni vállalkozót, aki már nem is szeretné az egyéni vállalkozását megtartani. A kérdésem az lenne, hogy elegendő-e az időszak végére történő lezáró bevallások beadása, vagy 2011. február hótól az elmaradt havi és éves bevallások pótlása is szükséges? Válaszát előre is köszönöm!
Megbízási jogviszony költséghányad
Kérdés
Amennyiben a megbízási jogviszony alapján kifizetett jövedelemből a kifizető nem vonta le a 10 százalék költséghányadot, azt a megbízott az éves szja-bevallásában érvényesítheti utólag?
Családigazdálkodó-váltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságon belül változik a családi gazdálkodó személye. Az eddigi gazdálkodó benne marad a gazdaságban, de szerepét a gazdaságban jelenleg is tagként résztvevő veszi át. A kérdés az lenne, hogy adózási szempontból hogyan kell ezt kezelni? A családi gazdaság áfakörös. A régi és az új családi gazdálkodó is adószámos magánszemély, mindketten alanyai lesznek az áfának. Lesz olyan számla, ami a régi, és lesz olyan számla, ami az új gazdálkodó nevére fog szólni. Ilyen esetben mindkettő gazdálkodónak külön-külön kell áfabevallást beadnia, és év végén az szja-bevallással kell majd a bevételeket és költségeket összesíteni, és egyenlő arányban felosztani? A nyilvántartásokat külön-külön kell vezetni? A gazdálkodóváltás jövő év februárjában fog majd megtörténni.
Adószámmal rendelkező magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező magánszemély adózásával kapcsolatban lenne kérdésem. Főállás mellett, alkalmanként, magánszemélyeknek, egészségügyi tanácsadás (pszichológiai) ad számlát ügyfelem. A 10 százalékos költséghányaddal csökkentett levonást választotta. Például negyedév alatt 100 ezer forint a számlázott összeg, akkor a 90 ezer forint után csak a 16 % szja-t, azaz 14 400 forint kell fizetni, vagy mást is? 14 % ehót is? Az szja-t negyedévente kell bevallani (1553-ason), és megfizetni az előleget? A válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Bánka József
Bérbeadásra szánt ingatlan felújítása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy ingatlant szeretnénk 1,5 millió forint értékben felújítani és utána magánszemélyként bérbeadni. A felújítás költségét levonhatom a bérletidíj-bevételből? Ha igen, akkor csak az azévi bérleti díjból vonható le? Van valami értékhatár, hogy mennyi költség vonható le a bérletidíj-bevételből? Előfordulhat, hogy tételes költségelszámolás esetén akár nullára csökken a jövedelem bizonyos időszakban? Amit év közben nem tudtunk levonni, azt év végén az szja-bevallásban érvényesíthetünk. Például havi 80 ezer forint a bérleti díj. Abban a hónapban ráköltöttem a házra 200 ezret számlával igazoltan. Abban a hónapban a jövedelmem nulla forint. A fennmaradó 120 ezret később még valahol levonhatom? Csak a bérbeadás ideje alatt felmerült felújítási költség vonható le, vagy a bérbeadást megelőző felújítás költsége is elszámolható? Köszönettel.
Ingatlanvásárlás előleg vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó új üzleti célú ingatlan vásárlást tervez. Kérdésem: ha az ingatlanra számla ellenében előleget fizet 2015. évben, de az ingatlan végső adásvétele 2016-ban fog megtörténni, akkor az előlegként kifizetett vételárrész figyelembe vehető-e a 2015. évi szja-bevallásban adózás utáni vállalkozóijövedelem-csökkentésként, gondolok itt az szja-törvény 49/C § 6.d) pontra? Köszönöm.
Erre is nagyon figyeljen az őstermelők szja-bevallásakor!
Cikk
Nem kis fejtörést okozhat a magánszemélyeknek az, hogy hogyan kell bevallani a jövedelmüket, ha megszüntették az őstermelői tevékenységüket. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, mit és hogyan kell elszámolni a bevételek között, hogyan kell számba venni a tárgyi eszközöket, a tevékenység megszüntetését követően szerzett bevételt, kapott támogatást, s milyen szabályokkal érdemes tisztában lenni, ha valaki nem megszünteti, hanem másnak átadja a gazdaságot.
Ingatlaneladás adóbevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2010 augusztusában egy ismerősöm vett egy házat 11 millióért, a tulajdonrész 1/1. Majd 2010 októberében változott a tulajdonrész 1/2-re. Majd 2012 júliusában megállapodtak, hogy az 1/2 az 73/100-ad inkább (de ezt nem jegyezték be a földhivatalban). 2014 áprilisában megvásárolta a maradék 27/100-ad részt is, és 2014 májusában eladta a házat 15 millió forintért. 2014 augusztusában pedig vásárolt egy lakást 6 millióért. Ingatlaneladásra hogyan számolja ki a szja-t?
Külföldön biztosított személy jövedelme utáni eho
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az ahóról szóló 1998. évi LXVI. törvény 5. § (3) bekezdésének értelmezését kérném Önöktől. Eszerint „A Tbj. 13. §-ában említett közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni. Az egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség alóli mentességet a természetes személy az illetékes külföldi hatóság által kiállított, a másik tagállamban fennálló biztosítást tanúsító igazolással igazolja.” Egy magyar állampolgár évek óta Bécsben lakik, és egy osztrák cég alkalmazottjaként ott dolgozik (van magyarországi lakcíme is). Tehát egy másik EGT-tagállamban minősül biztosítottnak, és ezt igazolni is tudja (A1 lappal). Ez a személy Magyarországon alapított egy céget, ahonnan részére rendszeres jövedelmet, valamint osztalékot fizettek. Kérdésem: kell-e az osztalék után százalékos ehót fizetnie, illetve a magyarországi más jövedelme után van-e eho-fizetési kötelezettség? Ha nincsen, akkor a kifizetett osztalék után a cég által levont ehót a magánszemély az szja-bevallásában kérheti-e vissza, vagy a cégnek kell-e ezt önellenőrzéssel visszaigényelnie? (Az szja-bevallás jelenlegi formája, tartalma, mintha csak a 450 000 forintos felső határon túlvont eho visszatérítésére szolgálna, arra nem utal a bevallás, hogy a nulla eho kötelezettségű osztalékból levont eho is visszaigényelhető lenne...) Válaszukat köszönöm: Várkonyi Györgyi
Ajándékozás szja-bevallás
Kérdés
Ajándékozási szerződéssel 13 millió forintért lakást kaptam 2011-ben. Ezt a lakást 2014-ben értékesítettem 12,3 millió forintért. Kérdésem, hogy az szja-bevallásban hogyan kell szerepeltetnem az értékesítést?
Földeladás
Kérdés
Osztatlan közös tulajdonú földrész értékesítésekor 118 000 forint jövedelmem keletkezett. Be kell-e vallani a 1453 -on?
Földbérbeadás bizonylata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás mezőgazdasági őstermelő eladta az egyik ültetvényét egy kft.-nek (amiben ő az egyik tulajdonos). Az ehhez tartozó földet azonban nem lehet a kft.-nek eladni, ezért azt bérbeadja a kft.-nek. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor a bérbeadásnál, mivel magánszemély a bérbeadó elég-e egy bérleti szerződés, mint bizonylat, vagy mivel áfás őstermelőként használta a földet, nullás áfás számlát kell kiállítani? A szerződés 5 éves, tehát szja-mentes, de az sem világos, hogy ezt a bevételt az őstermelői könyvelésben, pénztárkönyvben ki kell-e mutatni, vagy ez sehol nem kell, hogy szerepeljen, mivel a magánszemély jövedelme szja-mentes?
Egyéni vállalkozó év közben katás lett
Kérdés
Kérdésem bevallásra vonatkozik. Ha az egyéni vállalkozó április 1-jétől katás lett, az első negyedévről kell-e bevallást leadni, vagy elég majd 2016 februárjában az 53-as nyomtatványon az első negyedévről, a 2015. április 1-jétől kezdődő időszakról pedig a katás nyomtatványon?
Üzletrész-értékesítés – pótbefizetés
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! A következő kérdésben kérem a Tisztelt Adószakértő Asszony állásfoglalását. Ügyfelem 2013. évben értékesítette a 3 millió törzstőkével alapított társasága üzletrészét 44 millió 200 ezer forintért. A társaság részére 2009. évben pótbefizetést teljesített 20 millió forint értékben. A pótbefizetést tévesen tőketartalékra és nem lekötött tartalékra könyvelték. A könyvelés javítására nincs módja, ráhatása a társaság értékesítését követően. Az üzletrész értékesítése után árfolyamnyereség miatt adózni köteles. Az Szja tv 67. § (9) bekezdés ac) pontja értelmében a törzstőke összegével az üzletrész vételára csökkenthető. A kérdésem arra irányul, hogy az Szja tv. 67. § (9) bekezdés bb) pontja értelmében a pótbefizetés tekinthető-e, és ha igen, mely indokok alapján az értékpapír (üzletrész) tartásával összefüggő kiadásnak, és emiatt az üzletrész vételárából levonható-e? Mindezekre vonatkozóan a személyijövedelemadó-bevallás elkészítését megelőzően az Adózóna oldalán találtunk rá az Ön adószakértői válaszára. Ez alapján történt az adóbevallás elkészítése, a 20 millió forint pótbefizetés tehát az üzletrész vételárából a 3 millió forintos törzstőke értéke mellett levonásra került, és a 21 200 000 forint után a személyi jövedelemadót ügyfelem megfizette. A kérdés megválaszolása azért nagyon fontos és sürgős, mert az ügyfelem ellen jelenleg egyes adókötelezettségek vizsgálatára irányuló ellenőrzés van folyamatban.
2014. évi adóbevallás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kolléga visszaváltotta a részvényét. Ilyen papírt kapott: "Összevont Igazolás, Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemigazolás", 2015. 02. 09-én állították ki (2014.01.01-től 2014.12.31-ig tartó időszakra). Nyereség összesen: 69.687,- Adóalapot csökkentő járulékos költségek: 4.560,- Számított adóalap: 65.127,- Normál, 8 órás munkahelye van, beosztott. (Munkáltatótól megkapta az M30-as igazolást.) Hogyan kell kitölteni az adóbevallását, melyik sorba, mit kell írni? Kell-e szja-n kívül ehót is fizetni? Előre is köszönöm a választ.