787 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Egyéni vállalkozó veszteség-elhatárolás felhasználása Kérdés
Egyéni vállkozás 2011-2014-ig veszteséges volt, de az '53-as bevallásban nem kerültek pontosan bevezetésre az elhatárolásos sorokban. Utólag lehet-e módosítani az előző évi bevallásokat, hogy a helyes adatot mutassák? A 2015. évi eredményt lehet-e korrigálni az előző évi veszteségekkel, mivel az '53-as bevallásokban nem lett követve pontosan? Előre is köszönöm a segítséget. Tisztelettel: Kutasi G.
Növényvédelmi szolgáltatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdaság vezetője, ezen kívül adószámmal rendelkező (nem egyéni vállalkozó) magánszemélyként növényvédelmi szaktanácsadást nyújt. A tanácsadást növényvédelmi szolgáltatói szerződés alapján végzi évi 50 ezer forint szolgáltatási díj ellenében cégek és magánszemélyek részére egyaránt, a szolgáltatásról számlát állít ki. Helyes-e az a gyakorlat, hogy tételes költségelszámolás alapján negyedévente megállapítjuk a növényvédelmi szaktanácsadás jövedelmét, és a negyedévet követő hó 12-éig megfizetjük a 15 százalék szja-előleget, majd év végén önálló tevékenységből származó jövedelemként állítjuk be az 53-as bevallásba? 27 százalékos eho vagy egyéb más járulék terheli a jövedelmet? Tartalma alapján minősítheti-e a NAV megbízási jogviszonynak az ügyletet? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Személyijövedelemadó-bevallás Kérdés
A 2014. évi személyijövedelemadó-bevallásban az adókülönbözet visszaigénylés volt. A visszajáró adónál az adózó úgy nyilatkozott, hogy a visszaigényelhető különbözetet, a későbbi kötelezettségeire a számlán kívánja hagyni. Ezt az összeget a 2015. évi bevallásban az előlegbefizetések között szerepeltetni kell? Az útmutató ugyanis azt mondja, hogy csak a tényleges befizetés szerepeljen ezekben a sorokban. Ha itt nem szerepeltetem a bennhagyott összeget, akkor a bevallás fizetési kötelezettséget mutat. Mi a helyes eljárás? Várom megtisztelő válaszát!
Kisvállalkozói kedvezmény támogatástartalma Kérdés
Egyéni vállalkozó bevételt csökkentő kisvállalkozói kedvezményének támogatástartalma 500 millió forintot meg nem haladó bevételig 10 %. A támogatástartalom de minimis támogatásnak minősül. Mi az igénybevétel napja, kell-e bevételt növelni a 2015. évi 1553-as bevallásban, vagy majd csak 2016-ban kell számolni vele, kell-e könyvelni, és hogyan az összegét? Köszönettel: Rozika (könyvelő)
BÉSZ-től kapott árbevétel utáni támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérném szíves segítségüket az alábbi probléma megoldásában: Családi gazdálkodás tagsága alapján beszerzési, értékesítő szövetkezettől (BÉSZ) kapott árbevétel utáni támogatást. A BÉSZ ezt információm szerint EU-s támogatásból kapja, és tagjai között osztja fel. A családi gazdálkodó a BÉSZ-től kapott összeget be kell hogy számítsa a bevételei közé, ez rendben. Az szja-bevallásában vajon egyéb támogatások között elszámolhatja-e azt, ami számára most a 8 milliós küszöb miatt nem lényegtelenen? Nem bónuszként viselkedik, hanem a BÉSZ a kapott pályázaton elnyert összeget osztja le a tagjai között, árbevétel alapján. Gyors visszajelzésüket előre is köszönöm!
Az '53-as bevallásban a részletfizetési kedvezmény, átalányadózás módosítása Kérdés
Az '53-as bevallás kitöltése során éltem a részletfizetési kedvezmény jelzésének lehetőségével. Adószámos, áfakörös családi gazdálkodást folytatunk, a bevallás benyújtási határideje február 25-e. A részletfizetésnél felhozza, hogy az első fizetési határidő május 20-a. Mi a helyes dátum az első részlet határidejére? Az átalányadózást meg szeretnénk változtatni, nem találok rá sehol útmutatót, hogy ezt milyen gyakorisággal tehetem meg. Az lenne a kérdésem, hogy milyen gyakorisággal változtathatom az adózás módját átalányadóról tételes költségelszámolásra?
Osztalék adója Kérdés
2014. évre járó osztalék halálozás miatt csak 2016-ban lett kifizetve. Osztalékot terhelő levonás: 15 % szja és 14 % eho? A 2016. évi adóbevallásban kell szerepelnie az összegnek?
Vállalkozói osztalékalap adója Kérdés
A 2015-ös szja-bevallásban az osztalékalap adóját a NAV abevjava programja 16 százalékkal számolja. Úgy gondolom, hogy az osztalék az egyéni vállalkozónál is 2016-os kifizetés, a január 1-jétől hatályos szja-törvény pedig nem tartalmaz erre vonatkozó átmeneti rendelkezést. Rosszul gondolom, hogy az osztalékalap adóját 15 százalékos adómértékkel kellene bevallani és befizetni?
De minimis támogatás – egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértők! Könyvelőirodánk egyik ügyfele egyszeres könyvvitelt vivő, alanyi adómentes egyéni vállalkozó. 2014. év folyamán kezdte a vállalkozás szüneteltetését, majd 2015. februárban lett aktív újra – mivel állami támogatást nyert (a teljes összeg de minimis támogatásnak számít). A támogatást a szerződésnek megfelelően felhasználta a megadott projektidőszak alatt (5 hónap), majd augusztus 1-jével belépett a kata hatálya alá. Kérdésem, hogy ez esetben a de minimis támogatás összege adóköteles bevételnek számít-e a helyi iparűzési adó szempontjából (NEM választotta a tételes bevallást), illetve ennek összegét fel kell tüntetni a február 25-éig leadandó 1553-as nyomtatványon? Köszönöm!
Hétfőn még kérhet valamit a NAV-tól. Le ne maradjon! Cikk
Február 15-ig, azaz hétfőig még kérheti, hogy a Nemzeti Adó és Vámhivatal közreműködjön szja-bevallásának elkészítésében.
Az adóhivatal ajánlatot tesz –, ha megkéri Cikk
A NAV szja-bevallási ajánlatot készít, ha erre február 15-ig nyilatkozatban kéri az adózó. Azoknak tehát nem kell időt fordítani a bevallás kitöltésére, akik megfelelnek az egyszerűsített bevallás feltételeinek. Ezt a megoldást február 15-ig lehet kérni a 1553NY jelű nyomtatványon – tájékoztatta az Adózónát Dr. Kis Péter András, a NAV szóvivője.
Egyéni vállalkozók, figyelem! Erre kell ügyelni az szja-bevallásnál Cikk
Az egyéni vállalkozók a 2015. évi személyi jövedelemadó (szja) bevallást 2016. február 25-éig kötelesek benyújtani a 1553-as jelű nyomtatványon. Ez a határidő vonatkozik az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyekre is.
Katába év közben belépő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Egyéni vállalkozó tevékenységét szüneteltette, majd 2016. 01. 07-től bejelentette a tevékenység folytatását. 2016. 02. 01-től bejelentkezett katásnak. Alanyi áfamentes. A kérdésem az, hogy a 01. 07-től 01. 31-ig terjedő időszakra milyen bevallási kötelezettsége van a vállalkozónak? Jól gondolom-e, hogy mivel főállású, a járulékokról be kell adni januárra egy 1658-ast, a 1608-as és a 1601-es bevallások helyett, mivel nincs kötelezettsége, előre NY-t lehet küldeni? Majd 2017. 02. 25-ig kell csak a januári bevételeiről és kiadásairól szja-bevallást (1653) küldeni? Tehát összefoglalva a katás előtti, nem egészen egy hónapra milyen bevallási kötelezettsége van a vállalkozónak? Előre is köszönöm a választ.
Béren kívüli juttatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság munkavállalóinak cafetériaszabályzata alapján biztosít béren kívüli juttatásokat (SZÉP-kártya, Erzsébet utalvány, önkéntes kölcsönös pénztári befizetés stb.) Néhány dolgozónál ezek a juttatások 2015 novemberében meghaladták a törvény által biztosított éves keretösszeget. A többletjuttatások utáni közterhet, az eho 27 és 14 százalék közötti különbözetét mely hónap kötelezettségeként kell bevallani, és megfizetni?
Bérleti díj elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy vállalkozás székhelye a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanban van, ezért a magánszemély – bizonyos arányban -–számviteli bizonylat alapján költségtérítést kap (bérleti díj nem kerül elszámolásra, a közüzemi számlák nincsenek a vállalkozás nevére átíratva). A költségtérítés összegét a magánszemély nevére érkező számlák alapján, utólag, egy összegben számolják ki. A 2014. évi számlák alapján a vállalkozás 2015. év elején fizetett, így ez a magánszemély 2015. évi bevallásában szerepeltetendő ez évi bevétele. Elszámolhatók-e vele szemben a költségszámlák, ha azokat 2014-ben kapta, és fizette ki a magánszemély? Köszönettel.