787 találat a(z) szja-bevallás cimkére

Alkalmi munkavállaló itthon, egyéb munkaviszony Ausztriában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar állampolgár Ausztriában dolgozik, rendszeresen. Magyarországon egy magyar cégnél egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett idén 3 nap munkát. Ausztriában adózik. Az adóbevallásában kell-e szerepeltetnie az alkalmi munkavállalásból származó jövedelmét?

Lakás bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakás bérbeadása esetén kell-e adóelőleget fizetni, ha igen, és nincs előző évi adat, mi alapján, és mikor? Természetes személynek hogyan kell bevallani, az év végi szja-bevallásban lehetséges ez? Köszönöm előre is, üdvözlettel: Andrea

Munkahelyteremtő beruházási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Áfakörös egyéni vállalkozó a munkaügyi központtal kötött megállapodás alapján 4 400 000 forint vissza nem térítendő munkahelyteremtő beruházási támogatásban részesült. A támogatás összege a teljes beruházás nettó összegének a 69,44664 százaléka. A beruházás teljes költsége 6 335 800 forint plusz áfa. Egyéni vállalkozó a pénztárkönyvben hogyan könyveli helyesen az eseményeket, milyen nyilvántartásokat vezet, áfa és szja-bevallásokat hogyan készíti el? Köszönöm a segítségüket. Tisztelettel: Kné

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

A 1153-as bevalláson a magánszemély az 1. soron 990 340 forint bérjövedelem és 170 000 forint egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet vallott be (természetesen felbruttósítva). Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet nem is kellett volna bevallani szerintem, mert akkor az évi 840 000 forintos korlát volt, jól tudom? Lehet ezt önellenőrzéssel visszakérni?

Külföldi munkavállalás esetén szja-bevallás készítése Kérdés

Május végétől december végéig 40 órában dolgozom egy bécsi cégnél, itt van az ideiglenes lakcímem is. Ebben az esetben vannak-e kötelezettségeim a magyar adóbevallást illetően, ha nem volt otthon előtte jövedelmem (ösztöndíjat kaptam)? Ugyanez a cég januártól egy új szerződést kötne velem, amelyet úgy hívnak, hogy Werkvertrag, azaz vállalkozási szerződés. Ennek az lenne a lényege, hogy nem vagyok helyhez kötve, tehát a magyar lakhelyemről dolgoznék. Ebben az esetben milyen szabályok szerint kell adóznom? Egyáltalán Magyarországon leszek adóköteles? Milyen adókulccsal kell számolnom, ha a munka mellett még diák státuszom lesz? Mennyi adminisztrációval fog ez járni? Van-e esetleg valamilyen módszer/tanács, amellyel egyszerűbb lehet az életem? Előre is köszönöm a segítséget!

Fiatal gazda támogatása Kérdés

A fiatal gazdálkodóknak induló támogatásra (MVH ) több ügyfelem sikeresen pályázott. A pályázat során kb. 10 millió forint összeget lehetett nyerni, melyet gazdaság létrehozásához kellett felhasználni egyéni vállalkozóként. A pályázati pénzt több éven keresztül állítottuk be az szja-bevallásban bevételek közé, annak megfelelően, hogy milyen ütemben történt a megvalósítás. A eset: van olyan ügyfél, aki a pályázati pént nem használta fel teljes mértékben, például a 10 millióból csak 2 milliót költött el a tényleges tevékenységre. A megvalósítási idő lejárt. Az MVH kötelezte a teljes pályázati pénz visszafizetésére (10 millió), eközben az egyéni vállalkozást megszüntette, s most munkabérletiltás van folyamatban (ez mind 2014-es esemény). Ez esetben hogyan, mi alapján kell önellenőrizni az szja-bevallást? Egyéni vállalkozóként keletkezett 10 millió forint visszafizetési kötelezettség, ezt a munkabérből tiltják le körülbelül 20 éven át... B eset: A teljes támogatási összeg felhasználásra került, elhatárolt támogatási összeg nem szerepel az egyéni vállalkozó könyvelésében. De az MVH felé nem történt meg a korrekt elszámolás, ezért az MVH jogerősen kötelezte az ügyfelet a teljes összeg visszafizetésére. Az egyéni vállalkozás szintén megszüntetésre került. Ebben az esetben, hogyan alakulnak az szja-bevallások? Önellenőrizni kell?

Szakmai gyakorlat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Egy felsőfokú képzéshez kötelező, 6 hetet meghaladó szakmai gyakorlat (heti bér a minimálbér 15 százaléka) esetén, ha jól tudom, a minimálbér alatt adó- és járulékmentes a kifizetett összeg. Az Mt. szerint jár a szabadság is, de a gyakorlat végén milyen igazolást adunk ki neki? Mt. szerint munkaviszony, de tb szerint nem jogviszony, hisz nincs járulékfizetés, akkor nem is kell neki kiállítani tb-kiskönyvet? Az szja-bevallásban fel kell-e majd tüntetnie a tanulónak az így megszerzett jövedelmet, ha az nem szja-köteles? Válaszát előre is köszönöm!

Bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a 2008. évi személyi jövedelem adó bevallását nem nyújtotta be, és most szeretné pótolni. Volt neki bérbeadásból származó jövedelme, tőzsdei ügyletből származó is. A bérbeadásra alkalmazhatja-e az önálló tevékenységből származó jövedelem szerinti adózást, ahol a tételes, illetve a 10 százalékos költséghányaddal számolhatja ki a jövedelmet. Vagy csak az elkülönülten adózó jövedelemként (Szja tv. 74. § 1. bekezdés) alkalmazhatja?

Pénz ajándékozásának adóvonzatai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Édesanyám eladta a lakását, és az ebből származó jövedelméből XXX millió forintot ajándékként nekem adott. A kérdés az, hogy ezt az ajándékozott pénzösszeget terheli-e ajándékozási illeték, illetve esetleg keletkezik-e ebből adóköteles jövedelmem, amit be kellene vallani az szja-bevallásban? És kell-e szja-t, ehót fizetni rá? Köszönöm szépen a segítséget!

Külföldről származó tőzsdei jövedelem adózása, bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: ha egy magánszemély Magyarországon interneten keresztül tőzsdei ügyleteket bonyolít, melyből jövedelme/vesztesége származik, akkor azt itthon az szja-bevallásában hová, milyen adatokkal kell beállítania? Ezt milyen adók terhelik? Csak szja? Milyen nyilvántartást, kimutatást kell/kellene vezetnie a veszteségek, nyereségek megállapításához? Köszönöm szépen a segítséget!

Súlyos fogyatékosság miatti önrevízió Kérdés

Kedves Szakértő! Egyik ügyfelem 2008 óta orvosi igazolás alapján súlyos fogyatékosságban szenved. Szja-kedvezményt csak a 2013-as évre érvényesített. Önrevízióval a korábbi évek szja-kedvezménye visszaigényelhető-e? Köszönöm a választ.

Vigyázzon, kinek adja az 1 százalékot! Itt a lista a kizárt szervezetekről Cikk

Közzétette honlapján a NAV azoknak a civil szervezeteknek a névsorát, amelyeket az adóhatóság kizárt abból a lehetőségből, hogy a magánszemélyek részükre felajánlhassák személyi jövedelemadójuk 1 százalékát. A listán 1444 szervezet neve szerepel.

Spórol, tőzsdézik? Sokat bukhat, ha nem figyel erre az szja-bevallásban Cikk

A tőkejövedelmek után jellemzően személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást kell fizetni; de mértékük és a kapcsolódó bevallási, önadózási kötelezettség jelentősen eltérhet az egyes kategóriákban és különböző feltételek teljesülése esetén.

Szja-bevallás önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek 2005. évben volt egy érrendszeri műtéte. A műtét után minden évben kettő alkalommal vissza kell menni kontroll vizsgálatra, élete végéig. A szóban forgó magánszemély utánajárása következtében kiderült, hogy a betegsége az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősül. A szakorvos kiállított neki az idén egy orvosi igazolást, melyen szerepel a 335/2009. (XII.29.) Korm.rendeletben meghatározott betegség és a hozzá tartozó BNO kód. A 2013. évi bevallásában már szerepeltette a súlyos fogyatékos kedvezményt. A kérdésem az lenne, hogy ezen orvosi igazolás szerint benyújtható-e önellenőrzés az szja-evallásokra visszamenőleg? Ha igen, melyik évekre? 2009. évig egy másik rendelet határozta meg a kedvezményeket és tudomásom szerint ebben a SZEM rendeletben ez az érrendszeri betegség nem szerepel. Válaszát előre is köszönöm.

Jövedelempótló kártérítés adókötelezettsége Kérdés

Az szja-törvény 1. számú melléklet 1.2. pontja adómentes jövedelemként sorolja fel a a nyugdíjban részesülő magánszemélyt megillető baleseti és jövedelempótló kártérítési járadékot, feltéve, hogy a rá irányadó öregségi korhatárt betöltötte. Mi a helyzet abban az esetben, ha az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő személy a nyugdíj mellett dolgozik, és úgy részesül biztosító által kifizetett jövedelempótló kártérítésben? Ez esetben adóköteles lesz a jövedelempótló kártérítés? A biztosítónak le kell vonnia a 16 százalékos szja-t és meg kell fizetnie a 27 százalékos ehót? Előre is köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink