787 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Őstermelő szja-bevallásának önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy tételes elszámolású őstermelő szja-bevallásában 700 ezer forint jövedelmet mutatott ki. Mivel volt korábban 3 millió forint veszteségelhatárolás, ami a jövedelem 50 százalékáig figyelembe lett véve, így 350 ezer forint összevonás alá eső jövedelme keletkezett. Ezután őstermelői adókedvezményt számoltunk el, ami de minimis támogatásként nyilvántartásba lett véve a bevallás beküldésének napjával. A kérdésem a következő: amennyiben önellenőrizni kell a bevallást, ami miatt az őstermelés jövedelme 1 100 000 forint lesz, figyelembe lehet-e venni a ennek 50 százalékáig a veszteséget, illetve az összevonás alá eső jövedelemnél az őstermelői adókedvezményt? Lehetséges-e a veszteség és az adókedvezmény önellenőrzése, vagy nem? Amennyiben lehet, úgy adókülönbözet nem keletkezik, mert az "eltűnik" őstermelői adókedvezmény miatt, viszont ha nem lehet, akkor már adót kell fizetni. Amennyiben még lehetséges a de minimis nyilvántartásba ilyenkor a különbözetet kell felvezetni az önellenőrzés dátumával? Válaszukat előre is köszönöm.
Felhasználási szerződés adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély felhasználási szerződés alapján – nem kapcsolódik hozzá munkavégzés – egy kft.-től felhasználási díjat kap. A díjból a kft. 2011. és 2012. években nem vonta le a személyi jövedelemadót, azt a magánszemély a saját bevallásába beállította. A 27 százalékos ehofizetési kötelezettséggel mi a helyzet? Ha nincs igazolása a magánszemélynek, hogy a kft. megfizette az ehót, akkor az is őt terheli, vagy az minden esetben a kifizető kötelezettsége? Köszönettel.
Haszonélvezeti jog értéke, ha ajándékba kapta Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Magánszemély 2012-ben ajándékba kapta édesanyjától egy 10 millió értékben (testvére kapta az ingatlan tulajdonjogát) meghatározott ingatlan haszonélvezeti jogát. Eladásra került az ingatlan, és a haszonélvező lemondott a haszonélvezetről 6,9 millió forintért. A 2015. évi adóbevallás elkészítéséhez kérném segítségét a haszonélvezeti jog költségének meghatározásához. Köszönettel.
Személyi jövedelemadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem személyijövedelemadó-bevallásának elkészítéséhez kérnék segítséget. A CIB Lízing Zrt. a devizaalapú (CHF) hitelét forintosította, és a felek új szerződést írtak alá. A CIB Lízing Zrt. kiadott egy igazolást 2016. 09. 09-én, melyen szerepel, hogy 3 249 901 forint a jövedelem, és 519 984 forint a 16 százalékos szja, melyet az adóbevallásában szerepeltetni kell. A CIB Lízing a 877 473 forint ehót bevallotta, és megfizette. Kérdésem, hogy a 2015. november 17-én elfogadott módosítás, miszerint adómentes a pénzügyi lízingből származó elengedett követelés, mire vonatkozik? Ha a bank elengedett valamennyi összeget a forintosításkor, és új szerződést kötött az ügyféllel, akkor a törvénymódosítás vonatkozik-e erre is? Ha igen, akkor a banknak ezt az igazolást vissza kell vonnia? Ilyen esetben érvényes-e a törvénymódosítás? Várom válaszát.
Szja-bevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély felesége 2015-ben meghalt. Az elhunyt dolgozó nő volt és halála után a munkahelyétől az elmaradt bért, szabadságmegváltást, jubileumi jutalmat a férjnek, mint örökösnek, az önkéntes egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási pénztári egyéni számlán lévő megtakarítást a férjnek mint kedvezményezettnek kifizették. Kérdéseim: 1. Az elmaradt bér, jutalom stb. az elhunyt jövedelme, a férj annak ellenére, hogy ő kapta meg mint örökös (ez az összeg a hagyatékátadó végzésben is szerepel), ezt az összeget a szja bevallásában szerepeltetnie nem kell? 2. Az önkéntes egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási pénztári kifizetéseket szerepeltetnie kell az adóbevallásában, 16 százalék szja és 27 százalék eho terheli? A tagsági viszony megszűnt a tag halálával, a férj mint kedvezményezett megkapta a számlákon lévő megtakarításokat. Köszönettel: Filip Emese
Ingatlanértékesítés adózása örökösödés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tiszteletteljes kérdésem a következő: 2015. év január 20. napján készült hagyatékátadó végzésben a közjegyző az örökhagyó hagyatéka (ingatlan) 1/2 arányú tulajdoni hányadát, amelynek az adó- és értékbizonyítvány szerinti forgalmi értéke 1 750 000 forint végrendeleti öröklés jogcímen fejenként egyenlő 1/3-1/3 arányban az örökhagyó gyermekeinek (3 fő) teljes hatállyal átadta. Adásvételi szerződés készült 2015. 09. 30-án, mert az ingatlan eladásra került 5 000 000 forint áron (2015. 11. 30-án ki is lett mindenkinek fizetve). Egyhatod arányban részesültem ebből az összegből (833 333 forintt). Számlák a nevemre nincsenek a költségekről. Kérdésem a következő: – hogyan alakul a 1553-04 bevallás 161. sorában az szja levezetése a bevétel, költség és jövedelem sorokban? Köszönöm: Erika
Adószámos szobrász adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Végzős szobrász júniusban adásvételi szerződéssel – saját készítésű – szobrot értékesít számlával 1 800 000 forintért. Júniusban még hallgató, és szeptember végéig hallgatói jogviszonya van. Ez az éves összes jövedelme. Milyen bevallási és adófizetési kötelezettsége van a magánszemélynek? Bízom gyors válaszukban! Segítségüket előre is köszönöm!
Családi gazdaság és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vagy egy családi gazdaság, ahol az anya és a fia a gazdaság tagjai. Áfaalanyiságot választottak. 2015 szeptemberében a családi gazdaság férfi tagja kiváltotta az őstermelői tevékenységet adószámmal és adóalanyi mentesség mellett kompenzációs felár szerinti adózást választott. Sajnos ezt saját maga intézte, a könyvelőt nem kérdezte meg. Volt már 2015. évre kiadása, mint őstermelőnek egy személyben, de bevétele még nem. Kérdésem: 1. Lehet-e, mint őstermelő egy személyben eltérő adózási módot választani a családi gazdaság adózási módjától? 2. 2015. évben a kiadást az adóbevallásban lehet-e külön választani a családi gazdaságtól? 3. Erdőbirtokos is, és támogatást is kapott, ezt hogyan kell figyelembe venni az adóbevallásban? Előre is köszönöm válaszát!
Adóbevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy a tavalyi évben került kifizetésre egy korábbi, évekkel ezelőtti bérkifizetés számomra, mivel csak most tudták behajtani. Ezt most az adóbevallásban be kell vallani, és ha igen, melyik soron kell szerepelnie? Köszönöm a válaszát!
Szja-bevallás értékpapír Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély szja-bevallásának készítésekor bank által kiküldött értékpapírszámla-kivonaton nem realizált nyereség szerepel. (Ez a bekerülési érték és a záró érték értékelési különbözete.) Jól gondolom, hogy ezt, a nem realizált árfolyamnyereséget nem kell szerepeltetni az szja-bevallásban, mint adózandó jövedelmet? A bank igazolást nem állított ki, csak ezt a kivonatot. Köszönöm szépen.
Önálló tevékenységnél költségelszámolás lehetőségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ingatlan-bérbeadást végez magánszemélyként. A bérbeadás elszámolásánál tételes költségelszámolást választott, mivel a felmerült költségek jelentősen meghaladják a 10 százalékot. Azonban megbízási szerződéssel vizsgáztatási tevékenységet is végez. Itt a kifizetéskor nyilatkoznia kellett, hogy a 10 százalékos vagy a tételes költségelszámolást kéri alkalmazni. Mivel nem merült fel csak minimális költség, így a 10 %-ot választotta. Hogyan kell ezt a szja-bevallásban bevallani? Lehet-e kétfélét alkalmazni, mivel két különböző tevékenységről van szó? Köszönettel várom a válaszát.
Külföldi jövedelem adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem a segítségét az alábbi esethez. Fiam 2015-ben egy svájci illetőségű hajón dolgozott, és lakott március 15-étől július végéig. Magyarországon jövedelme nem volt. Kell-e Magyarországon bevallást beadni, és hogyan kell szerepeltetni a jövedelmet?
Ingatlanértékesítés Kérdés
A 2015. évi szja-bevallással kapcsolatosan az alábbi kérdésem merült fel ingatlaneladás témájában. 2011. 10. 24-én édesanyám elhunyt (édesapám már korábban), ezért megörököltem a testvéremmel egy házat, telekkel együtt, melyet a közjegyző 20 440 000 forintra értékelt. Az ingatlant 2015. június folyamán sikerült értékesíteni – sajnos, mivel lementek az ingatlanárak – 12 500 000 forintért. Az én részem, a testvéremmel történő megállapodás alapján, 6 500 000 forint. Az ingatlant jelzálog terhelte, a Fundamenta Lakáskassza Zrt. felé fennálló 446 276 forint. összegben. A tartozást én rendeztem. Igaz-e, hogy ha ingatlant örököltem, az átruházásból származó bevétel 50 százalékát kell bevételként figyelembe venni? Az 50 százalékból levonhatom-e a Fundamenta Zrt. felé törlesztett tartozást? A közjegyzői munkadíjat, a földhivatal-bejegyzési költséget, esetleg a temetési költséget, mely közel 600 000 forint volt? Valamint levonhatom-e az egyéb felmerülő költségeket, például a negyedévente felmerülő gáz-, villanyátalányt? A lányomék 2015. évben használt lakást vásároltak. Mi van akkor, ha ajándékba adok nekik a felújításra pénzt. Kell-e nekik az adott összegre 16 százalék jövedelemadót fizetniük?
Kapott részvény eladása – eho, szja, 1553-as bevallás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Abban szeretném kérni a segítségüket, hogy egy magánszemély kapott 2010-ben néhány részvényt, melyeket 2015 decemberében tudott eladni. Előtte nem tehette. Ezek a részvények úgynevezett restricted stock unitok, melyek 2015 decemberében váltak elérhetővé. Az adományozó a magánszemély munkahelyének, a leányvállalatnak a külföldi, amerikai anyavállalata. Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan adózik a megszerzéskor, azaz ténylegesen 2015 decemberében? Hány százalékos ehót kell utána fizetni, ha kell, és kell-e szja-t is fizetni a megszerzésekor? Valamint az értékesítéskor (szintén 2015. december) milyen adófizetési kötelezettség merül fel (szja, eho), és az eho hány százalékos mértékű? Az értékesítéskor a jövedelem után (szerzési érték mínusz eladási), vagy, ha a szerzéskor nem kellett, a teljes eladási érték után kell-e fizetni az adókat? Mivel USD-ben került értékesítésre, az alkalmazott árfolyam a jóváírást megelőző hónap 15-ei, az MNB árfolyamán átszámított érték lesz? A 1553-as adóbevallás mely soraiban kell ezeket feltüntetni? Segítségüket ezúton nagyon köszönöm! Várva válaszukat, tisztelettel.
Szja-bevallás helyesbítése Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok. Tevékenységemet 2014-ben kezdtem, az évet veszteséggel zártam, amit adóbevallásomban elhatároltam. 2015-ben még mindig veszteséges voltam. Sajnos az adóbevallásomban nem szerepeltettem az előző évről áthozott veszteséget. Kérdésem, ezt bevalláshelyesbítéssel vagy önellenőrzéssel lehet javítani, mert a 2015-ös évi adóalapot és adót nem befolyásolja, de a következő évekét igen? Köszönöm szépen válaszát.