787 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Nyugdíjas életbiztosítás visszavásárlásából származó jövedelme Kérdés
Nyugdíjas személynek életbiztosítás visszavásárlásából származó jövedelme keletkezik – ezen kívül és a nyugdíján kívül semmilyen más bevétele nincs. Adóköteles jövedelem nála az életbiztosítás visszavásárlásából származó jövedelem? Kell szja-bevallást benyújtania? Válaszát előre is köszönöm!
ingatlan-bérbeadás eho Kérdés
T. Szakértő! A NAV 1353-as adóbevallásának kitöltése során találkoztam a következő problémával: Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme volt az adózónak, ebből a kifizető levonta az ehót ás az szja-t. Ezen kívül volt munkaviszonyból származó jövedelem is, ami után a kifizető szintén levonta az egészségbiztosítási járulékot. A bevallás 286. sorában 177 248, a 287-es sorban 1 544 004 forintot tüntettek fel, ennek alapján a 288. sor 'f' sorában 177 248 forint visszaigényelhető eho jelent meg, mivel az eho és az eb. járulék összege meghaladta a 450 000 forintot. Ennek alapján a 291. sorban kifizető által túlvont összegként szintén 177 248 forint kerül, mivel véleményem szerint ennyi a visszaigényelhető eho összege ebben az esetben. A rendszer ellenőrzése során az alábbi hibaüzenet jelent meg: NAGYSÁGRENDI HIBA: Ellenőrizze, hogy a visszaigényelhető egészségügyi hozzájárulás összegét helyesen töltötte-e ki! (Hibakód=<399994/M035>) A kérdésem az lenne, hogy helyes-e az a levezetés, hogy 177 248 forint a visszaigényelhető eho? Az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel 3 900 300 forint, a költsége 390 030 forint, és a jövedelem 3 510 270 forint volt. Köszönöm a segítséget!
Szja - külföldről származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavaly április végéig körülbelül 5 éven keresztül másik uniós tagállamban éltem életvitelszerűen, dolgoztam alkalmazottként, és ott is adóztam. Ezt követően visszatértem Magyarországra, munkaviszonyt létesítettem és most a 2013-as szja-bevallásomat szeretném elkészíteni. A http://www.nav.gov.hu/data/cms280405/4._IF_Maganszemelyek_kulfoldrol_sz._jov._2013.04.15.pdf tájékoztatóban leírtak alapján 2013 áprilisáig külföldi, azt követően magyar illetőségű magánszemélyként adózok. Ha jól értelmezem, külföldön szerzett és adózott jövedelmem nem adóztatható Magyarországon, azt Magyarországon az összevont adóalap részeként nem kell bevallani, de tájékoztató adatként szerepeltetni kell a bevallásban. Kérdésem, hogy helyes-e az értelmezésem, és ha igen, a bevallásban hol kell ezt a külföldi jövedelmet szerepeltetnem?
A munkaviszonyban lévő ügyvezető által nyújtott kölcsön kamatának bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésemre kaptam azt a választ, hogy a munkaviszonyban lévő ügyvezető által nyújtott kölcsön kamata – munkaviszonyból származó – egyéb jövedelemnek felel meg. Most pedig szeretném megkérdezni, hogy ezt a munkaviszonyból származó egyéb jövedelmet a 1353-as szja-bevallás, melyik sorában kell feltüntetni az 1-es, vagy a 4-es sorban? Válaszát előre is köszönöm.
Önálló tevékenységből származó jövedelem adóelőleg Kérdés
Önálló tevékenységből (fizetővendéglátás nyújtása) származó jövedelem után az adózó a negyedévente fizetendő adólelőlegeket (szja,eho) köteles negyedévente egyenlő részletekben megfizetni adóhatóság részére? Gond, ha nem egyenlő részletekben fizette? Az 53-as bevallásban a negyedéves bontásnál a negyedévente ténylegesen befizetett összegeket kell fetüntetni (nem egyenlő részletekben történt), vagy egyenlő részben elosztva? Előre is köszönöm válaszát!
Tartós befektetésből származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Címzett! Tartós befektetésből származó jövedelem keletkezett, melyről a bank kiállította az igazolást. Jól gondolom-e hogy további költség (például jutalék) nem számolható el? A banki igazoláson egyfajta jutalék költségként van feltüntetve, de az 53-as bevallás idevágó sora sem enged további költséget elszámolni. Köszönöm válaszukat!
Külföldi öröklés igazolása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Ügyfelem édesapja örökölt Svájcban elhunyt hozzátartozó után, az örökösödési adó befizetésére Svájcban sor került. Erről igazolást nem kaptunk, csak a Svájcban élő rokon írt egy nyilatkozatot, hogy az adót megfizette (továbbutalta). Kérdésünk az, hogy a magyar adójogi szabályok szerint elegendő-e ez a nyilatkozat, vagy a kinti adóhatóságtól mindenképpen szükséges igazolást kérni az adó befizetéséről. Amennyiben kell kérni igazolást, pontosan mely jogszabályi rendelkezések alapján? Továbbá az igazolásra van-e valamiféle kötelező tartalmi elemekkel bíró minta, vagy mit kell tartalmaznia az igazolásnak, hogy a helyi adóhatóság azt elfogadja? Nagyon köszönöm a segítséget, és várom mielőbbi válaszukat, mert annak függvényében lépnénk tovább az ügyben, és itt van a nyakunkon az adóbevallás határideje. Tisztelettel: Szabó Anita
Kazahsztánban munkaszerződéssel Kérdés
Jogértelmezésben kérem a segítségüket. Az Szja tv. 11. § (3) bekezdés f) pontja értelmében „a magánszemély nem köteles bevallani azt a jövedelmet, amely nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján a Magyar Köztársaságban nem adóztatható (ide nem értve a nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján az adó alól a Magyar Köztársaságban mentesített, de az adó kiszámításánál figyelembe vehető jövedelmet)”. A zárójelben lévő „(ide nem értve a nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján az adó alól a Magyar Köztársaságban mentesített, de az adó kiszámításánál figyelembe vehető jövedelmet)” törvény szöveg okoz gondot, ebben kérem a segítségüket. Kell-e Magyarországon személyijövedelemadó-bevallást benyújtani, adóztatható-e Magyarországon az a magyar állampolgár, aki a Kazah Köztársaságban munkaszerződéssel dolgozik 2007. május 31-étől egy Kazah Köztársaságban bejegyzett társaság munkavállalójaként? A munkaadója levonta a Kazah Köztársaságban érvényes 10 százalékos adót, erről igazolást állított ki. A magánszemély Magyarországon rendelkezik állandó lakóhellyel, a családja Magyarországon él, a külföldön történő tartózkodási ideje minden naptári évben meghaladta – a ki- és beutazás napját is egész napnak tekintve – a 183 napot. Magyarországon egyáltalán nem keletkezett bevallási kötelezettség alá eső – összevonandó, és különadózó – jövedelme sem, kizárólagosan olyan jövedelemmel rendelkezett, amely a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménnyel rendelkező külföldi illetőségű társaságtól származik, és a munkabérét a külföldi illetőségű, egyezményben részes másik államban bejegyzett társaság fizeti, az egyezményben részes államban vezetett bankszámláról átutalásja, a Magyarországon vezetett magán bankszámlára. A külföldi illetőségű táraságnak Magyarországon nincs telephelye. A Magyar Köztársaság és a Kazah Köztársaság között a kettős adóztatás elkerülésére kötött, és az 1999. évi XIV. törvénnyel kihirdetett egyezmény 15. cikke tartalmazza a nem önálló munkából származó jövedelem adóztatására vonatkozó szabályokat. Az egyezmény 15. cikk 2. a) pontja szerint a nem önálló munkából származó jövedelem akkor adóztatható a magánszemély illetősége szerinti államban (Magyarországon), ha bármely összefüggő 12 hónapos időszakon belül a magánszemély nem tartózkodik összesen 183 napnál hosszabb ideig a munkavégzés helye szerinti államban (Kazahsztánban). A dolgozó munkabére Kazahsztánban adóköteles. Az előbbi tényállás alapján a kérdésem, hogy van-e Magyarországon személyi jövedelemadó bevallás benyújtási kötelezettsége, ha igen, a külföldi pénznemben megkapott és az előírásoknak megfelelően átszámított jövedelmet, valamint annak levont 10 százaléknyi adóját, ha be kell vallani, hol szerepeltesse az szja-bevallásában?
Súlyos fogyatékosság kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személyi jövedelemadó bevalláskor a 34. sorban lehetőség van a súlyos fogyatékosság miatt levonandó összeg igénybevételére. Ennek összegét tudjuk, a kitöltési útmutató jól leírja. Ügyfelem 2014. február 18-án kiállított orvosi igazolást hozott, mely szerint: az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma 2005. A fogyatékosság végleges. Ügyfelem olyan információkat hallott, hogy ahhoz, hogy ezt a kedvezmény 2013-ra igénybe tudja venni, az igazolást az orvosnak 2014. 02.15-éig kellett volna kiállítania. Én nem találtam sehol ezt a dátumot. Ez igaz lenne? A további kérdésem még az lenne, hogy ezzel az igazolással érdemes-e önellenőrizni az elmúlt 5 évi szja-bevallást, hiszen korábban az adózó nem vette igénybe ezt a kedvezményt. Van-e erre visszamenőlegesen ezen, 2014-ben kiállított igazolás alapján lehetőség. Köszönöm szépen a tájékoztatását!
Kata év közbeni választáskor Kérdés
Ha egy egyéni vállalkozó év közben (2013. 05. 01.- 2013. 07. 31-éig) volt katás, akkor az szja-bevallásában az egyéni vállalkozói időszakot hogyan kell helyesen beírni? Szja hatálya alá tartozott 2013. 01. 01.- 2013. 04. 30-áig, majd 2013. 08. 01.- 2013. 12. 31-éig.
Hétfőig kérhető NAV-közreműködés az szja-bevalláshoz Cikk
A magánszemélyek legkésőbb hétfőig kérhetik az adóhatóság közreműködését az szja-bevalláshoz.
Mezőgazdasági idénymunka adóbevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: ha egy munkavállalónak csak egyszerűsített foglalkozásból volt bére, annak mikor kell adóbevallást készítenie? Ha tegyük fel 500 ezret keresett így 2013-ban akkor kell készítenie adóbevallást? Legyenek szívesek a szabályokat leírni! Köszönöm szépen előre is! Üdvözlettel: Krisztián
Szja-bevallás benyújtási határidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a magánszemélyt 2014. 01. 13-án vették egyéni vállalkozói nyilvántartásba, a 2013-ra vonatkozó 53-as bevallást már 02.25-ig be kell benyújtania? 2014.01.13 előtt csak munkavállalóként dolgozott és szerzett jövedelmet. Válaszukat előre is köszönöm.
Családi kedvezmény 2014. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kell-e nyilatkoznia, és ha igen, hogyan a 2014. évről annak a munkavállalónak, aki nem havonta kéri érvényesíteni, hanem év végén (jövő év elején, az 53-as bevallásban) szeretné egy összegben a családi kedvezményt, illetve a járulékkedvezményt? Ebben az esetben is kell a házastárs munkáltatójával is aláíratni a nyilatkozatot? Válaszát előre is köszönöm!
Szja-bevallás: mikor készítheti el a munkáltató? Cikk
A magánszemélyek január 31-ig nyilatkozhatnak arról a munkahelyükön, hogy kérik a 2013. évi személyi jövedelemadójuk munkáltatói megállapítását (13NY29 számú nyilatkozat). A nyilatkozat jogkövetkezmények szempontjából az adóbevallással egyenértékű. A magánszemélyeknek abban az esetben is nyilatkozniuk kell, ha nem kérik a munkáltatói adó-megállapítást annak ellenére, hogy a munkáltató egyébként azt vállalná (13NY30-as számú nyilatkozat).