787 találat a(z) szja-bevallás cimkére

Szja-bevallás ha valótlan a munkáltatói igazolás Kérdés

Mi szerepeljen a munkavállaló szja-bevallásában, ha a munkáltatótól olyan jövedelemről kapott igazolást, amit nem kapott meg? A munkáltatói igazolást a munkaviszony megszűnésekor kapta a munkavállaló postán. A volt munkáltató levélben történő felszólításra sem hajlandó kijavítani azt. A megkapott igazolás a NAV által készített tervezettel sem egyezik.

Szja-bevallás éve Kérdés

Kedves Szakértő! Most kértek fel egy szja-bevallás elkészítésére, ingatlanértékesítés volt, ebben kérnék segítséget. Az ingatlan-adásvételi szerződés kelte: 2018. 12. 10. Földhivatalhoz benyújtás időpontja: 2018. 12. 12. Az adásvételi szerződés aláírásával egyidejűleg kifizettek 1 900 000 forint foglalót, majd decemberig 10 000 000 forintot. A fennmaradó 8 000 000 forintot a 2019. évben utalták. Kérdésem, hogy a 2019-es évre adjuk be a bevallást, fizetendő szja keletkezett, vagy véleményem szerint 2018-ra kellett volna és így önrevíziót kell készítenünk? Köszönettel várom a választ.

Ingatlanbérbeadás adóelőlege magánszemély–magánszemély között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakóingatlant adott bérbe magánszemélynek, aki nem minősül kifizetőnek. A bérbeadó év közben megfizette az adóelőleget negyedévenként. Kérdésem: a 2019. évi szja-bevallásban azon túl, hogy bevalljuk a 7. sorban (kiemelve a bérbeadást a 8. sorba is) az ingatlan bérbeadás, mint önálló tevékenységből származó jövedelmet és annak adóját, a bevallás C lapján a 70-től 73-ig sorokban be kell-e vallani az adózót (bérbeadó) terhelő tényleges adóelőlegek negyedéves kötelezettségeit? Válaszát előre is köszönöm: Rozika könyvelő

Osztalékjövedelem: amikor módosítani kell az adóbevallási tervezetet Cikk

Az adóhatóság nem rendelkezik információval arról, hogy a kifizető által bevallott osztalékból mennyi volt az EGT-államban működő tőzsdére bevezetett értékpapír utáni osztalék. Azoknak a magánszemélyeknek, akik ilyen osztalékot szereztek 2019-ben, és összevont adóalapba tartozó jövedelmük – például a munkabérük és az elkülönülten adózó jövedelem összege – nem haladta meg a havi minimálbér huszonnégyszeresét, azaz 3 millió 576 ezer forintot, a kifizetői igazolások alapján módosítaniuk kell a NAV által készített adóbevallási tervezetüket – hívja fel a honlapján közzétett tájékoztatóban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Szja-bevallás és -fizetés: mi lesz a határidőkkel? Cikk

Várható a személyijövedelemadó-bevallás és -fizetés határidejének meghosszabbítása? – merül fel többekben a kérdés. A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) honlapján válaszolt.

19SZJA-09 lap Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 19SZJA-09 lap 286. sorában szerepeltetni kell a munkaviszony melletti egyéni vállalkozónak e jogviszonyából származó bérjövedelmét? Nem értem, hogy az egyéni vállalkozó miért csökkentheti a munkáltató által az ő bére után befizetett szociális hozzájárulási adóval az őt terhelő szociális hozzájárulást.

Szochokötelezettség a 19SZJA bevallásban – hogy is van ez? Cikk

Februárban volt olvasható az Adózóna hasábjain is, hogy a 2019SZJA-bevallásban a magánszemélynek csak 17,5 százalék szociális hozzájárulási adót (szochót) kell fizetnie. Tekintettel arra, hogy az adóbevallási tervezet 2020. március 15-étől megtekinthető, szükség esetén kiegészíthető, módosítható, illetve jóváhagyható, ezúton kívánunk segítséget nyújtani, miként kell bevallani a magánszemélyt terhelő szocho összegét 2019-re vonatkozóan.

Szja-bevallás: elérhetők az adótervezetek a NAV honlapján Cikk

Mától elérhetők az elektronikus személyijövedelemadó-bevallás tervezetek az adóhatóság honlapján – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a tárca Facebook-oldalán ma reggel.

Szja-bevallás – amikor nem kér igazolásokat a NAV Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén már negyedik alkalommal készíti el több millió ember személyijövedelemadó-bevallási tervezetét, a folyamat automatikus, ezért nem kell kérni az adóhivatalt a tervezet elkészítésére, valamint a kedvezményekre jogosító igazolásokat sem kell beküldeni a hivatalhoz – közölte a NAV csütörtökön az MTI-vel.

Szja-bevallás önellenőrzése súlyos fogyatékosság miatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2019. évben 10 évre visszamenőleg súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló végleges állapotú orvosi igazolást kapott. Öt évre visszamenőleg elkészítettük az szja-bevallások önrevízióját, melyekből egy évben problémánk merült fel, mellyel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy mi a helyes megoldás. 2017. évben csak mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származott jövedelme. A bevallásban igénybe vette a 100 ezer forint mezőgazdasági őstermelői adókedvezményt, melyen felüli összeget befizette. A kérdésem az lenne, hogy a személyi kedvezmény teljes összegű igénybevételéhez a 100 ezer forint őstermelői adókedvezmény csökkenthető-e, vagy személyi kedvezményként csak a befizetett összeg vehető igénybe? Köszönöm válaszát.

Alkalmi munkabér Ausztriában dolgozónak Kérdés

Tisztelt Horváthné szabó Benáta! https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_19_alkalmi_munkaber_Ausztriaban_dolg_bea Szeretném pontositani, a fenti válasz azon részét, hogy az alkalmi munkabér Magyarországon adóztatható. Ez azt jelenti, hogy a dolgozónak Magyarországon az szja-bevallásában be kell vallania az egyszerűsített foglalkoztatásban kapott bér teljes összegét és meg kell fizetni utána az szja-t, vagy csak a mentesített összegen felüli rész adóköteles? Kiegészítés: a munkavállaló Magyarországi lakos. Köszönettel: Cseh Jánosné

Sms-ben is kérhető az szja-bevallási tervezet postázása Cikk

Akinek még nincs ügyfélkapuja, és nem is szeretne nyitni, az idén is kérheti az szja-bevallási tervezet postázását – hívja fel a figyelmet közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Osztalék utáni szocho bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetben kérném szíves segítségüket! Magánszemély 2019-ben osztalékot kapott egy zrt.-től. Az igazoláson, amelyet az szja-bevalláshoz kapott, az áll, hogy a bruttó osztalék 349 922 forint. A levont 15 százalék adó 52 488 forint. Tájékoztatás: a kifizetett oszatlékelőleg 209 953 forint, melyből nem lett vonva szocho. A levont szocho összege 27 294 forint. Értelmezésem szerint tehát a 15 százalék szja rendben van, le lett vonva, be lett fizetve. A szocho ezek szerint 349 922 - 209 953 = 139 969 forint, amely után a kifizető levonta és befizette a szochot. Az osztalékelőleg után, amely 209 953 forint, nem lett levonva a szocho, mivel még csak előleg. Kérdésem, hogy a magánszemély 2019-es szja-bevallásában kell az osztalékelőleg után bevallani és befizetni a szochot, vagy majd csak a 2020-as szja-bevallásában kell? Illetve, ha a 2019-es évi jövedelme (munkabére), ami után szocho lett fizetve, 1 985 541 forint, akkor a még fizetendő szocho a 209 953 forint 17,5 százaléka lesz, ami 36 742 forint, vagy a szocho felső korlát 3 576 000 - 1 985 541 = 1 590 459 x 17.5 százalék = 278 330 forint lesz a fizetendő szocho? Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta

Külföldön élő magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Ügyfelem, természetes személy, adóazonosító jellel rendelkezik, állandó lakhelye Franciaország, magyar állampolgár (más állampolgársága nincs). Magyarországi ingatlant adna bérbe. Kérdésem: jól gondolom, hogy az ingatlan fekvése alapján ezt a jövedelmet itthon kell leadóznia és bevallania? Fel kell-e tüntetnie ezt a jövedelmet a francia bevallásában? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Őstermelő szochojának elszámolása szja-bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértők! Hogyan kell helyesen a 09-es lapon az őstemrelőnek a szochoját bevallani? A családi gazdaság tagjai nyugdíjas, kiskorú és ténylegesen járulékot fizető vegyesen. 2018-ban meghaladta az egy főre eső bevételük a 8 M forintot, 2019-ben azonban alatta maradtak és ténylegesen bevallás alá eső jövedelmük nem keletkezett. A 2019. évi járulékot a minimálbér alapján kellett megfizetni a "főállásúaknak" 1. negyedévben az 1 főre eső jövedelmük meghaladta a 4 M forintot, ezért már számolni kellett jövedelmet és az 1958-as bevallás mindenkinek be lett küldve 205 e forinttal és be is fizették. A 2. negyedévben már volt elég költség, ezért nem kellett előleget fizetniük, de akik a minimálbér után fizettek, azoknak vallani és fizetni is kellett. Most az szja-bevallásban a 09-es lapon X-szel kell jelölni, hogy előlegfizetésre kötelezett-e, és a "b-e" oszlopokba be kell írni az előleget. Mit kell ide beírni? A kitöltési útmutatót úgy értelmezem, hogy amennyiben volt ilyen előlegbevallás, akkor azt kell beírni ide, és ha az év hátralévő idejére már nem kellett bevallás, akkor hagyjuk üresen a többi oszlopot. Jól értelmezem, hogy azok a tagok akik nyugdíjasok, kiskorúak, azoknak nem kell X-elni, mert a szochomódosítás után nem kellett bevallást benyújtaniuk, így nekik csak a 296. sorba a befizetett előleget írom? Azoknak akiknek járulékot kellett fizetni negyedévente a minimálbér utáni 78 225 forint kell írni minden negyedévre? Vagy b) 205 315 forint, c) 87 165 forint d) 20 420 forint e) 0? Válaszukat köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink