787 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Szja-bevallás 2019: egész évben 17,5 százalék szocho osztalékra, árfolyamnyereségre Cikk
Bár a szociális hozzájárulási adó mértéke 2019. július 1-jétől csökkent 17,5 százalékra a korábbi 19,5 százalékról, bizonyos jövedelemtípusok esetében az adóév egészében alkalmazható az alacsonyabb adómérték – egyértelműsíti az adóhatóság a 2019. évi szja-bevallás kitöltési útmutatójában.
Mezőgazdasági de minimis támogatás mértéke Kérdés
Az MVH honlapján azt olvastam, hogy a mezőgazdasági csekély összegű támogatás összege 25 ezer euróra emelkedett 15 ezer euróról. A 2019-es szja-bevallás kitöltési útmutatójában 20 ezer euró található. Nem tudom, hogy most melyik összeggel kell számolni. Az agrárkamara honlapján azt is feltüntették, hogy az emelés visszamenőleges hatályú. Kérdésem, hogy 2017., 2018., 2019-ben mekkora keretösszeggel kell számolni Önök szerint? Köszönöm a segítséget.
Szja-bevallási menetrend 2020-ban Cikk
A NAV az idén is minden magánszemélynek készít szja-bevallási tervezetet a 2019. évi jövedelmekről, a munkáltatók, kifizetők által benyújtott adatszolgáltatások és a rendelkezésére álló adatok alapján. Mit kell a magánszemélynek tennie?
1953-as bevallás 13-03. lap 50. sora Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1953-as bevallás 13-03. lap 50. sorával kapcsolatosan szeretném az állásfoglalásukat kérni. Az egyéni vállalkozó szja-s. 50. sor: A belföldi telephelynek betudható, eladásra beszerzett áruk értéke 50. sor: Ennek a sornak a „c/d” oszlopába a belföldi telephelyének betudható, eladásra beszerzett áruk értékének összegét kell beírnia. Kérjük, figyeljen arra, hogy a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értékébe beszámítható a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értéke akkor is, ha azok a 2019. évben nem kerültek eladásra. A sorral kapcsolatos kérdések: Első: Ide csak a 2019-ben egyéni vállalkozóként kifizetett áruk értéke írható be, vagy azon áruk értéke is, melyek 2019-ben lettek beszerezve, de 2019-ben nem lett az ellenértékük kifizetve még? (2020-ban fizetik majd.) Második: A 2018-ban beszerzett áruk (2018-ban is szja-val adózott az egyéni vállalkozó), de a csak 2019-ben kifizetett áruk értéke a 2019. évi bevallás 50. sorában feltüntethető-e? Köszönettel.
Szja-bevallás: már minden információ elérhető a NAV honlapján Cikk
Elindult az idei e-szja rendszer, már minden aktuális bevallási információ fenn van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.
Fiatal gazda, egyéni vállalkozó, családi gazdaság tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda, támogatást igénylő ügyfelem kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt, mert a támogatás miatt szükséges volt, de emellett családi gazdálkodás tagja is. Amennyiben ugyanazt a tevékenységet végzi, mint a családi gazdálkodás, úgy hogyan kell helyesen eljárni? Az egyéni vállalkozásból származó jövedelmét az szja-bevallás 13. lapján számolom el, míg a családi gazdaság rá jutó részét pedig a 12-es lapon részletezem? Vagy esetleg összevontan kell kezelnem? NAV információs füzetében olvastam, hogy amennyiben a családi gazdálkodó mezőgazdasági termelői tevékenységére tekintettel szerepel az egyéni vállalkozói nyilvántartásban, úgy nem egyéni vállalkozóként, hanem család többi tagjával együtt a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezőkre vonatkozó szabályok szerint kell adóznia. Amennyiben a családi gazdaság növénytermesztéssel foglalkozik, a fiatal gazda pedig állattenyésztéssel, akkor külön lehet választani, és az egyéni vállalkozását külön venni a családi gazdaságtól?
Családi gazdaság létrehozása, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy főállású őstermelő és egy nem főállású őstermelő, aki egyben nem főállású katás egyéni vállalkozó is. Jelenleg mindketten kompenzációs felár mellett alanyi adómentességet választottak általános forgalmi adó tekintetében. 2020.01.01-től családi gazdaságot kívánnak létrehozni ketten, úgy hogy az eddig főállású őstermelő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság vezetője január 1-jétől az általános forgalmi adó fizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint szeretné meghatározni. Jól gondolom, hogy mindketten kötelesek az áfafizetési kötelezettségüknek azonos módon eleget tenni, tehát január 1-jétől mindkettőjüknek „áfásnak” lenni? Ha mindketten „áfások”, akkor mivel 1-1 „áfás” adószámmal rendelkeznek, és mindkettőjük állít ki számlát a saját nevében, illetve a nem főállású tag egyéni vállalkozó, így mindketten kötelesek áfabevallás tenni? A mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel mindkettő tag az szja-bevallás „12”-es lapján számol el, függetlenül attól, hogy a nem főállású tag egyéni vállalkozóként a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya? A nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel az egyéni vállalkozó a kisadózókra vonatkozó szabályok szerint, a főállású tag pedig önálló tevékenységből származó jövedelemként számol el az szja-bevallásában? Köszönettel, Kiss Zoltán
Egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft. Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy ha egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-t alapít, kell-e záró szja-bevallást készíteni az egyéni vállalkozásról, vagy a kft. bevallása tartalmazza az egyéni vállalkozás időszakát is? Előre is köszönöm válaszukat.
Kivás kft. ügyvezető jövedelmei Kérdés
Egy kiva szerint adózó kft. ügyvezetője munkabére a kiva-törvény szerint adózik, tehát csak 13% adót fizet (szocho, szakképzési hozzájárulás, nyugdíj-, eü. járulékot nem fizet). Máshonnan is van munkabére és egyéb jövedelme. Kérdésem, hogy az szja-bevallásában hogyan fog elkülönülni a kiva szerint adózott és más (munkabér és egyéb) jövedelme.
Szja-bevallás önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: Egy őstermelő 2018. évben a 1853-as számú bevallásában a kárenyhítési juttatást támogatásként vette figyelembe, így tévesen alkalmazta a 40% kistermelői költségátalány elszámolását. Így a bevétele túllépte a 8 millió forintos értékhatárt. 2018-ban vett három új gépet, amire 14,5% értékcsökkenést számolt el. Lehet-e önreviziózni és elszámolni egyösszegben az értékcsökkenést egy gépre, mivel az fedezné a 40% költséghányadot? Szabad vállalkozási zónában helyezte üzembe a gépet. Mire vonatkozik az Art. 54. § 3. bekezdése az önrevízióval kapcsolatban? Következő kérdésem: 2018. évi gépbeszerzésre utólag folyósított támogatást kap az őstermelő, a támogatást csak 2019-ben kapta meg. A kapott támogatást mikor és hogyan kell bevételként elszámolni? Tisztelettel: Pataki István
Szja-bevallás önellenőrzése személyi kedvezmény miatt Cikk
Önellenőrizheti-e egy magánszemély az szja-bevallását a 2013. évtől, ha 2019 októberében kapott olyan igazolást, hogy súlyos fogyatékos az egészségi állapota? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó készlete az szja-bevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: egyéni vállalkozó személyi jövedelemadó bevallásában zárókészletként csak a kifizetett készletet (árut) kell szerepelteti vagy pedig az üzletében fizikailag fellelhető összes árut, függetlenül attól, hogy annak kifizetése megtörtént-e? Másképpen fogalmazva, a zárókészlet tartalmaz-e olyan árut, mely a pénztárkönyvében árubeszerzésként nem szerepel? (Az áru leszállítása megtörtént, egy részét már értékesítette december 31. napja előtt, de a szállítónak az áru kifizetése december 31. napját követően történt meg.)
1853-as bevallás hiánypótlása Kérdés
Tiszelt Tanácsadó! Segítséget szereznék kérni a következő javításban. A családi gazdaságnak két tagja van, a 1853-as bevallásban lakásbérbeadásból, illetve őstermelésből származó bevétel szerepel, a 18SZJA-12-01. lap c részében. A családi gazdaság másik tagjának bevallásából kimaradt az östermelésből származó bevétel. A NAV ügyfélszolgálatán azt mondták, hogy önrevízióval nem lehet kitölteni a mezőgazdasági kistermelő nemleges nyílatkozatát, a választási lehetősége azzal elveszett, hogy a beadott bevallásba nem írt be adatot. Ő már nemleges nyílatkozatot nem tehet, nem önrevíziózhat a 12-01 lapon. A két tagnak egyforma adózási elszámolást kell folytatni, hogyan lehet ezt megoldani? Kérdésem, lehetséges-e, hogy az egyik tag a 12-01. lapon nemleges nyílatkozatot tett, a másik meg a 12-02. lapon tételesen számol el? Előre is köszönöm a segítséget. Tisztelettel: Kutasi Gabriella
Költséglevonás magánszemély elkülönülten adózó jövedelméből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemélynek a tárgyévben önálló tevékenységből származó jövedelme keletkezik, de a hozzá tartozó levonható költségekről a számlák csak a következő évi teljesítési dátummal kerülnek kiállításra, és csak a következő évben kerülnek kifizetésre, mi a jövedelemszámítás helyes módja? Levonhatók-e a tárgyévi szja-bevallásban? Vagy a tárgyévi szja-bevallásban 90 százalékos költséghányadot kell választani, és önellenőrizni kell a bevallást, amikor a költségek kifizetésre kerülnek? Vagy egyáltalán nem vehetők figyelembe? Vagy más eljárás a helyes? Segítségét előre is köszönöm!
Önellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavaly augusztusban gabonát vettünk egy őstermelőtől, akiről most derült ki, hogy nem volt érvényes betétlapja. A 08-as bevallásunkat önellenőriznünk kell, az ehót mi fizetjük, AJK nyomtatványon jelezzük, hogy tévesen nem vontunk adót. Az adóhivatal határozattal megállapítja az adózó terhére a fizetendő szja- t. A magánszemélynek ebben az esetben nem kell a 2018-as szja-bevallását önellenőriznie, és feltüntetni ezt a jövedelmet, mint önálló tevékenységből származó jövedelem? De akkor melyik soron fog szerepelni a határozat szerint megfizetett adó? Vagy ebben az esetben a 2018. évi bevallás ezt a jövedelmet nem tartalmazza?