462 találat a(z) szakképzési hozzájárulás cimkére

Belengetett járulékcsökkentés: mérsékelhető-e a munkaerőhiány? Cikk

Kevés az esély arra, hogy a nemzetgazdasági miniszter által kilátásba helyezett járulékcsökkentéssel önmagában kezelni lehetne az egyre nagyobb gondot okozó munkaerőhiányból fakadó problémákat – véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (MAKSZOE) elnöke. Az egyesület szerint járulékcsökkentés helyett a vállalkozások terheinek csökkentésére volna szükség a hosszabb távú eredmény eléréséhez.

Tanulószerződés támogatásának elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrovállalkozásként, kiegészítő tevékenység keretében tanulószerződéssel foglalkoztatunk tanulókat. Az utánuk kapott szakképzési hozzájáruláson jóváírható támogatásnak van-e felső korlátja a nettó árbevétel függvényében? (Legalább a támogatási összeg 400 százalékának kell lennie az árbevételnek?) Köszönettel.

Adószámos magánszemély adózása, járulékai Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége van annak az adószámos magánszemélynek, aki művészeti szolgáltatás nyújtásáról (egy falunapi rendezvényen gitározott) állít ki számlát? A számla végösszege egy napi díj. Megbízási szerződést nem kötött a foglalkoztatóval, amely egy kft. Kötelező-e megbízási szerződést kötni? Ha jól gondolom, akkor a kft. kifizetőhely, le kell, hogy vonja a bruttó összeg 90 százalékából az egyéni járulékokat. Ez a 15 százalék szja-előleg (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítési járulék is van ebben az esetben)? A cég kötelezettsége pedig 27 százalék eho és az 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás(vagy szakképzési csak akkor van, ha szociális hozzájárulási adót kell fizetni)? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel Radványiné Andrea

Levelező tagozat II. Kérdés

Korábbi kérdésemre adott válaszukat köszönöm! Tisztázandó kérdésem lenne még, ami a szakképzési hozzájárulást csökkentő tétel igénybevételére vonatkozik. A szóban forgó tanulóra érvényesíthető, és kitölthető-e a 1608-as bevallás 42. vagy 43. sora? Hogyan lehet beazonosítani, hogy az a szak, ahová a diák jár, gyakorlatigényes, illetve duális képzéshez tartozik? Válaszát előre is köszönöm!

Kell-e szochót fizetni? Kérdés

Megbízási díjat fizetünk nyugdíjkorhatárt betöltött személynek. Rendszeres, de a havi összege nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Így nem válik biztosítottá. A megbízási díj 90 százaléka után szja-t vonunk, egyebet nem. Az 1041-en nem is jelentettük. Kell-e ezen megbízási díj után szochót, illetve szakképzési hozzájárulást fizetni? Várjuk a szakértői választ. Köszönettel Maróthiné

Szakképzési hozzájárulásból érvényesíthető kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szakmunkás tanulók tanulószerződéssel történő foglalkoztatása esetén hogyan számolható el a szakképzési hozzájárulási kedvezmény? Önrevízióval visszamenőlegesen is módosíthatjuk az erre vonatkozó előző havi 1608-as bevallást? Van-e valamilyen kedvezmény igénybevételére lehetősége a munkáltatónak olyan másod- vagy harmadszakmás tanulóra tekintettel, akivel már nem volt köthető tanulószerződés? A munkáltató június 15-ével kötött tanulói szerződéseket, melyet a kamara csak 1 hónappal később küldött meg ellenjegyezve. Jól gondolom-e, hogy a tanulók után az alap normatíva 453 000 Ft/év osztva 12-vel, szorozva az OKJ szakma szerinti súlyszorzóval lesz az egy tanulóra, egy hónapra járó szakképzésihozzájárulás-csökkentő kedvezmény? A tárgy havi fizetendő szakképzési hozzájárulás 9 ezer forint lenne, a hét tanulószerződéses után járó kedvezmény 421 ezer forint. Fizetendő járulék mínusz 412 ezer forint. Ez a mínusz összeg majd csak a december havi bevallást követően válik véglegessé, és akkor lehet majd a többletet átvezettetni más adónemekre? Köszönettel várom válaszát.

Megváltozott munkaképességű foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban részesülő dolgozó bére után milyen kedvezmények vehetők igénybe egyidejűleg szocho, szakképzési hozzájárulás, rehabilitációs hozzájárulás közterheket érintően? Rehabilitációs kártyával rendelkezik, 55 éven felüli. Van-e időbeli korlát a foglalkoztatására? Vonatkoznak-e rá azok a szabályok (jövedelem és munkaidőkorlát), amelyek a rehabilitációs ellátásban részesülőkre? Mielőbbi szíves válaszát várva, tisztelettel: Reményi Gyné

Adószámos magánszemély és a szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy az adószámos magánszemélynek (mezőgazdasági őstermelő) az általa foglalkoztatott munkavállaló után meg kell-e fizetnie a szakképzési hozzájárulást? Az adóhivatal ügyfélszolgálata szerint kell, de a beadott 1608-as bevallásban hibaüzenetet kaptunk vissza, hogy nem lehet azt a lapot kitölteni.

Kivás együttműködési megállapodást köt Kérdés

Kivás cég együttműködési megállapodást kötött egy iskolával. A juttatásnál 21 645 Ft szerepel. - Kell bérjegyzéket adnom a tanulónak? - A juttatást hogyan kell számolnom, ha 06.15-től van foglalkoztatva? Azt írja, hogy minden megkezdett hét egész hétnek minősül. Akkor a 21 645 Ft 3/4-edét kellene fizetni ilyenkor? Vagy majd egyben az egészet? - Mivel adómentes a juttatás, ezért a 08-asban sem kell szerepeltetni? - Mivel kivás a cég, így akkor ugyebár a szakképzési kedvezményt bukta? Köszönöm a választ!

Együttműködési megállapodás iskolával Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. együttműködési megállapodást köt egy szakközépiskolával szakmai gyakorlatra, 1 főre, 1 hónapra, 8 órára. 129.000 ft bért szeretnének adni neki. Kérdésem: ez a bér adómentes vagy csak a kötelezően előírt 21.645 Ft? Be kell-e jelenteni a 16T1041-es nyomtatványon? Szakképzési hozzájárulás csökkenthető-e 3.485 ft x nap összeggel? Köszönettel Fidler Gáborné

Szociális szövetkezet, iskolaszövetkezet tagjainak tb-je Cikk

Milyen közterheket kell leróni az iskolaszövetkezet és a szociális szövetkezet tagja után, s milyen tb-ellátásokra jogosultak ezek a személyek? Összefoglaltuk.

Szakképzési hozzájáruláshoz analitikus költségkimutatás Kérdés

A 21/2013. (VI. 8) NGM rendelet 9. §-a előírja a képző részére, hogy készítsen a számla mellé analitikus költségkimutatást. A rendelet előírja továbbá, hogy a 651/2014/EU rendelet 31. cikk (3) bekezdés költségtényezőit lehet figyelembe venni. Ennek alapján nagyon nehéz egy igazi tanfolyami árat "szétosztani". Egy tanfolyami költségben nem csak az adott tanfolyamra vetíthető konkrét költségek vannak. Van-e valamilyen előírás ezek nagyságrendjére, illetve a működési és egyéb költségeket számlákkal kell-e igazolni.

Gyakorlati képzés egyetemen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk (kft.) egyetemista hallgatónak szeretne gyakorlati helyet biztosítani. A hozott iratanyagban egy együttműködési megállapodás volt, mely gyakorlatigényes alapképzési szak keretében folytatott gyakorlati képzés szervezésére irányul. (A felsőoktatásról szóló 2005. CXXXIX törvény alapján az egyetemmel 2012. 09. 01. előtt kezdődött hallgatói jogviszonyban álló hallgatóról van szó.) A szerződés szerint a hallgatói munkadíj legalább a minimálbér 15 százaléka, és kötelezettséget vállal a kft. a biztosított bejelentésére, illetve a tb-terhek elszámolására, befizetésére. Kérdésünk az, hogy az ilyen szerződéssel létrejött jogviszonyt milyen OEP-jogviszonykóddal kell bejelenteni a T1041-en, illetve a számfejtés során a bruttó juttatásból mit kell levonni, céges közteherként mit kell megfizetni? Kell-e jelenléti ívet vezetni? Betegség esetén jár-e betegszabadság, ha igen, milyen mértékben? Kötelező-e a nettó juttatást átutalással teljesíteni? A szakképzési hozzájárulás terhére hogyan lehet ezután, és milyen mértékben kedvezményt elszámolni? Válaszukat előre is köszönjük!

Megbízási díj adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudom, hogy már többször is megírták (mert ezeket a válaszokat olvastam), de nem tudom még mindig pontosan, hogy mit is kell levonnia és megfizetnie a kifizetőnek a megbízási jogviszonyra adott díjazásból: a) Ha nem válik biztosítottá: jövedelem 15 %-a szja, jövedelem 27 %-a eho (volt, hogy szochót olvastam, melyik a helyes?), 1,5 %-a szakképzési hozzájárulás (volt, hogy ezt nem említették, mint fizetendő tételt) b) Ha biztosítottá válik: jövedelem 15 %-a szja, 27 %-a szocho, 10 %-a nyugdíj, 7 %-a egészségbiztosítási járulék (a munkaviszonyra tekintettel kifizetett bérből levonásra kerülő 1,5 % munkaerő-piaci járulék itt nem vonódik le?), 1,5 %-a szakképzési hozzájárulás, és még bejön a bejelentési kötelezettség a T1041 nyomtatványon. A zárójelekben lévő bizonytalanságot szeretném tisztázni. Válaszát előre is köszönöm!

Tanulószerződés – kedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy főtevékenységét tekintve fémszerkezetek gyártására szakosodott vállalkozás, 292 000 eFt előző évi árbevétellel (kft.), jelenleg 16 fős létszámmal üzemel, azonban további 11 főt kíván tanulószerződéssel foglalkoztatni az elkövetkező időszakban a meglévő létszámon felül. A kérdés az lenne, hogy van-e lehetősége bármilyen adó- és járulékkedvezményre, és pontosan milyen adókedvezményeket vehet igénybe (például szakképzési hozzájárulás)? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gyenes Ferenc

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink