462 találat a(z) szakképzési hozzájárulás cimkére

Megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét megbízási díj járulékaival kapcsolatban. Milyen járulékokat kell levonni és megfizetni 2017. évben, ha a minimálbér 30%-át nem éri el a megbízási díj, illetve ha fölötte van, a 1,5% munkaerő-piaci járulékot kell e vonni a megbízási díjból? Az az egyéni vállalkozó, aki otthonápolást végez (és csak ezt a tevékenységet), az OEP-pel kötött megállapodást, ha az általa a megbízottaknak fizetett megbízási díj a minimálbér 30%-a fölött volt, köteles lett volna szakképzési hozzájárulást is fizetni? Eddig ez nem történt meg. Köszönöm a segítséget.

Szakképzési hozzájárulásra kötelezettek köre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem állami fenntartású közoktatási intézmény (NAV státusz: egyéb adóalany) kötelezett szakképzési hozzájárulásra? A 2011. évi CLV. törvény 2. § (5) bekezdése alapján nem mentesített, de a 2. § a-h) pontjaiban sem tudom beazonosítani. Válaszát köszönöm.

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, cukrász- szakképző iskolai tanulókat tanulószerződés keretében gyakorlati képzésben részesít. A havi fizetendő szakképzési hozzájárulást a tárgyév 1-11. hónapjára a 1708-as bevalláson bevallja. A csökkentő tételek miatt a havi előlegkötelezettsége mínusz előjelű, és így kerül az adófolyószámlán is előírásra. A havi előlegek folyamatosan visszaigényelhetők-e, vagy csak a folyószámlán más adónemre vezettethetők át? Az adózói visszaigénylésre a szakképzési hozzájárulás adónemről csak év végét követően van lehetőség az elszámolást követően? Előre is megköszönöm: Zsoldosné

Szakképzési hozzájárulás alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2017-es évben a szakképzési hozzájárulás alapjának számításánál figyelembe lehet-e venni a kedvezményezett korúak (25 év alatti, 55 év feletti) maximum 100 000 Ft-os adóalapcsökkentő kedvezményét a szociális hozzájárulási adóhoz hasonlóan? Válaszát köszönöm!

Beruházási kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy vállalkozás 2017-ben kezd tanulókat foglalkoztatni. A beruházási kedvezményt szeretné az utolsó havi bevallásban majd érvényesíteni szakképzési hozzájárulás terhére. A jogszabály szerint a foglalkoztatottak létszáma határozza meg, hogy az alapnormatíva hány %-a érvényesíthető tanulónként. A tanulók átlagos létszámának meghatározására van a jogszabályban leírás, de arra vonatkozóan nincs, hogy a foglalkoztatottak létszámát hogyan határozzuk meg. Ez az éves statisztikai állományi létszám, ahol a havi 60 óránál kevesebbet foglalkoztatottak nem számítanak bele a létszámba, vagy minden, munkaviszonyban foglalkoztatott 1 fő, és ennek éves átlagát kell venni? Illetve egyáltalán átlagot kell venni, vagy a visszaigénylés pillanatában érvényes foglalkoztatotti létszámot óraszámtól függetlenül kell figyelni?

Tanulószerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás állományba vesz egy tanulószerződéssel rendelkező tanulót. A vállalkozás nem főtevékenységként nyújt gyakorlati képzésre lehetőséget. A tanuló után szakképzésihozzájárulás-csökkentést lehet igénybe venni. Miután a csökkentő tétel magasabb, mint a szakképzési hozzájárulás összege, így a többletet felhasználhatja másik adónem kiegyenlítésére vagy akár vissza is igényelhetné? Valamint az így keletkezett többletet hogyan lenne szakszerű könyvelni? Előre is köszönöm a segítséget!

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Jövőre a minimálbér emelése jelentős többletköltséggel jár a tanulókat tanulószerződéssel foglalkoztató vállalkozásoknak is. Várható-e, hogy az igénybe vehető szakképzési hozzájárulási kedvezmények is növekednek, vagy új kedvezményeket vezetnek be? Ha eddig a vállalkozás a törvényi minimumnál magasabb juttatást adott a tanulóknak havonta, csökkentheti-e juttatást a törvényben előírt minimumszintre ahhoz, hogy az eddigi "támogatási" szintet megtartsa? Ha igen, milyen dokumentáció elkészítése mellett?! Köszönettel.

Szakképzési támogatás és kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk éttermet üzemeltet, amelyben szakács és felszolgáló tanulókat is alkalmaz, emiatt eleve nem fizet szakképzési hozzájárulást, sőt, jelentős összegű támogatásban részesül. Jól értelmezzük-e, hogy ha a társaság áttérne kiva szerinti adózásra, akkor ezt a támogatást elveszíti?

Szakképzési hozzájárulás és a csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főtevékenységként gyakorlati képzést folytatónál – akinek az árbevétele a tárgyévet megelőző két üzleti évben elérte az általa folytatott gyakorlati képzés után elszámolható éves csökkentő tétel összegének a négyszeresét – az árbevétel számításánál a bruttó (áfát tartalmazó) összeget nézzük? Ha 2016. évben 4810000,-forint csökkentő tételt tudna érvényesíteni – 2014. évben az árbevétele bruttó 16432601,-forint 2015. évben 18185410,-forint volt –, 2016.évben I-X.hóig az oktatói kiegészítő tételt is visszakérte, Ő már főtevékenységként gyakorlati képzést végzőnek minősül az árbevétel alapján? Ha igen, ebben az esetben mi a teendő? A tanulószerződéssel igénybe vehető normatíva összege marad, és az oktatói kiegészítő tételt önellenőrizni kell, de melyik hónaptól, vagy egész évre nem jár? Köszönöm a segítséget.

Szakképzési hozzájárulás kötelezettséget csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a kata törvény évközi változásában hivatkozott költségek fedezetére és fejlesztési célra kapott támogatásokba beletartozik-e a szakképző iskolai tanuló tanulószerződéses foglalkoztatása után kapott szakképzési hozzájárulás kötelezettséget csökkentő tétel, mivel értelmezésem szerint ha igen, akkor nem kell figyelembe venni katás bevételként, ellenkező esetben viszont igen. Sajnos ez a kérdés számomra sem a törvényből sem a kormányrendeletből nem derül ki. Segítségét előre is közönöm.

Előadóművész megbízási szerződéssel Kérdés

T. Szakértő! Egy színpadi produkcióhoz meghatározott énekesi feladatra szerződnénk egy magánszeméllyel, aki nem számlaképes. Elegendő-e a megbízási szerződés, mely alapján adó- és járulék szempontjából ugyanúgy járnánk el, mint egy adószámos magánszemély esetén? Kell-e szakképzési hozzájárulást is fizetni ebben az esetben? Köszönöm válaszát, üdvözlettel.

Szakképzési hozzájárulás viszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság nem főtevékenységként 2015. szeptember hónaptól szakképző iskola tanulójával kötött tanulószerződés alapján a tanulók gyakorlati képzését végzi. Ezáltal csökkentő tételeket vehet figyelembe, mely által szakképzési hozzájárulásból visszaigénylése keletkezik. Az Szht 8. § szerint az a gazdasági társaság jogosult visszaigénylésre, akinek árbevétele a tárgyévet megelőző 2 évben a visszaigényelt összeg legalább 400 százaléka volt. 2014. évben nem volt a társaságnak szakképzési hozzájárulási visszaigénylése, 2015. évben szeptember hótól volt tanuló képzés, ettől a hónaptól volt visszaigénylése. Ebben az esetben milyen számítás szerint kell nézni a 400 százalékot? Köszönöm válaszát előre is.

Szochokedvezmény hó közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szochokedvezmény igénybevételével kapcsolatban fordulok Önhöz. Munkavállaló gyed folyósítása mellett 2014. november 14-én kezdett dolgozni, OEP-igazolás alapján az első két évben jár 27% szochokedvezmény és 1,5% kedvezmény a szakképzési hozzájárulásból. A második év 2016. november 13-án jár le. Kérdésem, hogy november hónapban még 27% szocho és 1,5%-os szakképzési hozzájárulási kedvezményt lehet igénybe venni, vagy erre a hónapra már a 2016. november 14-étől kezdődő harmadik évre vonatkozó 14,5%-os szochokedvezmény jár? Köszönettel várom válaszát.

Szakképzési hozzájárulást csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég együttműködési megállapodás alapján felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatót kötelező szakmai gyakorlatra foglalkoztat. A képzés 2012-ben indult. Ha jól tudjuk, a cég igénybe veheti a szakképzési hozzájárulás terhére a kedvezményt. Van-e felső határa a kedvezmény igénybe vételének adóéven belül, illetve van-e felső határa a foglalkoztatás óraszámának? Válaszát köszönöm.

Szakképzési hozzájárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelemmel foglalkozó betéti társaságunk 2016 nyarán együttműködési megállapodással foglalkoztatott nyári gyakorlatra két tanulót 10-10 napig. A jogszabályok alapján részükre összesen 69 700 forint juttatást adtunk. Az adott nyári hónapban e juttatás összegét nem tudtuk egyszerre visszaigényelni, mert csak a szakképzési hozzájárulás bruttó értékéig, 8000 forintig "engedte" a bevallás levonni a csökkentő tételt. Most kft.-vé alakultunk, ezért a bt. záró bevallását elkészítjük. Ebben a szakképzési hozzájárulást is le kell zárnunk. Így a záró éves bevallásban már az egész juttatás 70 000 forintos összegével számol a program, tehát így most tudjuk visszaigényelni a fennmaradó összeget. Kérdésünk, hogy jogos-e a záró bevalláskor az említett visszaigénylésünk?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink