462 találat a(z) szakképzési hozzájárulás cimkére

Szakképzési hozzájárulás háziorvos esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két könyvelő vitája, hogy a háziorvosnak (aki az OEP-pel szerződést kötött) az alkalmazottja után kell-e szakképzési hozzájárulást fizetni. A háziorvos végez még egyéb tevékenységet, például jogosítványhoz alkalmassági vizsgát, melyből bevétele származik, de csak ő végzi ezt a munkát. Főfoglalkozású egyéni vállalkozóként saját maga után nincs szakképzési hozzájárulás, de az alkalmazottak után nem egyértelmű, hogy kell-e fizetnie? Átolvastuk a 2011. évi CLV. törvény 2. § 5. pontját, és az 1997. évi CLIV. törvény 3. § f. pontját. Hogyan kell értelmezni, hogy az "őt terhelő" szociális hozzájárulási adó alapja után nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni? Személy szerint őt, vagy a vállalkozását? Köszönettel: Hortobágyiné

Szakmunkástanuló utáni kedvezmény Kérdés

Van egy karosszérialakatos szakmunkástanuló, akivel van tanulószerződés, a képzési idő három év. A gyakorlati képzés kezdete: 2017.06.16., a tanulószerződés alapján fizetendő pénzbeli juttatás a minimálbér 18 százaléka. Szeretnék segítséget kérni, hogyan vehető igénybe utána a kedvezmény, mikor kell bevallani, illetve visszaigényelni. Ha a szakképzési hozzájárulás kevesebb, mint a visszaigényelhető kedvezmény, átvezethető-e az másik adónemre? Milyen időszakokra vehetem figyelembe a kedvezményt, a teljes évre (12 hónap) vagy csak az iskolaidőszakra? Várom szíves segítségüket, mert ahány szakirodalmat olvastam, mindenhol mást írnak. Köszönöm előre is a segítséget.

Egyéni vállalkozó tanulószerződés alapján kapott normatívája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tanulót foglalkoztatott a 2017. évben. A szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettsége egyik hónapban sem érte el a havonta tanulónként érvényesíthető normatíva összegét, így folyamatosan visszaigénylő pozícióban volt a szakképzési hozzájárulás adónemen. Kérdésem ezen egyéb bevétel soron megjelenő összeg adózásával kapcsolatos. A helyiadó-törvényben az alábbi törvényi hivatkozást találtam: "a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó, illetve őstermelő esetén a tevékenységvégzéssel (termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás) közvetlen összefüggésben kapott – általános forgalmi adó nélküli – ellenérték, növelve a kompenzációs felárral és csökkentve az adóhatósággal elszámolt regisztrációs adó összegével, feltéve, hogy azt bevételként elszámolta, továbbá azon bevétellel, amelyet a számvitelről szóló törvény alapján egyéb bevételként kellene elszámolni;" Jól értelmezem, hogy az egyéni vállalkozó más adóalanytól eltérően MINDEN egyéb bevételként könyvelt bevételét köteles beleszámítani az iparűzési adó alapjába? A kapott támogatást is, ami egyéb bevétel soron szerepel? Válaszát előre is köszönöm.

Szakképzési hozzájárulás de minimis tartalma Kérdés

A szakképzési hozzájárulási kedvezmények közül mi minősül de minimis kedvezménynek? Cégünk jelentős összegű szakképzési hozzájárulási jóváírást kap a tanulók után, amit egyéb bevételként számolunk el. Szeretnénk pályázni, de nem tudjuk, hogy ez beszámít-e a de minimis kedvezmények körébe. Előre is köszönöm.

Egészségügyi szolgáltató és a szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! NEAK-kal szerződött fogorvosi tevékenységet végző bt.-ben, illetve gyógyszertárat működtető kft.-ben a munkabérek után fizetendő szakképzési hozzájárulás összegéből elszámolható-e valamilyen kedvezmény? Köszönettel: Szabó É.

Gyakorlati képzőhely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik fodrászati tevékenységet folytató cégem gyakorlati képzőhellyé szeretne válni, fodrászoknak szeretne gyakorlatot biztosítani. Azt tudom, hogy a területileg illetékes kamaránál kell kezdeményezni a regisztrációt, majd, ha megkapta a cég az engedélyt, akkor minden egyes tanulószerződést iktatni szükséges. A tanulóknak átutalással bért kell fizetni, melyet a minimálbér és gyakorlati képzési idő arányában kell meghatározni. Milyen járulékokat kell vonni számfejtésnél a tanulónak fizetett bérből? Az is kérdéses, hogy a szakképzési hozzájárulásból milyen mértékben lehet kedvezményt érvényesíteni és milyen nyilvántartást szükséges vezetni ezen kedvezmények kimutatására?A fodrászokhoz kapcsolódó éves alapnormatíva 590 208 Ft (ez a 480 000 Ft x súlyszorzó). Ez azt jelenti, hogy ha egy fodrásztanuló egész évben a cégnél gyakorlatot folytat, akkor ez a kedvezmény 1/12-ed része teljes összege érvényesíthető a szakképzési hozzájárulásból a 1808-as bevallásban? Illetve a beruházáshoz kapcsolódó kizárólagos kedvezmény mire vonatkozik? Ha az üzletben új fejmosó tálat építenek be, az már feltételezi a kizárólagosságot? És ezt a kedvezményt is a 08-as bevallásban kell szerepeltetnem? Továbbá ennek mértéke az alapnormatíva és a létszámadathoz kapcsolódó szorzó?Majd ezt követően az éves társasági adóbevallásban is érvényesíthető adóalap-csökkentő tétel a tanulónak kifizetett minimálbér 24 százaléka? Hálásan köszönöm megerősítő és részletes válaszát! Kriszti

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány által fenntartott általános iskolánál, melynek semmi más bevétele nincs, csak az állami normatíva, és a pedagógusok alkalmazottak, kell-e szakképzési hozzájárulást fizetni, és ha igen mi lesz az alapja? Másik kérdésem, hogy egy közhasznú alapítványnál, melynek bevétele csak adománygyűjtésből származik, alkalmazottja nincs, és megbízás keretében egy ügyintéző névleges megbízási díjat kap munkájáért, kell-e szakképzési hozzájárulást fizetni, és ha igen, mi lesz az alapja? Köszönettel: Erdélyi Jánosné

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adóköteles bevétel-e az egyéni vállalkozónál a visszaigényelt szakképzési hozzájárulás, ami a tanulószerződéssel rendelkező tanuló után csökkentő tételként vehető figyelembe? Ebben az adóban havonta visszaigénylése van, amit ki is utalnak.

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi székhelyű kft.-ben 1 magánszemély részesül juttatásban, megbízási jogviszony keretében. Létezik-e olyan körülmény, ami alapján nem köteles a cég szakképzési hozzájárulási kedvezményt fizetni (nem vesz igénybe semmilyen kedvezményt)? Válaszát köszönöm.

Szolgálati járandóság melletti munkaviszony adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szolgálati járandóságban részesülő magánszemély egy kft. ügyvezetését munkaviszony keretében kívánja ellátni 2018-ban. – Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek keletkeznek, ha a jövedelem a jogszabály által meghatározott maximális keretösszeg, azaz havi 207 ezer forint? – A bruttó bér után egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot kell-e fizetnie, vagy csak a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot? – A társaságnak a 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adón felül kell-e szakképzési hozzájárulást is fizetnie az ügyvezető bére után? – A szolgálati járandóság folyósítását korlátozza-e a heti munkavégzés óraszáma (heti 40 óra)?Köszönettel.

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Válaszát köszönöm, mely az alábbi volt: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_11_egyeni_vallalkozo_tamogatasa_wxs#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Ez a válasz már kiegészítés volt egy kérdésemre, most mégis újabbat tennék fel és ez úton is köszönöm türelmét! Egyrészt jelezni szeretném, hogy a szakképzési hozzájárulásnál nem egészen egzakt az állítás, mely szerint ez költség-visszatérítés lenne. Ugyanis a szakképzésben részt vevő gyakorlati képzőhelyek fizetendő szakképzési hozzájárulása havonta – létszámtól függően – hozzávetőleg 10 ezer forint alatt van, míg a tanulókra tekintettel kapott támogatás jellemzően a 100 ezer vagy több százezer forint, hiszen itt nem a visszakapott szakképzési járulékról van szó, hanem egyfajta normatíváról, melynek nagysága több körülmény függvénye, de mindenképpen meghaladja a szakképzési hozzájárulás fizetendő összegét. Kérem erősítsen meg, hogy ezzel együtt is fenntartja véleményét! (Nagyon köszönöm!) A másik problémám az, hogy sajnos nem egészen világos számomra a konklúzió az MVH támogatás ügyében: sima szja-s vállalkozónál tehát adóköteles az Ön véleménye szerint ez a támogatás – ha jól értem. (Az átalányadózást pusztán összehasonlításképp emeltem ki, hiszen ott nem az.) Kitartó türelmét köszönöm.

Szakképzési hozzájárulásból kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató együttműködési megállapodást kötött egyetemmel, hogy biztosítja egyetemi hallgató számára a kötelező gyakorlatot. A hallgató letöltötte kötelező gyakorlatát. Jár-e utána kedvezmény a szakképzési hozzájárulás terhére, és ha igen, akkor mennyi? Válaszát köszönöm

Támogatás egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben segítségét kérném: egy egyéni vállalkozó kétféle támogatást kap: egyfélét a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (földalapú támogatást) azon földek után, melyeken a mezőgazdasági tevékenységét folytatja, illetve a szakképzési hozzájárulásból is megilleti visszatérítés, mert olyan tevékenysége is van, melyben szakmunkástanulók gyakorlati képzőhelyeként működik. Kérdésem az lenne, hogy ezen támogatások beszámítanak-e a vállalkozói adóalapba, vagyis növelik-e az adózás előtti eredményt mint egyéb bevétel? Válaszát előre is köszönöm!

Főállású őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki eddig nem őstermelőként volt biztosított, főállású őstermelővé szeretne válni. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésekre szeretnék választ kapni: Ha 2017. decemberben jelentkezik be főállásúvá, akkor decemberben a minimálbér után fizeti meg a 22% szociális hozzájárulási adót, a 10% nyugdíjjárulékot és a 4% természetbeni, illetve a 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, és nem kell fizetnie munkaerőpiaci járulékot, valamint szakképzési járulékot? 2017-ben az őstermelésből származó bevétele támogatással együtt kevesebb 8 millió forintnál. 2018-ban élhet a kistermelői kedvezménnyel? Ekkor 4% természetbeni járulékot, 10% nyugdíjjárulékot fizet a 2017. évi bevételének 20%-a után negyedévekre osztva, és nem fizet szociális hozzájárulási adót? Ez esetben táppénzre nem jogosult? A nyugdíjszámítás alapja az éves bevétel 6%-a? Egyéb nyugdíjszolgáltatásokra jogosult? Ha 2018-ban a minimálbér után szeretne nyugdíjjárulékot fizetni, ezt megteheti, vagy csak akkor, ha 7% egészségbiztosítási és 20% szociális hozzájárulási adót is fizet, melyek alapja szintén a minimálbér? Ha igen, ez esetben jár a táppénz? A nyugdíjszámítás alapja ez esetben is az éves bevétel 6%-a? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Nyugdíjas munkavégzés megszűnése, szochokedvezmény Kérdés

T. Adózóna! Szóban kérdeztem, de ezzel a témával kapcsolatosan nem találtunk biztos pontot a kérdésemre. Szeretném, ha jó lenne a következő járulékkedvezmény megállapításom. Kft. felvett 2017.04.01-ével egy nyugdíjas személyt, festés előkészítő munkára. Határozatlan időre, 1 havi próbaidővel. A kedvezményt szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra igénybe vettük. Azonban most befejeződött a nagy munka, és az idén már nincs szükség a munkájára. A jogviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik. Az eltelt időszakra 19 nap szabadság jár a dolgozónak, ami még nem került kiadásra. Az utolsó munkanapja 2017.11.17. volt. A bért ennek megfelelően bérszámfejtettem. Bruttó bére így a ledolgozott időszakra: 46 000 Ft. A szabadságot is bérszámfejtettem távolléti díjjal ami: 72 833 Ft. A munkaviszony végét a szabadság kiadásának utolsó napjára határoztam meg: 2017.12.14. A bér, és a szabadságra járó bér az utolsó munkanapon kifizetésre került. 2017.11.17. Kérdésem, hogy a teljes kifizetett összeg 118 883 Ft alapján meghatározhatom-e a szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra járó kedvezményt? Vagy csak a ténylegesen dolgozott napokra, a 46 000 Ft bruttó bér után. Amennyiben, a munka eladatok 2018-ban ismét kedvezően alakulnak, jogosult-e a munkáltató ismét szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra ugyanerre a dolgozóra igénybe venni a kedvezményt? Ha nem, megteheti-e munkáltató, hogy fizetés nélküli szabadságot ad a dolgozónak, amíg ki nem alakulnak a szerződései?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dán jövedelem adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Fehér kártya

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink