2594 találat a(z) számla cimkére
Bérelt ingatlan átalakításának átszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy ingatlant vett bérbe, melyen nagyobb összegű átalakításra volt szükség, többek között a villamos rendszer, a vizesblokk felújítására, illetve kőműves munkák (például válaszfal építése) elvégzésére. A bérleti szerződésben a bérbeadó hozzájárult ezen munkálatok elvégzéséhez. A felújítást, illetve átalakítást követően tételesen rögzítésre került, hogy mely munkálatok azok, amelyeket a bérbeadó elismer és viseli költségét, és melyek azok, amelyek a bérbevevő költségei maradnak. A megállapodás szerint úgy kerül rendezésre ennek összege, hogy a bérleti díjba számítják be havi 150 ezer forintonként. A kérdéseim: - A bérbevevő az elkészült felújítást annak elkészültekor köteles-e egy összegben kiszámlázni a bérbeadó felé, vagy megteheti, hogy például 2 éven keresztül csak a havi beszámításra kerülő összeget számlázza a bérbeadó felé? - Azok a tételek, amelyek nem kerülnek átszámlázásra (tehát végső soron a költségeit nem a bérbeadó viseli), elszámolhatóak egyéb szolgáltatásként, vagy köteles aktiválni azokat mint bérelt ingatlanon végzett beruházás? Válaszukat előre is köszönöm!
Áfa, adatszolgáltatás Kérdés
Egyéni vállalkozó levonható áfában csak azon beérkező számlák adatait szerepelteti, amelyik számla ki is van fizetve. Ha a beérkező számlákat részletekben fizeti több bevallási időszak távlatában, a bevallás mellékletében melyik időpontok figyelembe vétele a helyes? Amikor kifizette vagy a számlán szereplő teljesítés időpontja? Külön-külön teljesített kifizetéseket ha nézzük előfordul, hogy a kifizetett áfa nem éri el a 100 ezer forintot, akkor kell-e adatot szolgáltatni? A másik kérdésünk az lenne, hogy tudnának-e abban segíteni, hogy hogyan tudjuk megnézni, hogy partnereink az általuk leszámlázott tételeket jelentették-e a NAV felé? Válaszukat tisztelettel köszönjük. Molnárné.
Áfa területi hatályán kívüli szolgáltatás áfabevallásban és önellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Belföldi székhelyű, közösségi adószámmal rendelkező kft. alvállalkozóként Romániában végez ingatlanhoz kapcsolódó technológiai, villanyszerelési munkákat. A megbízó szintén közösségi adószámmal rendelkező , belföldi székhelyű kft. A számlát az áfatörvény 39. §-ára hivatkozva "áfatörvény területi hatályán kívüli" megnevezéssel állítja ki az alvállalkozó (szolgáltatást nyújtó) a megbízója felé, az áfa értéknél pedig a "fordított adózás" szerepel. Az egyik kérdésem, hogy az áfabevallás mely sorában/soraiban kell szerepeltetni a számla összegét, és kell-e hozzá A60-as összesítő jelentés? A másik kérdésem is a fenti kiinduló helyzethez kapcsolódik. Az alvállalkozó a benyújtott számlában októberi teljesítési időpontot jelölt meg, de mint kiderült, a teljesítés időpontja augusztusi volt, így számlával egy tekintet alá eső okiratot állított ki, módosítva a teljesítés időpontját. Az áfa a fentiek alapján tehát áfa területi hatályán kívüli és fordított áfás. Kell-e ebben az esetben a számla kibocsátónak önellenőrzést benyújtania augusztusra és októberre ? (havi áfabevallóról van szó). Válaszát köszönöm !
Egyéni vállalkozás előlegszámlája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás előlegszámlát ad ki 2018.12 hó-ban. 2019-ben lesz a végszámla kiállítva. Kérdésem, hogy az előleg bevétel lesz, ami után adóznia kell az egyéni vállalkozónak vagy csak jővőre azaz a 2019. évben? Köszönettel Anna
Fordított adózású ügylet előlegszámlája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az, hogy egy fordított adózású ügylet esetén az előlegszámlán az áfarésznél milyen kifejezést kell feltüntetni (mentes, áhk.), illetve szerepeljen-e a fordított áfás kifejezés? Köszönöm.
Számlázás, vásárban történő készpénzes értékesítés esetén Ausztriában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit szervezet meghívást kapott Bécsbe, egy adventi vásár 3 napjára. Itt a saját előállítású termékeit értékesítheti. Az alapítvány tevékenységére tekintettel áfamentes, valamint alanyi mentes státusza van a fent említett értékesítési tevékenységre. Kérdés: a bécsi vásárban (ami zártkörű, egy pénzintézet saját székházában történő értékesítésről beszélünk, magánszemélyek részére történik a termékek készpénzes értékesítése) a nyugták, számlák a magyar szabályoknak megfelelően kiállíthatóak? (Praktikusan: áfamentes értékesítésről, a magyar szabályoknak megfelelően, euróban.) Vagy van valamilyen külön törvényi előírás erre az esetre, amit az alapítványnak teljesíteni kell? (Közösségi adószámot kérni itt Magyarországon, s azt a nyugtákon, számlákon feltüntetni? Esetleg ott Ausztriában valamilyen áfa- vagy adóigazgatási előírásnak megfelelni?) Köszönettel várom válaszát!
Harmadik országból beszerzett termék áfája Kérdés
Egy kft. közösségen kívüli országból (Törökországból) tehergépjárművet vásárol, lábon hozza be Magyarországra. Kérdéseim: - Az eladó 10 százalék előleget kér. Az előleg elutalásakor az eladónak ki kell állítania az előlegről számlát? Ha igen, akkor ezt a fordított adózás szabálya szerint kell bevallani az elutaláskor, és a bevallás mely soraiba kell beállítani? Ha nem kell, akkor csak a végszámlát kell bevallani teljes összeggel? - A számlát a fordított adózás szabályai szerint kell bevallani? Ha nem, akkor mikor kell bevallani és a bevallás mely soraiba kell beállítani? - A számlát mikori árfolyamon kell lekönyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlanértékesítés számlázási kötelezettsége Kérdés
Jogi személy eladja a résztulajdonában lévő külterületi ingatlant. Nem választja az áfás értékesítést. Kötelező-e számlát kiállítania az ügyletről, vagy elegendő bizonylat az adásvételi szerződés?
Építési telek vásárlása önkormányzattól Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy köteles-e az önkormányzat az építési telek eladásáról számlát kiállítani. Cégünk önkormányzati tulajdonú építési telket vásárol, a vételár áfásan kerül meghatározásra. A felszámított áfa levonásba helyezése megítélésem szerint csak számla birtokában lehetséges. Várom megtisztelő válaszát! Üdvözlettel: Szécsi Mária
Kata-bevétel törlés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes katás egyéni vállalkozás működését a kormányhivatal egy 2018. 10. 10-én kelt levélben 2018. 10. 08-ai dátummal megszüntette. A vállalkozó október 20-án nyitotta meg az ügyfélkapus értesítőt erről, akkor szerzett tudomást a törlésről. A vállalkozó 2018. 10. 18-án még kiállított egy számlát a vállalkozásából, tekintettel arra, hogy nem tudta, hogy a vállalkozását megszüntették. Sajnos a vállalkozó nem kapta meg az értesítőt a hiánypótlásról. Jelenleg folyamatban van egy méltányossági kérelem a törlés visszavonására. Kérdés: jól gondoljuk, hogy azt a számlát, amit a törlés napját követően állított ki (magánszemélynek) egyrészről nem is állíthatta volna ki, másrészről az így megszerzett bevétel önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít és 15% szja-t és 19,5% eho-t kell utána fizetni legkésőbb 2019. 01. 12-éig? Kérem legyen szíves levezetni, hogy 500 000 Ft bevétel esetében 10% költséghányad alkalmazásával a 67 500 Ft szja (450 000 x 15%) fizetési kötelezettség mellett milyen összegű eho-fizetési kötelezettség keletkezik!
Szerbiában fellépő előadóművész Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ügyfelem Montenegróban szervez koncertet. Magyar zenekart kért fel közreműködésre, aki magyar adóalany. Kiállíthat-e felém áfamentes számlát ? Üdvözlettel Bruzsa Katalin
Van-e a lakásszövetkezetnek számlaadási kötelezettsége? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörbe nem tartozó lakásszövetkezet területhasználati (folyosó) szerződést köt azokkal a tag és nem tag tulajdonosokkal, akik szeretnék ráccsal lekeríteni a bejárati ajtajuk előtti területet. A használat díja 500 Ft/hó/tulajdonos, ez nem a közös költség része. Kell-e számlát adnia a szövetkezetnek erről a szolgáltatásról? Válaszát előre is köszönöm!
Visszáru számlával Kérdés
Tisztelt Szolnoki Béla ! Korábbi válaszával kapcsolatban lenne még egy kérdésem. Az előző ügyben a konkrét gyakorlat: egy vevő visszahozza a korábban (például 1 hete ) megvett árut, mert nem használta fel. Ezt a bolt visszaveszi tőle. Korábban nyugtát kapott a vásárlásról a vevő, most pedig névre szóló készpénzes számlát állítanak ki (negatív számlát) a visszáruról. Nem helyesbítés, módosítás történik, hanem visszavétel. Pénztárgépbe egyéb kiadásba ütik, nem tudnak nyugtát kiállítani. Pénztárgépesek azt mondták, hogy ezt a gép nem tudja. Ott a funkció hozzá, de nem képes rá a gép. Véleményem szerint a helytelen gyakorlat az online pénztárgép miatt van. Kérem szakértő javaslatát a helyes eljáráshoz a visszáruval kapcsolatban, amennyiben tovább folytatják a készpénzes számla kiállítását. Köszönettel.
Közösségi termékbeszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő(k)! Cégünk Magyarországon bejegyzett vállalkozás, amely rendelkezik közösségi adószámmal. Cégünk egy Írországban bejegyzett vállalkozástól, amely rendelkezik közösség adószámmal, terméket szerzett be. Az ír cég a felénk kiállított számlán szerepelteti az ő közösségi adószámát, azonban a mi közösségi adószámunkat nem. (A számlán áfa nem szerepel.) Helyes ilyen formában a számla vagy kötelező lenne szerepelnie a számlán a mi cégünk közösségi adószámának is? A szállítmány megérkezése után derült továbbá ki, hogy a termék nem Írországból, hanem Németországból érkezett. Cégünknek nincs információja arról a vállalkozásról, aki Németországban feladta az árut. Adózási (áfa) szempontból ez milyen veszélyeket rejthet? Segítségüket előre is köszönöm.
Mi a megoldás? Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy cég tévesen X cég nevére állított ki számlát az elmúlt hónapban. Ezt a számlát nem a cég nevére, hanem a tulajdonosa nevére (megegyezik a cégnévvel) kellett volna kiállítani, mert saját tulajdonú családi házának szigeteléséhez használt anyagokról szól. Mi a megoldás, hogy a vásárlásról szóló számla vevőjeként a magánszemély adatai szerepeljenek? A számla összege 1 416 000 forint áfával. Köszönöm előre is válaszukat.