113 találat a(z) ráfordítás cimkére

Végrehajtási eljárás Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Cégünk ügyvéd útján végrehajtási eljárást kezdeményezett nem fizető partnerével szemben, hogy a nagy összegű követeléshez vagy legalább annak egy részéhez hozzájusson. A peres eljárás során a partner a tartozás kis részét átutalta. Információm szerint az ilyenkor befolyó összegből először a perrel kapcsolatos (ügyvédi költség, eljárási illeték stb.) költségeket kell csökkenteni a könyvekben, és csak a végén csökkentendő a követelésként nyilvántartott vevői tartozás. Hogyan kell ilyenkor eljárni? A befolyt összeget a határozat és felmerült költségeket tartalmazó kimutatás alapján el lehet könyvelni a bankkal szemben ráfordításcsökkentő tételként? Esetleg számlát kell kiállítani a peres eljárás költségeiről a perelt vevőnek (ha igen, mi a számla teljesítési dátuma, és hogyan kell áfa szempontjából kezelni)? Ha egyik sem, akkor mi a megoldás ilyen helyzetben? Válaszukat előre is köszönöm!

Kezesség elszámolása Kérdés

Kérdésem: családi gazdálkodóm kezességet vállalt egy társas vállalkozás kötelezettségéért, illetve egy másik vállalkozó kötelezettségéért is, nem találok választ arra, hogy ráfordításként elszámolható-e ez? Az MVH-tól járó támogatásokat engedményezte ezen kötelezettségek kiegyenlítése miatt. A támogatást bevételként könyveltem, szerintem ebben az esetben ezek a kifizetések egyéb ráfordítások között elszámolhatók, és csökkentik az adó alapját. Vagy teljesen rosszul gondolkodom? S.O.S. köszönöm.

Cégalapítás költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás 100 százalékos részesedéssel céget alapít. Hogyan helyes az alapítással kapcsolatos költségek (úgy mint jogi szolgáltatás, illetékek) elszámolása? Elszámolható az alapító cég költségei között, esetleg a ráfordítások között kell kimutatni? Köszönöm válaszukat!

Nonprofit kft.-nek nyújtott támogatás elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy újonnan alakult, célja szerint autisták bentlakásos elhelyezésére, foglalkoztatására alapítot nonprofit gazdasági társaság, mely közhasznúságát legkorábban 2 év múlva kérheti. Többek között más vállalkozásoktól kapott támogatás gyűjtésével szeretné az otthon megvalósítását kivitelezni. A tao-törvény paragrafusait jól értelmezem-e, hogy a támogatást adó vállalkozás akkor tudja a ráfordításai között (adóalap-növelés nélkül) elszámolni a nyújtott támogatást, ha a támogatott vállalkozás nyilatkozik, hogy a kapott összeget elszámolta, e támogatás nélkül nem veszteséges, a tao összegét megfizeti? Vagy nyilatkozik, hogy az adóévben nem végzett vállalkozási tevékenységet? Köszönöm.

Beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2015. év végi beszámoló adatait szeretném a 2017-es beszámoló nyitó adatai közé felvinni. Az átsorolás lesz a kérdésem. Jól gondolom, hogy a 2015-ös mérlegben kimutatott rendkívüli bevételt és ráfordítást az egyéb bevétel és ráfordítás/eredménykimutatás soron kell kimutatni? Ha 2015-ben az adózott eredmény tegyük fel 1000 eFt volt, a mérleg szerinti eredmény viszont nulla (mert jóváhagyták osztalékként), akkor a 2016-os beszámoló előző évi sorában hogyan kell ezt szerepeltetni? Ráadásul a 2015-ben jóváhagyott osztalék nagy része kifizetésre is került 2015-ben, csak kis része maradt fenn a 2016. év eleji kifizetésre. Nem tudom, ez befolyásolja-e az átsorolást. Köszönettel várom válaszukat.

Kötbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megrendelőnk kötbért számlázott ki cégünknek, kapacitáshiány miatt késedelmesen teljesítettük a vállalt feladatokat. Ez a vállalkozói szerződésünkben szerepel. Költségként vagy ráfordításként könyvelem? 5 vagy 8 számlaosztályba könyvelhetem? Köszönöm.

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakult egy kft. 5 millió forint törzstőkével, amelyből 700 ezer forint az apport értéke. Az apport árukészlet. Az apport értékét független könyvvizsgáló állapította meg. Aki az apportot nyújtotta, rendelkezik számlával a beszerzett áruról, melynek az értéke nettó 703 ezer forint. Hogyan kell könyvelnem ezt az apportot? Kell-e könyvelnem egyéb bevételt vagy ráfordítást? (Az eszköz könyv szerinti értéke és a cserébe kapott részesedés alapító okirat szerinti érték különbözetére gondolok.) Ha kell könyvelnem, hogyan állapítom meg az értékét, és hogyan jelenik meg a könyvelésemben? Könyveléstechnikailag hogyan kell kezelnem az apportot? A cégbírósági bejegyzéskor könyvelem a 2-es számlaosztályba, az áruk közé, majd átvezetem a 814-re, az ELÁBÉ számlára? Segítségét megköszönve várom a válaszát. B.K.

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletek új adózása Kérdés

Kedves Adózóna! A témában 08. 12-én megjelent cikkükhöz (http://adozona.hu/2016_os_valtozasok/Augusztus_1jetol_valtozott_a_tokepiaci_ugyl_HFJFOZ) szeretnék értelmezésbeli kérdéseket feltenni. Egy angliai platformon történő kereskedés esetén pontosan mit kellene kiállítania a szolgáltatónak az új szabályok alapján? A külföldi szolgáltató, hogyan szolgáltat adatot a magyar adóhatóság felé? Az adó és a ráfordítás mértékét saját nyilvántartás alapján állapítanám meg.

Termékdíj könyvelése Kérdés

Ügyfelem raklapokat gyárt, ami után termékdíjat fizet. Az értékesített raklapokról nyilvántartást vezet és a termékdíjat negyedévente bevallja. Mi a negyedévente elkészített termékdíj bevallásokat le könyveljüka 8-as ráforditás számlára. Kérdésem, hogy ez így elegendő?

Kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk vevőkövetelései biztosítótársaság által biztosítva vannak. A szokásos eljárást követően a biztosító társaság – kárigényünk elbírálást követően – kártérítést hagyott jóvá, és utalt bankszámlánkra. A biztosítótól kapott kártérítési összeget és a vevőkövetelések kivezetésre kerülő tételeit az egyéb bevételek, illetve egyéb ráfordítások között kell könyvelni? Köszönettel.

Egyéni cég alapítása Kérdés

Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított. Az egyéni vállalkozó néhány kiemelt adata a megszűnéskor. – Vásárolt készletek beszerzési ára áfa nélkül: 8000 eFt – Szállítói tartozás áfa nélkül (vásárolt készletek beszerzéséhez kapcsolódik): 30 000 eFt – Folyószámlahitel: 5000 eFt Az egyéni cég tulajdonába nem pénzbeli hozzájárulásként a 8000 eFt készletérték került. Az egyéni cég az alapítást követően – az egyéni vállalkozó megszűnő bevallásáig – kifizeti a szállítói tartozást, és átvállalja a folyószámlahitelt is. Az egyéni vállalkozó megszűnő bevallásában bevételként szerepeltette a 8000 eFt készletapportot, a ráfordítások között pedig az egyéni cég által kifizetett 30 000 eFt szállítói tartozást. Az egyéni cég ráfordításként számolta el a 35 000 eFt-ot. Helyesen járt-e el az egyéni vállalkozás és az egyéni cég a fenti adatokkal összefüggésben?

Negatív eredménykimutatás sorok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2014-ben bezárta a ruhaüzletét, elszámolt a közüzemi szolgáltatókkal, viszont a TIGÁZ-nál éves elszámolás van, így ősszel kapta meg a jóváíró számlát az átalány és a tényleges fogyasztás különbözetéről. Ilyenkor hogyan kell könyvelni, ha ez az összeg negatív? Mert, ha az anyagköltségek közé viszem fel negatív összeggel, akkor az eredménykimutatás sorában is negatív lesz az anyagjellegű ráfordítások sor. Köszönöm válaszukat!

Filmalkotás adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Társaságunk 2015 . végén támogatási szerződést kötött egy magyar filmgyártó vállalattal, amely támogatásra jogosult a Magyar Nemzeti Filmalappal elfogadott szerződés alapján. A támogatást, a kiegészítő támogatást 2015. év végéig rendeztük. A Magyar Nemzeti Filmalap részünkre 2015. évre igazolást nem tud kiállítani, mert az elszámolás a film készítőivel még nem történt meg, a film forgatása még folyamatban van. Kérdésem az lenne, hogy a befizetett alaptámogatás ráfordításként figyelembe vehető-e, és nem kell adóalapot növelni az összeggel? S ha jól gondolom, mint adókedvezményt csak az igazolás évében vehetem figyelembe. Köszönettel.

Nonprofit kft. társaságiadó-alap Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni: Társaságunk közhasznú nonprofit kft. A saját tulajdonában álló nonprofit kft.-jét megszünteti, és a tartozásait átvállalta, amit ki is egyenlített. A vállalkozási tevékenységén belül ráfordítások között elszámoltuk, mivel nem a cél szerinti tevékenységünkhöz tartozik. Kérdésem lenne, hogy a társaságunk társaságiadó-alapját meg kell-e növelni a ráfordítások között elszámolt tartozás-átvállalás összegével? Segítségüket előre is köszönjük.

Bérelt ingatlanon végzett felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., bérelt egy ingatlant, kialakította üzletnek, körülbelül 900 ezer forintot költött rá 2014-ben. Sajnos nem jött be az üzlet, és felmondták a határozott idejű szerződést, még idő előtt. Ezért nem kapták vissza a kauciót sem. Ennek kivezetését az egyéb ráfordítások között kell kimutatni? A felújítás költségeit összességében kimutattuk a tárgyi eszközök között, évi 6 százalék értékcsökkenés lett elszámolva. Ezt most selejtezni kell? Kivezetjük a bruttó értéket és az eddig elszámolt értékcsökkenést? Ez terven felüli értékcsökkenés lesz? Ezzel meg kell növelni majd a társaságiadó-alapot?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Beruházás, saját rezsis beruházás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csernobili nyugdíjas

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink