120 találat a(z) ráfordítás cimkére
Termékdíj könyvelése
Kérdés
Ügyfelem raklapokat gyárt, ami után termékdíjat fizet. Az értékesített raklapokról nyilvántartást vezet és a termékdíjat negyedévente bevallja. Mi a negyedévente elkészített termékdíj bevallásokat le könyveljüka 8-as ráforditás számlára. Kérdésem, hogy ez így elegendő?
Kártérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk vevőkövetelései biztosítótársaság által biztosítva vannak. A szokásos eljárást követően a biztosító társaság – kárigényünk elbírálást követően – kártérítést hagyott jóvá, és utalt bankszámlánkra. A biztosítótól kapott kártérítési összeget és a vevőkövetelések kivezetésre kerülő tételeit az egyéb bevételek, illetve egyéb ráfordítások között kell könyvelni? Köszönettel.
Egyéni cég alapítása
Kérdés
Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított. Az egyéni vállalkozó néhány kiemelt adata a megszűnéskor. – Vásárolt készletek beszerzési ára áfa nélkül: 8000 eFt – Szállítói tartozás áfa nélkül (vásárolt készletek beszerzéséhez kapcsolódik): 30 000 eFt – Folyószámlahitel: 5000 eFt Az egyéni cég tulajdonába nem pénzbeli hozzájárulásként a 8000 eFt készletérték került. Az egyéni cég az alapítást követően – az egyéni vállalkozó megszűnő bevallásáig – kifizeti a szállítói tartozást, és átvállalja a folyószámlahitelt is. Az egyéni vállalkozó megszűnő bevallásában bevételként szerepeltette a 8000 eFt készletapportot, a ráfordítások között pedig az egyéni cég által kifizetett 30 000 eFt szállítói tartozást. Az egyéni cég ráfordításként számolta el a 35 000 eFt-ot. Helyesen járt-e el az egyéni vállalkozás és az egyéni cég a fenti adatokkal összefüggésben?
Negatív eredménykimutatás sorok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2014-ben bezárta a ruhaüzletét, elszámolt a közüzemi szolgáltatókkal, viszont a TIGÁZ-nál éves elszámolás van, így ősszel kapta meg a jóváíró számlát az átalány és a tényleges fogyasztás különbözetéről. Ilyenkor hogyan kell könyvelni, ha ez az összeg negatív? Mert, ha az anyagköltségek közé viszem fel negatív összeggel, akkor az eredménykimutatás sorában is negatív lesz az anyagjellegű ráfordítások sor. Köszönöm válaszukat!
Filmalkotás adókedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Társaságunk 2015 . végén támogatási szerződést kötött egy magyar filmgyártó vállalattal, amely támogatásra jogosult a Magyar Nemzeti Filmalappal elfogadott szerződés alapján. A támogatást, a kiegészítő támogatást 2015. év végéig rendeztük. A Magyar Nemzeti Filmalap részünkre 2015. évre igazolást nem tud kiállítani, mert az elszámolás a film készítőivel még nem történt meg, a film forgatása még folyamatban van. Kérdésem az lenne, hogy a befizetett alaptámogatás ráfordításként figyelembe vehető-e, és nem kell adóalapot növelni az összeggel? S ha jól gondolom, mint adókedvezményt csak az igazolás évében vehetem figyelembe. Köszönettel.
Nonprofit kft. társaságiadó-alap
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni: Társaságunk közhasznú nonprofit kft. A saját tulajdonában álló nonprofit kft.-jét megszünteti, és a tartozásait átvállalta, amit ki is egyenlített. A vállalkozási tevékenységén belül ráfordítások között elszámoltuk, mivel nem a cél szerinti tevékenységünkhöz tartozik. Kérdésem lenne, hogy a társaságunk társaságiadó-alapját meg kell-e növelni a ráfordítások között elszámolt tartozás-átvállalás összegével? Segítségüket előre is köszönjük.
Bérelt ingatlanon végzett felújítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., bérelt egy ingatlant, kialakította üzletnek, körülbelül 900 ezer forintot költött rá 2014-ben. Sajnos nem jött be az üzlet, és felmondták a határozott idejű szerződést, még idő előtt. Ezért nem kapták vissza a kauciót sem. Ennek kivezetését az egyéb ráfordítások között kell kimutatni? A felújítás költségeit összességében kimutattuk a tárgyi eszközök között, évi 6 százalék értékcsökkenés lett elszámolva. Ezt most selejtezni kell? Kivezetjük a bruttó értéket és az eddig elszámolt értékcsökkenést? Ez terven felüli értékcsökkenés lesz? Ezzel meg kell növelni majd a társaságiadó-alapot?
Gépkocsi fődarabcsere
Kérdés
Maradványértéken (1 000 000 forint) lévő személygépkocsiban motorcsere történik (a motor technikai paraméterei megegyeznek a cserére szoruló motoréval), a csere költségeit rá kell aktiválni az autóra, vagy külön aktiválandó, vagy karbantartási költségként elszámolható? Az autó piaci értéke a motorcsere után nem éri el a maradványérték plusz a fődarabcsere ráfordítási költséget.
Áfaarányosítás, le nem vonható áfa könyvelése II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm a részletes válaszát, de most teljesen elbizonytalanodtam! Ha jól értem év végén a tárgyévben beszerzett tárgyi eszközöket is. Áfa nélküli nettó értéken kell aktiválni, és az előző évek év végi korrekcióját is egyéb ráfordításra kell könyvelni. Az egyéb anyagokra és szolgáltatásokra meg év végén az arányosan le nem vonható áfát kell költségként visszakönyvelni? Előtte a tárgyi eszközök vonatkozásában teljesen más választ kaptam az Adózónán. Csatolom a korábbi kérdésemet és szakértőjük válaszát is. "Kérem segítségét a helyes elszámoláshoz. Adott egy cég, amely 2008-2011. év tekintetében tárgyi adómentes és adóköteles tevékenységet folytatott, de szerencsére ebben az időszakban nem volt tárgyieszköz-beszerzése. 2012. és 2013. évben csak adóköteles tevékenységet folytatott, így az áfát teljes egészében levonta, az eszközöket nettó értéken aktiválta. 2014-2015. évben ismét vegyesen történt az értékesítés, így az arányosan le nem vonható áfát az egyéb ráfordítások között számoltuk el, az eszközöket nettó értéken aktiváltuk. Évente más és más a megosztási arány, így év végén a tárgyi eszközökre vonatkozó (10 ezer forintot meghaladó) korrekciót is elvégeztük az év végi áfabevallásban. Elég-e a különbözetet az egyéb bevételek vagy ráfordítások között elszámolni, vagy évente kell korrigálni a tárgyi eszközök bruttó értékét? Remélem, jól tudom, hogy 60. hónapon keresztül kell év végén megvizsgálni az eszközök áfáját, és csak azon eszközökre vonatkoztatva, melyek december 31-én állományban vannak. (nem kerültek eladásra vagy selejtezésre). Hogyan kell kiszámolni akkor a levonható áfát, ha egy hároméves eszközt értékesítünk?" SZAKÉRTŐJÜK VÁLASZA: "Évente kell korrigálni a tárgyi eszközök értékét, a figyelési időszak hatvan hónap és az év végén állományban lévő eszközöket kell figyelembe venni, az év közben értékesítésre kerülő eszközök esetén az értékesítéskor kell ezt megtenni. Üdvözlettel: Kneitner Lea Tilea Tanácsadó Kft."
Támogatás visszafizetése
Kérdés
Ügyfelem nonprofit kft., állami támogatást kap a központi költségvetésből tevékenysége ellátásához. A támogatás nettó módon finanszírozza a kiadásait. A 2014. évi támogatási összeg minisztérium által történő elszámolása 2015. év végén megtörtént, az elszámoltatást végző főosztály határozata alapján az állami támogatás egy részét ügyfelemnek vissza kell fizetnie. A határozatot ügyfelem kifogásolta, körülbelül áprilisban (még mérlegkészítés előtt) születik majd meg a visszafizetendő támogatás végleges összegét is tartalmazó határozat. Kérdésem: a 2015. évről készült beszámolóban szerepeltethetem-e az egyéb ráfordítások között a visszafizetendő támogatás összegét? Szükséges-e ehhez a támogatás mérlegkészítésig történő visszautalása? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK
Engedményezés elszámolása egyéni vállalkozásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos címmel 2015. 11. 23-án tettünk fel kérdést, melyre 2015.12.01-én érkezett válasz. Ezt szeretnénk tovább egyezterni. Tovább szeretném a témát boncolni, és konkrétan az engedményezőnél, azaz az „A” egyéni vállalkozónál történő elszámolást szeretném egyeztetni. Az engedményezőnél a számviteli törvény 77. § (3d) pontja alapján egyéb bevétel a követelés eladási ára, a 81. § (3f) alapján egyéb ráfordítás a könyv szerinti érték. Ez minimumadóalap-növekedést eredményez. Az szja-törvény 28. § (5a) pontja alapján az engedményezőnél egyéb bevétel a követelés ellenértékét meghaladó rész. Tehát itt az alap példa esetén nem lesz minimumadóalap-növelő tétel? Az engedményezést gyakorlatilag kompenzálásként könyvelem le, és, ha nincs többletbevétel, akkor az engedményezés nem is jelenik meg a pénztárkönyv bevételi sorain? Várom szíves válaszát!
Költség vagy ráfordítás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet, hogy egy kicsit blőd a kérdés, de cégen belül vitába keveredtünk az alábbi kérdésben: Erzsébet-utalvány után a munkáltatónak előírt, megfizetett szja és eho költség vagy ráfordítás a cégnek? 1. álláspont: 55 számlaosztályban könyvelendő 2. álláspont: 86 költségvetéssel elszámolt adók Válaszukat várva.
Változott az építményadó összege? Így kell elszámolnia
Cikk
Korábbi évekre vonatkozó építményadó önellenőrzése során adókötelezettség-csökkenés keletkezett. E kötelezettségcsökkenés bevételként vagy ráfordítás-csökkenésként rögzítendő-e a számvitel szabályi szerint? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Bérelt ingatlanon végzett felújítás civil szervezetnél
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nonprofit szervezet (társadalmi szervezet) irodát bérel, és azon jelentősebb összegű felújítást végzett. Az a kérdés, hogy kötelező-e, mint a vállalkozásoknál, bérelt ingatlanon végzett beruházásként elszámolni, és értékcsökkenést alkalmazni? (Nyilván az 6 % tao szerinti érték itt nem lehet kötelező, hiszen a társaság az irodát a szervezet cél szerinti tevékenységéhez használja.) Ráadásul a feladat támogatásból valósult meg, ezért felmerülhet a halasztott bevételként történő támogatás-elszámolás is. A kérdés az lenne, hogy mindezektől nem lehetne-e – mivel nonprofit szervezetről van szó – az irodára történt ráfordításokat, mint közhasznú tevékenység költségét elszámolni, mivel a fenti dolgok (amortizáltatás, bevétel-elhatárolás) ebben az esetben közgazdaságilag (és nem utolsó sorban megbízható és valós kép szempontjából) nehezen értelmezhetőek. Köszönettel és üdvözlettel: Löffler Andrés
Tárgyi eszközök arányos áfakönyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a helyes elszámoláshoz. Adott egy cég, amely 2008-2011. év tekintetében tárgyi adómentes és adóköteles tevékenységet folytatott, de szerencsére ebben az időszakban nem volt tárgyieszköz-beszerzése. 2012. és 2013. évben csak adóköteles tevékenységet folytatott, így az áfát teljes egészében levonta, az eszközöket nettó értéken aktiválta. 2014-2015. évben ismét vegyesen történt az értékesítés, így az arányosan le nem vonható áfát az egyéb ráfordítások között számoltuk el, az eszközöket nettó értéken aktiváltuk. Évente más és más a megosztási arány, így év végén a tárgyi eszközökre vonatkozó (10 ezer forintot meghaladó) korrekciót is elvégeztük az év végi áfabevallásban. Elég-e a különbözetet az egyéb bevételek vagy ráfordítások között elszámolni, vagy évente kell korrigálni a tárgyi eszközök bruttó értékét? Remélem, jól tudom, hogy 60.hónapon keresztül kell év végén megvizsgálni az eszközök áfáját, és csak azon eszközökre vonatkoztatva, melyek december 31-én állományban vannak (nem kerültek eladásra vagy selejtezésre). Hogyan kell kiszámolni akkor a levonható áfát, ha egy hároméves eszközt értékesítünk?

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...