118 találat a(z) pénzforgalmi áfa cimkére
Pénzforgalmi áfa időszakos ügyletnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017.01.01-től pénzforgalmiáfa-elszámolás alá tartozik. 2016.12. havi szolgáltatási díjról szóló számlát utólag, 2017. január hónapban állítja ki (8 napos fizetési határidővel), melynek teljesítési és fizetési dátuma is időszakos ügylet lévén 2017.01. hónapra esik. Érdeklődnék, hogy ezeken a számlákon már fel kell tüntetni a "Pénzforgalmi elszámolás" kifejezést, illetve a fizetendő adót pénzforgalmi szemléletben kell megállapítani? Válaszukat előre is köszönöm!
Bevétel katás vagy egyéni vállalkozói Kérdés
Szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó 2017. január 1-jével áttér katára. A pénzforgalmi áfa szabályait alkalmazza, és továbbra is azt alkalmazza majd. A 2016-ban kiállított olyan számlák bevétele, melyek még nem kerültek kifizetésre a katás időszak bevétele vagy az egyéni vállalkozói időszaké?
Pénzforgalmi áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016 szeptemberében a pénzforgalmiáfa-határt elérte, azonban ez csak most derült ki, mivel több kimenő számla sem került a könyvelésre. A változásbejelentés a NAV felé megtörtént. Kérdésem, hogy az azóta kiállított számlákkal mi a teendő? Számlahelyesbítés szükséges, azt tudom, de azokra a számlákra is vonatkozik ez, amelyek ellenértéke azóta befolyt? Vagy elég helyesbíteni azokat, amelyeké még nem? Köszönöm válaszát. Üdv.: Fazekasné
Garanciális visszatartás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építőiparral foglalkozó vállalkozás a szerződés szerinti munka teljesítése után kiszámlázza az ellenértéket. A partner a garanciális visszatartás összegével csökkentett összeget utalja. Azt csak egy év múlva kapja meg. Kérdésem, hogy ha pénzforgalmi áfás vállalkozóról van szó, akkor a garanciális visszatartás összege után az áfát mikor kell bevallani?
Követelés eladása pénzforgalmi áfás esetén Kérdés
Pénzforgalmi szemléletben adózó áfaalany egy másik belföldi áfaalany felé teljesített szolgáltatás után díjat számlázott. A vevő nem fizette meg a követelését, ezért a jogosult eladta a követelését egy követeléskezelő cégnek. Keletkezik-e áfabevallási és -fizetési kötelezettsége a követelés értékesítőjénél? Ha keletkezik, milyen időponttal keletkezik áfabevallási és befizetési? Ha keletkezik áfabevallási és -fizetési kötelezettség, milyen összeg után? Üdvözlettel: Oszlánszky Gábor
Pénzforgalmi áfa túllépése Kérdés
Egy vállalkozás az áfatörvény XIII/A fejezete alapján 2014-től pénzforgalmi elszámolást választott. Sajnos csak 2016-ban, későn vette észre, hogy a törvényben meghatározott 125 millió forintos árbevételi küszöböt 2015-ben átlépte. Kérdésem az, hogyan kell a módosításokat végrehajtani, illetve a 16T201T Adatmódosító nyomtatványt kitölteni? A túllépést követően a vállalkozás az általános szabályok szerint adózik, de a túllépés hónap közben következett be. Helyesen járok el, ha abban a hónapban, amikor a túllépés történt, az addig a napig kiállított számlákat pénzforgalmi elszámolás szerint kezelem, az utána kiállítottakat pedig az általános szabályok szerint? Befogadott számlák tekintetében a levonási jogot – a még ki nem fizetett számlákkal együtt – gyakorolom. Minden áfaidőszakra önrevíziót kell beadni, van ahol fizetendő, van ahol visszaigénylő pozíció keletkezik. Az önreviziós potlékot hogyan számoljuk? Vevőpartnereinknek kötelesek vagyunk új számlát kiállítani (náluk ez levonható áfa volt)? Válaszukat előre is köszönöm.
Pénzforgalmi áfa – önkéntes előre fizetés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk pénzforgalmi áfaelszámolást alkalmaz, havi bevalló. Egyik vevőnk a megrendelés leadását követően rögtön elutalta a megrendelése ellenértékét, mert két hónapig nincs banki aláírója, és nem akart elcsúszni a fizetéssel. Az utalás tényét számunkra nem jelezte, így előlegszámlát sem állítottunk ki. Máskor mindig 15 nappal a szállítás után fizet, így nem számítottunk ennek az összegnek a beérkezésre. Az összeg beérkezésének dátuma 2016. 06. 30. Az árut kiszállítani, és a hozzá tartozó számlát kiállítani viszont csak három héttel később tudtuk, így a számla kelte, illetve teljesítési dátuma 2016. 07. 21-e lett. A kérdésünk az lenne, hogy melyik időszakban kellene ezt a bevallásba beletennünk? Köszönettel.
Pénzforgalmi áfa megszűnés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pénzforgalmi áfát választó egyéni vállalkozó év közben megszüntette a tevékenységét. Az utolsó áfabevallásában bevallotta, és be is fizette azon számlák áfáját, amelyeket vevői a megszűnés napjáig nem fizettek ki. Kérdésem, ha a megszűnést követően, de még az adóévben befolynak a kintlevőségei, árbevételként a nettó értéket veheti-e figyelembe? Figyelembe veheti-e a számlák már befizetett áfatartalmát? Köszönöm válaszát.
Kilépés pénzforgalmi áfából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk kilépett a pénzforgalmi áfából. Kérem, írja le, hogyan kell eljárni a pénzügyileg még nem rendezett számlákkal áfabevallási és könyvelési szempontból? Köszönöm.
Pénzforgalmi áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” Kft. pénzforgalmi áfás. „B” Kft. 2015. 12. 31-éig az általános szabályok szerint adózott, de 2016. 01. 01-től alanyi mentességet választott. „A” Kft. 2015. 12. havi teljesítésről átutalásos számlát állított ki „pénzforgalmi elszámolás” jelöléssel, amit „B” Kft. 2016 januárjában, tehát alanyi mentes időszakban egyenlített ki. „B” Kft. élhet-e adólevonással a szóban forgó számla vonatkozásában? Válaszát kelőre is köszönöm!
Pénzforgalmi áfa a partner nemfizetése esetén Kérdés
Kedves Szakértő! Társaságunk pénzforgalmi áfát választott. Most van egy olyan partnere, aki esetleg soha nem fog fizetni. A fizetési meghagyást kibocsátottunk, a partnernek vagyona nincs, emiatt a végrehajtás szünetel. Úgy gondoljuk, esetleg behajthatatlanság okán leírnánk a követelésünket. De mi van az eddig nem fizetés miatt fizetendőként be nem állított áfával? Várom válaszát, üdvözlettel.
Bt. áfakőrből katába és pénzforgalmi elszámolás menete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi van abban az esetben, ha egy bt. bejelenti 2016. január 1-jétől, hogy a kata hatálya alá akar tartozni, és alanyi adómentességet választ. Eddig normál adózás mellett negyedéves áfás volt, pénzforgalmi elszámolással. Kérdésem: hogyan számolja el a fizetendő és a visszaigényelhető áfáját, ha a teljesítés 2015. december 31-éig megtörtént, de a fizetési határidő csak 2016. január 15.? Van olyan számlája, amely meg is érkezett 2015. december 31-éig, de van olyan, amelyik csak 2016. január elején fog megérkezni. A negyedéves áfabevallás pénzforgalom szerint elvileg nem tartalmazhatja, mert nem lett kiegyenlítve? De most a váltás miatt mi a teendő ezzel az áfával? Továbbá, ha a katás bt. alanyi mentességet választott, de elfelejtette a pénzforgalmi elszámolásból kijelenteni magát, annak van-e a katában bármilyen jelentősége, ha ez csak az áfa fizetésére vagy visszaigénylésére volt hatással? Ettől függetlenül ki kell jelentkezni akkor is, ha az alanyi mentességet választja?
Pénzforgalmi áfás adóalany korábbi időszaki számla helyesbítése Kérdés
Ügyfelem 2015-től pénzforgalmi áfás. Két évvel ezelőtti teljesítésű, nem pénzforgalmi áfás időszaki kimenő számláját kell helyesbítenie, a helyesbítés eredményeként az eredeti fizetendő áfája csökken. Kérdéseim: 1. Rá kell-e írnia a 2015-ben kiállított helyesbítő számlára a "pénzforgalmi elszámolás" megjegyzést, annak ellenére, hogy a helyesbítés nem pénzforgalmi áfás elszámolást érint? 2. Mikor kell az áfabevallásba beállítania a fizetendő áfát csökkentő tételt: a számla vevő általi átvételének időpontjában, vagy a pénzügyi teljesítésekor? Nagyon köszönöm, üdvözlettel: vbtax
Áfabevallás M lapjának kitöltése pénzforgalmi áfa esetén Kérdés
Tisztelt Szakértők! Havi bevalló pénzforgalmi áfás társaság 1565M lapjának kitöltéséhez kérem a segítségüket. Az eladó építészeti tervezési tevékenységről állított ki számlát. A számla áfatartalma több mint 1 millió forint. A vevő csak részletekben tudott fizetni, első alkalommal 1 millió, aztán 6 millió forintot, a fennmaradó félmilliót edig majd még ezután utalja. Kérdésem, hogy erről a számláról az áfabevallás M lapján hogyan kell adatot szolgáltatni, hogyan kell bevallani? 1. Az első részlet beérkezése hónapjának bevallásában fel kell tüntetni a számla teljes ellenértékét, 5,9 millió forint adóalapot és 1,6 millió forint áfát, vagy semmit, tekintve, hogy a részkiegyenlítés áfatartalma nem éri el az 1 millió forintot? 2. A második részlet beérkezése hónapjára kell a teljes nettót és áfát beírni, tekintve, hogy ennek a részletnek az áfatartalma eléri az 1 millió forintot, vagy csak a ténylegesen befolyt, és a bevallás főlapján bevallott nettó plusz áfa összeget? 3. Végül a majdani harmadik részletnél semmit, mert az mindössze 0,5 millió forint lesz. Ellentmondást érzek a főlap és az M lapok között, mert pénzforgalmi áfánál a főlapon a ténylegesen befolyt összeget kell nettóra és áfára megbontva kötelezettségként szerepeltetni, az M lapon pedig magáról a számláról kell adatot szolgáltatni, és az annyi, amennyi, függetlenül a részteljesítésektől! A 1565-ös bevallás kitöltési útmutatója sem igazán segített ebben a kérdésben. Tisztelettel: KSI
Pénzforgalmi áfakörből kilépés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg a pénzforgalmi áfakörbe tartozó bt. 2016. 01. 01-től visszalépne a "hagyományos" áfakörbe. A cég időszakos elszámolású ügyleteket végez (folyamatos szolgáltatás). A számlát a 2015. decemberi hónapról 2015. december végén állítja ki, a fizetési határidő 2016. január, így a teljesítés dátuma is 2016 január. Ebben az esetben ez a számla még pénzforgalmi áfával adózik, vagy már a hagyományos áfamóddal? Én úgy gondolom, hogy még a pénzforgalmi áfával – mert az időszak és a számla kelte is még decemberi –, és csak a 2016. januárban kiállítandó 2016. februárban esedékes számla fog a hagyományos áfával adózni. Jól gondolom? Az átjelentkezési határidő 2015. 12. 20-a, a 15T201T nyomtatványon?