113 találat a(z) pénzügyi lízing cimkére

Kisvállalkozás kamatkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az társasági adóról (tao) szóló törvény 22/A §-a alapján igénybe vehető kisvállalkozások kamatkedvezményének visszafizetésével kapcsolatos. Egy cég 2011. március hónapban zárt végű pénzügyi lízingszerződést kötött, gépjármű-finanszírozásra. A gépjárművet 2011. 03. hónapban helyezték üzembe. A cég 2011. december 31-én kisvállalkozásnak minősült, így 2011. évben 80 ezer forint, 2012. évben 100 ezer forint és 2013. évben 60 ezer forint, összesen a 3 év alatt 240 ezer forint adókedvezményt vett igénybe a tao-törvény 22/A §-a alapján a fenti években megfizetett kamat 40 százaléka miatt. A gépjármű 2014. 09. hónapban balesetben összetört, melyben a cég dolgozója, aki a gépjárművet vezette, vétlen volt. A károkozó a felelősségét elismerte. A biztosító a gépjárművet totálkárosnak minősítette. Mivel a gépjármű az üzletkötő munkakörben dolgozó munkavállaló számára munkaeszköz, enélkül a munkáját nem tudta ellátni, a cégnek új gépjárművet kellett vásárolnia, melynek beszerzéséhez szükséges volt a roncs értékesítése 2014. 10. hónapban. A tao-törvény 22/A § szerint: Az adózónak az igénybe vett adókedvezményt késedelmi pótlékkal növelten kell visszafizetnie, ha a tárgyi eszközt az üzembe helyezésének adóévében vagy az azt követő három évben elidegeníti. Kérdéseim: – az előzőekben leírt, önhibán kívüli baleset esetén is vissza kell-e fizetni a cégnek az igénybe vett adókedvezményt? – a teljes, 2011., 2012. és 2013. évben igénybe vett adókedvezményt , azaz 240 ezer forintot vissza kell fizetnie?

Egyéni vállalkozónál üzemi gépjármű nyílt végű pénzügyi lízingjének elszámolása Kérdés

Egy fuvarozással foglalkozó egyéni vállalkozó tehergépjárművet szerzett be pénzügyi lízing konstrukcióban. Mivel az egyéni vállalkozó nem tartozik a számviteli hatálya alá, kérdésem az, hogy a lízingdíjat számolhatja el költségként a kifizetés napjával, valamint nyilván kell-e tartania a tehergépjárművet annak ellenére, hogy nem az ő tulajdonában van?

Figyelem! Lízing lehet a tartós bérlet is, új nyilvántartások kellenek Cikk

A március 15-én hatályba lépett új Polgári törvénykönyv bizonyos feltételek teljesülése esetén pénzügyi lízinggé minősít egyébként határozott időre szóló bérleti konstrukciókat. Ez a korábbi gyakorlathoz képest eltérő nyilvántartási, könyvelési és adminisztrációs feladatokat jelent az érintett cégek számára.

Pénzügyi lízing: bizonytalanságot okoznak a jogszabályok Cikk

A pénzügyi lízing minősítésében bizonytalanságot okozhat az új Ptk., ezért érdemes átvizsgálni a folyamatban lévő szerződéseket – tanácsolja a Deloitte.

Új szerződéstípusok a Ptk.-ban Cikk

Számos gazdasági szerződés forma kerül be az új Polgári törvénykönyvbe, a jogszabály március 15-én hatályba lépő változatával: a franchise, a faktoring, a pénzügyi lízing. A törvényhozók létrehozták a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) által működtetett hitelbiztosítéki nyilvántartást, amelybe be kell vezetni a faktoring, az ingóságra vonatkozó pénzügyi lízingszerződéseket, zálogjogot és tulajdonjog fenntartást.

Társasági adót csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Tao. törvény 7. § zs) pontja alapján figyelembe vehető-e a nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban beszerzett új, műszaki járművek közé sorolt tárgyi eszköz adóévi beruházási értéke? Köszönettel.

Útnyilvántartás kérdés Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönjük korábbi válaszát. Kérdésemet kiegészíteném az alábbiak szerint. Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében használ céges autókat. A lízingcég havonta cégünknek kiállított számlája az alábbiakat tartalmazza: szerviz, javítás, asszisztencia, cégautóadó, teljesítményadó, casco, kgfb és baleseti adó. Tao tv., Számviteli tv., egyéb vonatkozó rendelkezések értelmében befolyásolja-e a cégautó magáncélú használata a cég költségelszámolását (hányada számolható el költségként)? Ehhez hasonlóan alkalomszerűen továbbszámlázott/kiszámlázott szolgáltatást (a lízingcég például gumijavítás költségét továbbszámlázza)? Kell-e valamilyen formában igazolni a céges használatot? Leadott üzemanyagszámla alapján könyveljük. Hogyan kell megállapítani a magánhasználatot? (Például minden hó utolsó napján kilométeróraá-llás összevetése a céges használattal?) NAV (feltehetően régebbi tájékoztatója szerint): A kifizető tulajdonában levő vagy bármely más jogcímen használt személygépkocsi magáncélú használata esetén a kifizetőnek cégautóadót és annak 25%-át kitevő ehót kell fieztnie. A munkaviszony keretében biztosított cégautó adójának 25 százaléka után 3 százalék munkaadói járulékot is kell fizetni." Van-e érvényben hasonló rendelkezés? Cégünk nem igényel vissza áfát. Válaszát köszönjük!

Cégautó magáncélú használata, útnyilvántartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében "bérel" cégautókat. A magáncélú használat megengedett. Milyen adózási vonzata van ebben az esetben a magánhasználatnak (költségelszámolás, cégautó adó, egyéb fizetési kötelezettség)? A magánhasználatot hogyan kell az útnyilvántartásban vezetni? Az útnyilvántartás során milyen fogyasztással számoljunk (hozott üzemanyagszámlák alapján nyilvántartott)? Válaszukat köszönve.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink