109 találat a(z) pénzügyi lízing cimkére
Nyílt végű lízing pénzügyi lízing-e Kérdés
Tisztelt Szakértő, Tisztelt Bartha László! A https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_8_Gepkocsi_nyilt_vegu_lizing_ev_veg_txn kérdéshez kapcsolódóan szeretnék visszakérdezni. Azt írja válaszában, hogy a nyílt végű lízing nem pénzügyi lízing, azonban én úgy látom, hogy a nyílt végű lízing pontosan megfelel a hivatkozott Hpt 89. szakaszának. Az a kérdésem, hogy milyen szempont alapján nem minősül a nyílt végű lízing pénzügyi lízingnek? Köszönöm eredeti válaszát, és előre köszönöm viszontválaszát!
Cégautó áfaarány Kérdés
Ügyfelünk 2018-ban pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolt, aminek a teljes vételárából az áfatartalom 80 százalékát visszaigényeltük, 2018-ban menetlevelet vezetett. 2019-ben azt tervezi, hogy nem vezetne nyilvántartást. Kell-e valamikor korrigálni a levont általános forgalmi adót? Előre is köszönettel: Sándor Józsefné, Adóreform Kft.
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Cím! Egyik ügyfelünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt személyautót. A kezdő lízingdíj áfáját teljes egészében, azt követően a havi törlesztőrészleteknél 30-70 százalék arányban vontuk le. A futamidő 36 hónap lett volna. A futamidőből eltelt 11 hónap, az ügyfél kifizette a lízingcég felé fennálló tartozását, és harmadik személy részére értékesítette a személygépkocsit. Aztán egy új lízingszerződést kötött egy új autó vásárlására. Az lenne a kérdés, hogy ebben az esetben zárt végű pénzügyi lízinggé minősítheti-e az adóhatóság az ügyletet? Önellenőrzést kell-e beadni a visszaigényelt áfa miatt?
Pénzügyi lízing – értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértők! 2015, 2016-ban nyílt végű pénzügyi lízinggel gépkocsikat szereztünk be, amelyek a társaságunk által végzett tevékenységet szolgálják. Figyelmetlenségből némely gépkocsinál a számvitelben aktivált értékként a nettó helyett a bruttó, áfával növelt érték került kimutatásra. Ez után számítódik az értékcsökkenés is immár évek óta. A hibát helyre kell hoznunk, hiszen értékcsökkenés formájában több költséget számoltunk el, mint amennyit lehetett volna, azaz a helytelen eljárás érinti az adott év adózott eredményét, saját tőkéjét is. Az összevont eltérés évente nem haladja meg a számviteli politikában meghatározott mértéket. Milyen korrekciós tételeket kell könyvelni, hogyan hozható helyre a hiba? Köszönettel kérem szíves válaszukat.
Pénzügyi lízing zárása vevőkijelöléssel Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat: Egy nyílt végű pénzügyi lízing lejáratakor a lízingebadó cég élt a vevőkijelölési jogával és egy magánszemélyt jelölt meg leendő tulajdonosként. A lízing futamideje 3 év volt, a cég a könyveiben 20% amortizációval számolt, maradványértéket a tárgyi eszköznél nem állapított meg. Kérdéseink: 1. Mi a helyes elszámolás a tárgyi eszköz esetében? Mivel aktiváláskor még nincs döntés az autó sorsáról, ezért mehet-e a 20% kulcs vagy már eleve 33%-kal kellene elszámolni a bekerülési értéket, felvéve a futamidőből eredő elhasználódást. 2. Ha a cég akar maradványértéket megadni a tárgyi eszköznek, akkor az hogy van összefüggésben a szerződés szerinti maradványértékkel? Milyen maradványértéket célszerű adni? 3. A számviteli bizonylat, ami alapján aktiválásra került az eszköz, tartalmazza a maradványérték összegét. Ezt az összeget a vevőkijelöléskor a lízingbevevő nem fizette meg a lízingbeadónak, hanem azt a kijelölt személy fizette meg. Ezen elszámolásnak mi a helyes bizonylatolása, avagy kell-e a lízingbeadónak és/vagy a lízingbevevőnek számlát kiállítania? 4. A bevezetőben megadott elszámolás miatt az ügylet végén a lízingbevevő könyveiben van 2 300 ezer Ft kötelezettség kimutatva, ami megegyezik a lízingszerződés szerinti maradványérték összegével. A tárgyi eszköz karton 6 932 ezer Ft összeget mutat, vagyis az aktiválási érték 40%-át (0 Ft maradványérték lett megadva és 3*20=60 % lett elszámolva) A kettő összeg -6932+2300=-4 632 ezer Ft vesztesége adóalapnövelő korrekció nélkül elszámolható? Válaszukat előre is köszönjük
Pénzügyi lízing: áfalevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném állásfoglalását kérni. Ügyfelem alaptevékenysége gépjármű-kereskedelem, kapcsolódó tevékenységek: gépjárműjavítás, műszaki vizsgáztatás, gépjármű-bérbeadás. Az értékestésre szánt gépjárműveket a társaság több konstrukcióban (készletfinanszírozás, pénzügyi lízing, saját beszerzés) szerzi be. A társaság a 2014. évben az egyik nagy értékű személygépkocsit nyíltvégű pénzügyi lízing konstrukcióban szerezte be bemutató autó céljára. Az első törlesztőrész és a további törlesztőrészekhez (havonta) kapcsolódó előzetesen felszámított áfa nem került levonásra. A társaság jelen személygépkocsi vonatkozásában útnyilvántartást nem vezetett. A lízing lejárata: 2018 október vége. A személygépkocsi megvásárlására egy EU-adóalany vásárlási szándékot jelentett be, majd 2018 augusztusában megvásárolta a személygépkocsit. A lízingbeadó a szerződést lezárta, az utolsó törlesztőrészt és a maradványértéket leszámlázta, ezt a társaság kifizette. A lízingelt személygépkocsit a kereskedő ügyfelem továbbértékesítette. A kérdés: az utolsó törlesztőrészre, illetve a maradványértékre jutó áfa részben vagy egészben levonásba helyezhető-e? Köszönöm válaszát!
Céges motorkerékpár-értékesítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfa hatálya alá tartozó kft. egy magánszemélytől vásárolt üzleti célra 805 köbcentis motorkerékpárt. Ezt most értékesíti. A kérdés az, hogy terheli-e áfafizetési kötelezettség ezt? Helyette újat vásárol nyílt végű pénzügyi lizing keretében. A másik kérdésem az,hogy ennek elszámolása, áfa-levonhatósága megegyezik-e a személygépkocsira előírtakkal? Válaszukat előre is köszönöm.
Fejlesztési tartalékból lízingelt autó: elszámolható, jár adókedvezmény? Cikk
Lehet-e fejlesztési tartalék terhére elszámolni nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárolt új személygépkocsi vásárlását, illetve figyelembe vehető-e kkv-kedvezményként a tao-törvény 7. paragrafus (1) bekezdésének zs) pontja alapján beruházási kedvezménynél? – kérdezte olvasónk. Hozzátette: nem fuvarozó és nem taxis cégről van szó, tehát nem közvetlenül a termelést szolgálja a személygépkocsi. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet-e fejlesztési tartalék terhére elszámolni nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárolt új személygépkocsi vásárlását. Illetve tao-csökkentő tételnél a kkv-kedvezményként a tao-törvény 7. § (1) bekezdés zs) pontja alapján beruházási kedvezménynél figyelembe vehető-e? Nem fuvarozó és nem taxis cég, tehát nem közvetlenül a termelést szolgálja a személygépkocsi. Köszönöm a választ.
Kivaalany beruházása banki kölcsönnel Kérdés
Ha a kivaalany számítástechnikai eszközöket szerez be zárt végű pénzügyi lízing segítségével, akkor a beruházás évében az önrész és az év végéig kifizetett törlesztőrészletek lesznek a csökkentő tételek, vagy a beruházás teljes bekerülési értéke, függetlenül attól, hogy a banknak még tartozik a törlesztőrészletekkel?
Zárt végű pénzügyi lízinggel vásárolt tárgyi eszköz Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Az alábbi kérdésemre adott válaszát kérem megerősíteni az szja-törvény II. Értékcsökkenés leírás szabályai 1. (j) pontjának figyelembe vételével. Egyéni vállalkozó traktort vásárolt zárt végű pénzügyi lízinggel és 3 éves futamidővel. A beszerzés 2017-ben történt. Kérdésem, hogy 2017-ben elszámolhatja-e a lízingelt összeg egészét, mivel szabad vállalkozási zóna területén helyezte üzembe, vagy csak a kifizetett lízingrészlet összegét? II. Az értékcsökkenési leírás szabályai 1. Fogalmak: j) Tárgyi eszköz, nem anyagi javak 1996. december 31-ét követő részletfizetéssel történő vásárlása esetén – amennyiben a szerződés szerint a vevő legkésőbb az utolsó részlet törlesztésével vagy azt követően egy meghatározott időtartamon belül tulajdonossá válik –, a vevő egyéni vállalkozó a tárgyi eszköz, nem anyagi javak beszerzési árának egészére alkalmazhatja az e melléklet szerinti értékcsökkenési leírást, függetlenül a vételár kiegyenlítésének módjától. Köszönöm megerősítését vagy módosítását!
Társaságiadó-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közúti teherszállítást végző társaság 2017. évben új tehergépjárműveket szerzett be zárt végű és nyílt végű pénzügyi lízing keretében. Kérdésem, hogy társasági adója megállapításánál figyelembe veheti-e az alábbi kedvezményeket a közösségi rendeleteket is figyelembe véve: 1. Csökkentheti-e a társasági adó alapját a Tao. tv. 7. § (1) zs) pontja szerinti beruházási kedvezménnyel, ha a beszerzett járművekkel nemzetközi szállítási tevékenységet is végez, a társaságnak kizárólag magánszemély tagjai vannak és kisvállalkozásnak minősül? 2. A Tao. tv. 22/A § alapján érvényesíthető-e kis- és középvállalkozások adókedvezménye a pénzügyi lízingek kamata után? Köszönöm válaszukat. Tisztelettel:
Zárt végű pénzügyi lízing lezárásának könyvelése II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemhez kapcsolódva a következőkre szeretnék még választ kapni. Az eszköz beszerzése még 2015-ben történt. Jól értem, hogy módosítani kell a 2015. évi adatokat? A lízingtartozás csökkenése igen jelentős, közel 100 millió forintról beszélünk. Számszerűsítve: a lízingelt ingatlanra a tartozás 500 millió forint, de a bank felszámolójától 400 millió forint értékben ki tudtuk vásárolni az ingatlant. Ennek a könyvelése hogyan működik? A különbözet 100 millió forintot egyéb bevételre kell könyvelni? Segítségét előre is köszönöm?
Lejárat előtti értékesítés nyilt végű pénzügyi lízingnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnercégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre egy személygépjárműre, amely szerződést a lejárat előtt felmondanak, de nem a lízingbe vevő kívánja megvásárolni a gépjárművet, hanem kijelöl rá egy vevőt. A gépjármű vevője kapcsolt vállalkozása a lízingbe vevőnek, a lízingbeadó fogja kiszámlázni az autót, és nem piaci értéken értékesítik a gépjárművet. Abban az esetben, ha nem piaci értéken vásárolják meg az autót, keletkezik-e áfa-, illeték vagy társaságiadó-fizetési kötelezettség? Üdvözlettel: Szűcs Ildikó
Zárt végű pénzügyi lízing lezárásának könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk lízingátvállalással lízingelt egy ingatlant zárt végű pénzügyi lízing keretében. Időközben a finanszírozó felszámolás alá került, és a lízingelt ingatlant a jelenlegi tartozásnál jóval kisebb értékben meg tudtuk vásárolni. Kérdésem, hogy hogyan kell könyvelni a lízingkivezetést és az adásvételt?