109 találat a(z) pénzügyi lízing cimkére
Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Egy kft. fejlesztési tartalékot képezett és most egy személygépkocsit vásárolna, de nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban, így fel lehet-e oldani a fejlesztési tartalékot? Ismereteim szerint a lízingbe adótól kapott számla, szerződés alapján a személygépkocsi értékét a beruházási számlán (16-os) veszem nyilvántartásba, majd a birtokbaadáskor könyvelem a 16-os számláról a 13-as számlára. Ez a bekerülési érték tartalmazza a maradványértéket is a le nem vonható áfával együtt. Jól gondolom-e? Válaszukat köszönöm.
Csak ekkor vonhatja le az áfát, ha gépkocsit lízingel Cikk
Ügyvédi iroda nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárol személygépkocsit. Az áfát szeretné visszaigényelni. Mire figyeljen a szerződésben, továbbá milyen dokumentumokra van szükség, hogy a NAV utólag ne állapítson meg áfahiányt, illetve ne minősítse át zárt végű lízinggé a konstrukció? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László jogász, adószakértő válaszolt.
Nyilt végű pénzügyi lizing személygépkocsi beszerzésekor Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem, egy ügyvédi iroda nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárol személygépkocsit 20 millió forint értékűt. Az áfát szeretné visszaigényelni. Kérdésem, hogy a szerződésben mire figyeljek, továbbá milyen dokumentumokra van szükség, hogy a NAV utólag ne állapítson meg áfahiányt, illetve a szerződést ne minősítse át zárt végű lízinggé? Köszönettel.
Nyílt végű pénzügyi lízing személygépkocsi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném pontosítani korábbi kérdésemet: Kft. szeretne egy 9 személyes kisbuszt vásárolni, amely személygépkocsi a forgalmi engedélye szerint. Visszaigényelheti-e 100 százalékban az áfát, ha nyílt végű pénzügyi lízingre vásárolja, és a dolgozók szállítását végzi vele reggel és este a telephely és a lakóhelyek között? Milyen nyilvántartásokat kell vezetni és hogyan igazolja a kizárólagos adóköteles tevékenységgel kapcsolatos használatot? Köszönettel: Nagyné
Személygépkocsi pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. szeretne egy 9 személyes kisbuszt vásárolni, amely személygépkocsi a forgalmi engedélye szerint. Visszaigényelheti-e 100 százalékban az áfát, ha pénzügyi lízingre vásárolja, és a dolgozók szállítását végzi vele reggel és este a telephely és a lakóhelyek között? Milyen nyilvántartásokat kell vezetni és hogyan igazolja a kizárólagos adóköteles tevékenységgel kapcsolatos használatot? Köszönettel: Nagyné
Pénzügyi lízing, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tegnapi azonos tárgyban feltett kérdésemre köszönettel megkaptam válaszát. Pontosítani szeretném azonban a kétségeim okát. A nyílt végű pénzügyi lízing és az operatív lízing (tartós bérlet) elszámolásának eltéréseit szeretném egyértelműsíteni. Tartós bérlet áfás tétel, költségként elszámolható és az eszközök között nem kell kimutatni a bérlet tárgyát. Pénzügyi lízing esetén (legyen például nyílt végű) az eszközt állományba kell venni, écs-t elszámolni, ez eddig rendben van. Viszont ebben az esetben, mivel a pénzügyi lízing pénzügyi szolgáltatás, a tőketörlesztésről álláspontom szerint áfamentes számlát kell kiállítania a lízingbeadónak. Esetünkben a bank azonban áfás számlát állít ki. Ez számomra úgy tűnik, mintha a pénzügyi lízing és a tartós bérlet elszámolási módjának keveréke jönne létre. Kérem, erre a konkrét esetre vonatkozóan is szíveskedjen megírni szakvéleményét. Üdvözlettel: Pintér László
Pénügyi lízing – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy személygépkocsit, a lízingbeadó egy bank, a szerződés megnevezése nyíltvégű pénzügyi lízingszerződés. A lízingszerződésben szerepel induló részlet (10%), fizetési ütemezés szerint havi tőketörlesztés és kamat, maradványérték. A tőketörlesztéseket (induló és havi egyaránt) a bank áfásan számlázza, és tájékoztatása szerint a kft.-nek kell az eszközök között kimutatnia a lízingelt eszközt. Kérem véleményüket a fenti eset helyes számviteli és áfatörvény szerinti megítéléséről. Üdvözlettel: Pintér László
Nem saját tulajdonú személygépkocsi költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem saját tulajdonú személygépkocsi céges és magáncélú használata is előfordul. Bérelt személygépkocsi esetén a bérleti díjon felüli költségek elszámolására is vonatkozik-e az arányosítás? A magánhasználatra eső költség (üzemanyag) egyéb ráfordításra könyvelendő? Nyílt végű pénzügyi lízing elszámolása esetén is hasonlóan kell eljárni, vagy erre más elszámolási mód vonatkozik? Felmerül üzemanyagköltség, biztosítási díj stb. Ezek elszámolását a céges és magánhasználat aránya befolyásolja-e? Előre is köszönöm a választ!
Nyílt végű pénzügyi lízing esetén kell-e cégautóadót fizetni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében "vásárolt" egy személyautót. A szerződés nyílt végű pénzügyi lízingről szól, viszont a forgalmi engedélyben a kft. szerepel, és nincs semmi korlátozás, vagy utalás arra, hogy nem az övé az autó. Kérdésem az, hogy ilyen esetben a tárgyi eszközök közé fel kell-e venni az autót, beruházásnak minősül ez is, illetve a cégautóadót meg kell-e fizetni, illetve bevallani a NAV-hoz? A választ előre is köszönöm. Üdv BM
Vége a büntető illetéknek, ha meghiúsul a lízingügylet Cikk
Kedvezően változtak a nemrégiben elfogadott adótörvény-módosítási csomagban a meghiúsult lízingügyletekre vonatkozó illetékszabályok.
Pénzügyi lízing és cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalást kérnék az alábbiakban: egyik cégem, amit könyvelek, még 2016-ban pénzügyi lízingszerződést kötött egy személygépkocsira (a cégem az üzembentartó). 2017-től a jogszabályi változások a cégautóadó-fizetés kötelezettségét az üzembentartó helyett a tulajdonosra hárítják át. Ennek alapján a lízingcég állásfoglalását kértem, hogy ki fizeti a cégautóadót. A cég állásfoglalása az alábbi volt: „Tájékoztatjuk, hogy a Feltételek II./3. pontja az alábbiak szerint rendelkezik: „A lízingszerződés tartama alatt a lízingtárggyal kapcsolatosan felmerült valamennyi költség, adó a Lízingbevevőt terhelik, a gépjárműadó egy gépjárműre egy évre kerül fizetésre, megfizetésére pedig azt kötelezhetik a hatóságok, aki a hatósági járműnyilvántartásban üzembentartóként vagy tulajdonosként szerepel. A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Gjt.) cégautóadóról szóló 2017. január 1-jei módosuló rendelkezései alapján a tartós bérletbe adott személygépkocsi esetén a cégautóadó alanya a tulajdonos. Tekintettel arra, hogy társaságaink között pénzügyi lízingszerződés van érvényben, továbbra is Önök a cégautóadó alanyai. Fentiek alapján a cégautóadó befizetése a Lízingbevevőt, üzembentartót terheli, így azt továbbra is Önöknek kell rendezni." Kérem szíves állásfoglalásukat, hogy: - helyes-e a lizingcég érvelése vagy sem, - kinek a kötelezettsége a cégautóadó bevallása, a gépjárműadó beszámítható-e?
Pénzügyi lízing kamatának időbeli elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem nyílt végű pénzügyi lízing keretében állományba vett személygépjárműhöz kapcsolódik. Felmerül-e az időszakra jutó teljes kamat arányos időbeli elszámolása ilyen konstrukció esetén? Köszönettel.
Nyítl végű pénzügyi lízing idő előtt megszűnik Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a könyvelési teendő, ha idő előtt szűnik meg a nyilt végű pénzügyi lizing (a lizing cég eladja egy harmadik személynek). Hogyan kontírozom a "helyesbítő tőke számlát" T 45..K..? Ha kivezetem a bruttó értéket és az addig elszámolt értékcsökkentést (úgy, mintha TE értékesítés lenne) marad egyenlege a 861-nek. Mit csinálok a maradványértékkel? Le tudnák vezetni kontírozással ezt az esetet?
Nyílt végű pénzügyi lízing elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolásával kapcsolatosan kérnék segítséget. Az alábbi cikkhez kapcsolódóan lennének kérdéseim: http://adozona.hu/szamvitel/Igy_kell_konyvelni_a_penzugyi_lizinget_GFDJL7 - a kapcsolódó tétel T36-K44 csak zárt végű pénzügyi lízing esetén könyvelendő? - az aktiválással kapcsolatosan a maradványérték meghatározása történhet a lízingbeadó által meghatározott (nem fix havi díjak miatt ez változhat) maradványérték összegével? ... itt nettó vagy bruttó értéket kellene figyelembe venni? A futamidő meghatározása a lízingrészletekhez igazodhat, pl. 25 hónapra lízingeli az eszközt? - a futamidő végén harmadik félt jelöl meg tulajdonosként a lízingbevevő. Hogyan kell majd könyvelni és mi alapján? Mikor kell terven felüli értékcsökkenést elszámolni? Kérném, amennyiben lehetséges, számszerű példán keresztül bemutatni. Köszönettel:
Tudnivalók a pénzügyi lízingről és könyveléséről Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő! Kicsit leegyszerűsítette a könyvelést az azonos című cikkében, mert az életben sokszor nem ez történik. A lízingbe vevő kiválasztja a gépforgalmazónál, és ott áfás számlát adnak az ELŐLEGRŐL, melyet a forgalmazó felé kiegyenlít. A lízingcég ezután ezt mint önrészt beszámítja a nyílt végű lízingszerződés megkötésekor. Fenti eseményeket Ön hogyan könyvelné le? Ezután már az történik, amit Ön levezetett. A példában Ön a levonható áfa összegére T36-K 44 egyéb követelésként könyveli a teljes beruházás levonható áfarészét. Onnan nem kell havonta az áfás törlesztőrészlet-számlánál átvezetni a levonható áfatételeket? Vagy hogyan szűnik meg a 36 Különféle egyéb követelések tartozik egyenlege?