113 találat a(z) pénzügyi lízing cimkére

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem személyijövedelemadó-bevallásának elkészítéséhez kérnék segítséget. A CIB Lízing Zrt. a devizaalapú (CHF) hitelét forintosította, és a felek új szerződést írtak alá. A CIB Lízing Zrt. kiadott egy igazolást 2016. 09. 09-én, melyen szerepel, hogy 3 249 901 forint a jövedelem, és 519 984 forint a 16 százalékos szja, melyet az adóbevallásában szerepeltetni kell. A CIB Lízing a 877 473 forint ehót bevallotta, és megfizette. Kérdésem, hogy a 2015. november 17-én elfogadott módosítás, miszerint adómentes a pénzügyi lízingből származó elengedett követelés, mire vonatkozik? Ha a bank elengedett valamennyi összeget a forintosításkor, és új szerződést kötött az ügyféllel, akkor a törvénymódosítás vonatkozik-e erre is? Ha igen, akkor a banknak ezt az igazolást vissza kell vonnia? Ilyen esetben érvényes-e a törvénymódosítás? Várom válaszát.

Cégautóadó és a privát használat Kérdés

Tisztelt Szakértő, „A” Kft. pénzügyi lízingbe vett személygépkocsikat, amelyeket 4 évre szóló szerződéssel „B” Kft.-nek bérbead. A gépjárműveket „B” Kft. alkalmazottai használják, részben privát célra is (útnyilvántartás készül róla). Ki fizeti ez esetben a cégautóadót? Az alkalmazottak privát használata miatt képződik-e adóköteles bevételük, illetve „B” Kft. számára a privát használat milyen további adókötelezettséggel jár együtt? Válaszukat előre is köszönöm.

Pénzügyi lízing költsége és társasági adó vonzata Kérdés

Cégünk 2014. március 15-e után vásárolt személygépkocsit pénzügyi lízing keretében, tartós bérlet jogcímen (a lejárat végén a cég eldönti, hogy megvásárolja a gépkocsit maradványértéken, vagy nem), ahol a lízingcég részéről havi számlát küldenek, amin a tőkerész plusz áfa és kamat található? Kérdésem, hogy az eszközt a tárgyi eszközök között nyilvántartásba kell-e venni, kell-e értékcsökkenést utána számolni, hogyan? Hogyan kell könyvelni a havi számlát és az áfatartalmat? Várom válaszukat.

Tartós bérlet, pénzügyi lízing: mi a helyzet az áfalevonással? Cikk

Mi a különbség az operatív lízing és a pénzügyi lízing között? Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje során milyen arányban vonható le a lízingdíj első részletének áfája, kell-e figyelembe venni bármilyen magánhasználatot az önerő tekintetében, kell-e alkalmazni bármilyen göngyölítetten számolt levonást, vagy elegendő a havi részleteket a havi magánhasználat arányában megbontani, kezelni? – kérdezte két olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Lízing Kérdés

Tisztelt Adózóna! Segítségüket szeretném kérni a következő témában: Mi a különbség az operatív lízing és a pénzügyi lízing között? Köszönettel.

A kecske és a káposzta, azaz a lízing számviteli és adózási kérdései Cikk

A lízing – több okból – igen népszerű formája az áhított eszköz (leginkább a céges személygépkocsi) megszerzésének. Előfordul az is, hogy egy cég csak úgy tud javítani a fizetőképességén, hogy – az egyébként a tevékenységéhez szükséges – tárgyi eszközt eladja egy lízingcégnek, majd lízingbe veszi azt. A lízing sokféle adózási és számviteli kérdést is felvet. Ezekből válogattam az alábbiakban.

Ráfizethet, ha nem tudja megkülönböztetni a bérletet és a pénzügyi lízinget Cikk

A jogi szakma évtizedes vágyát teljesítette az új Ptk., amikor a nevesített szerződések közé beemelte a pénzügyi lízinget. Az új szabályozás azonban számos olyan elemet tartalmaz, amelyek mind adózási, mind jogi szempontból nem várt meglepetést okozhatnak az óvatlan gazdasági szereplők számára – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Áfaelszámolás bizonylata Kérdés

Értékesítettünk egy nagyösszegű berendezést. A vevő fizetett előleget. Előlegfizetés után kiderült, hogy NHP pénzügyi lízing keretében vásárolja meg. A bank teljes összegű számlát kért, melyből nem vonhattuk le az előleget, csak megjegyzésben szerepel. A bank ennyivel kevesebbet is utalt számunkra. Mi a háromoldalú szerződésre hivatkozva rendeztük az áfát. A vevő szerint neki hiányzik egy bizonylat, az előlegszámlát állítsuk ki mínusz előjellel. Mi a teendő?

Nyilt végű pénzügyi lízing áfa visszaigénylése adómentes tevékenység esetén Kérdés

Tisztelt Kelemen László adószakértő! A fenti témában már a kérdésemre kaptam ugyan választ 2015.05.01-én, amit köszönök, de még mindig nem teljesen világos számomra az áfa visszaigénylése az említett esetben. A kft.-nek van olyan pénzügyi kiegészítő tevékenységhez kapcsolódó bevétele/kiadása is, ami áfafizetést/-levonást eredményez. Ebben az esetben az áfa levonásba helyezhető vagy nem? Az előző kérdésemben a következő volt: "Az említett kft. tevékenysége (6619) adómentes tevékenység. De számomra még kérdés az alábbi, ezért részletesebben írok róla. Váltakozó kamatozású, forintalapú lízingről van szó. A személygépkocsi bruttó ára 5 millió forint. A bruttó kezdő lízingdíj 20 százalék, 787 402 forint plusz áfa (212 577 forint). A finanszírozott összeg 3 149 606 forint. A nettó lízingtőke 3 937 008 forint. A bruttó kezdő lízingdíjról kapott számla tőkerész plusz áfatartalommal bruttó 1 000 001 forint (mint önerőnek, rendezve van a kifizetése). Továbbá kapott egy számviteli bizonylatot 3 937 008 forintról (nettó lízingtőke összege). Az első részletfizetés már megtörtént. A számla tőke, plusz áfa, plusz kamattartalommal. A kérdésem a fentiek ismeretében, hogy a kezdő lízingdíjszámla áfája és a részletfizetés áfája visszaigényelhető-e? Vagy ebben az esetben költségként számolandó el, mint le nem vonható áfa? Továbbá szeretném tudni a kontírozási tételeket is a fentiek ismeretében." Előre is köszönöm.

Különbözeti áfával beszerzett tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gépkocsik bérbeadásával is foglalkozó társaság. Egy éve vásárolt Ford Transit buszt, mint bérbeadási tevékenységre szánt autót, melyhez zárt végű pénzügyi lízinget vett igénybe. Banktól különbözeti áfás számlát kapott autóvételről, tehát nem volt levonható áfa vételkor, mert egyébként levonhatott volna a tevékenységére tekintettel. Most el szeretné adni ezt a gépjárművet. Ugye jól gondoljuk, hogy áfatörvény 87. paragrafus alatt egyik pont sem vonatkozik erre a társaságra, és ezt a gépjárművet áfásan kell értékesítenie? Második kérdés, hogy értékesíthetné áfamentesen, ha nem gépkocsi-bérbeadási tevékenységre használta volna, hanem egy sima céges autó lett volna ez a gépjármű? Köszönettel.

Személygépkocsi-bérlés és -lízing – áfavisszaigénylés Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy személygépkocsi tartós bérlete, illetve nyílt végű pénzügyi lízing esetén a havi díjak áfa-visszaigénylése hogyan alakul? Csak az üzleti célú használat arányában lehet-e, útnyilvántartás menetlevél alapján? Köszönettel: Papp Éva

Nyílt végű pénzügyi lízing áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit vásárolt 2014. augusztus hónapban. Az első lízingdíj több mint 40 százaléka volt. Levonásba helyeztük az áfa 70 százalékát, becsülve azt, hogy körülbelül 30 százalékos lesz a saját célú használat. Az útnyilvántartás alapján 09. hónapban 90 százalékos volt az üzleti használat, 10. hónapban 92 százalékos, és persze mindig változó. A havi lízingdíj áfarészét ez alapján osztottam meg. Kérdés: az első lízingdíj levonható áfaösszegét korrigálni kell-e? Ha igen, akkor mikor kell korrigálni? Folyamatosan a futamidő végéig vizsgálni kell? Köszönettel: Kanizsai Mónika

Bérlet vagy pénzügyi lízing áfája Kérdés

Társaságunk másológépeket vesz bérbe egy bérbeadó társaságtól. Az eszköz a bérlet lejárta után sem kerül társaságunk tulajdonába. A bérbevett eszköz a bérleti idő végére eléri gazdasági élettartamát. Az új Ptk. szerint ez pénzügyi lízingnek minősül, mely alapján nekünk, mint bérbevevő társaságnak ezt az eszközt aktiválni kell, mely után elszámolhatjuk az értékcsökkenést. Bérbeadó társaság nem rendelkezik a hitelintézeti és pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény szerinti olyan engedéllyel, mely alapján az említett másológépekre pénzügyi lízingszerződést köthetne társaságunkkal, így nem tud lízingdíjat sem számlázni. Bérbeadó – bérleti szerződés alapján – bérleti díjat számláz felénk. Levonhatjuk-e a számlában áthárított és a bérleti díjra jutó áfát? A számla szerinti bérleti díjat a főkönyvben nem számoljuk el bérleti díj költségszámlára, mert társaságunk a bérbeadó által közölt bekerülési értéken aktiválja az eszközt. Helyes-e ez az eljárás? Pénzügyi lízingnél a bérbevevőnek kötelezettsége keletkezik, aki a díjat (lízingdíjat) kötelezettség csökkenésként és a lízingdíj kamatát kamat ráfordításként kell, hogy könyvelje. A bérbeadó ehhez is tudna adatot szolgáltatni. A futamidő végéig felosztaná a havi bérleti díjakat tőke és kamat részre. Tehetjük-e, hogy a bérleti díjjal számlázott előzetesen felszámított áfát levonjuk, de az ügylet a Ptk. okán pénzügyi lízingként kezeljük a számvitelben, a bérbeadó által közölt adatok figyelembevételével? Köszönöm

Illetékkérdések ingatlanok lízingje esetén: itt vannak a válaszok Cikk

Az ingatlanok használati jogának megszerzése gyakran történik pénzügyi lízing keretében. Tapasztalatok szerint ugyanakkor a vállalkozások sokszor nincsenek tisztában ezen atipikus szerződéssel kapcsolatos illetékfizetési kötelezettség speciális eseteivel. Cikkünkben részletesen bemutatjuk az illetékfizetés ingatlanlízinghez kapcsolódó egyes eseteit, annak érdekében, hogy a gazdálkodók körültekintő adótervezést végezhessenek a gazdasági tevékenységük körébe bevonandó ingatlan finanszírozási módjának megválasztása előtt.

Lízing, eredménytartalék: és még mi módosul a számviteli törvényben? Cikk

Pénzügyi lízing, utólag adott engedmény, eredménytartalék: csak néhány azok közül a fogalmak közül, amelyet a 2015-re szóló adócsomag módosít, pontosít a számviteli törvényben.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink