1160 találat a(z) osztalék cimkére

Szövetkezeti tag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nem nyugdíjas és nem szociális, csak egyszerű szolgáltató szövetkezetet akar alakítani néhány, 20-30 főből álló ingatlanközvetítő végzettségű dolgozó. Mielőtt ezt megtennék, szeretném a véleményüket kikérni ennek a helyességéről. Az elképzelés az, hogy nem munkaviszonyban, nem megbízási jogviszonyban, nem vállalkozási jogviszonyban, hanem szövetkezeti tagi jogviszony keretében végeznék a munkát. A tevékenységük nem generálna semmilyen biztosítási jogviszonyt számukra, csak és kizárólag az osztalék jövedelemért dolgoznának. A szövetkezeti tagok maguk után egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnének, illetve a szövetkezet ennek fizetését átvállalná a tagoktól és helyettük megfizetné. A szövetkezet, mint alvállalkozó szerződne egy ingatlanközvetítő irodával, így az ingatlanközvetítő iroda általi megbízásokat teljesítenék. A szövetkezeti tagok, hetente egy napon az ingatlanközvetítő irodájában, személyesen is fogadnák az ügyfeleket, a többi napon csak területen dolgoznának. A szövetkezet az ingatlanirodának bérleti díjat fizetne az irodahasználatokért. A szövetkezeti törvény és a Ptk. ide vonatkozó rendelkezéseiből azt olvasták ki, hogy ez így megoldható, törvényes lenne, de nem szeretnék, ha utólagosan, egy ellenőrzéskor mégis valamilyen jogcímen átminősítenék a jogviszonyukat és emiatt elmarasztalnák a szövetkezetet. Kérdésem: Ez az elképzelés lehetséges-e így ebben a formában? Vagy úgy jó lesz-e ha megbízási szerződést kötnek nulla forintért?

Külföldi személy magyarországi vagyonkivétje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. egyik tagja nyugdíjas, német, a másik tagja nyugdíjas, magyar állampolgár. Jelenleg egyszerűsített végelszámolás alatt áll a cég, a vagyoni kivét adó- és járulékfizetési kötelezettségének számításában kérném segítségüket. Eddig a külföldi állampolgárnak nem volt osztalékjövedelme vagy egyéb kivétje, szükséges-e beszerezni bármilyen igazolást az adózás miatt? Illetve milyen adó- és járulék terheli a vagyoni kivét összegét a külföldi, illetve a belföldi nyugdíjas esetén? Külföldi esetén is van bevallási kötelezettség a 08-as nyomtatványon? Van-e bármilyen egyéb kötelezettsége ezzel kapcsolatban a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm! S.M.

Magyar társaság részesedést vásárol EU-s társaságban Kérdés

Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatásukat: Egy magyarországi bt. részesedést vásárolna egy osztrák kft.-ben. Ezen kft. 100%-os részesedése lenne a magyar bt.-é. Az után szeretnék érdeklődni, hogy az osztrák kft.-ben megtermelt nyereség utáni osztalék hogyan adózik? Milyen különös szabályok vonatkoznak a magyar bt.-re (például beszámoló)? Milyen plusz adminisztrációs terhek vannak Magyarországon? Mire kell figyelni?

Szociális hozzájárulási adó amerikai-magyar állampolgárnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék tájékoztatást kapni: Egy bt.-nek több tulajdonosa van, az egyikük egy magyar-amerikai állampolgár (Magyarországon született), aki kint él az USA-ban, ott rendelkezik biztosítási jogviszonnyal. A bt.-ben szeretnének osztalékot kivenni, ebben az esetben ennek a tulajdonosnak kell szociális hozzájárulási adót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.

Evás előtti időszak eredménytartaléka II. Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Az Öntől kapott választ köszönöm. Az alábbi cikket az Adózóna „ Osztalékfizetés evásoknál: megváltozott egy hátrányos szabály” címszó alatt találtam . Itt a cikkírónak más a véleménye . "„2015. július 4-ei hatállyal azonban módosult az Szt. 114. § (1) bekezdése, amely előírás az osztalék-megállapításról rendelkezik. A megváltozott szabály értelmében az osztalék a gazdálkodó tagjai részére az adózott eredmény felosztásáról szóló döntés alapján kifizetni elrendelt, az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék csökkenéseként elszámolt összeg. Ez azt jelenti, hogy a megváltozott szabályozás értelmében az osztalék elsődleges forrása a szabad eredménytartalék lett, amit az Szt. hatálya alá tartozó társaság kiegészíthet az előző üzleti évi adózott eredménnyel. Az Szt. módosult szabálya az Szt. hatálya alá tartozó evaalanyoknál azt jelentette, hogy amennyiben rendelkeztek az evaalanyiság időszakát megelőző időszakból származó eredménytartalékkal, abban az esetben első körben azt kellett felhasználniuk az osztalékfizetésre, tehát az adózó korábban biztosított választási lehetősége megszűnt; a tagok részére megállapított és kifizetett osztalék után minden esetben személyi jövedelemadót kellett fizetni." Kérem segítségét, 2013. évi eredménytartalékot nem kell elsődlegesen kiosztani? A mai napig az eredménytartalékban lehet? Tisztelettel: F.Á.

Külföldről származó osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Romániai székhelyű, és Romániában működő vállalkozás tulajdonosa. Ezen cégtől osztalékot szerzett, mely után 5 százalék adó került levonásra Romániában. Erről szóló igazolással rendelkezik. Kérdésem az lenne, hogy Magyarországon ezen osztalék után fizetendő 15 százalék szja-ból levonható-e a Romániában megfizetett 5 százalék adó. Másik kérdés, hogy ezen osztalék után a magyar jogszabályok szerint fizetendő szociális hozzájárulási adót is meg kell-e fizetni.

Nyugdíjas társas vállalkozó osztalék után fizet-e szochót? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas társas vállalkozó személyes közreműködésére tekintettel havi 500 ezer forint jövedelemben részesül, azaz éves szinten meghaladja a jövedelme a minimálbér 24-szeresét. A neki kifizetett osztalékot terheli-e szochokötelezettség? Illetve változna-e a helyzet, ha alkalmazottként lenne bejelentve? Szíves válaszát előre is köszönöm!

Társaságiadó-törvény szerinti kapcsoltság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egyik társaságban többségi tulajdonos és ügyvezető. Másik társaságban 60%-os tulajdonos (osztalékot is ez alapján kap), de a szavazati aránya 50%. A két társaság a társaságiadó-törvény szerint kapcsolt vállalkozásnak számít-e? Köszönettel: Jancsó Katalin

Katás bt.-ben a kisadózó beltag jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt.-ben (bevételi nyilvántartást vezet) a beltag a kisadózó. Van-e jövedelemkorlát számára, mennyi ("bért ) jövedelmet vehet fel mint kisadózó? A másik kérdésem, ha személyesen nem közreműködő kültag jövedelmet vesz fel, akkor az 15 szja-val és 17,5 százalék szochóval adózik? Jól tudom-e, hogy a kültagnak, ha személyesen nem közreműködik a bt. tevékenységében, akkor nem kötelező jövedelmet (osztalékot) kivennie? Köszönöm válaszát.

Amerikai osztalékfizető részvény osztaléka utáni adózás Kérdés

Az alábbi kérdésben kérném az Önök segítségét: Egy magyar gazdasági társaság szeretne amerikai osztalékfizető részvényt vásárolni. Ha osztalékot kap a magyar társaság, hogyan adózik utána? Adózás és számvitel szempontjából mire kell figyelni ilyen részvények esetén?

Osztalék pénzügyi teljesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! A jóváhagyott és fizetendő osztalék pénzügyi teljesítése lehet-e más időpontban a tagoknál? A kifizetés éven belül más-más időpontban történne. Szabályszerű ez a megoldás? Válaszukat előre is köszönjük.

Osztalék után szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. április 23-án cikk jelent meg az osztalék és árfolyamnyereség után fizetendő szociális hozzájárulási adóról. A cikkben szerepel ez a mondat: "Résznyilatkozat” megtételére azonban nem ad módot a jogszabály. Így például, aki havi 200 ezer forintos munkabérért dolgozik, nem adhat olyan nyilatkozatot, hogy 4 milliós osztalékából 3 576 000-2 400 000=1 176 000 forintig kéri a szociális hozzájárulási adó levonását." A A 2018. évi LII. törvény 29. §. (2) bekezdése arról rendelkezik, hogy a természetes személy nyilatkozhat arról, hogy az 1.§. (1)-(3) bekezdése (köztük a bérjövedelem!) és az 1.§. (5) bekezdés a)-d) pontjai szerinti jövedelmek (köztük az osztalékjövedelem) összege várhatóan eléri az adófizetési felső határt. Ez alapján véleményem szerint tehető résznyilatkozat. Jól értelmezem? üdvözlettel:

Belépett a kivába a cége? Így veheti ki az előző évi osztalékot Cikk

Milyen adózással fizetheti ki a 2019. évben kiva adózásra átváltó kft. az előző évi osztalékot, vagyis mivel szociális hozzájárulási adót nem fizet, csak szja-levonásra kötelezett? A ki nem fizetett osztalékot visszavezetheti az eredménytartalékba? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Bizalmi vagyonkezelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bizalmi vagyonkezeléssel kapcsolatos gyakorlati kérdésekre szeretnék választ kapni. A vagyonkezelő magánszemély, nem üzletszerű tevékenységet folytat. A vagyonkezelési szerződés szerint több magánszemély részvényes (vagyonrendelők) átruházták egy gazdasági társaságban tulajdonolt részvényeiket a vagyonkezelőre. A vagyonkezelő a kezelt vagyonra adószámot kért, és az MNB felé bejelentette a nem üzletszerűen végzett bizalmi vagyonkezelést. A vagyonkezelő magánszemélynek milyen nyilvántartást kell vezetnie: 1. A számviteli törvény alapján kettős könyvvitelt kell-e vezetni, és milyen beszámolót kell készíteni? 2. Az átvett vagyont hogyan kell könyvelni? 3. A gazdasági társaság az osztalékot a vagyonkezelőnek fizeti ki, és a vagyonkezelő az osztalékfizetés szabályai szerint számol el a vagyonrendelők felé? 4. Az áfatörvény és a társaságiadó-törvény mely szabályait kell alkalmazni? 5. Iparűzési adó hatálya alá be kell-e jelentkezni? Köszönöm a válaszokat!

Osztalékadó gyeden lévő tulajdonos estében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Hogyan kell kiszámolni az osztalékadót egy kivás kft. 50 százalékos tulajdonosa esetében, ha gyeden van, mellette munkát nem végez. A gyedből vonnak-e olyan adót, ami csökkenti az osztalék adóját? Mikor jár jobban adózás tekintetében, ha gyed mellett visszaáll 8 órás munkába, vagy jelen esetben? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink