353 találat a(z) nyugta cimkére
Szigorúan ellenőrzött vevők – kérhető-e tőlük a nyugta? Cikk
A napokban több olvasónk is arról számolt be, hogy az üzletéből távozó vásárlóktól az adóhatóság munkatársai a nyugta bemutatását kérték. Része lehet-e ez az ellenőrzésnek, elvárható-e a vevőtől, hogy megőrizze az átvett nyugtát. Egyáltalán: magánszemély esetében van-e értelme a nyugták, számlák „raktározásának”?
Állandó a NAV és az adózók macska-egér harca Cikk
Júliusban és augusztusban országos ellenőrzési sorozatot tartott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A NAV munkatársai több mint 15 ezer ellenőrzést végeztek, amelyből csaknem minden negyediknél találtak valamilyen hiányosságot. A mulasztási bírságok összege meghaladja az 530 millió forintot. Mindezeken túl 70 esetben került sor 12 napos üzletbezárására, valamint hat esetben üzletbezárást helyettesítő bírság kiszabására – írja a NAV közleménye.
Ők felejtenek el leggyakrabban nyugtát adni Cikk
Az esti órákban és a hétvégeken egyáltalán nem számítanak a szolgáltatók az ellenőrzésekre, így gyakran mellőzik is a nyugta- és számlaadást. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-Alföldön vizsgálta a kuponos szállásokat, a horgászathoz kötődő szolgáltatásokat, a taxisokat és a bringó-hintó kölcsönzést is. A revizorok még egy lakókocsit is bevetettek a nyáron – írja a dehir.hu.
Eseti értékesítéskor pénztárgép szükséges-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat: Egy kiadó kft. (időszaki kiadványok, esetenként könyvkiadás) a saját gondozásában megjelent könyvét többek között úgy is értékesíteni kívánja, hogy a vevők a szerkesztőségbe bemehetnek és ott tudják megvásárolni a könyvet, vagy például színházi előadások előtt vagy szünetben értékesítik, vagy szakmai konferenciákra viszik magukkal a könyvet és aznap ott helyszínen értékesítik. Ezekhez az értékesítésekhez praktikusan a bankkártyás fizetést is biztosítani kívánják, így pos terminal megrendelésén gondolkodnak. Felmerült a kérdés, hogy az ilyen jellegű értékesítések esetében elegendő-e a kártyás fizetésnél kiadott nyugta, vagy készpénzes fizetés esetében a hagyományos nyugta? Avagy szükséges-e úgynevezett NAV-val összekötött pénztárgép? Ha esetleg igen, akkor megoldható-e az, hogy minden vevőjének számlát állít ki a kft., de mi van akkor, ha esetleg valaki nem hajlandó megmondani a nevét? Válaszukat előre is köszönöm.
Számlák, nyugták: amit az adatszolgáltatásról tudni kell Cikk
Milyen esetekben és milyen határidővel kell a NAV részére adatot szolgáltatni a számláról, nyugtáról? Itt vannak a részletek.
Házipénztár vezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnél a telephelyen nyugtás bevételek vannak forintban és euróban (utazási iroda, nem kell pénztárgép). Vezetik naponta a pénztárjelentéseket, minden nyugtát darabonként a befizetéskor azonnal felvezetnek. Mellette külön analitika van a nyugtás bevételekről. Én a könyvelésben megtehetem, hogy hó végi tételként egyösszegben könyvelem a nyugtás bevételeket és csatolom a részletes nyugtaanalitikát mellé? Az említett cégnél megvalósul a törvény szerinti azonnali pénzmozgás könyvelése az általuk vezetett pénztárjelentésekben. Válaszát előre is köszönöm. Páll Miklós
Romkocsmáztak az adóellenőrök Cikk
Nagyszabású összehangolt ellenőrzést hajtott végre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a fővárosban. Az elmúlt hét végén 32 frekventált vendéglátóhelyet látogattak meg egy időben a revizorok, és egy-egy helyszínre háromszor is visszatértek.
Online pénztárgép használat Kérdés
Kereskedelmi üzleteinkben a készpénzes számlákat is beütjük a pénztár-gépekbe. A NAV 04. 09-én leírta, hogy „ugyanarról az ügyletről számla és nyugta egyidejű kibocsátása nem merül fel”, de nem kifogásolható a beütés. Egyik üzletünknek alig van lakossági vevője. Mivel bárki bemehet vásárolni, van pénztárgépe. Túrajáratokban is kiszállít, előre kiállított számlákkal együtt. A készpénzes számlák ellenértékét munkatársunk átveszi, a vevőnél maradó példányon igazolja a pénz átvételét. A túrából visszaérve elszámol a pénzzel és a készpénzes számlák értékét egyesével beütik a pénztárgépbe. A NAV 06. 05-ei állásfoglalása szerint nem kell készítenünk PTGSZLAA adatszolgáltatást, mivel nem nyugtaadás helyett adunk számlát (minden vevő adóalany). A „vagy számla, vagy nyugta” alapján a vevőnek elég a készpénzes számlát átadni és igazolni a pénz átvételét. Mivel nem kifogásolják az ellenérték pénztárgépes rögzítését, a pénztárgép-szalagról (és nem vevőnként) könyveljük a készpénzes bevételt. Az online pénztárgép azonban „láthatóvá teszi” a beütések egyenlőtlen eloszlását, ami valószínűsíti az ellenőrzést. A pénz átvételekor (a munkatárs telefonja alapján) megtörténhetne a beütés, de a pénz ekkor még nincs az üzletben. A fentiek alapján „védhető-e” a kialakított gyakorlatunk, vagy ha nem, akkor min kell változtatnunk?
Százezreket érint! Máris módosítják a számla rendeletet Cikk
Máris módosítaná a szaktárca a július 1-jén hatályba lépett számla rendeletet – derül ki a kormány honlapjáról. A változtatás a számlázó-programok fejlesztőit és használóit egyaránt érintheti.
Számla, nyugta: amit az új szabályokról tudni kell Cikk
Mit jelent az NGM legújabb számlarendelete, mi a teendője az adózóknak? Segítünk a bonyolult szabályok helyes értelmezésében.
Átvállalt számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőc égként több ügyfelünktől átvállaltuk a számlázást az áfatörvény 160. § (1) bekezdésének megfelelően. 2014.10.01-től a 23/2014. (06.30) NGM rendelet szerint le kell jelenteni annak a nevét és az azonosítási adatait, aki számlázóprogramot használ. Kérdés, hogy a két cég között átvállalt számlázás esetén a program az egyik cég tulajdonában van, míg a másik csak "szolgáltatást" vesz igénybe. Kell-e itt külön bejelentéssel foglalkozni, illetve a szolgáltatást igénybevevő cégnek kell-e licenct külön vásárolnia a számlázóprogram készítőjétől? Köszönettel, Attila
Számla, nyugta: ez van az új rendeletben Cikk
Július 1-jén hatályba lépett a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló rendelet. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleményt adott ki a jogszabály értelmezéséről.
Számítógéppel előállított nyugta Kérdés
Tisztelt Szakértők! Jól értelmezzük-e a most hatályba lépett 23/2014-es NGM rendeletet a következő vonatkozásában: A 24/1995 PM rendelet szerint nyugtaadást vagy nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával (kézi kiállítás) vagy pénztárgéppel lehetett teljesíteni. Az új rendelet alapján a számlázószoftverekkel (vagy valamilyen nyugtaadó szoftverrel) is elő lehet állítani nyugtát? Ez nekem jelentős könnyítésnek tűnik. Válaszukat előre is köszönöm
Pénztárgép: milyen számlákról kell adatot szolgáltatni? Itt a NAV tájékoztatója! Cikk
Mikor terheli adatszolgáltatási kötelezettség a pénztárgép használatára kötelezett adózókat? A NAV tájékoztatót adott ki tudnivalókról.
Figyelem! Így büntet a számlatömb hiányos nyilvántartásáért a NAV Cikk
Egy évvel azután, hogy a kft. tulajdonosa átadta cégét, ellenőrzés alá vonták azt. Az új tulajdonost 50 ezer forintra bírságolta az adóhivatal, amiért nem tudta megmondani és főként megmutatni, mikor, hol vette a számlatömböt, amit használ. Mint később kiderült, ezt a korábbi tulajdonosnak kellett volna nyilvántartania még a számla vásárlásakor egy sor másik adattal együtt. Mik ezek az adatok és pontosan hogyan kell nyilvántartani őket? A piacésprofit.hu összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.