2093 találat a(z) nyugdíj cimkére

Nyugdíjas évek: legkevésbé a magyarok spórolnak Közép-Európában Cikk

Közép-Európában leginkább a szlovákok, legkevésbé a magyarok spórolnak nyugdíjas éveikre - derült ki a prágai International Personal Finance (IPF) nemzetközi felméréséből, amelynek eredményét a Právo című cseh napilap ismertette pénteken.

Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó osztaléka Kérdés

Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó vagyok. A havi kivétem rendszeresen 130000Ft/hó amiből az előírt 16% szja-t, 10% nyugdíjjárulékot és a 6390Ft/hó egészségügyi járulékot befizetem a törvény szerint. 2012-ben az éves bevételem úgy alakul, hogy várhatóan közel 350000 forint adózott nyereségem képződik. Ha ezt 2013 márciusában osztalékként felveszem, úgy vagy a 2012 vagy a 2013 éves keresetem 1910000 forint lesz, ami meghaladja az engedélyezett 1674000 forintot. Emiatt megszüntetik a nyugdíjam folyósítását? Ha igen, mikortól meddig?

Csak szolgálati idő elismerésére is lehet megállapodást kötni Szakértői Kommentár

Lehetőség van „csak” szolgálati idő szerzése érdekében is megállapodást kötni, mégpedig a megállapodás megkötése napján érvényes minimálbér alapulvételével, 2012-ben is 34 százalékos nyugdíjjárulék fizetésével. Ez kizárólag a felsőfokú oktatási idő, nyugdíjnál szolgálati időkénti beszámítását biztosítja, kereset nélkül. 1998. január 1-je előtti járulék fizetés nélkül is szolgálati időnek minősült.

Nyugdíjreform lesz Szlovéniában Cikk

A szlovén parlament kedden elfogadta a régóta tervezett nyugdíjreformot, ami hozzásegítheti a kis euróövezeti országot ahhoz, hogy önmaga oldja meg pénzügyi gondjait, elkerülve a nemzetközi segítségnyújtást.

Jó hír a magánnyugdíjpénztár-tagoknak januártól Szakértői Kommentár

Ez év elejétől megszűnt a pénztártagságát fenntartók nyugdíjbiztosítási nyugdíj jogszerzésre, szolgálati idő szerzésére vonatkozó megállapodás kötési lehetősége -- annak ellenére, hogy már ez a kör is biztosítási jogviszonya alapján, teljes mértékű társadalombiztosítási nyugellátásra szerez várományt.

Rokkantsági ellátás összegének számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő!Rokkantsági ellátás összegének megállapításakor csak minimálbért vettek figyelembe, hivatkozásul arra, hogy nem volt ismerősömnek 180 napi referencia időszaka. Az érintett 2011.06.08-2012.06.07-ig táppénzen volt.. Az igaz, hogy a táppénz után nem vonnak pénzbeli ellátást, viszont pont az a táppénz jogosultság alapja, hogy rendelkezzen olyan jövedelemmel, mely után levonják a pénzbeli ellátást. Az 1997. évi LXXXIII-as törvény48§ 5. bekezdésében, ha valakinek azért nincs 180 napja, mert pl. táppénzen volt, akkor azt beszámítják számítási időszakba. Kérdésem az lenne, ha a rokkantsági ellátás a táppénzszámítás alapjai szerint számítódik, akkor e logikus paragrafust (hiszen betegsége miatt volt táppénzen és e közben folyt a rehabilitációs felülvizsgálata) miért nem veszik figyelembe. TisztelettelBudainé Pázmán Anita

Csapdahelyzetek: egyéni vállalkozó korhatár előtti ellátásra vonatkozó igénye Cikk

A nyugdíjjogosultságnak feltétele, hogy az igénylő azon a napon, amelytől kezdődően az ellátást megállapítják, biztosítással járó jogviszonyban nem állhat. Az esetek többségében ennek a feltételnek a teljesítése nem jelent gondot, de akadnak helyzetek, amikor megoldhatatlan feladat elé állítja a jogosultat.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés

64 éves nyugdíjas egyéni vállalkozóként szakértői munkát végzek. Éves vállalkozói bevételem nem éri el az 1.8 millió forintot. Milyen adózási forma lenne a legkedvezőbb a számomra 2013-ban? Továbbra is a nyugdíjjal összevontan adózik a vállalkozói jövedelem? Továbbra is kell nyugdíjjárulékot is fizetnem?

Köztisztviselők nyugdíj melletti munkája Kérdés

Azt szeretném megkérdezni, hogy a köztisztviselők nyugdij mellett dolgozhatnak-e . Azt hallottam, hogy 2013. január l-től nem dolgozhatnak. Erre vonatkozóan viszont nem találtam törvényt. Vagy lehet , hogy csak törvénytervezet?

Ennyivel élnek jobban az osztrák nyugdíjasok Cikk

Cikksorozatunkat, amelyben ismertetjük több Európai Uniós tagállam társadalombiztosítását, most Ausztria társadalombiztosításának bemutatásával folytatjuk.

Nemzeti jövedelmének harmadát társadalombiztosításra költi Japán Cikk

Mintegy 103 ezer milliárd jent (csaknem 270 ezer milliárdnyi forintnyi összeget), nemzeti jövedelmének 29,6 százalékát költötte nyugdíj- és egészségügyi kiadásokra Japán - jelentette egy kormányzati kutatóintézet, miközben pénteken összeült a kabinet által az ország nyugdíjrendszerének megreformálásával megbízott testület.

Korhatár előtti ellátás: jár az idén 60 éves férfinek? Cikk

Férfi, aki 1953-ban született, 2012-ben tölti be a 60. életévét, 44 évi szolgálati idővel, elmehet-e 60 évesen nyugdíjba? Csökkentett, előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult lesz-e? Olvasónk kérdésére az Adózóna nyugdíjszakártője, Molnár László válaszol.

Alaposan megemelik a német nyugdíjakat Cikk

Jelentősen emelkednek a nyugdíjak Németországban, az ország nyugati részén élő nyugdíjasok több mint 8 százalékos, a volt NDK területén élő idősek pedig tíz százalékot meghaladó mértékű nyugdíjemelésre számíthatnak a 2016-ig tartó időszakban.

Korhatár előtti ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk 11.30-án megszünteti a jogviszonyát, hogy a korhatár előtti ellátást igényeljen, mi 12.02-án visszavesszük. A bére 235.000 forint volt, viszont neki kereseti korlátja lesz, a minimálbér 18 szorosát keresheti. A kérdésem az lenne, hogy decemberre az éves kereseti korlátot arányosítani kell, vagy ebbe a hónapba visszavehetjük 235.000 forintos fizetésre december 31-ig. A cégünk minden dolgozóra végrehajtotta az elvárt béremelést, ha erre a hónapra arányosítani kell a keresetkorlátot, akkor 139.500 forintért tudnánk visszavenni, s akkor ez nem befolyásolná az adókompenzációnkat a többi dolgozónál? Hiszen ugyanabba a munkakörbe vennék fel jóval kevesebbért. Olvastam, hogy jövő évbe esetleg azok is élhetnek az adókompenzáció jogával, akik nem valósították meg az elvárt emelést, így őt jövőre foglalkoztathatnánk havi 139.500 forintért, ha így fogadják el a törvényt? Vagy más munkakörbe, vagy részmunkaidőbe kéne alkalmazni, hogy ne kössenek abba bele, hogy ugyanazt a munkakört ennyivel kevesebbért csinálja? De a törvény ad egy keresetkorlátot, amit ha nem tartanák szünetelne az ellátása, azt meg nem akarnák, szóval jövő évben mindenképp az akkori minibálbér másfélszeresét keresheti 12 hónapon át (ez éves keret), szóval januártól tuti nem kereshetne nálunk többet, mert egész évbe foglalkoztatnák. December hónapba milyen fizetést adhatunk? Kell-e arányosítani decemberre az éves keretet?Januárra a minimálbér másfélszeresét ugyanebbe a munkakörbe is csinálhatja, ha az előző december 31-én megszűnik a munkaviszonya, vagy részmunkaidőbe vagy más munkakörbe kéne rakni? Előre is köszönöm a válaszukat!

Korhatár előttti ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a korhatár előtti ellátásban részesülő személy esetén a jövedelemkorlátba (ellátás szüneteltetésének esete) az egyszerű foglalkoztatással kapcsolatos jövedelme beleszámít-e? Várom megtisztelő válaszát.Köszönettel: Tózsáné Talyiga Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink