18 találat a(z) munkahelyi étkeztetés cimkére
Munkahelyi étkeztetés áfája, turisztikai fejlesztési hozzájárulás Kérdés
Munkahelyi étkeztetés adózása Kérdés
27 vagy 5 százalékos áfa? – Segít a NAV: munkahelyi, üzemi étkeztetés adómértéke Cikk
Megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján a munkahelyi, üzemi étkeztetés adómértékéről szóló 2021/5. számú adózási kérdés.
Munkahelyi étkeztetés Kérdés
Munkahelyi étkeztetés támogatása – így adózik kedvezőbben Cikk
Dönthet-e a munkáltató úgy, hogy nem bérként számfejti az étkezési támogatást, hanem az érintett dolgozóknak nyújtott havi támogatás teljes összegét alapul véve, a bérre vonatkozó szabályok szerint számolja ki az adót, járulékot, szochót, majd a kapott összegeket adónemenként hozzáadja az aktuális havi bér adó- és járulékterheihez, és ezt az összeget vallja és fizeti be? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Munkahelyi étkeztetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019-től a munkahelyi étkeztetéshez nyújtott munkáltatói támogatás bérként adózik. Ez alapján dönthet-e a munkáltató úgy, hogy nem bérként számfejti a nyújtott támogatást, hanem az érintett dolgozóknak nyújtott havi támogatás teljes összegét alapul véve, a bérre vonatkozó szabályok szerint számolja ki az adót, járulékot, szochót, majd a kapott összegeket adónemenként hozzáadja az aktuális havi bér adó- és járulékterheihez, és ezt az összeget vallja és fizeti be az adóhatóságnak? Az egyéni nyilvántartásunkból pontosan megállapítható a magánszemélyeknek nyújtott havi támogatás összege, valamint az ez alapján a bérre vonatkozó szabályok szerint egyénileg kiszámított adó, járulék és szochó összege is havonta.
Munkahelyi étkeztetés áfakulcsa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne. Egy vállalkozó vendéglátással foglalkozik oly módon, hogy egy munkahelyen főz, ezt értékesíti a cégnek havonta egy számlában elszámolva/leszámlázva. A cég (amely a vállalkozástól ezt a vendéglátási szolgáltatást megvásárolja) a szolgáltatást saját dolgozóinak munkahelyi étkeztetésként cafetériában adja. Kérdésem, hogy a vállalkozó hány százalékos áfa felszámításával adhatja el a szolgáltatását a cégnek? A cég részéről felmerült az, hogy ez a szolgáltatás nem tartozik a kedvezményes, 18 százalékos kulcs hatálya alá, mivel munkahelyi étkeztetésnek minősül, így csak 27 százalékos áfával számlázható le. Válaszát előre is köszönöm.
Munkahelyi étkezéshez hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató munkavállalóinak étkezési lehetőséget biztosít a telephelyén kialakított helyiségben. Az ételt egy külső szolgáltató szállítja ki az üzemi étkezdébe. Az étel ellenértékét részben a munkáltató, részben a dolgozók fizetik. A munkáltató és a szolgáltató között létrejött szerződés értelmében a munkáltató csak az általa fizetett (rész) összegről fogad be számlát havi egy alkalommal, míg a dolgozói önrészt egy munkavállaló beszedi a kollégáktól, s heti egy alkalommal – az étkeztetés alkalmával – adja át a szolgáltató jelen lévő alkalmazottjának. Kérdéseim: Az ételt szállító szolgáltató hogyan jár el helyesen a számlázáskor? Ugyanannak az egy adag ételnek meghatározott százalékát havi egy alkalommal számlázza a megrendelő munkáltató felé, míg a maradék részt hetente – a készpénz átvételének napján – beüti a saját telephelyén található pénztárgépbe (természetesen bevételi pénztárbizonylaton veszi át a pénzt). Tekintettel arra, hogy a készpénz átvétele nem a saját üzletében, hanem a munkáltató étkezdéjében történik, elég, ha kézi nyugtát állít ki? Esetleg kiállíthat készpénzes számlát a pénzt összeszedő munkavállaló nevére, vagy vevőként XY vállalkozás dolgozói megnevezés szerepelhet-e a bizonylaton? Köszönöm válaszát!
18% áfa étkezőhelyi vendéglátásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elolvastam a témában adott eddigi válaszaikat, a "Fogas kérdések ..." című NAV-választ, illetve az NGM-NAV közös tájékoztatót. Jól értelmezem ezekből, hogy amennyiben nem tudjuk elérni azt, hogy a dolgozóink ne étkezzenek az 55.30.11 alá tartozó éttermünkben munkaidejük alatt, akkor egyáltalán nem alkalmazhatjuk a 18%-os áfakulcsot? Az étterem a haltermeléssel foglalkozó telephelyünkön működik, ahol szálláshely-szolgáltatást is nyújtunk, általában az árbevételünk 20-25%-a turizmusból származik. Ez egészíti ki az abból mintegy 55-60%-ban részesedő édesvízi halgazdálkodást, területileg nem különül el tőle, a majorság központjában van és életszerű, hogy a dolgozók egy része ott ebédel. A vállalkozásnak nem kifejezett célja a munkahelyi étkeztetés, földrajzilag máshol található telephelyeken egyáltalán nem foglalkoztatja, hogy a dolgozói hol étkeznek. Itt viszont kézenfekvő. A terület egyébként külterület, ahol más étkezési lehetőség nincs. Mi elkülöníthetjük esetleg, vagy ilyen esetben teljesen kizárt a 18%-os áfa a többi vendég fogyasztására is? Másik kérdésem a horgászcentrumunkban található büfére vonatkozik, amely 55.30.14-be tartozó, hidegkonyhás büfé, az üzletköre 2140 Egyéb vendéglátóhely. A szolgáltatásnyújtás feltétel teljesül: székek, asztalok, fogyasztáshoz szükséges eszközök, takarítás, mosdóhasználat van. Ez esetben ez az Egyéb étkezőhelyi vendéglátás kielégíti a kedvezményes áfakulcs alkalmazásának feltételeit? Köszönöm! Jászné
Fel van adva a lecke: áfakulcs étteremben, menzán, diszkóban Cikk
Bonyolult előírások szabályozzák, hogy milyen esetekben alkalmazható januártól kedvezményes áfakulcs ételre, italra. Erre utal a KSH, a NAV és az NGM alábbiakban közölt közös tájékoztatója is.
Munkahelyi étkeztetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. alvállalkozóként saját magához bejelentett dolgozókat visz húsüzembe dolgozni. Az alkalmazottak melegételt kapnak, amit a megbízó kft. készít el, és számláz ki az alvállalkozó kft. részére. Az áfa levonható? Mint cafetéria elem szja- és eho- vonzata van?
Munkahelyi étkeztetés számlázása Kérdés
Az szja-törvény 71. §-a részletezi a béren kívüli juttatások lehetőségét, ezen belül a (2) bekezdés ba) pontja, ami a munkahelyi étkeztetés 12500 Ft értékhatárát rögzíti. Ezen juttatás árát az szja-törvény 1. § (4) bekezdése pontosítja a szokásos piaci ár formájában. Az értelmező fejezet 3. § 9. pontja ezt a fogalmat tovább pontosítja. Ezek alapján egyértelműnek véljük, hogy a dolgozók részére számlázni kell az étkezést, mégpedig áfa felszámítása mellett. Ha eddig helyesen értelmeztük, akkor ezen tételek könyvelése: Természetbeni juttatás összege T 5523 K 4711 (maximum 12.500 Ft) Levonás: T 4711 K 3614 Étkezési számla: T 3614 K948 és K 467 Alkalmazott számlaszámok: 33614 Étkezéshez nyújtott hozzájárulás, 4711 Jöv.elsz.szla, 5523 Étkezési hozzájár. 948 Munkahelyi étkeztetés Kérjük szíves válaszukat, hogy helyesen járunk-e el, főleg az áfa kérdésében, mivel a kifizető mentes szolgáltatást és áfaköteles szolgáltatást is végez, tehát az arány megállapításánál lényeges a kérdés eldöntése. Segítségüket előre is köszönjük.
Napi egyszeri étkezés elszámolása vidéki munka esetén Kérdés
Építőipari egyéni vállalkozó vidéken dolgozik alkalmi és állandó munkavállalókkal. Csak hétvégén utaznak haza. Hogyan lehet a napi egyszeri melegétkezést elszámolni mind az alkalmi, mind az állandó munkavállalók, valamint az egyéni vállalkozó részére? Előfizetnek, és úgy hozzák ki az ebédet az építkezési területre.
A könyvelők rémálma: így számolja el a munkahelyi étkeztetést – táblázat! Cikk
Nem kis plusz feladatot ró a könyvelőre, ha a cég saját konyha üzemeltetésével biztosítja dolgozói étkeztetését. Még izgalmasabb a helyzet akkor, ha a szóban forgó munkaadó vendéglátással foglalkozik, és a felmerülő költségeket meg kell osztania ezen tevékenységével, illetve a munkavállalók étkeztetésével kapcsolatban felmerült tételekre. Az alábbiakban ehhez adunk támpontokat.
Étkezés a munkahelyi étteremben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Le tudná vezetni a Munkahelyi étkeztetés című kérdésre írt válaszát egy példa segítségével, könyvelési tételenként? Segítségét köszönöm!