183 találat a(z) maradványérték cimkére
Gépkocsi káresemény utáni javítási költségeinek áfalevonása Kérdés
A cég tulajdonában lévő személygépkocsi káresemény következtében jelentős kárt szenvedett, az autó értékének a 60 százalékát meghaladó összegű a szerviz számlája. A kérdésem két részből áll, az első: a számlán alkatrészköltség és szerelési díj is szerepel, az áfatartalom milyen részben vonható le, ha levonható? A második kérdésem inkább számviteli: a kapott számlát, a káreseményt, valamint a biztosító kártérítését hogyan kell könyvelni, hogy minden a helyére kerüljön? Az autó a nyilvántartásban maradványértéken szerepel, a káresemény utáni értéket nem meghaladó nyilvántartási összeggel. Válaszát előre is köszönöm.
Nyílt végű pénzügyi lízing áfa és maradványérték Kérdés
Tisztelt Szakértő ! A társaság 13 millió forint vételárú személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízinggel birtokba vett. A birtokbaadási bizonylaton 8,8 millió forint nettó érték szerepel. Kezdő részlet 4,4 millió forint + áfa volt. A fizetési ütemezésből ismert adat még a 24 hónap alatt fizetendő áfa, a kamat és a maradványérték is. 1. kérdés: A tőke összege 448 számlán könyvelésre került. Kell-e a futamidő alatt fizetendő áfát is könyvelni (T 368-K 448)? 2. kérdés: A fizetési ütemezésben meghatározott maradványérték 1,7 millió forint. A gépkocsi értékcsökkenésekor ezt az összeget kell maradványértékként megadni, vagy ettől eltérhetünk? Köszönöm
Visszaadott lízingelt eszköz értékcsökkenésének elszámolása Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Tárgyi eszközre kötöttünk lízingszerződést. Könyveinkben aktiváltuk, és utána elszámoltuk az értékcsökkenést. Az eszköz tulajdonjoga a lízingbe adóé. Egy idő után nem tudtuk fizetni a törlesztést, a lízingbe adó visszavette az eszközt, térítés nélkül. Kérdésem: az eszköz értékét kivezettem a könyveimből (1 számla), de mit csináljak a maradványértékkel? Hiszen bevételem nincs, de alapesetben a maradványérték rendkívüli értékcsökkenésként megjelenik (861), ami csökkenti az eredményszámítás adóalapját (számviteli), ugyanakkor ez növeli a taobevalláskor az adóalapot, adó szerinti értékcsökkenés már nincs, mivel az már NULLA az esetünkben. Ilyen esetben el kell-e számolnom rendkívüli értékcsökkenést, mivel az eszközt térítés nélkül visszadtam a lízingbe adó cégnek, bevételem nincs, viszont van ráfordításom? Tisztelettel: Alajos
Adómentes béren kívüli juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. januárban a munkáltató 270 ezer forint értékben számítógépet vásárolt a munkavállalónak otthoni használatra. A munkavállaló kilép 2016. 01. 04 napján. A gépet nem tudja visszaadni. Keletkezik-e közteherkötelezettsége időarányosan a munkáltatónak, vagy maradványértéken leszámlázza a gépet a dolgozónak? Köszönettel: Németh József
Egyéni vállalkozó – Maradványérték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, ha nagyértékű tárgyi eszközt vásárol, akkor kell-e maradványértéket hagyni? Például egy tehergépkocsi értéke a megfelelő értékcsökkenéskulcs alkalmazásával a leírás végén lehet-e nulla? Köszönöm!
Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing = tárgyi eszköz? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kérdésre feltett válasz szerint a nyílt végű, maradványértékes pénzügyi lízinget beruházásként kell elszámolni, és a könyvekben tárgyi eszközként felvezetni (T 1 Befejezetlen beruházások – K 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek T 1 Üzemi/egyéb berendezések, gépek, járművek – K 1 Befejezetlen beruházások (aktiválás) T 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (törlesztés) T 4 Levonható áfa – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (levonható áfa elszámolása – ha van) T 4 Rövid lejáratú kötelezettségek – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (lízingdíj fizetése) T 8 Fizetett kamatok – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (kamat elszámolása)). Milyen bizonylat alapján történik a gépjármű tárgyieszköz-nyilvántartásból történő kivezetése, ha a futamidő végén a vállalkozás nem vásárolja meg maradványértéken a gépjárművet? Válaszát köszönöm. B. K.
Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy 5 100 000 forint plusz áfa értékű személygépjárműre maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízinget szeretne kötni. Maradványérték: 615 000 forint. A kezdő részlet 2 600 000 forint plusz áfa. A magánhasználatot kiszámlázzák. Melyek az adott ügylet kontírozási tételei, és milyen összeggel? Válaszát előre köszönöm. B.K.
Ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Szeretném megkérdezni, ha egy kft. vásárol egy ingatlant, hogyan kell üzembe helyezni és értékcsökkenteni? Adott egy telek, ház és melléképület. Jól gondolom, hogy értékbecsléssel meg kell határozni, hogy a vételárból mennyi az értéke a teleknek (ezt nem értékcsökkentjük), a háznak és a melléképületnek? A maradványértéket általában hány százalékban állapítjuk meg? Előre is köszönöm a válaszukat.
Lízingelt személygépkocsi értékesítése vevőkijelöléssel Kérdés
Egy társaság által nyílt végű lízingszerződés alapján lízingelt személygépkocsit – a szerződés lejárta után – nem a társaság, hanem annak ügyvezetője magánszemélyként kívánja megvásárolni. A lízingbeadónak adott nyilatkozaton a társaság őt jelöli ki vevőnek, és a lízingbeadó neki számlázza a 30 ezer forintos maradványértéket. Ebben az esetben milyen adók, járulékok terhelik a lízingbevevőt, illetve a kijelölt magánszemély vásárlót? Várom szíves válaszát!
Áfakockázatok pénzügyi lízingnél: levonható-e a forgalmi adó? Cikk
Az áfatörvény 2012. január 1-jétől kezdődően nem korlátozza az adóalanyok adólevonási jogát a személygépkocsi bérbevétele vagy nyílt végű lízingjének vonatkozásában. Ez azt jeletni, hogy az adóalanyra a bérleti vagy lízingdíjban áthárított áfa az általános szabályok szerint helyezhető levonásba. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó előírásokat.
Tao-törvény – értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Tao-törvény 1. sz. melléklet 5. pontja szerint a számvitelről szóló törvényben megállapított terv szerinti értékcsökkenés érvényesíthető az e/ pont legfeljebb 200 ezer forint bekerülési értékű tárgyi eszközök esetében. Kérdésem ezzel kapcsolatban: Ha van egy 200 ezer forint bruttó értékű tárgyi eszköz, aminek a maradványértéke 40 ezer forint, így a számvitelben 160 ezer forint után számolom az értékcsökkenést, akkor ebben az esetben a törvény szerint a 200 ezer forint vagy a 160 ezer forint után kell számolni értékcsökkenést ? Válaszukat előre is köszönöm.
Eszközbeszerzéshez kapcsolódó támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság eszköz beszerzéséhez kapott támogatást, amit halasztott bevételként elhatároltam. A feloldást az elszámolt értékcsökkenési leírással arányosan könyvelném, de nem tudom, hogy, ha maradványérték is van megállapítva, akkor az arányt mihez kell viszonyítani. Az értékcsökkenés összegét az eszköz bekerülési értéke mínusz a maradványértékhez viszonyítom, vagy az értékcsökkenés összegét a teljes bekerülési értékhez? Mert az utóbbi esetben az elhatárolt támogatás nem fut ki nullára, csak, ha egyszer ki lesz vezetve az eszköz. Legyen szíves példával levezetni az elhatárolás feloldásának mértékét, ha az eszközt nem írjuk le nullára az évek során, mert maradványértéket állapítottunk meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bodnár Ildikó
Nullára leíródott tárgyi eszköz maradványérték könyvelése? Kérdés
Az értékcsökkenés szabályos könyvelésével nullára leíródott tárgyi eszközök piaci értéke még igen magas (fejlett eszközök). Szeretnénk maradványértéken tartani. A maradványértéket hogyan kell könyvelni? Helyesen értelmezem, hogy az elszámolt értékcsökkenés csökkenthető a maradvány értékkel?
Átalakulás – ingatlan bruttó és nettó értéke Kérdés
Tisztelt Szakértők! Átalakulással lenne kapcsolatos a kérdésem. „A” Kft. ingatlant vásárolt 2012-ben fejlesztési tartalék felhasználásával. 2014. év végén kiválással az ingatlant kivitték egy ingatlanhasznosító „B” Kft.-be. Az átalakulást követően „B” könyveinek megnyitásakor alkalmazhatja-e az „A”-nál szereplő bruttó, halmozott, Szt. szerinti és tao szerinti értékcsökkenés értékeket? Vagy a könyvvizsgáló által megállapított nettó érték lesz „B”-nél a bruttó érték és az Szt. és a tao szerinti értékcsökkenés alapja? „B” megállapíthat-e más maradványértéket vagy hasznos élettartamot?
Maradványérték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Maradványérték változhat-e idővel? Van-e ennek valamilyen előírása? Például épület az eltelt idő után esetleg értékesebb is lehet, mint a beszerzési ára. Hogyan kell kezelni ezt a kérdést? Segítségét köszönöm: Ildikó