173 találat a(z) maradványérték cimkére

Nyílt végű lízing Kérdés

Tisztelt Szakértők! Személygépjármű nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Számviteli szempontból ez az ügylet beruházásnak minősül a lízingbevevőnél. Áfa szempontjából pedig szolgáltatás történik, melynek az áfája visszaigényelhető. Kérdésem az lenne, milyen értéken kell a lízingbe vevőnek a járművet aktiválnia? A személygépjármű nettó értékén? Vagy személygépjármű nettó értéke+a maradványérték áfája? Ez utóbbi azért merült fel, mert maradványértéken megy át a jármű tulajdonjoga a lízingbe vevőre, vagyis áfa szempontjából ez már nem szolgáltatás, hanem személygépkocsi-vételár, melynek áfája nem igényelhető vissza. A lízingbe vevő döntése szerint a havi lízingdíjakban szereplő ÁFA-t nem igényli vissza, mert nem tudja megbontani a magán és a céges használatot, nem kíván útnyilvántartást vezetni. Ebben az esetben a havi díjakban szereplő Áfát közvetlenül a 867-es vissza nem igényelhető ÁFA számlára kell könyvelnie? Köszönettel: Kiss Mónika

Maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás a 2010. évben teherautót vásárolt 8 millió forint értékben. Maradványértékként 1 millió 500 ezer forintot határozott meg. 2016. évben a gépjárművet eltulajdonították, amiről rendőrségi jegyzőkönyv is készült. Kérném, hogy az egyes évek vonatkozásában a társaságiadó-alap változását számszerűsítve szíveskedjen bemutatni! Válaszát előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (szja hatálya alá tartozó, áfaalany, nem személytaxis) nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol, valamint egy kft. 3,5 tonna feletti tehergépkocsit vásárol (fuvarozó cég) nyílt végű pénzügyi lízing keretében. Kérdésem: az induló, a havonta fizetendő, illetve a maradványérték tekintetében levonható-e a felszámított áfa, és a mi számolható el költségként az egyéni és a társas vállalkozó esetén is? Köszönöm válaszukat!

Kivánál adóalap-csökkentés beruházással Kérdés

Az adóalapot nullára vittük, de még van maradvány a negatív pénzforgalmi eredményből és a beruházás összegéből. Kérdés, hogy a maradványokat tovább lehet-e vinni, és azokat a későbbi év(ek)ben felhasználni?

Tartós bérlet lezárása miatti könyvelés Kérdés

Cégünk 36 hónapos tartós bérleti szerződés keretében bérelt gépjárművet. A bérleti szerződés lejártát követően a bérbeadónak visszaadtuk az autót, melyet a tulajdonos értékesített, a tartós bérleti szerződés alapján kalkulált árnál magasabb értéken, a különbözetet 5,5 millió forintot a bérbeadó cégünk bankszámlájára utalta. Kérdésem: hogyan kell könyvelni az alábbi, a bérleti szerződés lezárása miatti elszámolás során a bérbeadó által még számlázott tételeket? – Az autó bérleti szerződésben kalkulált maradványértékének cégünk által még fizetendő árfolyamkülönbözete 500 ezer forint. – A havi bérleti díjak ki nem számlázott cégünk által még fizetendő árfolyamkülönbözete 1 millió forint. – Szervizszolgáltatás költségének a cégünk által még fizetendő különbözete 50 ezer forint, – Az autó eladási ára és a kalkulált, könyv szerinti maradványérték különbözete 5,5 millió forint, cégünk bankszámláján jóváírásra is került.

Gépkocsi káresemény utáni javítási költségeinek áfalevonása Kérdés

A cég tulajdonában lévő személygépkocsi káresemény következtében jelentős kárt szenvedett, az autó értékének a 60 százalékát meghaladó összegű a szerviz számlája. A kérdésem két részből áll, az első: a számlán alkatrészköltség és szerelési díj is szerepel, az áfatartalom milyen részben vonható le, ha levonható? A második kérdésem inkább számviteli: a kapott számlát, a káreseményt, valamint a biztosító kártérítését hogyan kell könyvelni, hogy minden a helyére kerüljön? Az autó a nyilvántartásban maradványértéken szerepel, a káresemény utáni értéket nem meghaladó nyilvántartási összeggel. Válaszát előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing áfa és maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A társaság 13 millió forint vételárú személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízinggel birtokba vett. A birtokbaadási bizonylaton 8,8 millió forint nettó érték szerepel. Kezdő részlet 4,4 millió forint + áfa volt. A fizetési ütemezésből ismert adat még a 24 hónap alatt fizetendő áfa, a kamat és a maradványérték is. 1. kérdés: A tőke összege 448 számlán könyvelésre került. Kell-e a futamidő alatt fizetendő áfát is könyvelni (T 368-K 448)? 2. kérdés: A fizetési ütemezésben meghatározott maradványérték 1,7 millió forint. A gépkocsi értékcsökkenésekor ezt az összeget kell maradványértékként megadni, vagy ettől eltérhetünk? Köszönöm

Visszaadott lízingelt eszköz értékcsökkenésének elszámolása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Tárgyi eszközre kötöttünk lízingszerződést. Könyveinkben aktiváltuk, és utána elszámoltuk az értékcsökkenést. Az eszköz tulajdonjoga a lízingbe adóé. Egy idő után nem tudtuk fizetni a törlesztést, a lízingbe adó visszavette az eszközt, térítés nélkül. Kérdésem: az eszköz értékét kivezettem a könyveimből (1 számla), de mit csináljak a maradványértékkel? Hiszen bevételem nincs, de alapesetben a maradványérték rendkívüli értékcsökkenésként megjelenik (861), ami csökkenti az eredményszámítás adóalapját (számviteli), ugyanakkor ez növeli a taobevalláskor az adóalapot, adó szerinti értékcsökkenés már nincs, mivel az már NULLA az esetünkben. Ilyen esetben el kell-e számolnom rendkívüli értékcsökkenést, mivel az eszközt térítés nélkül visszadtam a lízingbe adó cégnek, bevételem nincs, viszont van ráfordításom? Tisztelettel: Alajos

Adómentes béren kívüli juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. januárban a munkáltató 270 ezer forint értékben számítógépet vásárolt a munkavállalónak otthoni használatra. A munkavállaló kilép 2016. 01. 04 napján. A gépet nem tudja visszaadni. Keletkezik-e közteherkötelezettsége időarányosan a munkáltatónak, vagy maradványértéken leszámlázza a gépet a dolgozónak? Köszönettel: Németh József

Egyéni vállalkozó – Maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, ha nagyértékű tárgyi eszközt vásárol, akkor kell-e maradványértéket hagyni? Például egy tehergépkocsi értéke a megfelelő értékcsökkenéskulcs alkalmazásával a leírás végén lehet-e nulla? Köszönöm!

Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing = tárgyi eszköz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kérdésre feltett válasz szerint a nyílt végű, maradványértékes pénzügyi lízinget beruházásként kell elszámolni, és a könyvekben tárgyi eszközként felvezetni (T 1 Befejezetlen beruházások – K 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek T 1 Üzemi/egyéb berendezések, gépek, járművek – K 1 Befejezetlen beruházások (aktiválás) T 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (törlesztés) T 4 Levonható áfa – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (levonható áfa elszámolása – ha van) T 4 Rövid lejáratú kötelezettségek – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (lízingdíj fizetése) T 8 Fizetett kamatok – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (kamat elszámolása)). Milyen bizonylat alapján történik a gépjármű tárgyieszköz-nyilvántartásból történő kivezetése, ha a futamidő végén a vállalkozás nem vásárolja meg maradványértéken a gépjárművet? Válaszát köszönöm. B. K.

Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy 5 100 000 forint plusz áfa értékű személygépjárműre maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízinget szeretne kötni. Maradványérték: 615 000 forint. A kezdő részlet 2 600 000 forint plusz áfa. A magánhasználatot kiszámlázzák. Melyek az adott ügylet kontírozási tételei, és milyen összeggel? Válaszát előre köszönöm. B.K.

Ingatlan értékcsökkenése Kérdés

Szeretném megkérdezni, ha egy kft. vásárol egy ingatlant, hogyan kell üzembe helyezni és értékcsökkenteni? Adott egy telek, ház és melléképület. Jól gondolom, hogy értékbecsléssel meg kell határozni, hogy a vételárból mennyi az értéke a teleknek (ezt nem értékcsökkentjük), a háznak és a melléképületnek? A maradványértéket általában hány százalékban állapítjuk meg? Előre is köszönöm a válaszukat.

Lízingelt személygépkocsi értékesítése vevőkijelöléssel Kérdés

Egy társaság által nyílt végű lízingszerződés alapján lízingelt személygépkocsit – a szerződés lejárta után – nem a társaság, hanem annak ügyvezetője magánszemélyként kívánja megvásárolni. A lízingbeadónak adott nyilatkozaton a társaság őt jelöli ki vevőnek, és a lízingbeadó neki számlázza a 30 ezer forintos maradványértéket. Ebben az esetben milyen adók, járulékok terhelik a lízingbevevőt, illetve a kijelölt magánszemély vásárlót? Várom szíves válaszát!

Áfakockázatok pénzügyi lízingnél: levonható-e a forgalmi adó? Cikk

Az áfatörvény 2012. január 1-jétől kezdődően nem korlátozza az adóalanyok adólevonási jogát a személygépkocsi bérbevétele vagy nyílt végű lízingjének vonatkozásában. Ez azt jeletni, hogy az adóalanyra a bérleti vagy lízingdíjban áthárított áfa az általános szabályok szerint helyezhető levonásba. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó előírásokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – távmunkavégzés

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink