111 találat a(z) kifizető cimkére

Eho változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kifizető költségtérítést fizet, ami egyéb bevételnek tekinthető (például perköltség), a bevételt szerzőnek adóelőleg-nyilatkozatot kell/lehet tennie. Ezen nyilatkozat segítségével állapítja meg az adóelőleget a kifizető. A megállapított adóelőleg és jövedelem alapján – főszabály szerint – a kifizető ehót (22%) is fizet. Ha később a magánszemély felismeri, hogy több igazolt költséget is el tudna számolni, akkor a bevallásában korrigálhatja az adóját. Így megváltozik az eho alapja is a kifizetőnél. Minderről a kifizető miként szerezhet információt? Köszönöm.

Kifizetői eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi egy szerzői jogvédő iroda vagyunk. Minden esetben a színháztól megkapott jegybevétel után számoljuk ki az örökösök és szerzők díját, amit az szja levonása után utalunk nekik és be is valljuk. Kérdés merült fel, mert az eho-fizetési terhet mi kiszámlázzuk a színháznak, aki részünkre megfizeti, mi pedig bevalljuk és elutaljuk a NAV felé a szerzők, örökösök után. Most egy színház azt mondta nekünk, hogy ezt nem nekik kell fizetni. Szerintem ebben az esetben ők a kifizetők és nekik kell fizetni, mert mi csak közvetítők vagyunk. Kérdésem: kinek van igaza, hogyan kell eljárni? Köszönöm

Ágybérleti szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Igen, tudom, hogy a munkavállaló szempontjából ez adómentes, nem is arra gondoltam, hanem a bérbeadó oldaláról nekem, mint kifizetőnek van-e valami teendőm? Csak kifizetem a pénztárból az ágybérleti szerződésre kifizetett összeget és részemről ennyi, majd ő leadózza, a saját bejelentkezése szerint, vagy nekem ezt bérleti díjként kell kezelnem és mivel nincs adószáma, én az szja levonásával fizethettem volna ki részére ezt az összeget? (Ágybérleti szerződés címmel tettem fel kérdést, ahhoz kapcsolódóan szeretnék pontosítást kérni).

Napidij Kérdés

Külföldi napidij után milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége van a munkavállalónak és egyéb külsős megbízottnak,illetve a munkáltatónak és kifizetőnek?

Adószámos magánszemély eho fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély kifizetőnek (egyesület, művelődési központ stb.) végez szolgáltatási tevékenységet. A kifizetők nem vontak adóelőleget és ehofizetési kötelezettségüket sem teljesítették. Ebben az esetben hogyan alakul a magánszemély ehobevallási kötelezettsége? Csak a nem kifizetőktől származó, vagy a teljes jövedelme után vall ehót? Köszönöm válaszukat!

Szálláshely-szolgáltató II. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea Szakértő Asszony! Szálláshely-szolgáltatóval kapcsolatosan tettem fel a kérdésem (2016. október 21-én, melyre válasz érkezett 23-án). Kérem, jelölje meg a jogszabályi helyeket, melyek lehetővé teszik a kifizető részére, hogy ne vonjon le a szálláshely-szolgáltató (nem ingatlan-bérbeadás) számlából adóelőleget! Köszönettel: Baán Béla

Bérleti díj szja-vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó katás ügyfelem bérli az üzlethelyiségét, magánszemélytől. A bérleti szerződésben rögzítették, hogy a közterheket a bérbeadó fizeti. Az szja-levonást és -bevallást a bérbeadó kérésére nem tesszük meg. A teljes bérleti összeg készpénzben kifizetésre kerül. Jól járunk-e el? Tisztelettel.

Kettős adóztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettős adóztatás témakörében fordulok Önhöz segítségért. Egy magánszemély USA-ban bejegyzett, és kizárólag USA-ban letelepedett céggel létesít munkaviszonyt. Az amerikai cég az amerikai szabályok szerint az adót levonja, és befizeti az USA adóhatóságának. A munkát viszont javarészt Magyarországon végzi otthonában, saját eszközeivel. Ez első hallásra inkább a magánszemély önálló tevékenységének tűnik, ami az illetőség országában, azaz Magyarországon adózna a 13. cikk szerint. Ha mégis munkaszerződésnek minősül tartalmát tekintve is a szerződés, akkor a 14. cikket kellene alkalmazni. Eszerint a munkabér jövedelme a munkavégzés államában adózik, kivéve, ha a 14. cikk (2) pontjában foglalt feltételek együttesen fennállnak. Ezeket a feltételeket akkor kellene csak vizsgálni, ha az USA-ban végezné a munkát. Azonban nem ott végzi, hanem Magyarországon. Ha tényleg munkaszerződés alapján végzi a tevékenységét, akkor nincs kifizető Magyarországon, csak az USA-ban. Hogyan, kinek, és milyen összegben kell az adót, járulékot megfizetnie munkaviszony esetén, ha a kifizető nem letelepedett hazánkban? Ha önálló tevékenységnek minősül e tevékenység, milyen adó- és járulékkötelezettség terheli? Válaszát előre is köszönöm!

Festményvásárlás Kérdés

Üdvözlöm! A következőkben kérném szíves tájékoztatását. Képzőművészeti galériaként előfordulhat, hogy magától a festményt készítő művésztől veszünk át festményt aukcióra. A kép értékesítését követően két eset lehetséges: a művész számlát ad, vagy csak beadóként kezeljük, mint a nem művész értékesítőket. Ez utóbbi esetben a 1608M-05 nyomtatvány 362. sorában lejelentjük a kifizetett összeget, mint ingóság aukciós értékesítéséből származó bevételt. Kérdésünk az lenne, ha a festményt készítő művésznek fizetünk az általa készített képért, van-e kifizetőként szja vagy eho levonási kötelezettségünk akár a számlás, akár a számla nélküli értékesítés esetében? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Varga Róbert

Részvény-visszavásárlás Kérdés

A zrt. az MRP-n keresztül juttatott kedvezményes dolgozói részvényt (a névérték 0,6 százalékát fizettek a munkavállalók). Az MRP már megszűnt. 20 év után a zrt. visszavásárolna részvényeket, a névérték 22 százalékáért. Kérdés: a kifizetőt terheli adókötelezettség-levonás (szja, eho)? A munkaviszonyt megszüntető (kilépett, elhunyt) munkavállaló esetében mi a helyes eljárás?

Bérbevett ingatlan szja-levonás Kérdés

Kedves Szakértő! Kérdésem, ha bérbe veszünk magánszemélytől egy üzlethelyiséget, lehetséges-e hogy a bérbeadótól nem vonunk szja-t, mint kifizető, amennyiben lenyilatkozza, hogy az szja-t ő rendezi a NAV felé?

Üzletrészeladás adólevonás Kérdés

Mit kell tenni az eladónak, ha a kifizető nem vonta le a kifizetett üzletrész után az szja-t és ehót? (2015.11. 29-én lett kifizetve.) Mikor és hogyan – milyen nyomtatványon – kell bevallani és befizetni az adókat? Milyen szankció jár a kifizetőnek a levonás elmaradásáért?

A kifizetőt terhelő százalékos ehóról döntött a Kúria Cikk

A kifizetőt százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás – fizetési kötelezettség terheli a belföldi magánszemélynek juttatott jövedelem után. Ilyen jövedelemnek minősül az értékpapír formában megszerzett jövedelem is.

7-es adószám – kifizetői oldal Kérdés

Kedves Kneitner Lea! Köszönöm a választ, azonban a lényeget illetően hiányérzetem van, bocsánat. Konkrét kérdést tettem fel (valóban összekevertem a járulékot a költségelszámolással; a járulékot a kifizető vonja le, ha biztosítási jogviszony keletkezik, ha jól tudom). Fenntartva a 7-es adószám című kérdésemet, a következőkkel kiegészíteném: 1. Megbízási szerződéssel a munkavállaló külön papíron arról nyilatkozik, hogy 50 százalékos költséget számol el. Ebben az esetben mennyit fizet be a kifizető, és milyen jogcímen? 2. 30 ezer forint kifizetése esetén (minimálbér 30 százaléka alatti összeg) megbízási szerződéssel a munkavállaló külön papíron nyilatkozik, hogy 50 százalékos költséget számol el. Ebben az esetben mi a teendője kifizetőnek? Segítségét köszönöm: Csák György

7-es adószám Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Többször volt már erről a formáról szó. azonban az elolvasott kérdések és válaszok a vállalkozó szempontjából közelítettek, a kifizetőre pedig csupán utalás történt. "biztosítási jogviszony keletkezésekor - 30 százalék fölött kifizető levonja az adót...". kérdezném tehát, hogy kifizetői szempontból mi a helyzet? Konkrétan: mondjuk, adószámos magánszemély (7-es) fellépést teljesít. 50 ezer forint a kifizetendő összeg. A magánszemély nyilatkozik arról külön papíron, hogy a járulékait önmaga fizeti. Én, mint kifizető, a teljes összeg (50 ezer forint.) után vonom le a 27 százalékot, vagy elegendő az összeg 50 százaléka (25 ezer forint) után levonnom a 27 százalékot, feltételezve, hogy ő 50 százalékot költségként elszámol? És van-e még befizetendő költség? Segítségüket köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink