118 találat a(z) kifizető cimkére
Adószámos magánszemélytől befogadott számla – kifizetői feladatok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk adószámos magánszemélytől egyedi készítésű lámpákat rendelt meg. A magánszemély az elkészült termékekről 7-es adószámmal számlát bocsátott ki. Jól értelmezem, hogy az adószámos magánszemélytől költségnyilatkozatot kell kérnünk, és az általa kiállított számla után és a költségnyilatkozat figyelembe vételével adóelőleget és járulékkötelezettséget kell megállapítanunk, és ha a jövedelem meghaladja a minimálbér 30 százalékát, biztosítottá válik? Ha jól értem, ha például a kiállított számla értéke 400 ezer forint, a magánszemély 40 százalék költségelszámolásról nyilatkozott (160 ezer forint), a jövedelemtartalom így 240 ezer forint, a kifizetőnek ez után kell a 15 százalék szja-t, a 10 százalék nyugdíjbiztosítási járulékot, a 7 százalék egészségbiztosítási járulékot a magánszemélytől levonni és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót befizetni. Válaszát előre is köszönöm: Andrea
Vételár és felhasználói jog megfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kifizető egy magánszemélytől ingóságot vásárol. Az összérték egy része az ingóság vételára és egy meghatározott része a felhasználási ellenérték. Jól tudjuk-e, hogy a felhasználásra fizetendő részből a kifizetőnek kell levonnia a személyi jövedelemadót? Válaszát köszönöm.
Kifizető üzletrészvásárlása magánszemélytől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélytől vásárolt egy másik társaságban 33 százalékos üzletrészt. A magánszemély nyilatkozata hiányában a kft. kifizetőként nem vonta le a jövedelem utáni 15% szja-t, valamint ehót (max. 450 ezer forintig), a teljes összeget fizette ki. A kft.-ben önellenőrzéssel szeretnénk ezt javítani, de a magánszemély azt jelezte vissza, hogy majd jövő május 20-áig bevallja és befizeti az összegeket. Mi a helyes eljárás ez ügyben? Továbbá kifizetőként hogyan kell eljárnia? 1) Nyilatkozat hiányában (a magánszemély az üzletrész megszerzésére fordított összeget nem akarja megadni) a 100 százalékot jövedelemként kezeljük, és kifizetőként eljárunk? 2) Köteles a magánszemély nyilatkozatot adni, így megállapítható az értékesítésből származó jövedelem? 3) Adhat a magánszemély olyan nyilatkozatot, amelyben vállalja, hogy önadózóként eljár, bevallja és befizeti az összeget? Köszönettel: Kinga
Passzív gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő munkavállalónk munkaköre – a munkáltatónál történt létszámleépítés és átszervezés miatt – megszűnt. A kismama talált egy számára megfelelő álláslehetőséget, ezért kérte a fizetés nélküli szabadsága és a gyed megszüntetését (nem gyed extrás volt). A gyed utolsó napja utáni mukanapon közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonya, kifizetésre került minden járandóság, ami egyébként megillette volna a munkáltatói felmondásnál. A kérdésem az lenne, hogy a gyedet nekünk kellene-e passzív gyedként továbbfolyósítani, vagy a folytatólagos igazolás kikérésével a következő (tb-kifizetőhely) munkáltató is folyósíthatná? Szerintük erre nincs lehetőség, mivel a cégünk nem szűnt meg, nekünk kell tovább folyósítani az ellátást. Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Járulékszabályok a munkaviszony megszűnése utáni kifizetéseknél Cikk
Gyakran előfordul, hogy volt munkavállaló számára – tehát a biztosítási jogviszony megszűnését követően – kell a munkáltatónak valamilyen juttatást vagy elmaradt bért kifizetnie. Az ezekhez kapcsolódó közterhek megállapítása és bevallása során könnyen el lehet bizonytalanodni; különösen igaz ez az egyéni járulékokra, amelyekhez ellátás is kötődik.
Korrepetálás, nyelvóra – amikor a magánszemély kifizetőnek minősül Cikk
Kifizetőnek, foglalkoztatónak minősül-e az a magánszemély, akit egy egyetemi hallgató korrepetál matematikából? Mikor áll fenn biztosítási kötelezettség? Cikkünkből megtudhatja.
Vadászati többlethasználati díj adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Földtulajdonosok vadászati közössége magánszemély tagjának vadászati többlethasználati díjat szeretne fizetni. Hogyan adózik a vadászati többlethasználati díj? A Földtulajdonosok Vadászati Közössége (adószámmal rendelkező Földtulajdonosi Közösség!)kifizetőnek minősül-e a többlethasználati díj kifizetésekor, azaz a magánszemély tekintetében terheli-e e személyi jövedelemadó/adóelőleg- esetleg eho-kötelezettség. Várom válaszát. Tisztelettel: B.B É.
Eho változása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kifizető költségtérítést fizet, ami egyéb bevételnek tekinthető (például perköltség), a bevételt szerzőnek adóelőleg-nyilatkozatot kell/lehet tennie. Ezen nyilatkozat segítségével állapítja meg az adóelőleget a kifizető. A megállapított adóelőleg és jövedelem alapján – főszabály szerint – a kifizető ehót (22%) is fizet. Ha később a magánszemély felismeri, hogy több igazolt költséget is el tudna számolni, akkor a bevallásában korrigálhatja az adóját. Így megváltozik az eho alapja is a kifizetőnél. Minderről a kifizető miként szerezhet információt? Köszönöm.
Kifizetői eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi egy szerzői jogvédő iroda vagyunk. Minden esetben a színháztól megkapott jegybevétel után számoljuk ki az örökösök és szerzők díját, amit az szja levonása után utalunk nekik és be is valljuk. Kérdés merült fel, mert az eho-fizetési terhet mi kiszámlázzuk a színháznak, aki részünkre megfizeti, mi pedig bevalljuk és elutaljuk a NAV felé a szerzők, örökösök után. Most egy színház azt mondta nekünk, hogy ezt nem nekik kell fizetni. Szerintem ebben az esetben ők a kifizetők és nekik kell fizetni, mert mi csak közvetítők vagyunk. Kérdésem: kinek van igaza, hogyan kell eljárni? Köszönöm
Ágybérleti szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Igen, tudom, hogy a munkavállaló szempontjából ez adómentes, nem is arra gondoltam, hanem a bérbeadó oldaláról nekem, mint kifizetőnek van-e valami teendőm? Csak kifizetem a pénztárból az ágybérleti szerződésre kifizetett összeget és részemről ennyi, majd ő leadózza, a saját bejelentkezése szerint, vagy nekem ezt bérleti díjként kell kezelnem és mivel nincs adószáma, én az szja levonásával fizethettem volna ki részére ezt az összeget? (Ágybérleti szerződés címmel tettem fel kérdést, ahhoz kapcsolódóan szeretnék pontosítást kérni).
Napidij Kérdés
Külföldi napidij után milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége van a munkavállalónak és egyéb külsős megbízottnak,illetve a munkáltatónak és kifizetőnek?
Adószámos magánszemély eho fizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély kifizetőnek (egyesület, művelődési központ stb.) végez szolgáltatási tevékenységet. A kifizetők nem vontak adóelőleget és ehofizetési kötelezettségüket sem teljesítették. Ebben az esetben hogyan alakul a magánszemély ehobevallási kötelezettsége? Csak a nem kifizetőktől származó, vagy a teljes jövedelme után vall ehót? Köszönöm válaszukat!
Szálláshely-szolgáltató II. Kérdés
Tisztelt Kneitner Lea Szakértő Asszony! Szálláshely-szolgáltatóval kapcsolatosan tettem fel a kérdésem (2016. október 21-én, melyre válasz érkezett 23-án). Kérem, jelölje meg a jogszabályi helyeket, melyek lehetővé teszik a kifizető részére, hogy ne vonjon le a szálláshely-szolgáltató (nem ingatlan-bérbeadás) számlából adóelőleget! Köszönettel: Baán Béla
Bérleti díj szja-vonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó katás ügyfelem bérli az üzlethelyiségét, magánszemélytől. A bérleti szerződésben rögzítették, hogy a közterheket a bérbeadó fizeti. Az szja-levonást és -bevallást a bérbeadó kérésére nem tesszük meg. A teljes bérleti összeg készpénzben kifizetésre kerül. Jól járunk-e el? Tisztelettel.
Kettős adóztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kettős adóztatás témakörében fordulok Önhöz segítségért. Egy magánszemély USA-ban bejegyzett, és kizárólag USA-ban letelepedett céggel létesít munkaviszonyt. Az amerikai cég az amerikai szabályok szerint az adót levonja, és befizeti az USA adóhatóságának. A munkát viszont javarészt Magyarországon végzi otthonában, saját eszközeivel. Ez első hallásra inkább a magánszemély önálló tevékenységének tűnik, ami az illetőség országában, azaz Magyarországon adózna a 13. cikk szerint. Ha mégis munkaszerződésnek minősül tartalmát tekintve is a szerződés, akkor a 14. cikket kellene alkalmazni. Eszerint a munkabér jövedelme a munkavégzés államában adózik, kivéve, ha a 14. cikk (2) pontjában foglalt feltételek együttesen fennállnak. Ezeket a feltételeket akkor kellene csak vizsgálni, ha az USA-ban végezné a munkát. Azonban nem ott végzi, hanem Magyarországon. Ha tényleg munkaszerződés alapján végzi a tevékenységét, akkor nincs kifizető Magyarországon, csak az USA-ban. Hogyan, kinek, és milyen összegben kell az adót, járulékot megfizetnie munkaviszony esetén, ha a kifizető nem letelepedett hazánkban? Ha önálló tevékenységnek minősül e tevékenység, milyen adó- és járulékkötelezettség terheli? Válaszát előre is köszönöm!