118 találat a(z) kifizető cimkére

Festményvásárlás Kérdés

Üdvözlöm! A következőkben kérném szíves tájékoztatását. Képzőművészeti galériaként előfordulhat, hogy magától a festményt készítő művésztől veszünk át festményt aukcióra. A kép értékesítését követően két eset lehetséges: a művész számlát ad, vagy csak beadóként kezeljük, mint a nem művész értékesítőket. Ez utóbbi esetben a 1608M-05 nyomtatvány 362. sorában lejelentjük a kifizetett összeget, mint ingóság aukciós értékesítéséből származó bevételt. Kérdésünk az lenne, ha a festményt készítő művésznek fizetünk az általa készített képért, van-e kifizetőként szja vagy eho levonási kötelezettségünk akár a számlás, akár a számla nélküli értékesítés esetében? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Varga Róbert

Részvény-visszavásárlás Kérdés

A zrt. az MRP-n keresztül juttatott kedvezményes dolgozói részvényt (a névérték 0,6 százalékát fizettek a munkavállalók). Az MRP már megszűnt. 20 év után a zrt. visszavásárolna részvényeket, a névérték 22 százalékáért. Kérdés: a kifizetőt terheli adókötelezettség-levonás (szja, eho)? A munkaviszonyt megszüntető (kilépett, elhunyt) munkavállaló esetében mi a helyes eljárás?

Bérbevett ingatlan szja-levonás Kérdés

Kedves Szakértő! Kérdésem, ha bérbe veszünk magánszemélytől egy üzlethelyiséget, lehetséges-e hogy a bérbeadótól nem vonunk szja-t, mint kifizető, amennyiben lenyilatkozza, hogy az szja-t ő rendezi a NAV felé?

Üzletrészeladás adólevonás Kérdés

Mit kell tenni az eladónak, ha a kifizető nem vonta le a kifizetett üzletrész után az szja-t és ehót? (2015.11. 29-én lett kifizetve.) Mikor és hogyan – milyen nyomtatványon – kell bevallani és befizetni az adókat? Milyen szankció jár a kifizetőnek a levonás elmaradásáért?

A kifizetőt terhelő százalékos ehóról döntött a Kúria Cikk

A kifizetőt százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás – fizetési kötelezettség terheli a belföldi magánszemélynek juttatott jövedelem után. Ilyen jövedelemnek minősül az értékpapír formában megszerzett jövedelem is.

7-es adószám – kifizetői oldal Kérdés

Kedves Kneitner Lea! Köszönöm a választ, azonban a lényeget illetően hiányérzetem van, bocsánat. Konkrét kérdést tettem fel (valóban összekevertem a járulékot a költségelszámolással; a járulékot a kifizető vonja le, ha biztosítási jogviszony keletkezik, ha jól tudom). Fenntartva a 7-es adószám című kérdésemet, a következőkkel kiegészíteném: 1. Megbízási szerződéssel a munkavállaló külön papíron arról nyilatkozik, hogy 50 százalékos költséget számol el. Ebben az esetben mennyit fizet be a kifizető, és milyen jogcímen? 2. 30 ezer forint kifizetése esetén (minimálbér 30 százaléka alatti összeg) megbízási szerződéssel a munkavállaló külön papíron nyilatkozik, hogy 50 százalékos költséget számol el. Ebben az esetben mi a teendője kifizetőnek? Segítségét köszönöm: Csák György

7-es adószám Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Többször volt már erről a formáról szó. azonban az elolvasott kérdések és válaszok a vállalkozó szempontjából közelítettek, a kifizetőre pedig csupán utalás történt. "biztosítási jogviszony keletkezésekor - 30 százalék fölött kifizető levonja az adót...". kérdezném tehát, hogy kifizetői szempontból mi a helyzet? Konkrétan: mondjuk, adószámos magánszemély (7-es) fellépést teljesít. 50 ezer forint a kifizetendő összeg. A magánszemély nyilatkozik arról külön papíron, hogy a járulékait önmaga fizeti. Én, mint kifizető, a teljes összeg (50 ezer forint.) után vonom le a 27 százalékot, vagy elegendő az összeg 50 százaléka (25 ezer forint) után levonnom a 27 százalékot, feltételezve, hogy ő 50 százalékot költségként elszámol? És van-e még befizetendő költség? Segítségüket köszönöm.

Levonás ingatlan-sorozatértékesítő magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nagyértékű (200 000 eFt) ingatlant (építési telek) vásárol X magánszemélytől. A magánszemély az eladásról, mint sorozatértékesítő, az áfatörvény szerint számlát állított ki társaságunk felé. Mivel a sorozatértékesítés miatt a magánszemély értékesítése az szja-törvény 3. § 46. pontja szerinti gazdasági tevékenységnek minősül, az szja-törvény 62. § (3a) bekezdése szerint a magánszemélynél az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amely az összevont jövedelem részét képezi. Az szja-törvény 46. § (3) bekezdése szerint, ha az a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik, az adóelőleget a kifizető állapítja meg, kivéve, ha az eladó a 46. § (4) bekezdése szerinti őstermelő, vagy egyéni vállalkozó. Esetünkben az eladó nem egyéni vállalkozó és nem őstermelő. Kérdéseink: 1.) Esetünkben a társaság., mint vevő, kifizetőnek minősül-e (art. 178. § 18. pont) ? 2.) A fizetendő nettó összegből kell-e szja-előleget és ehoelőleget levonni? 3.) Ha igen, kérem szíveskedjenek számszakilag is levezetni, hogy milyen összegű levonásokat kell eszközölni, ha a magánszemély a maximálisan figyelembe vehető 50 százalékos költséghányadról nyilatkozik (szja-törvény 47. § (2) bekezdés)? 4.) Ha nem kell előleget vonni, kérem szíveskedjen azt jogszabályi hivatkozásokkal alátámasztani.

Kockázati biztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Adómentesen adható egészségbiztosítás feltételeinek néztem utána. Ezt olvasom: „a kockázati biztosítások más személy – kifizető vagy munkáltató – által fizetett díja fő szabály szerint adómentes” Hogyan kell értelmezni az ilyen szövegekben a kifizetőt? Feltételezem, hogy a megbízási szerződés keretében foglalkoztatott ügyvezető igazgató is kaphat ilyen juttatást. És aki csak a vállalkozás tulajdonosa, de egyébként annak működésében személyesen nem vesz részt? Általánosságban hogyan kell értelmezni a kifizetőt? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília

A magánember közterhei a nála dolgozó után Cikk

Sokan azt hiszik, hogy ha magánszemélyként díjazás ellenében közvetlenül más magánszeméllyel munkát végeztetnek, az adókötelezettségek teljesítése jellemzően a munkát végző egyén dolga. Ám ez csak meghatározott esetekben igaz.

Kifizető, munkáltató, hitelintézet, biztosító pénztár adatszolgáltatása Esemény

Külföldi cégtől kapott részvény Kérdés

Tisztelt Szakértő!Néhány munkavállalónknak a külföldi anyavállaltunk részvénycsomagot szeretne adni. A részvényekkel a munkavállaló teljes mértékben rendelkezhet. A részvényeket juttató cég a külföldi vállalkozás lesz. A részvények értékét a magyar munkáltató megtéríti a külföldi cégnek, de nem veszi meg a részvényeket a külföldi cégtől. Kérdésem, hogy ebben az esetben a magyar munkáltató kifizetővé válik-e, valamint milyen adó és járulékterhek merülnek fel egy ilyen részvénycsomag juttatás esetén?

A két legnagyobb hiba kettős adóztatás elkerülésénél - videó Cikk

Mit kell tennie annak a kifizetőnek, amely külföldi magánszemélyek részére jövedelmet kíván juttatni, hogy megállapíthassa, hogy ténylegesen milyen adókötelezettséggel kell számolnia? Mi az adóalany magánszemély illetősége? Honyek Péter, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adószakmai szóvivője válaszol

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink