1800 találat a(z) katás cimkére
Kata munkaviszonytól elhatárolás Kérdés
Kérdezem a Számviteli Levelek szakértőitől: Tisztelt Szakértő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan. A kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvény 14. § (d), (e), (f) pontjai kisadózóra vonatkozó feltételeket írnak elő és nem kisadózó vállalkozásra vonatkozó feltételt. Bt. esetében például a kisadózóként bejelentett tagra (2. § 11. pont) vonatkoznak a feltételek a törvényi előírások alapján.T. Szakértő miként értelmezi a 14. § (d) pontja szerinti kitételt, miszerint nem minősül munkaviszony "elemnek", ha "a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll". Például a bt. kisadózóként bejelentett tagjának a birtokában kell lennie a munkavégzés helyének? Nem a kisadózó vállalkozás birtokában? Tehát például, ha a katás kisadózó vállalkozás bérel telephelyet, akkor az nem fogadható el birtokban levésnek és ezáltal ez a hivatkozott feltétel (14. § (d)) nem teljesül? Nem teljesül ez a feltétel tehát akkor sem, ha például egy orvosi tevékenységet végző katás bt. részére a kórház kiszámlázza havonta a helyiség bérleti díját? A 4. § (e) bekezdéssel kapcsolatban ugyanez a kérdésem, hogy a kisadózó, vagy a kisadózó vállalkozás részére kell az eszközöket és anyagokat rendelkezésre bocsátani? Elfogadtható-e itt az,hogy az orvosi tevékenységet végző bt. részére a kórház (a megbízója) kiszámlázza neki havonta az eszközhasználati díjat, de az anyagköltséget nem (kötszer, gyógyszerköltséget). A hivatkozott törvényben az eszközhasználat és az anyagköltség szerepel. Várom válaszát. Mné
Áfafizetés harmadik országbeli adóalany és katás adóalany viszonyában Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! A következőben szeretném szakmai állásfoglalásukat kérni. Harmadik országbeli (USA) adóalany részére – katás adóalany által teljesített internetes szolgáltatás (online hirdetési fiókkezelés) – milyen az áfa megítélése, ha: – a katás adóalany alanyi mentes? – a katás adóalany áfaköteles? Köszönöm szépen megtisztelő válaszukat.
Katás bt. fizethet osztalékot? Cikk
Egy a tao. alá tartozó bt. katára térne át. Az Adózóna olvasója azt kérdezte: mi a helyzet a katás időszakban az osztalékkal? Köteles a bt. osztalékot fizetni? Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Elektronikusan nyújtott szolgáltatás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnénk kérni egy tevékenységgel, és az arról szóló kiállított számlákkal kapcsolatban. Az érintett fél katás, alanyi adómentes egyéni vállalkozó. A tevékenység grafikai szolgáltatás nyújtása. A különlegességét az adja, hogy nagyrészt közösségi, valamint harmadik országbeli magánszemélyeknek nyújtja úgy, hogy e-mail-ben küldi el a "rajzokat". Ebben az esetben ez a szolgáltatás elektronikus úton nyújtott szolgáltatásnak minősül? A számláit e partnerek felé hogyan állíthatja ki? Milyen bejelentési, bevallási, befizetési kötelezettségek terhelik? Válaszát előre is köszönöm!
Biztosítási jogviszony Kérdés
Katás egyéni vállalkozó 2018 áprilisában kezdte tevékenységét. 2018. júniusban lebetegedett lehet, hogy 1 évig betegállományban lesz.Táppénzt csak 2 hónapig kap, mert az előző 2 évben nem volt munkáltatója. Ha lejár a táppénz és nem dolgozhat, milyen kötelezettsége lesz saját maga után? Ha vesz fel alkalmazottat és meghatalmazza írásban, a számlázással és a vállalkozás ügyeinek intézésével, folytathat-e bevételszerző tevékenységet.? Mi a teendő, hogy minden szabályos legyen? Segítségüket előre is köszönöm Tisztelettel:B Tóth Józsefné
Járulékfizetési kötelezettség Kérdés
T. Szakértő! Nem kiegészítő tevékenységű személy társas vállalkozás tagja, ugyanakkor egyéni vállalkozó is, ahol főállású katásként fizette meg az 50 ezer forint katát. 2014. évtől a jogszabály hogyan rendelkezik, mely vállalkozás a főállása, hol kell megfizetni a járulékokat? Válaszát nagyon köszönöm!
Nyugdíjszámítás 40 év Kérdés
40 órás főállás mellett 2014-től másodállásban katás egyéni vállalkozóként 40 éves munkaviszonyt elérő munkavállaló elmegy nyugdíjba. A nyugdíjszámításánál a katás 25 000 forint befizetés (mellyel megfizet minden járulékot) emeli-e a nyugdíj összegét?
Katas fiatal gazda hogyan számol el a kapott támogatással? Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2017_10_25_Katas_fiatal_gazda_hogyan_szamol__sdu Az a kérdésem, hogy a hivatkozásban megjelölt esetben, ha az egyéni vállalkozónak marad olyan (fiatal gazda) támogatási összege a katába átlépést megelőzően, amit nem tudott a költségekkel szemben elszámolni, akkor ezt nem kell az Szja törvény szerint leadóznia? Nem kell az átlépés előtti szja-elszámolásnál figyelembe vennie? Köszönöm szépen a segítséget!
Kata – fiatal gazda támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben egyéni vállalkozóként fiatal gazda támogatást nyertem. 2015 decemberében a támogatás 90%-os előlegét ki is utalták (11 000 000 Ft). A támogatást bevételként a felmerülő költségekkel arányosan számoltuk el. Jelenleg még 7 000 000 Ft támogatási összeg van elhatárolva. Ha jól tudom, a támogatást legkésőbb a kiutalás évét követő 4. év december 31-éig bevételként el kell számolni! (Ami ebben az esetben 2019. 12. 31.) Ha az egyéni vállalkozás szeretne áttérni katás adózás hatálya alá, milyen lehetősége és kötelezettségei vannak? Ha 2019. januártól térne át katás adózási módra, akkor van lehetősége arra, hogy a fennmaradó támogatási összeget ott vegye figyelembe? Köszönöm a segítséget!
Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba?- 2. Kérdés
Mikor változott meg a katás egyéni vállalkozóra vonatkozó előírás? Ezt azért kérdezem, mert a fenti alapkérdés első részére a mai napon Széles úrtól kapott válasz pont az ellenkezője annak, mint amit ugyanilyen tartalmú kérdésre 2012. 12.21-én a "Minek minősül a katás egyéni vállalkozó jövedelme? c. kérdésre adott. Idézem a 2012. évi válasz idevágó részét: "Az nem vitás, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő katát választó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmét a kereseti korlát meghatározása során figyelembe kell venni, abban viszont eltérőek az álláspontok, hogy milyen összegben."
Egyszeres katás egyéni vállalkozó kettős könyvvitel? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Most vállaltam el egy webkereskedelemmel foglalkozó, 2016-tól főállású katás egyéni vállalkozó könyvelését. (1 hónapja lépett be az áfakörbe értékhatár átlépése miatt.) Webkereskedelemmel foglalkozik, sok kis összegű számlával. Sajnos csak a kettős könyvviteli programom tudja átemelni könyvelőprogramomba a SZAMLAZZ.HU-ból a kiadott számláit csv formátumban. Ugyanannak a cégnek egyszeres programja nem. Azon gondolkodom, MI LENNE HA ÁTÁLLÍTANÁM EGYSZERESRŐL KETTŐSRE? Felfelé szabad változtatni. Jár-e valamilyen hátránnyal akár ügyfelemnek, akár nekem mint könyvelőnek ha átállítanánk kettős könyvvitelre? Ott ugyanis már át tudnám konvertálni a kiadott számláit, a könyvelőprogramom által is felismerhetően. Nincs semmilyen tárgyi eszköze, nincs alkalmazottja. Várom válaszát: Köszönettel Gtibi64
Kata bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, nem kizárólag a vállalkozás érdekében használt személygépkocsit, tehergépkocsit értékesít. Keletkezik-e az értékesítés által neki katás bevétele? Van-e számlakiállítási kötelezettsége? A katás vállalkozóknak a költségeit nem kell nyilvántartania, ezért csak közvetve a bevételből állapítható meg, hogy az eléréséhez járműhasználat történt. A vállalkozásba nincsenek bevíve a járművek. Köszönöm válaszukat!
Katás egyéni vállalkozó, ingatlaneladás Kérdés
Tisztelt Szakértők! A napokban olvastam egy cikket, ami arról szólt, hogy ha egy katás egyéni vállalkozó eladja a lakását, akkor az katás bevételnek számít és lényegében 40 százalék adó fizetendő után. http://www.uzletresz.hu/penzugy/20180628-katasok-adozasanak-valtozasai-2018-2019.html Próbáltunk törvényi hivatkozást találni hozzá, de nem találtunk sehol olyat, ami ezt megerősítené, ezért fordultunk Önökhöz. Tehát létezhet az, hogy például egy 2015-ben létrejövő katás egyéni vállalkozó csak úgy tudja eladni a magánszemélyként akár évekkel korábban vásárolt ingatlanát, hogy az a katatörvény szerint adózik és nem normál szja szerint? Köszönettel, Szentesi Péter Virtus Kft.
Kata átmenő tétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy bevételnek kell-e tekinteni a katás egyéni vállalkozó bankszámlájára érkező olyan összeget, amely nem őt illeti meg. Konkrétan arról van szó, hogy egyéni vállalkozó értékesíti partnerének a termékét egy magánszemélynek. A magánszemélyhez vállalkozó juttatja el a terméket és az ellenértéket a partner által magánszemély nevére kiállított számla alapján beszedi készpénzben vagy ha személyesen nem találkoznak, akkor a magánszemély átutalja vállalkozónak és ő továbbutalja partnerének. Vállalkozó jutalékot számláz be a partnerének, aki ezt a számla alapján elutalja. Köszönöm.
Ügyvezetés katás és nem katás időszakban. Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy bt. társasági szerződésében az szerepel, hogy a beltag az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Kérdések: 1. Katás időszak alatt a kata megfizetése mellett kellene-e neki az ügyvezetésre tekintettel még munkaviszonyt is bejelenteni? 2. Nem katás időszakban, amennyiben a személyes közreműködésre tekintettel a tagi jogviszonynak megfelelő járulékminimumot fizeti meg, emellett kötelező neki munkaviszonyt is létesíteni ügyvezetésre vagy sem? Köszönettel