1777 találat a(z) katás cimkére

Katás egyéni vállalkozó ingatlan eladása Kérdés

Katás egyéni vállalkozó a 2015-ben magánszemélyként vásárolt saját lakását szeretné eladni, amelyben bejelentetten lakik, de jelenleg székhelyként is használ. A vállalkozói tevékenysége szoftverfejlesztés, alkalmazottja nem volt. Kérdésem, hogy az ingatlanértékesítésre kapott ellenérték katás bevételnek minősül-e?

Alanyi áfamentes határ átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó bevétele hamarosan eléri a 8.millió forintot. Az utolsó kiállított számla, ami 08. havi, a fizetési határideje 09.04., de ez pénzügyileg eddig a dátumig biztosan nem fog teljesülni. Az átutalásos számlákat a partner részletekben utalja, ami általában meghaladja a 30 napot. Nem pénzforgalmi áfás. A 45 napos határt a számla keltétől, vagy a teljesítés napjától, vagy a kiegyenlítéstől kell számítani? Vagyis melyik számlával lépi át az alanyi mentes határt? Köszönöm szépen: Bné

Katás – áfa Kérdés

Katás bt. jelenleg alanyi mentes. Előzetes kalkuláció szerint az éves árbevétele 8,4 millió forint lesz. Hogyan kell az utolsó számlát kiállítani, s maradhat-e a következő évben alanyi mentes?

Katás egyéni vállalkozó – eszköz bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó tárgyi eszközt vásárol (gép, berendezés). A későbbiekben szeretné bérbe adni. Megteheti? Köszönettel: Szabó Katalin

Katás, alanyi mentes vállalkozó közösségen belüli szolgáltatásnyújtása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás, alanyi mentes státuszú egyéni vállalkozó közösségen belüli országban szeretne szolgáltatást végezni (kiállításépítés). A számlán minden esetben fel kell tüntetni az "Áfatörvény területi hatályán kívüli" szöveget? További kérdésem, hogy 1. Ha van a partnerének közösségi adószáma, akkor nem kell felszámítani a magyarországi vállalkozónak az áfát a számláján? (Áfabevallást beadja, de nincs áfafizetési kötelezettsége és adatszolgáltatást is beadja.) 2. Ha nincs a partnerének közösségi adószáma, akkor felszámítja az áfát és meg is fizeti a magyarországi vállalkozó? (Áfabevallást beadja, megfizeti az áfát, nincs adatszolgáltatás.) 3. Valószínűsíthető, hogy csak egy "külföldi" vállalkozótól lenne számlája. Ez nem jelent gondot a munkaviszonytól elhatárolás esetében? Egy ellenőrzés során minősítheti a hatóság munaviszonynak? Ha igen, abban az esetben egyéni vállalkozóként elég-e, hogy a katát megfizeti Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm.

Kompenzációs felár – őstermelő melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: Adott egy mezőgazdasági őstermelő, általános forgalmi adó tekintetében kompenzációs rendszer melletti alanyi mentességet választott, kompenzációs felár megtéríttetésére tart igényt. Zöldségtermeléssel és -értékesítéssel foglalkozik. Az idei év augusztusában megszűnik a munkahelye, így őstermelés tekintetében járulékfizetésre lenne kötelezett. A következőt szeretné tenni: Egyéni vállalkozást (katás) indít az őstermelői státusza megszüntetése nélkül. A tervezett tevékenység szintén az áfatörvény 7. melléklete szerinti (II.) mezőgazdasági tevékenység, szolgáltatásnyújtás (mezőgazdasági bérmunka, fakitermelés?). A tevékenységi körök között nincs átfedés az őstermelés és az egyéni vállalkozás között, de mindkettőben csak mezőgazdasági tevékenység van. 1.) Áfa tekintetében az egyéni vállalkozás és az őstermelő egy adóalanynak minősül, indításkor van-e lehetősége az áfában az őstermelőitől eltérő áfamegállapítás választására, vagy ugyanúgy kompenzációs feláras alanyi mentesként kell elindítani? Év közben a kompenzációs felárról le lehet mondani? Az áfakörbe csak december 31-éig, léphet be? 2. Tekintve, hogy az egyéni vállalkozás keretében is mezőgazdasági tevékenységet végez (önálló vállalkozás), egyéni vállalkozóként is igényt tarthat kompenzációs felárra? Amennyiben igen, akkor a szolgáltatásnyújtásról az igénybe vevőnek felvásárlási jegyet kell kiállítani a szolgáltatásról? 3. Fakitermelés belefér-e az áfatörvény 7. számú melIéklet 10. pontjába? Köszönöm.

Ingatlan bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő, Feleségemmel 50-50%-os tulajdonosok vagyunk egy lakásban (házasságkötés előtt történt a vásárlás). Szeretnénk bérbe adni, és szabályosan adózni utána. Mivel nekem van egy katás egyéni vállalkozásom, így az tűnik a legkönnyebben járható útnak, ha mi – a tulajdonosok – megállapodunk abban, hogy a feleségem adja ki, és vallja be jövedelemként és adózik utána. Tételes költségelszámolást szeretnénk alkalmazni, mert nem szeretnénk a közüzemi számlákat átíratni. A probléma csak az, hogy ezek az én nevemre szólnak. Kérdések: – Mit kell tartalmazni a tulajdonosok között megkötött megállapodásnak? – Költségként el tudja számolni a feleségem az én nevemre érkező közüzemi számlákat? – Szeretnénk értékcsökkenést is elszámolni költségként (vételár 2%-a (évente, időarányosan). Itt elszámolhatja a teljes vételár 2%-át vagy csak a felét? Amennyiben a kiadás előtt kifestjük, veszünk bele bútorokat, akkor az költségként ilyenkor is elszámolhatom (értékcsökkenés leírása esetén), vagy csak értéknövelő beruházásként? Ha értéknövelő beruházás, akkor az értékcsökkenés-alapot növelhetem vele? Ilyenkor az értéknövekedés jövedelemnek is számít? Lehet olyat, hogy a festést és a bútorokat csak költségként számolom el, nem mint értéknövelő beruházást? Előre is köszönöm a válaszokat!

Kata csed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk heti 40 órás jogviszony mellett katás egyéni vállalkozó. Hamarosan csedet igényel, így a főállásában szülési szabadságát tölti majd. Mivel ez idő alatt munkavégzést nem folytathat, alkalmazni szeretne egy napi 8 órás munkavállalót a vállalkozásában. Kérdése az lenne, hogy megteheti-e ezt, illetve a csed igénylésének napjától főállású katás vállalkozóvá át kell-e jelentenie saját magát? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Petrik Attiláné

Kapcsolt vállalkozás – házastársak Kérdés

A feleség egy egyszemélyes kft. tulajdonosa, ügyvezetője. Férje katás egyéni vállalkozó. A kft. leszerződött egy nagyobb munkára, melynek elvégzéséhez a férj munkájára is szükség van, ő lesz az alvállalkozó. Mikor és melyik félnek kell bejelenteni a "kapcsolt vállalkozás"-t? Társasági adóban és katában van-e ennek valami vonzata?

Katás bt. – ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2006-ban alakult betéti társaság két éve kata szerint adózik. Jelenleg áfamentes, de várhatóan ebben az évben meghaladja a bevétel az alanyi mentesség határát, tehát áfás lesz. 2012. évben vásárolt egy tulajdoni lapon „iroda” címen szereplő ingatlant, a telekárat 27 százalék áfával, a felépítményt fordított adósan. Mivel a munkája jelenleg és hosszú távon a fővároshoz köti, szeretné a bt.-ben lévő ingatlant eladni. Hogyan kell kiszámláznia (már ez évben az áfakörbe tartozást, valamint a kata szerinti adózást figyelembe véve, valamint azt, hogy az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfakörössé tételt), és milyen adózási szabályokat kell figyelembe venni még (például az ingatlanértékesítésnél az áfatörvény 135. paragrafusa szerinti 240 hónapos utánkövetési időszakot, fordított adózással vásárlás esetén hogyan kell alkalmazni)? Válaszát köszönöm.

Másodállású egyéni vállalkozó – táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az egyéni vállalkozásból nincs jövedelemkivétje, és ezért nem fizet egészségbiztosítási járulékot sem. Keresőképtelen lett 2018. 06. 25-től (kismama). Jelenleg a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya kapcsán kapja a táppénzt. Ez a munkaviszony 2018. 05. 01-től áll fenn. Vállalkozását 2017. 12. 01-től indította, katás főállású egyéni vállalkozó volt, melyből 2018. 05. 31-ével kilépett, azóta (2018. 06. 01-től) a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya mellett vállalkozó. Előtte folyamatosan alkalmazottként volt munkaviszonya. Kérdés: a jelenlegi munkáltató azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzt 55 napig fizeti, utána a munkaviszonyt is megszüntetheti akár... Ez valóban így van? Az 1997.évi LXXXIII. törvény 46. § (1) bekezdést olvasva és próbálva értelmezni úgy gondolom, a munkáltató erre utalt az álláspontjában. Ha a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya megszüntetésre kerül, akkor főállású egyéni vállalkozónak kell lennie, és járulékfizetési kötelezettségei is keletkeznének? Ha azonban a vállalkozásában is táppénzre menne, mennyi táppénzre számíthatna? A későbbiekben jogosult-e a tgyásra? Valamint a gyed összegét miből határozzák meg részére? Ha a munkaviszonya valóban megszűnik, és úgy dönt, hogy a vállalkozását is megszüntetné, milyen ellátásban részesülne a szülésig, illetve az után? Elég összetett a helyzet, a legjobb megoldást próbáljuk megtalálni! Ebben kérném az Önök szakértői segítségét! Válaszukat előre is köszönöm!

Alanyi mentes havi áfabevallása Kérdés

Katás alanyi áfamentes egyéni vállalkozó közösségen belüli – és harmadik országbeli – szolgáltatást nyújt. Az alanyi áfamentesség miatt havi áfabevallásra kötelezett. Kérdésem, hogy ha egy adott hónapban nem érkezik bevétele (nem állít ki számlát), akkor kell-e az adott hónapra 65-ös áfabevallást, illetve A60-as összesítőt) beadnia?

Katás vállalkozó – személyautó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem katás vállalkozást szeretne indítani, melyben a saját tulajdonában álló személyautókat adna bérbe egy cégnek, melyben ő az ügyvezető, illetve részesedése is van a cégből. Ez járható út? Illetve a cégnek ebben az esetben keletkezik cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Köszönöm!

Kapcsolt vállalkozás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kéttagú kft. 50-50 százalékos tulajdonban, az egyik tulajdonos az ügyvezető, a másik tag munkaviszonyban dolgozott. Nincs közöttük rokoni kapcsolat. Aki nem ügyvezető és munkaviszonyban dolgozott, az most főállású katás egyéni vállalkozó szeretne lenni. De szeretne mint tag a kft.-ben is időközönként dolgozni. Kérdésem: milyen díjazást kell neki adni? A kft. és a katás egyéni vállalkozó között nem történik számlázás. Ebben az esetben kapcsoltak a vállalkozások? Köszönettel: Pánti Etelka

Katás kkt. Kérdés

Kata hatálya alá átjelentkezett kkt. -nak két ügyvezetője van. Az egyik ügyvezetőt, aki a társaság tevékenységében részt vesz, bejelentettük kisadózóként. A másik ügyvezető egyáltalán nem vesz részt a társaság életében, jövedelmet nem vesz fel, máshol van 36 órás munkaviszonya. A katás kkt.-ban mi a követendő eljárás, a második ügyvezetővel kapcsolatban? A 1808-as bevalláson őt továbbra is be kell vallani?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Beolvadás-negatív eredménytartalék

Pölöskei Pálné

adószakértő

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Osztalék utáni szocho

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 július
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink