1800 találat a(z) katás cimkére
Katás vállalkozás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni: Építőipari kft.-ben tulajdonos és ügyvezető vagyok. A fiam alkalmazott a kft.-ben. Magasépítőtechnikusi végzettsége van. Amennyiben katás lenne, számlázhatna-e a kft. felé, nem jelentene-e összeférhetetlenséget az apa-fia viszony? Tevékenységi körébe felvehet-e olyan tevékenységet, amelybe belefér a kézápoló-műkörömépítő, és a testvére alkalmazott lehet-e a katás vállalkozásban? köszönöm válaszát.
Katás egyéni vállalkozó, kft.-tag ügyvezetői státuszának megítélése Cikk
Katás egyéni vállalkozó egy kft. tagja és ügyvezetője is egyben. Helyes-e az, hogy egyéni vállalkozóként 50 ezer forintot fizet, a kft.-ben semmit? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Fényképészet katás egyéni vállalkozó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 7420 TEÁOR számú fényképészeti tevékenységet végezne. Kérdésem az lenne, hogy ez a tevékenységi kör végzettséghez vagy engedélyhez kötött-e? Ha engedélyhez vagy végzettséghez kötött, akkor van-e különbség a tekintetben, hogy az egyéni vállalkozó megrendelésre végez fotózást vagy a már régebben elkészült fotókat értékesíti? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozás megszüntetése II. Kérdés
Kérdést tettem fel a katás egyéni vállalkozás megszüntetésével kapcsolatban. Válaszukban a katatörvény 25. pragrafusának előírására hivatkozva azt közölték, hogy a megszüntetéskor a katás záró bevallásban bevételként kell szerepeltetni az szja-ról történő áttéréskor meglévő készletek értékét. A kata alatti működés idején már értékesítettem az áthozott tételeket és a tárgyi eszközök értékesíthető részét. A bevételt szerepeltettem a katabevallásomban és az áfát is bevallottam, illetve megfizettem. Kérdésem: 1.) Szükséges-e a fenti tény ismeretében a záró katabevallásban szerepeltetni az áthozott tételeket? 2.) A meglévő, kis értékű (100 ezer forint alatti) tárgyi eszközökkel mi a teendő, hisz azokat nem tudom értékesíteni – jelenleg is a tulajdonomban vannak –, a beszerzésük 2011 előtt történt, jórészük még 2009-es évben. Válaszukat köszönöm. Üdv.: Marika
Szüneteltetés gyakorisága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy katás egyéni vállalkozó milyen gyakran szüneteltetheti a vállalkozását, mivel nincs minden hónapban munkája. (A havi 1 millió forint árbevételtől is messze van.) Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó kft.-tag ügyvezetői státuszának megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély katás egyéni vállalkozó egy kft. tagja és ügyvezetője is egyben. Helyes-e az, hogy egyéni vállalkozóként 50 ezer forintot fizet, a kft.-ben semmit. Véleményünk szerint a kft.-ben beáll a minimálbér utáni járulékfizetés és a katas egyéniben 25 ezer forintot kell fizenie, vagyis kötelezően a kft.-ben lesz főállása tagi jogviszonyosként? Ezen utóbbi esetben a járulékalap a mimimálbér lesz-e vagy a garantált bérminimum? Amennyiben vagy a tagi jogviszonya vagy az ügyvezetői státusza megszűnne, úgy már működik a jelenlegi verzió (25 ezer forint kata és 0 forint a kft.-ben)? Válaszát előre is köszönöm .
Katás egyéni vállalkozó szünetelése Kérdés
Egyéni vállalkozó (áfában alanyi mentes) 2018.02.01-től katás, előtte az szja szerinti tételes szabályok vonatkoztak rá. 2018.10.01-től szüneteltetné tevékenységét. Az alábbi kérdésekben kérném szakértői véleményüket: - A katára áttérés előtti napon számba vette a készletét, a szünetelés okán van-e ezzel teendő? Jól értelmezem-e, hogy a számba vett készlet növeli a bevételét, ha visszatér az szja hatálya alá, illetve ha megszünteti a tevékenységét, akkor katás bevételnek számít? - Van-e annak jelentősége az előző kérdéshez kapcsolódva, ha a kata időszak alatt a készlet értékesítésre került? - Az szja-s időszak alatt fejlesztési tartalék képzés történt, amit 2020-ig kell felhasználni. A szünetelés befolyásolja-e a fejlesztési tartalék felhasználásának időszakát? - Áfa szempontjából szükséges-e a 8 millió forintos alanyi mentesség határát időarányosítani 9 hónapra? Válaszuk sürgős lenne, amennyiben lehetséges, kérem szíveskedjenek mielőbb válaszolni!
Kata - fantázia név Kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy katás vállalkozó választhat-e magának fantázianevet? Ha igen, a könyvelő hol tudja ezt a fantázianevet bejelenteni, ha egyáltalán be kell jelenteni? Köszönöm a választ
Kisadózó egyéni vállalkozó készletei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó 2018.10.01. napjával át kíván térni vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozói jogállásúra – tekintettel arra, hogy 2018.09. hónapjában kereskedelmi tevékenységbe kezdett. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a kataalanyiság időszakában kifejezetten jövőbeni továbbértékesítési céllal beszerzett árukészletnek mi lesz a sorsa? Az árukészlet értékesítésére csak 2018.10.01. napja után kerülne sor. Kell-e a kataalanyiság megszűnésekor azokat bevételként számba venni, vagy lehetőség van azok költségkénti elszámolására abban az időszakban, amikor a készletek ténylegesen értékesítésre kerülnek? Esetleg a kata hatálya alól milyen kedvezőbb adózási formára történő áttérést javasolna a kereskedelmi tevékenységet figyelembe véve? Köszönettel.
Katás egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több mint 20 éven át éllelmiszer-vegyes-kiskereskedéssel foglalkozó egyéni vállalkozó voltam, vagyok. A jövedelmeimet 2013-ig az általános szja szabályai szerint számoltam el. 2013 áprilisában áttértem a kata hatálya alá. A katás időszakban az áthozott készleteket, valamint a tárgyi eszközök nagy részét értékesítettem. 2013 októberétől a katás vállalkozásomat szüneteltettem – ezen időszak alatt bevételem nem volt. 2018 októberében lejár az 5 éves szüneteltetési időszak, és megszüntetem a vállalkozásomat. Kérdéseim: 1./ Milyen bevallási kötelezettségem keletkezik, és milyen határidőben? 2./ A még meglévő tárgyi eszközök után keletkezik-e adókötelezettség?
Katás vállalkozó osztalékot kap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozóként dolgozom (havi 75 ezer forint adót fizetek). Családi vállalkozásunkból osztalékot kapok 2018-ban és várhatóan 2019-ben is. Hogyan alakul az utána fizetendő kötelezettségem?
Katás egyéni vállalkozó és a bérbeadás Kérdés
Kedves Adózóna Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok, jógát és angolt tanítok. Szeretnék egy jógastúdiót nyitni, ahol nemcsak én tanítanék, hanem más tanárok is, akik fizetnének a teremhasználatért. Ez klasszik bérbeadás szerintem. Az önkormányzatnál azt mondták, hogy magánszemélyként nem adhatok bérbe, ha katás vagyok, csak a vállalkozás keretein belül. Máshol pont fordítva írják, hogy katás nem veheti fel a bérbeadást a tevékenységei közé. Megint máshol, hogy a kizárás csak akkor történik, ha bevétele is származik bérbeadásból. Kérdésem, hogy mi a javaslatuk, tudok-e jógastúdiót működtetni katás egyéni vállalkozóként, vagy csinálnom kell rá egy céget? Esetleg magánszemélyként adhatok-e bérbe a katás egyéni vállalkozás mellett? Mert akkor magánszemélyként bérelném a stúdiót és adnám tovább bérbe a többi oktatónak. Köszönöm előre is a válaszukat! Üdvözlettel: Judit
Társas vállalkozó, aki főállású katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jelenleg főállású katás egyéni vállalkozó 2019-ben egyszemélyes kft.-t alapít, ahol természetesen a társaság ügyvezetői feladatait, valamint a társaság bevételszerző tevékenységét egymaga látja el. Kérdéseim a következők: az ügyvezetői feladatokat megbízási jog viszonyban díjazás nélkül, a társaság tevékenységéhez kapcsolódó feladatokra létesíthet-e önmagával munkaszerződést, és ezek után átjelentkezhet-e főállás melletti egyéni vállalkozónak? Kérem a segítségét hogy a fentiekben vázolt helyzetben mi a megfelelő eljárás és ehhez milyen adófizetési kötelezettséggel kell számolni? Válaszát várva fáradozását előre is köszönöm.
Katás ügyvédi iroda Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda bejelentkezett a kata hatálya alá. A személyesen közreműködő tag kisadózó, azonban munkaviszonyban foglalkoztat alkalmazottakat. A kisadózó 1 hónapig beteg volt, bejelentette hogy erre a hónapra nem fog adót fizetni. Táppénzt vett igénybe. Azért, hogy a 40 százalékos különadót ne kelljen megfizetnie, az elérhető éves árbevétele 11 millió forintra csökken. A munkavállalók azonban a kisadózó betegsége alatt is dolgoznak, árbevételt realizálnak. Bár a kata törvényből nem tudom kiolvasni, a munkavállalók foglalkoztatása okán ugyanúgy csak a csökkentett árbevétel mentesül-e a különadó alól? Köszönettel várom válaszukat.
Őstermelő katás adózással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő vagyok és főállású őstermelőként adózok, fizetem a járulékokat. Áttérhetek-e év közben vagy év végén a katás adózásra? Őstermelőként adózhatok-e katás adózóként?