1800 találat a(z) katás cimkére

Kata csed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk heti 40 órás jogviszony mellett katás egyéni vállalkozó. Hamarosan csedet igényel, így a főállásában szülési szabadságát tölti majd. Mivel ez idő alatt munkavégzést nem folytathat, alkalmazni szeretne egy napi 8 órás munkavállalót a vállalkozásában. Kérdése az lenne, hogy megteheti-e ezt, illetve a csed igénylésének napjától főállású katás vállalkozóvá át kell-e jelentenie saját magát? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Petrik Attiláné

Kapcsolt vállalkozás – házastársak Kérdés

A feleség egy egyszemélyes kft. tulajdonosa, ügyvezetője. Férje katás egyéni vállalkozó. A kft. leszerződött egy nagyobb munkára, melynek elvégzéséhez a férj munkájára is szükség van, ő lesz az alvállalkozó. Mikor és melyik félnek kell bejelenteni a "kapcsolt vállalkozás"-t? Társasági adóban és katában van-e ennek valami vonzata?

Katás bt. – ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2006-ban alakult betéti társaság két éve kata szerint adózik. Jelenleg áfamentes, de várhatóan ebben az évben meghaladja a bevétel az alanyi mentesség határát, tehát áfás lesz. 2012. évben vásárolt egy tulajdoni lapon „iroda” címen szereplő ingatlant, a telekárat 27 százalék áfával, a felépítményt fordított adósan. Mivel a munkája jelenleg és hosszú távon a fővároshoz köti, szeretné a bt.-ben lévő ingatlant eladni. Hogyan kell kiszámláznia (már ez évben az áfakörbe tartozást, valamint a kata szerinti adózást figyelembe véve, valamint azt, hogy az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfakörössé tételt), és milyen adózási szabályokat kell figyelembe venni még (például az ingatlanértékesítésnél az áfatörvény 135. paragrafusa szerinti 240 hónapos utánkövetési időszakot, fordított adózással vásárlás esetén hogyan kell alkalmazni)? Válaszát köszönöm.

Másodállású egyéni vállalkozó – táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az egyéni vállalkozásból nincs jövedelemkivétje, és ezért nem fizet egészségbiztosítási járulékot sem. Keresőképtelen lett 2018. 06. 25-től (kismama). Jelenleg a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya kapcsán kapja a táppénzt. Ez a munkaviszony 2018. 05. 01-től áll fenn. Vállalkozását 2017. 12. 01-től indította, katás főállású egyéni vállalkozó volt, melyből 2018. 05. 31-ével kilépett, azóta (2018. 06. 01-től) a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya mellett vállalkozó. Előtte folyamatosan alkalmazottként volt munkaviszonya. Kérdés: a jelenlegi munkáltató azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzt 55 napig fizeti, utána a munkaviszonyt is megszüntetheti akár... Ez valóban így van? Az 1997.évi LXXXIII. törvény 46. § (1) bekezdést olvasva és próbálva értelmezni úgy gondolom, a munkáltató erre utalt az álláspontjában. Ha a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya megszüntetésre kerül, akkor főállású egyéni vállalkozónak kell lennie, és járulékfizetési kötelezettségei is keletkeznének? Ha azonban a vállalkozásában is táppénzre menne, mennyi táppénzre számíthatna? A későbbiekben jogosult-e a tgyásra? Valamint a gyed összegét miből határozzák meg részére? Ha a munkaviszonya valóban megszűnik, és úgy dönt, hogy a vállalkozását is megszüntetné, milyen ellátásban részesülne a szülésig, illetve az után? Elég összetett a helyzet, a legjobb megoldást próbáljuk megtalálni! Ebben kérném az Önök szakértői segítségét! Válaszukat előre is köszönöm!

Alanyi mentes havi áfabevallása Kérdés

Katás alanyi áfamentes egyéni vállalkozó közösségen belüli – és harmadik országbeli – szolgáltatást nyújt. Az alanyi áfamentesség miatt havi áfabevallásra kötelezett. Kérdésem, hogy ha egy adott hónapban nem érkezik bevétele (nem állít ki számlát), akkor kell-e az adott hónapra 65-ös áfabevallást, illetve A60-as összesítőt) beadnia?

Katás vállalkozó – személyautó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem katás vállalkozást szeretne indítani, melyben a saját tulajdonában álló személyautókat adna bérbe egy cégnek, melyben ő az ügyvezető, illetve részesedése is van a cégből. Ez járható út? Illetve a cégnek ebben az esetben keletkezik cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Köszönöm!

Kapcsolt vállalkozás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kéttagú kft. 50-50 százalékos tulajdonban, az egyik tulajdonos az ügyvezető, a másik tag munkaviszonyban dolgozott. Nincs közöttük rokoni kapcsolat. Aki nem ügyvezető és munkaviszonyban dolgozott, az most főállású katás egyéni vállalkozó szeretne lenni. De szeretne mint tag a kft.-ben is időközönként dolgozni. Kérdésem: milyen díjazást kell neki adni? A kft. és a katás egyéni vállalkozó között nem történik számlázás. Ebben az esetben kapcsoltak a vállalkozások? Köszönettel: Pánti Etelka

Katás kkt. Kérdés

Kata hatálya alá átjelentkezett kkt. -nak két ügyvezetője van. Az egyik ügyvezetőt, aki a társaság tevékenységében részt vesz, bejelentettük kisadózóként. A másik ügyvezető egyáltalán nem vesz részt a társaság életében, jövedelmet nem vesz fel, máshol van 36 órás munkaviszonya. A katás kkt.-ban mi a követendő eljárás, a második ügyvezetővel kapcsolatban? A 1808-as bevalláson őt továbbra is be kell vallani?

Végelszámoló vállalkozási szerződéssel – katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy három tulajdonos által tulajdonolt kft., melynek végelszámolása szeptember 1-jén fog megkezdődni. A végelszámoló a jelenlegi ügyvezető és résztulajdonos lesz. Azt szeretném megkérdezni, hogy végelszámolási tevékenységét a jelenlegi ügyvezető elláthatja-e kata adózású egyéni vállalkozásából, vállalkozási szerződés alapján, és a végelszámolói díját kiszámlázhatja-e ebből a kata vállalkozásból? Segítségüket előre is köszönöm

Áfamentesség határa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudjuk, hogy az áfatörvény értelmében a katás vállalkozónak magánszemélyként ingatlan-bérbeadásból származó bevétele beleszámít az alanyi mentesség értékébe, a 8 millió forintba. Kérdésünk, hogy ha ez a magánszemély nem adószámos magánszemély, akkor is érvényes-e ez a kitétel? Amikor a magánszemély elkezdte a bérbeadási tevékenységét (2001.), akkor kiváltotta az adószámot. Most ezt a tevékenységi körét töröltetné a NAV-nál, igy az adószáma csak a katára volna érvényes. A magánszemély a bérbeadási tevekénységet továbbra is folytatná, bevételi bizonylata a szerződés volna. Előre is köszönöm a válaszukat.

61 éves vállalkozó 45 éves munkaviszonnyal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 14 éves kora óta dolgozik, most töltötte be a 61. életévét. 47 éves munkaviszonnyal rendelkezik. Van-e lehetőség arra, hogy kifizesse a 4 évet, egy összegben, hogy nyugdíjba menjen? Jelenleg 75 ezer forintos katás egyéni vállalkozó. Köszönöm előre is válaszukat.

Kata vállalkozó tulajdonos egy Kft.-ben. Problémás e, ha a Kft.-nek számláz, amelyben tulajdonos 50%-os részben? Kérdés

Kata vállalkozó tulajdonos egy kft.-ben. Problémás-e, ha a kft.-nek számláz, amelyben tulajdonos 50 százalékos részben?

Kata fejlesztési tartalék mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2017. évről szóló bevallásában fejlesztési tartalékot képzett. Választhat-e katát 2018. augusztus 1-jétől? Köszönöm válaszát!

Rehabilitációs ellátás feltételei katás egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó jelenleg rehabilitációs ellátásra jogosult. Szeretném megkérdezni, hogy ezt a jogosultságát elveszítheti-e az egyéni vállalkozása miatt? Azaz milyen kiszámlázott havi árbevétel mellett szűnik meg a rehabilitációs ellátása, illetve hogy megszűnik-e egyáltalán? Dolgozhat-e főállású katásként (75 000 vagy 50 000 forint havi adó megfizetésével)? Vagy csak másodállású katásként dolgozhat (25 000 forint havi adó megfizetésével). Ha dolgozhat, akkor heti 20 órát meghaladhatja a munkaideje az egyéni vállalkozásában? Válaszukat előre is köszönöm!

Bérbe adhat-e magánszemélyként katás egyéni vállalkozó? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlant ad bérbe. Kizáró ok-e ez a katánál? Köszönettel: Fülöpné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink