1777 találat a(z) katás cimkére

Kata – fiatal gazda támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben egyéni vállalkozóként fiatal gazda támogatást nyertem. 2015 decemberében a támogatás 90%-os előlegét ki is utalták (11 000 000 Ft). A támogatást bevételként a felmerülő költségekkel arányosan számoltuk el. Jelenleg még 7 000 000 Ft támogatási összeg van elhatárolva. Ha jól tudom, a támogatást legkésőbb a kiutalás évét követő 4. év december 31-éig bevételként el kell számolni! (Ami ebben az esetben 2019. 12. 31.) Ha az egyéni vállalkozás szeretne áttérni katás adózás hatálya alá, milyen lehetősége és kötelezettségei vannak? Ha 2019. januártól térne át katás adózási módra, akkor van lehetősége arra, hogy a fennmaradó támogatási összeget ott vegye figyelembe? Köszönöm a segítséget!

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba?- 2. Kérdés

Mikor változott meg a katás egyéni vállalkozóra vonatkozó előírás? Ezt azért kérdezem, mert a fenti alapkérdés első részére a mai napon Széles úrtól kapott válasz pont az ellenkezője annak, mint amit ugyanilyen tartalmú kérdésre 2012. 12.21-én a "Minek minősül a katás egyéni vállalkozó jövedelme? c. kérdésre adott. Idézem a 2012. évi válasz idevágó részét: "Az nem vitás, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő katát választó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmét a kereseti korlát meghatározása során figyelembe kell venni, abban viszont eltérőek az álláspontok, hogy milyen összegben."

Egyszeres katás egyéni vállalkozó kettős könyvvitel? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Most vállaltam el egy webkereskedelemmel foglalkozó, 2016-tól főállású katás egyéni vállalkozó könyvelését. (1 hónapja lépett be az áfakörbe értékhatár átlépése miatt.) Webkereskedelemmel foglalkozik, sok kis összegű számlával. Sajnos csak a kettős könyvviteli programom tudja átemelni könyvelőprogramomba a SZAMLAZZ.HU-ból a kiadott számláit csv formátumban. Ugyanannak a cégnek egyszeres programja nem. Azon gondolkodom, MI LENNE HA ÁTÁLLÍTANÁM EGYSZERESRŐL KETTŐSRE? Felfelé szabad változtatni. Jár-e valamilyen hátránnyal akár ügyfelemnek, akár nekem mint könyvelőnek ha átállítanánk kettős könyvvitelre? Ott ugyanis már át tudnám konvertálni a kiadott számláit, a könyvelőprogramom által is felismerhetően. Nincs semmilyen tárgyi eszköze, nincs alkalmazottja. Várom válaszát: Köszönettel Gtibi64

Kata bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, nem kizárólag a vállalkozás érdekében használt személygépkocsit, tehergépkocsit értékesít. Keletkezik-e az értékesítés által neki katás bevétele? Van-e számlakiállítási kötelezettsége? A katás vállalkozóknak a költségeit nem kell nyilvántartania, ezért csak közvetve a bevételből állapítható meg, hogy az eléréséhez járműhasználat történt. A vállalkozásba nincsenek bevíve a járművek. Köszönöm válaszukat!

Katás egyéni vállalkozó, ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Szakértők! A napokban olvastam egy cikket, ami arról szólt, hogy ha egy katás egyéni vállalkozó eladja a lakását, akkor az katás bevételnek számít és lényegében 40 százalék adó fizetendő után. http://www.uzletresz.hu/penzugy/20180628-katasok-adozasanak-valtozasai-2018-2019.html Próbáltunk törvényi hivatkozást találni hozzá, de nem találtunk sehol olyat, ami ezt megerősítené, ezért fordultunk Önökhöz. Tehát létezhet az, hogy például egy 2015-ben létrejövő katás egyéni vállalkozó csak úgy tudja eladni a magánszemélyként akár évekkel korábban vásárolt ingatlanát, hogy az a katatörvény szerint adózik és nem normál szja szerint? Köszönettel, Szentesi Péter Virtus Kft.

Kata átmenő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy bevételnek kell-e tekinteni a katás egyéni vállalkozó bankszámlájára érkező olyan összeget, amely nem őt illeti meg. Konkrétan arról van szó, hogy egyéni vállalkozó értékesíti partnerének a termékét egy magánszemélynek. A magánszemélyhez vállalkozó juttatja el a terméket és az ellenértéket a partner által magánszemély nevére kiállított számla alapján beszedi készpénzben vagy ha személyesen nem találkoznak, akkor a magánszemély átutalja vállalkozónak és ő továbbutalja partnerének. Vállalkozó jutalékot számláz be a partnerének, aki ezt a számla alapján elutalja. Köszönöm.

Ügyvezetés katás és nem katás időszakban. Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy bt. társasági szerződésében az szerepel, hogy a beltag az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Kérdések: 1. Katás időszak alatt a kata megfizetése mellett kellene-e neki az ügyvezetésre tekintettel még munkaviszonyt is bejelenteni? 2. Nem katás időszakban, amennyiben a személyes közreműködésre tekintettel a tagi jogviszonynak megfelelő járulékminimumot fizeti meg, emellett kötelező neki munkaviszonyt is létesíteni ügyvezetésre vagy sem? Köszönettel

Kata + ügyvezetés Kérdés

Kedves Szakértő! Betéti társaság áttért a katára. Kisadózóként a bt. kültagja lett bejelentve, havi 50 ezer forintot fizet. A bt. beltagjának, aki az ügyvezetést látja el, heti 40 órás főállású munkaviszonya van. Kérdésünk, hogy a beltag ügyvezetőnek kell-e járulékot fizetni, ha igen mennyit? Lehet-e például heti 2 órás munkaviszonyban, mivel az ügyvezetés nem jár több elfoglaltsággal. Köszönjük a választ.

Evából katába: mi a helyzet az áfával és az iparűzési adóval? Cikk

Evás, bevételi nyilvántartást vezető bt. 2018. július 1-jétől át szeretne térni a kisadózó vállalkozások tételes adójára (kata). Választhat-e 2018. 07. 01-jétől alanyi adómentességet? Ha igen, akkor az éves 8 millió forintos határ vonatkozik rá? Ha 2018. 07. 02-án számláz ki egy munkát, melyet még 2018. júniusban végzett el, akkor, ha júliusban folyik be az ebből származó bevétele, az már katás bevételnek számít? Az iparűzési adónál lehet választani a tételes adózást? – kérdezte olvasónk? SzipszerTamás adószakértő válaszolt.

Kataalany kezdő vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás indítását tervezem, katás adózóként. A tevékenység külföldre irányuló, elektronikusan nyújtott szolgáltatás lesz, a megrendelő külföldön letelepedett cég. A várható bevétel arányosítva az első évben a 8 milliót nem haladja meg, de a későbbiekben több lesz. Érdemes-e induláskor alanyi mentességet választani? Valószínűleg nem lesz sok költségem, az induláskor számítástechnikai eszközöket kell majd vásárolnom, azután más nemigen fordul elő. 1.) Érdemes-e alanyi mentességet választanom kezdő vállalkozóként? 2.) Tudom, hogy nem járhatok el alanyi mentes minőségben, ha külföldi a megrendelő. Ezért felmerült, hogy rögtön áfaalanyiságot választok, s ebben az esetben a számítástechnikai eszközök áfáját levonásba helyezhetem, illetve visszaigényelhetem? 3.) Kezdő vállalkozóként negyedéves áfa bevallást kell beadnom, s ezért a visszaigénylés feltétele a 250 ezer Ft-ot elérő áfa összeg? 4.) Ha később 8 milliónál több lesz az éves bevétel, s mégis felmerülne levonható áfa időszakosan, kisebb összegben, kérhetem-e a havi gyakoriságú áfabevallási lehetőséget, amikor 50 ezret eléri a visszaigényelhető összeg? 5.) Hazai bank helyett nyithatok-e bankszámlát például Szlovákiában, vagy Paypalt? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugtatömb Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó még nem kötelezett pénztárgép használatára. Kérdés: a nyugtatömböt tételesen (laponként) kell-e rögzíteni, vagy lehet egy összegben, a nyugtatömb összesítése alapján? Segítségét köszönöm: Ildi

Csed mellett vállalkozna? Így lehetséges Cikk

Gyakran merül fel kérdésként a csed, gyed, gyes folyósítása alatti vállalkozás lehetősége, így a témában megjelent számos írás ellenére sem haszontalan, ha ismét visszatérünk rá.

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átböngésztem a témával kapcsolatos kérdéseket-válaszokat, de még mindig bizonytalan vagyok, ezért inkább kérdeznék. 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkező magánszemély egyben bt.-beltag, katás, 25 ezer forint adót fizet havonta. Most egy egyszemélyes kft.-t alapított, ahol az ügyvezetést a társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban látja el. Kérdésem, hogy utóbbi jogviszonyára tekintettel kell-e járulékot fizetnie, mint társas vállalkozónak? Jövedelmet nem kíván a kft.-ből kivenni. Ha itt a minimálbér alapján kötelezett járulékfizetésre, akkor célszerűbb lenne, ha munkaviszonyban látná el az ügyvezetői tevékenységet, esetleg részmunkaidőben. Van erre lehetőség? Előre is köszönöm a válaszát!

Katás egyéni vállalkozó – táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás főfoglalkozású egyéni vállalkozó szeptemberben gyermeket fog szülni. Azt tudom, hogy ha táppénzre megy előtte, akkor azt bejelentem, és ha annak időtartama meghaladja a 30 napot, akkor nem kell katát fizetnie. Viszont nem tudom, mi a teendő, amikor tgyást igényel. Szüneteltetni kell a tevékenységet? Előreláthatólag nem fog dolgozni a gyermeke kétéves koráig. És iparűzési adóban a tételes (évi 50 ezer forintos) fizetést választotta, azt tovább kell fizetnie? Vagy ott is be kell jelentenie? Előre is köszönöm a választ.

Készpénzfizetési számla – milyen összegig? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérdezni szeretném, hogy egy áfa alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó (burkoló) milyen összegig állíthat ki készpénzfizetési számlát? A választ kérem adóalany, valamint nem adóalany részére történő számlázás esetén is részletezni. Köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingóság bérbeadása, adózás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlanértékesítés adója

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 július
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink