1153 találat a(z) kapcsolt vállalkozás cimkére
Kapcsolt vállalkozás következményei Kérdés
Tisztelt Cím! Egy ismerősöm szeretne venni egy bt.-t, ami kft.-vé lesz alakítva, de tanácstalanok vagyunk, hogy magánszemélyként tegye vagy a cége nevére (ahol többségi tulajdonos), esetleg megosztva (részben magánszemélyként részben a cége a tulajdonos) mind a kettő. Hány százalék szavazati jog alatt nem lesz kapcsolt vállalkozás? A későbbiekben, ha a cég bérleti díj fejében átadja a tulajdonát a magánszemélynek, hogyan teheti meg, milyen következményekkel? Előre is köszönöm részletes válaszukat!
Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Az alább vázolt esetben kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két cég? " A" Kft. tulajdonosa 50% P és 50% N, akik testvérek. " B " Kft .tulajdonosa 50% E és 50% I, akik az "A" Kft. tulajdonosok feleségei. Az A és B Kft. között szerződéses kapcsolat esetén kapcsolt vállalkozási jogviszony jön-e létre?
Kapcsolt vállalkozás? Ezeket a feltételeket kell vizsgálni Cikk
A társaságok közötti ár meghatározásánál, illetve az adóalap alakulásánál nem közömbös, hogy a cégek közötti ügyletek kapcsolt vállalkozások között köttettek-e. Áttekintjük a gazdálkodó szervezetek közötti kapcsolt vállalkozási viszony fennállásának kérdéseit.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Cím! Egy ismerősöm szeretne venni egy bt.-t, ami kft.-vé lesz alakítva, de tanácstalanok vagyunk, hogy magánszemélyként, vagy a cége legyen a tulajdonos, esetleg mind a kettő. 20 százalék részesedés alatt, ha minden igaz, nem lesz kapcsolt vállalkozás, de a céges pénztár csökkentésére jó hatással lenne. Mitől lesz kapcsolt vállalkozás két vállalkozás? Üzleti kapcsolat nem lesz a két cég között, de az egyik tulajdonosa 20 százalékban a másiknak. A későbbiekben, ha szét szeretné választani a két céget, hogyan teheti meg, milyen következményekkel? Esetleg lehet, hogy a magánszemély megveszi a kft. üzletrészét és akkor a két kft. tulajdonosa ugyanaz a magánszemély lesz? Előre is köszönöm részletes válaszukat!
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéshez szeretném szíves állásfoglalását kérni. Kapcsolt vállalkozás esete áll-e fenn, ha az anyavállalatunk tulajdonosának egy másik leányvállalatával van kapcsolatunk? Tulajdoni részesedésük nincs a mi cégünkben, közös vezetésű menedzsment sincs, illetve nincs befolyása a mi cégünkben. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két társas vállalkozás ha: az "A" Kft.-ben a férj és édesapja 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik és a "B" Bt.-ben a feleség és testvére 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Kft. ingatlanértékesítése Kérdés
Ügyfelünk (az általános szabályok szerint áfaalany) 2015 áprilisában vásárolt egy üzlethelyiséget. Az eladó cég adószámából látjuk, hogy az általános szabályok szerinti áfaalany. A számlát anno nulla százalékos áfával állította ki, ha jól gondolom, akkor ő nem volt bejelentkezve az áfa hatálya alá ingatlanértékesítés tekintetében. Az ügyfél így nem is szerepeltette az áfabevallásában (mivel a számla nem fordított adózásos volt) A vásárláskor bérlő is volt, amely tovább működött pár hónapig (a mi ügyfelünk bejelentkezett bérbeadás tekintetében áfa alá). A bérleti díjat áfásan számlázta ki; jó ez így? Most júliusban ügyfelem eadta az üzlethelyiséget, tegnap kaptuk meg könyvelésre a számlát, amelyet áfásan állított ki. Ez így biztos nem jó. A tevékenységei között sem szerepel a 6810-es TEÁOR, és nincs is bejelentkezve ingatlanértékesítés tekintetében áfa alá. Szerintem le kell sztornózni a számlát, és áfa nélkül kell kiszámlázni, de 0 százalék áfával, vagy forítot áfával? Mivel nem volt fordított áfás a vételkor a számla, szóba jöhet a 240 hónapos figyelés (az ő tulajdonában 27 hónapig volt az ingatlan), és keletkezik arányosítással fizetendő áfa? Egy másik ingatlanértékesítésnél a következő a helyzet. Ugyanez a kft. 2015 júniusában vásárolt magánszemélytől ingatlant, székhely létesítése céljából. Csak adásvételi szerződés volt, az árnak áfatartalma nem volt, mivel magánszemély volt az eladó. Ingatlanbecslő megállapította a telekrész értékét a vételárból. Most alapítottak egy másik kft.-t (tulajdonosok ugyanazok), amely vagyonkezeléssel fog foglalkozni. Azt tervezik, hogy eladják ennek a másik kft.-nek ezt az ingatlant. Hogyan kell kiállítani a számlát, jól gondolom, hogy mivel használt ingatlan, nem áfásan, de vajon fordított áfával vagy 0 százalékos áfával? Van-e 240 havi figyelés és fizetendő áfaarányosítás? Meg tudnának még erősíteni abban is, hogy jól gondolom-e, mivel ugyanazok a tulajdonosok és ügyvezetők is mindketten, mindkét cégben, kapcsolt vállalkozás lesz a két kft.?
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ahogy látom, nagyon sok kérdés van ebben a tárgykörben, mégis muszáj kérdeznem, mert nem az "esetemre" vonatkoznak. Van egy bt., ahol a feleség és férj 50-50%-ban tulajdonosok. Az ügyvezető a feleség. Másik fél a férj, aki őstermelő. Mindkét fél az általános szabályok szerint áfázik. Ha üzleti kapcsolat jön létre köztük, akkor kapcsoltnak számítanak-e? Köszönettel várom mielőbbi válaszukat: Erzsi
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Cím! Kft.-nek kapcsolt vállalkozása-e az az egyéni vállalkozó, aki a kft.-ben 50 százalékos tulajdonos? (Adótörvény szerint, illetve a számviteli törvény szerint?) Bejelenteni csak akkor kell, ha van közöttük gazdasági tevékenység? A szerződéstől számított 15 napon belül? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta
Kapcsolt vállalkozástól befogadott számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés tisztázásában kérem a segítségét. Egy kft. a kiva adózási módot választotta. Vele kapcsolt vállalkozásban lévő kata adózású egyéni vállalkozótól fogad be számlát. A Kiva törvény előírja, hogy a szokásos piaci árat kell az elszámolásokban figyelembe venni, amennyiben a befogadott számla eltér a szokásos piaci ártól. Hogy kell eljárnia nyilvántartásai vezetésénél? A "22/2009. (X. 16.) PM rendelet a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről" alapján nincs nyilvántartási kötelezettsége, mivel mikrovállalkozásnak minősül, viszont a Kiva törvény alapján mégis kell valamihez viszonyítania a befogadott számlák értékét. Segítségét előre is köszönöm. Bné Piros
Kapcsolt vállalkozás bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás megvásárolta B vállalkozás 100 százalékos üzletrészészét névértéken, mely 14 külföldi állampolgár tulajdonában volt. Az adásvételi szerződésben rögzítettek szerint a vevő B vállalkozás engedményezéssel megszerzi a társaság tagjai által korábban tagi hitelként nyújtott követeléseket is. Az adásvétel létrejöttének feltétele mindkét jogcímen szereplő összeg megfizetése. Ez megtörtént. Kérdésem: mikor kell bejelenteni a kapcsolt vállalkozás tényét? A két cég között még nem történt egyéb gazdasági tevékenység, és számlaváltás sem. Köszönöm szépen segítő válaszát.
Tagi járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértők! "A" Kft.-ben egy ügyvezető van (természetes személy), akinek tagi jogviszonya nincs egyidejűleg. Ez az "A" vállalkozás ügyvezetője lesz egy olyan "B" Kft.-nek, ahol az előbbi természetes személy tagi jogviszonnyal rendelkezik. Bejegyezték a cégjegyzékben, hogy "A" vállalkozást ő képviseli, akinek a tagi jogviszonya is fennáll "B"-ben. Feltételezhetően a vállalkozások ezáltal kapcsolt vállalkozásnak tekinthetők? Továbbá magánszemélynek B vállalkozásnál, amennyiben nem működik közre, nincs minimum szerinti tagi járulékfizetési kötelezettsége?!
Egyéni vállalkozás és gazdasági társaság közötti kapcsolt viszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy egyéni vállalkozó szerződéses viszonyba kerül a szülei cégével (kft., a két szülő a tulajdonos összesen 100 százalékban), akkor ebben az esetben a kapcsolt jogviszonyt mindkét félnek be kell-e jelentenie, vagy csak a cégnek? Köszönöm.
Ki kötelezett transzferár-nyilvántartás vezetésére? Cikk
A transzferár-nyilvántartási kötelezettségről érdeklődött olvasónk. Kérdéseire Girászin János partner (Niveus Consulting Group Kft.) válaszolt.
Kacsolt vállalkozások: szerződés bejelentésének elmulasztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két vállalkozás között – melyek kapcsoltnak minősülnek – ingatlanbérleti szerződés áll fenn 2014 óta. Az éves forgalom a két cég között 50 millió forint alatti, ha jól értelmeztük transzferár-dokumentáció készítése nem szükséges (?). A nagyobb probléma, hogy a kapcsolt vállalkozások közötti szerződés megkötését nem jelentették be a cégek a NAV-nak. A kérdés, hogy lehet-e ezt utólag pótolni, és ha igen, hogyan, eredeti dátummal? Illetve ki a bejelentésre kötelezett: a bérlő vagy a bérbeadó? Valamint számíthatunk-e bírságra, még akkor is, ha a mulasztást mi vettük észre, és mi is javítanánk? Válaszát köszönöm.