924 találat a(z) költség cimkére
Családi gazdaságból kilépés és átlépés másik családi gazdaságba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 3 tagú családi gazdaságból az egyik tag év közben kilépett és átlépett egy másik, a férje családi gazdaságába. Ebben az esetben hogyan kell a bevételeket és költségeket felosztani az egyik és a másik családi gazdaság esetében?
Közvetlen vámjogi képviselő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk harmadik országból importált árut, ehhez az ügylethez közvetlen vámjogi képviselő szolgáltatását vette igénybe. Megérkezett az értesítés a vámkezelésről, ami alapján a közvetlen vámjogi képviselő bankszámlájára át kell utalnia az importáfa összegét, valamint a spedíciós költséget és a banki költségeket. A kérdésem az lenne, hogy hogyan kell ez esetben a számlát (nettó 12 288 EUR), illetve a vámjogi képviselő részére elutalt összegeket lekönyvelni?
Őstermelő ehója
Kérdés
Az őstermelésből származó jövedelme után meg kell fizetnie a 22 százalék ehót a 2017. évre. Kérdésem: ez a megfizetett eho 2018. évben költségnek számít-e vagy csak be nem számító kiadásnak az őstermelőnél?
Illeték- és költségmentesség az adóigazgatási eljárásokban
Cikk
A NAV adóigazgatási eljárásokkal kapcsolatos illetékekről szóló információs füzetének befejező része a tárgyi illetékmentességben részesülő eljárásokkal, a teljes és a részleges költségmentességgel, továbbá az illeték visszatérítésével foglalkozik.
Komplex egészségügyi szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nek 2 tulajdonosa van. Az egyik tag életvitelszerűen Németországban él, ott dolgozik, ott biztosított és ott adózik az ottani jövedelme után. A másik tag saját jogú nyugdíjas. Minden munkát ketten látnak el, jövedelmet nem vesznek ki, csak osztalékot, ami után befizetik az szja-t és az ehót. Alkalmazottat nem foglalkoztatnak. Kérdésem a következő: elszámolható e költségként, ha a tagok évente egy alkalommal komplex egészségügyi szolgáltatást vesznek igénybe magánklinikán, vagy magán egészségügyi központban? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Polák Tiborné
HUGO útdíj könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk a HUGO Elektronikus Útdíjszedési Rendszerbe regisztrált, ahová havonta adott összegeket feltölt az ügyvezető, és innen az úthasználat függvényében kerül levonásra az útdíj. A feltöltésről számlát kap, viszont a felhasználásról csak egy összesítést lehet letölteni a rendszerből. Mi alapján lehet elszámolni a költséget, illetve az áfát levonásba helyezni? A feltöltésről kapott számla alapján le lehet könyvelni a költséget, illetve az áfa levonható? Köszönöm válaszát!
Életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017-ben befektetési célú életbiztosítást kötött a dolgozók részére, amely bármikor visszavásárolható. A szerződő fél a cég, a kedvezményezett a visszavásárláskor a társaság. A dolgozó által megjelölt személy a dolgozó esetleges halálakor jogosult a biztosítási összegre. Ebben az esetben a havi biztosítási díj költségként elszámolható-e, illetve terheli-e havonta természetbeni juttatás után fizetendő szja, egészségügyi hozzájárulás? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel: Devian 2003 Kft.
Késedelmi kamat elszámolása
Kérdés
Az egyéni vállalkozó energiaszámláit nem minden esetben egyenlítette ki határidőben, ezért késedelmi kamatról és felszólítási díjról kiállított számlákkal is rendelkezik. Nem egyértelmű számomra, hogy ezek a számlák részét képezhetik-e a vállalkozás érdekében felmerült költségeknek. A személyi jövedelemadó törvény mellékletében felsorol legjellemzőbb költségek között a vállalkozók által érvényesített kamatok nem szerepelnek, de tiltott jogcímként sincsenek feltüntetve. Az elszámolás melletti érv még, hogy a késedelmi kamatról szóló számlák (és a felszólítási díjak is) a vállalkozás likviditásmenedzselésének szükségszerű következményei, a vállalkozás érdekében merülnek fel – hasonlóan a hitelkamathoz, amely elszámolható –, tehát érvényesíthetők a költségek között. Válaszukat előre is köszönöm!
Társasházépítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás új építésű társasházat épít. A kivitelezést más vállalkozók közreműködésével végzi. A vevőkkel különböző készültségi fok szerint szerződik az adásvétel tárgyában. A vevők több részletben fizetnek ki részszámlát és előleget a szerződésük szerint. A részszámlák megjelennek nettó árbevételként az adott üzleti évben, míg az előlegek nem. Hogyan lehetséges megoldani a nyereséget terhelő adók tekintetében, hogy a részszámlákkal szerzett árbevétellel szemben még a tárgyévet követő évi végszámlázás és átadás előtt, költséget tudjon felmutatni a vállalkozás a tárgyév végén?
Fiatal gazda árbevételének elszámolása
Kérdés
A fiatal gazda támogatást kapott, melyet több év alatt az szja törvény figyelembe vételével elszámol a költségek fedezetére. Az éves bevallása alkalmával az igazolt költségeket kell a "támogatásból" bevételnek tekinteni és az adóévben kapott bevételhez összesíteni. Költségelszámolása tételes. Például: éves bevétel: 2 millió Ft, a bizonylat alapján elszámolt költség 3 millió Ft. Összbevétel: 5 millió Ft. Marad elszámolandó jövedelemadó-alap: 2 millió Ft (kedvezmény nélkül).
Ingatlannal kapcsolatos kérdések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 ha). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? 2. Mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján ) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!
Költségelszámolás
Kérdés
'A' Kft. ügyfelem ügyvezető tulajdonosának több magyarországi cégben is van érdekeltsége. 'B' Kft.-ben van mobil telefon előfizetése, ugyanitt flottakedvezménye van. 'A' Kft.-ben szeretne telefonkészüléket és egyéb ezzel kapcsolatos kiegészítőket elszámolni. Figyelmeztettem, hogy előfizetés hiányában ezeket a költségeket 'A' Kft.-ben nem tudom érvényesíteni. Szerinte ez nem életszerű, nem fogadja el. Kérem véleményüket, köszönöm CsK
Beszerzési ár részeként könyvelendő-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy használtautó-kereskedelemmel foglalkozó cég külföldről is vásárol személygépkocsikat. Ezek egy részét különbözeti áfásan, másik részét közösségi áfásan szerzi be. Itthon még sok egyéb kiadás (például honosítási díj, regisztrációs adó, műszaki vizsgadíj, egyéb eljárási díj) felmerül, mire értékesíteni tudja az autókat. Ezek a beszerzési ár részét képezik, és így elábéra könyvelendők-e, vagy igénybevett szolgáltatások, esetleg hatósági díjak? Melyiket hová kell könyvelni? Segítségét köszönöm: Némethné T. Krisztina
Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépjármű gyed/gyes alatt
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozóként gyed és gyes alatt, 2017-ben egyáltalán nem végeztem keresőtevékenységet. A munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy magánszemély látja el. A kérdésem, hogy ezidő alatt van-e lehetőség a havi 500 kilométeres gépjármű-költségátalány elszámolására?
Magánszemély egyszeri lízingbe adása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy autó a nevemen, aminek az üzembentartója a párom. Az autót hitelből vásároltuk (amit közösen törlesztünk), és jelzálog kapcsolódik hozzá. Párom jelenleg egy barátjával közös vállalkozásban ügyvezető és tag is, és szeretné elszámolni a hivatali utakra eső üzemanyagfogyasztást a normák szerint, kiküldetési rendelvény alapján. Ehhez viszont – úgy olvastam a tájékoztatóban, hogy – saját tulajdonúnak kell lennie az autónak, vagy zárt végű lízing keretében kell nála lennie. Egyelőre az élettársi viszonyt bejegyeztetni nem akarjuk, tehát ez az opció nem lehetséges. Felmerült, hogy lízingbe adnám neki az autót – tekintettel arra, hogy bár az én nevemen van az autó is és a hitel is, azt közösen fizetjük, illetve ő a kezes. Viszont azt olvastam, hogy a pénzügyi lízing nyújtása engedélyköteles tevékenység. Tehát az a kérdéseim: Adhatom-e lízingbe az autót magánszemélyként? A lízingdíj lehet-e az a kamattal növelt összeg, amit ténylegesen fizet nekem a hitelembe? Harmadrészt pedig, hogy nekem magánszemélyként ez után hogyan kell adóznom? Jól értem-e, hogy így lehetségessé válik a normák alapján, kiküldetési rendelvénnyel számára a céges utak alatti fogyasztás elszámolása – ami így rendben bekerülhet a társasághoz költségként? A társaság felé kell-e, és ha igen, milyen dokumentummal azt, hogy "saját tulajdonú" az autó, ha ő lízingbe vevő? Köszönöm!