61 találat a(z) késedelmi kamat cimkére

NAV által fizetendő késedelmi kamat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2010. negyedik negyedévi áfabevallásban visszaigénylendő adót vallottunk be egy vásárolt ingatlanhoz kapcsolódóan. A NAV kiutalás előtti ellenőrzést végzett cégünknél, melynek eredménye az lett, hogy elutasították a visszatérítést. Megfellebbeztük az elsőfokú határozatot, a másodfokú adóhatóság pedig új eljárás indítását rendelte el végzésében. Következett egy ismételt elsőfokú eljárás, ami szintén elmarasztaló volt cégünkkel szemben. Ezt követően ismételten fellebbeztünk, aminek az lett az eredménye, hogy a másodfok kötelezte a NAV-ot, hogy utalja ki részünkre az áfát. A kiutalás 2015. január végén megtörtént. A kérdésem az lenne, hogy jogosan igényt tarthatok-e késedelmi kamatra a NAV-tól, hiszen a 2010. negyedik negyedévi áfa kiutalására 45 napjuk lett volna, ezzel szemben csak 2015-ben történt meg a kiutalás, mivel össze-vissza dobálták a céget az első- és a másodfok között? Ha jár késedelmi kamat, akkor annak a mértéke a jegybanki alapkamat kétszerese? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Visszatartott áfa: jár a késedelmi kamat Cikk

Kamatfizetési igényt érvényesíthet a magyar állammal szemben, ha korábban az áfát azért nem tudta visszaigényelni, mert a beszerzése nem volt kifizetve – értékeli blogbejegyzésében a kialakult helyzetet Sztankó Dániel, az RSM DTM adócsoport-vezetője.

Vége a büntetlen tartozásoknak? A behajtási költségátalány részletei Cikk

Tapasztalatok szerint kevesen élnek az új Polgári törvénykönyv által biztosított lehetőséggel, mely szerint behajtási költségátalányt lehet felszámítani a késedelmesen kifizetett számlákra. Ennek egyik fő oka a konkrét ismeretek hiánya arról, hogy pontosan mikor, és hogyan lehet követelni az összeget a késedelmesen teljesítőktől. Az alábbiakban összefoglaljuk, mit kell tennie egy vállalkozásnak, ha késedelmesen teljesítő partnerétől be kívánja hajtani a tartozást, és az mikor, és milyen feltételekkel jár?

Késedelmi kamat felszámítása Kérdés

Tisztelt Hölgyem/ Uram! Kérdésem a következő: a késedelmesen megfizetett követelések és kötelezettségek után csak lehetőséget adott eddig a törvény késedelmi kamat felszámítására külön megegyezés alapján. Most azt szeretnénk megtudni, hogy az új törvény kötelezővé tette-e ezt a vállalkozások számára? Válaszát előre is köszönöm.

Késedelmi kamat az új Ptk. szerint Kérdés

Az új Ptk.-ban nem találtam meg a késedelmi kamatra vonatkozó előírásokat, amiket az 1959.évi IV törvény 301-301/A-301/B paragrafusai tartalmaztak és 2013.07.01-én léptek életbe. Ami azt jelentette, hogy 40 euró behajtási költségáltalányt kell felszámolni, valamint a jegybanki alapkamat (megfelelő napi) + 8 % késedelmi pótlékot. A fent jelzett törvényt hatályon kívül helyezték. Az új Ptk.-ban nem találom ezen előírást? Köteles-e a cég minden késve fizetés esetén ezt felszámolni (jelen fizetési morál szerint örül, ha a tőkét kifizetik), s ha ezt nem teszi, akkor az milyen következményekkel jár?

Késedelmi kamat és behajtási költség felszámítási kötelezettség Kérdés

Tájékoztatásukat kérem arról, hogy mi a NAV és NGM álláspontja a lejárt követelések után felszámítandó késedelmi kamat és a 40 euró minimum összegű behajtási költség elszámolásával kapcsolatban? Kötelező felszámítani minden egyes lejárt követelés után, vagy csak lehetőségként kell kezelni, és az értékesítő fél eldöntheti, hogy adott követelés esetén felszámítja vagy sem? Pár ezer forint értékű vevőkövetelés esetén nem is éri meg felszámítani a behajtási költséget, hiszen az nagyobb értékű, mint a követelés. Amennyiben egy cég nem számít fel sem késedelmi kamatot, sem pedig behajtási költséget a lejárt követelése után, akkor annak lehet valamilyen adójogi szankciója? A NAV büntetést szabhat ki a számlakiállítóra? Köszönettel:

Kata áthúzódó bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kataalanyiságot megelőző időszakban kiállított, és ki nem fizetett számla a 2013-as évben kifizetésre került katás időszak alatt. A katába való belépéskor a kiállított számlát bevételként kellett kezelni a 2012. évi bevallás tekintetében. A végrehajtás eredményeként a tőke nagy része kifizetésre került, továbbá ehhez a számlához tartozó késedelmi kamat és végrehajtási költség megtérítéséből is folyt be bevétel 2013-ban, a katás időszakban. A kérdés az lenne, hogy a 2013-as évben kifizetésett késedelmi kamat, perköltség és végrehajtási díj megtérítése katás bevételnek számít-e a 2013. évben? Várom mielőbbi válaszukat! Köszönettel Komlósné Imre Anita

Késedelmi kamat és költségáltalány Kérdés

Minden egyes számla után, amelyet késedelmesen fizetnek ki, kell számolni a késedelmi kamatot és a 40 eurónak megfelelő költségáltalányt? Ez a termékértékesítésre is vonatkozik és azokra az ügyletekre is, ahol a felek nem kötöttek szerződést? 3. Kompenzálás esetén is alkalmazni kell?

Így bünteti a Ptk. a vétlen vállalkozásokat Cikk

Aránytalanul nagy terhet róhat a késedelembe eső gazdálkodókra a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) tavaly július 1-jén hatályba lépett módosítása, amely szerint a késedelmesen fizető partnereknek kötelező késedelmi kamatot, s amellett minimum 40 eurónak megfelelő behajtási költségátalányt is felszámítaniuk. Különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek az olyan jóhiszemű vállalkozások, amelyek azért nem tudnak alvállalkozóiknak pontosan fizetni, mert őket sem fizette ki a fővállalkozó – hívja fel a figyelmet Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója.

Késedelmi kamat kiterhelése Kérdés

Kötelező-e a 40 euro költség-átalány és a késedelmi kamat kiterhelése? Üzleti okból előfordul, hogy nem célszerű a kiterhelés. A 40 eurót mikor kell kiterhelni?

Drágán fizet, ha késve fizet Cikk

Júliustól legfeljebb 30 napon belül ki kell fizetni a számlákat. Milyen időponttól kell számolni a határidőt, el lehet-e ettől térni, milyen szankció sújtja a késlekedőket és hogyan kell a késedelmi kamatot elszámolni? Összefoglaltuk.

Késedelmi kamat, illetve költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéseimre kérném szives válaszát.1.A Ptk. 292/A paragrafus alkalmazásával kapcsolatban szeretnék tisztában lenni azzal, hogy az abban foglaltaktól (fizetési határidő nem lehet hosszabb 60 napnál) el lehet-e térni? Ha a felek szerződésben rögzitik a hosszabb fizetési határidőt, illetve a szerződés megtámadhatatlanságát, abban az esetben alkalmazható-e 60 napnál hosszabb fizetési határidő? Sajnos vevőink részéről a 90 napos fizetési határidő kérése elég gyakori (épitőipar). 2. A Ptk. 301/A paragrafus (3) bekezdése alapján a 40 eurós költségátalányt kötelező-e felszámolni minden késedelmesen fizető vevőnek, valamint kötelező-e a késedelmi pótlék felszámitása, vagy ez csak egy lehetőség? 3. A 2000/C törvény 77. paragrafus (2/b), 81. paragrafus (2/b) pontja alapján akkor is kötelező-e a késedelmi kamat tárgyévhez kapcsolódó összegét elszámolni egyéb ráforditásként, ha annak megfizetésétől eltekintenek? Válaszát előre is köszönöm!

Fizetési határidő Kérdés

Azt hallottam nemrégiben egy előadáson, hogy megváltoztatták a számlák fizetési határidejét, ami most már csak 30 nap lehet. Igaz-e ez, és hol találom meg a pontos leírást. Valamint, a későn fizető vevőknek valóban késedelmi kamatot kell elszámolni kötelezően, és ezt év végén el kell határolni? Köszönöm a válaszukat előre is. Üdvözlettel: Anti-Germ Kft. Kuczi Tamásné

Munkáltató által kifizetett késedelmi kamat Kérdés

Munkáltató által kifizetett késedelmi kamat után van-e járulékfizetési kötelezettség (levont)

Tartozás és késedelmi kamat: így módosult a Ptk. július 1-től Cikk

2013.július 1-től módosultak a Polgári törvénykönyv egyes szabályai. Ezúttal a pénztartozás megfizetésének határidejére és a késedelmi kamat számítására vonatkozó változásokat ismertetjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési járadék – ügyvezető

Széles Imre

tb-szakértő

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink