33 találat a(z) jogelőd cimkére

Jogutódlás esetén követendő munkajogi és tb-szabályok Cikk

Ha a munkavállaló(k) tovább foglalkoztatására jogutódlás keretében az átvevő munkáltatónál kerül sor, akkor a jogutódlás kapcsán adott munkajogi és társadalombiztosítási szabályokat kell alkalmazni. Az alábbiakban az átadó és átvevő munkáltató munkajogi kötelezettségeit, és jogutódnál foglalkoztatott munkavállalók bejelentésére és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásának megállapítására vonatkozó szabályokat ismertetjük.

Munkáltatóváltás: a jogelőd és a jogutód teendői Cikk

Olvasónk egy speciális munkajogi helyzetet vázolt fel, amelynek kapcsán több kérdése is felvetődött. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Filmalkotás támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértó! Támogató 2018. évre tao-kedvezményt kíván igénybe venni. 2018 évben a támogatott részére teljesítette a támogatás összegét, és kifizette a kiegészítő támogatás összegét is. Megkezdte a többlépcsős eljárást a filmirodánál, nevezetesen beadta a filmalkotásokra nézve a támogatásra jogosultság megállapítása iránti kérelmeket. A támogatott értékesíteni kívánja a filmjogokat, így a támogatott jogutódja lesz a filmelőállító. A jogutódlást a filmirodánál a jogelőd és jogutód támogatott bejelenti. A költségellenőrzési eljárást és a támogatási igazolás kiállítása iránti eljárást már a jogutód támogatott fogja kezdeményezni. A filmirodánál a jogutódlás átvihető. A jogelőd és a jogutód egymással elszámolnak a támogatás összeg tekintetében. A kérdésem az, hogy a támogató jogosult-e a tao-kedvezmény igénybevételére, ha a támogatást a jogelőd támogató részére folyósította, azaz annak, aki nem szerez a végén igazolást. Illetve van-e valami különleges eljárás vagy kitétel ezen ügyletet tekintve. Válaszát várva, köszönettel!

Szabályzatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalakulás folytán létrejött cég esetében a jogelőd cég számviteli szabályzatai elfogadhatóak a jogutód cég szabályzataiként? Válaszát előre is köszönöm!

Cégátalakulások adózási következményei Cikk

A cégcsoportok átszervezésének kedvelt eszköze az átalakulás, egyesülés, szétválás (továbbiakban átalakulás), mely cégműveletekhez ugyanakkor számos adózási jogkövetkezmény kapcsolódhat, melyeket célszerű figyelembe venni az előzetes adótervek felállításakor. Jelen cikkben ezeket az adóhatásokat szeretném adónemenként bemutatni.

Veszteségleírás a társasági adóban 3. rész – szervezeti változások Cikk

Átalakulás, egyesülés, szétválás esetén első ránézésre azt gondolhatnánk, hogy egyszerű a szabályozása a jogutód által a jogelődtől „megörökölt” veszteség felhasználásának: amekkora arányban a jogutód részesedik a jogelőd vagyonából a végleges vagyonmérleg szerint, akkora arányban jogosult a jogelőd még nem használt elhatárolt veszteségének felhasználására.

Szervezeti változás kiválással Cikk

A szervezeti változások (a továbbiakban: átalakulás) között sajátos helyet foglal el a kiválás. A cikk ennek folyamatát mutatja be, de az adózási kérdésekkel egy külön cikkben foglalkozunk.

Jogelőd nevére szóló számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jogutód belföldi gazdasági társaság befogadhatja-e a jogelőd nevére és adószámára kiállított számlákat? Ha igen, akkor ez esetben van-e időbeli korlát, hogy meddig fogadhatja be? Az ügyfelünk mindent megtett az átalakulás jelzésére, de valamilyen oknál fogva a közműszolgáltatók hónapok óta nem írják át a vevő nevét és adószámát. A kapcsolódó áfa levonásba helyezhető-e? Kérjük a jogszabályhelyre való hivatkozást. Köszönettel.

Jogutódnál számla befogadhatósága Kérdés

Tisztelettel szeretném az alábbiakban a segítségüket kérni. Cégünk október 1-jével cégformát váltott, bt.-ből kft.-vé alakult, ezáltal új adószámot is kapott. Kérdésem, hogy a jogutód befogadhatja-e 10.01. után a jogelőd nevére és adószámára kiállított számlákat? Például egy 10. hóban kiállított bérletidíj-számlát, amely 09. havi bérleti díjat tartalmaz? Illetve például, ha egy 08. hóban a jogelőd által leadott megrendelést 10. hóban teljesítenek és számláznak, akkor befogadható-e a jogelőd nevére kiállított számla? Nagyon szépen köszönöm a segítségüket. Üdvözlettel: Kiss Györgyi

Munkáltatói jogutódlás előzményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság dolgozóinak egy csoportja munkaügyi jogutódlás során egy másik társaságba került. A jogutód a jogutódlás napjával a jogviszony létrejöttét a 1041-es nyomtatványon bejelentette. Kérdéseim: ezt követően a 08-as bevallásban a jogviszony kezdőnapjaként a jogutódlás napját kell bejelenteni a jogutódnál (így összhangban van az 1041-es bejelentéssel) vagy a korábbi, jogelőd munkáltatónál keletkezett jogviszony kezdőnapját? Továbbá kérdezném, hogy ha a jogutódnál megszűnik a munkavállaló munkaviszonya, a kilépő igazolásokon a munkaviszony kezdő napjaként a jogelődnél vagy a jogutódnál keletkezett jogviszony kezdő napját kell megjelölni, s ezzel kapcsolatosan az álláskeresési ellátás igénybevételéhez kiadott igazoláson csak a jogutódnál eltöltött idő és a szerzett jövedelem számít, vagy az egy évbe a jogelődnél töltött idő és jövedelem is figyelembe veendő? Hasonlóan, a járulékigazoláson melyik időszak adatait kell szerepeltetni? Köszönöm: Juhász Kati

Beolvadás utáni számla áfatartalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakóingatlannak nem minősülő ingatlan bérbeadásával foglalkozó kft .beolvad ugyanilyen tevékenységet folytató másik kft.-be. A beolvadó cég adókötelessé tételt választott, így áfásan számlázta a bérleti díjakat. A jogutód az áfatörvény általános szabályai szerinti áfakörbe tartozó volt, és az áfatörvény 86. § (1) l) pontja értelmében áfamentesen számlázta a bérleti díjakat. A beolvadás után a jogutód áfa szerinti besorolása nem változott. (Maradt az általános szabály szerint, bérbeadásnál mentességet élvező.) Ebben az esetben a beolvadás után hogyan történik a számlázás? Vannak eredetileg és jogutódként is a bérbeadó céghez tartozó bérbe adott ingatlanok. Előzőek az áfamentes, utóbbi, jogutódlással szerzettek az áfás bérbeadáshoz tartoztak. Befolyásolja-e a kiállított számlák áfa tartalmát, hogy a beolvadó cég korábban áfásan számlázott? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: SG

Munkáltatói jogutódlás - szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató személyében történő változáskor, munkáltatói jogutódláskor az átadó társaságnak ki kell-e adni az időarányosan járó szabadságot, illetve ha a jogutód cégnél kell kiadni a jogelődre időarányosan jutó szabadságot, hogyan kell elszámolni azon dolgozók szabadságát, akik a jogelődnél "túlvették" az arra az időszakra járó szabadságot? Vagy ennek figyelésére nincs szükség, a jogutód az átvételkor még meglévő szabadságos napokat viszi tovább? Köszönettel: Juhász Katalin

Munkaügyi feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Beolvadás esetén a jogelőd munkáltatónak milyen dokumentumokat kell kiadni a munkavállalóknak (adatlap 2017 stb. )? A jogutód munkáltató tesz eleget a T1014-es nyomtatványon a biztosítási jogviszony változás bejelentésére, így a jogelőd munkáltatónak ilyen irányú kötelezettsége nincs, ugye ? Köszönöm .

Veszteségleírás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Két társaság 2011. évben beolvadt egy harmadik társaságba. A három társaságban ugyanaz a két tulajdonos szerepel, akik rokoni kapcsolatban vannak. Tulajdonosok részesedésének aránya a következő: "A" társaság (beolvadó) 50-50% "B" társaság (beolvadó) 10-90% "C" társaság (jogutód) 80-20%. A jogutód a jogelődök által folytatott tevékenységből árbevételt nem szerzett. Kérdésem:a jogelődök által elhatárolt veszteség jogutód által érvényesíthető-e a 2016-os év pozitív adóalapjából? Köszönettel: Klaicsné

Tevékenységet lezáró beszámoló aláírója Kérdés

Ki írhatja alá a beolvadással megszűnő társaság tevékenységet lezáró beszámolóját, tekintettel arra, hogy a bejegyzés megtörtént, a jogelőd vagy a jogutód képviselője? Köszönöm Mikro

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink