332 találat a(z) ingatlaneladás cimkére
Ingatlanértékesítés hiteltartozással
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ingatlanforgalmazó kft. 100 millió forint értékű ingatlant ad el, amelyen 60 milliós banki hitel tartozás van. A felek engedményezési szerződést kötöttek a bankkal, mely keretében a vevő megvette az eladó 60 milliós tartozását, így az eladó a vevőnek tartozik. Mivel az ingatlan értéke 100 millió forint, abból 60 milliót már kifizetettnek tekintenek, és csak a fennmaradó 40 milliót fizeti meg a vevő. Kérdés, hogy a kiszámlázott összeg 100 millió vagy csak 40 millió forint legyen? Melyik összeg az, ami után az áfát fizeti az eladó? Tekintettel arra, hogy a vevő nem áfaalany, az ingatlan két évnél régebbi, és az eladó nem választotta az áfafizetési kötelezettséget. Válaszukat köszönöm
Ingatlan bekerülési értéke
Kérdés
Tisztelt Adózóna Szakértő! Örökléssel vagy ajándékozással szerzett lakóingatlan esetében is lehet 2%-os értékcsökkenést elszámolni, ha az új tulajdonos bérbe adja azt tételes költségelszámolással? Ha igen, akkor ez esetben a bekerülési érték a közjegyző által, illetve az ajándékozási szerződésben meghatározott érték? Köszönettel: Szentesi Péter Virtus Kft.
Ingatlan szja
Kérdés
2013-ban és 2015-ben egyenesági rokonoktól kaptunk ajándékozás útján illetékmentesen egy ingatlan-tulajdonrészt. 2016-ban ezt az ingatlant értékesítettük, és a adásvételi szerződésben a tulajdonhányad alapján megállapított ár eltér az ajándékozási szerződésben szereplő ártól. (Az ajándékozási szerződésen kevesebb összeg szerepel, mint amennyit kaptunk érte az értékesítés során). Még 2016-ban – tehát egy éven belül – felhasználtuk az eladás során keletkezett bevétel teljes összegét egy másik lakóház vásárlására. A kérdésem az lenne, hogy kell-e szja-t fizetni a kettő különbözetére? Köszönettel.
Használt ingatlanok eladása
Kérdés
2017-ben alakuló kft. fő tevékenysége használt lakóingatlanok vásárlása, felújítása, eladása (magánszemélyeknek, cégeknek).Tárgyévben maximum kettő ilyen ingatlan lenne. Kérdésem: induláskor áfakörbe be kell-e jelentkeznie? Ha igen, az általános szabályok szerint? Vételkor nincs áfa felszámítva, felújításkor az anyagköltség áfája visszaigényelhető-e, illetve, ha eladja tárgyéven belül az ingatlant, az eladáskor áfa terheli-e, ha igen, hány százalék?
Ingatlaneladás, átminősítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy 2005-ben kötött tartási szerződés, a szerződés alanyai: eltartott, eltartó és állagjogosult. A szerződés alapján az állagjogosult 1/1 arányú tulajdonjogot szerez a "kivett hétvégi ház és udvar" minősítésű ingatlanon. Az állagtulajdonjog értéke 4,5 millió forint. A kiszabott illeték 450 ezer forint, melyet 300 ezer forintra mérsékel a NAV, és 24 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez egy 2007-es határozat alapján. Az ingatlant 2016-ban átminősítik. Majd ugyanabban az évben (2016) értékesítik 12,6 millió forintért, akkor már mint "beépítetlen terület" minősítésű ingatlant. Az adó megállapításához a lakásra, lakóingatlanra vonatkozó 5 éves vagy az ingatlanra vonatkozó 15 éves "figyelési" időt kell alkalmazni, tekintettel az átminősítésre? Utóbbi esetén jól gondolom, hogy az adó (12,6 millió forint - 4,5 millió forint - 300 ezer forint) = 7,8 millió forint, 60 százalékos mértékű csökkentés mellett, 468 eezer forint? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan vételárának külföldre vitele
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy Magyarországon értékesített saját tulajdonú ingatlan eladásából származó vételárat milyen formában lehet külföldre vinni? Az eladó életvitelszerűen külföldön él, nem áll szándékában hazajönni, de az itteni lakásának árát felhasználná kint egy ingatlanvásárláshoz. Milyen adó- és illetékvonzata lehet ennek, illetve milyen esetleges bejelentési kötelezettsége lehet? Köszönöm!
Áfafizetési kötelezettség
Kérdés
Egy nem építési telken (művelésből kivett terület) építési engedéllyel ingatlant építettek, mely egy cég tulajdonát képezi. Az ingatlan nem kapott használatba vételi engedélyt, mert nem a tervek szerint építették meg. Jelenleg sem szerepel az ingatlannyilvántartásban. Most értékesíteni szeretné a cég? Áfát kell felszámítani az értékesítés során? Köszönöm válaszát.
Kettős állampolgár ingatlaneladása
Kérdés
Magyar-ausztrál kettős állampolgár Magyarországon lévő építési telkét értékesítené. Hogyan alakul az ingatlanértékesítésből származó bevétel adózása, ha a telket több mint tizenöt éve szerezte mint magyar állampolgár?
Ingatlanértékesítési szerződés felbontásának következményei
Kérdés
A társaság 2016. január 20-án értékesítette egyik ingatlanát egyik tulajdonosának. A vételárat a tag által nyújtott tagi hitel összegéből fedezi. A szerződést egyéb okok miatt (gazdaságossági megfontolások) felbontották 2016. máricus 07-én. Először az adásvételi szerződést, majd a felbontást a földhivatal bejegyezte. Igy a földhivatali bejegyzés alapján visszaállt az eredeti állapot. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell a számlát kibocsátani, hogyan történik ennek a könyvelése – kell-e könyvelni, hiszen az eredeti állapot áll helyre? Mi a számlán a teljesítés időpontja, a számla kelte, s milyen könyvelési feladatok vannak? Az ingatlan eladási ára bruttó 60 millió forint volt. Mivel a cég magánszemélynek értékesítette, és az ingatlaneladásnál az áfa hatálya alá bejelentkezett, áfás volt az adásvételi szerződés. Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel: Péter Zsuzsanna
Vagyonátruházási illetékre mentesség kérése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: 2016. 06. 23-án ügyfelem eladott egy XI. kerületi,17 725 000 forint értékű ingatlant. Majd 2016. 09. 02-án vásárolt 13 millió forint értékű ingatlant, mely hétvégi ház, gazdasági épülettel. Kérhető-e illetékmentesség az alábbi indokok alapján: egy éven belül történt az eladás és a vétel, valamint a vásárolt ingatlan értéke kisebb, mint az eladott lakástulajdoné? Az ingatlan vételét intéző ügyvéd nem jelölt semmit erre vonatkozóan a B400-as nyomtatványon, így ha kérhető illetékmentesség, akkor azt külön kérelemben kellene kérnünk a NAV-tól a fenti indokokkal? Köszönöm szépen szakértői véleményét!
Egyéni vállalkozó ingatlanja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 1996-ban vett egy ingatlant magánszemélyként. Tevékenységét ebben az ingatlanban folytatta, és folytatja a mai napig. Az ingatlannal kapcsolatos felújítások lettek a könyveiben költségként elszámolva, az évek alatt amortizálva. Az egyéni vállalkozó meg szeretné szüntetni a tevékenységét, és az ingatlant értékesítené. Hogyan kell helyesen eljárni? Megszüntetheti a tevékenységet, és az ingatlant magánszemélyként értékesítheti, vagy előbb az ingatlant kell értékesítenie? Az ingatlan vásárlása magánszemélyként történt, de az egyéni vállalkozói tevékenysége már akkor is megvolt, csak az ingatlant – amiben a tevékenység zajlott – bérelte addig. Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlaneladás áfabesorolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonában van 15 éve egy gyártelep, melyet értékesítene. Az ingatlan értéke 130 millió forint. A kérdés, hogy az értékesítéskor az eladó kft. köteles-e felszámítani az áfát? A vevő egy normál áfakörbe tartozó másik vállalkozás, amely jogosult levonni az áfát. A közreműködő bank felvetette, hogy fordított áfával kell az ingatlant eladni. Álláspontunk szerint ez az értékesítés a 86. § (1) bekezdés j) pontja szerint adómentes, és nem tartozik a jb) pontba sem. Tehát nem kell áfát felszámítani. Az eladó kft. a 15 évvel ezelőtt, a vásárláskor felszámított áfát levonta, de az idő miatt már az arányosításra sincs szükség. Kérem állásfoglalásukat, hogy a fenti eladást hogyan kell szabályosan bonyolítani. Köszönettel. Soltész Nóra
Törölt adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném állásfoglalásukat: Egy kft. adószámát törölték, mert nem adta be a KOCKERD nevezetű nyomtatványt. A cégben nagyértékű lakás van. Bejelentkezett, hogy az ingatlanértékesítést áfásan végzi. Kérdéseim? 1. Törölt adószámmal állíthat-e ki számlát? 2. Ha cégnek értékesíti az ingatlant (használt ingatlan), fordított adózás szabályainak megfelelően állíthatja-e ki a számlát? 3. A számlabefogadó (áfa körös) a fordított áfa szabályait alkalmazhatja-e? (Fizetendő és levonandó áfaként is kezelheti.) Bármilyen hátrány éri az ingatlanvásárlót, hogy törölt adószámmal rendelkező cégtől vásárol ingatlant? 4. Ha magánszemélynek értékesíti az ingatlant, akkor áfásan kell kiállítania a számlát, és megfizetnie az áfát? 5. Korábban keletkezett áfalevonásokat figyelembe veheti? Segítségüket előre is köszönöm.
Ingatlanértékesítés tulajdonjog-fenntartással
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném szíves állásfoglalásukat. Adott egy cég, amely az ingatlanát tulajdonjog-fenntartással adta el. Kérdezném, hogy az eladónál számviteli szempontból mely időpont lesz az ingatlan kivezetésének az időpontja: a tulajdonjog végleges átszállásának az időpontja, vagy a birtokba, használatba adás napja?
Lakások, külterületi ingatlanok sorozatértékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély évente többször ad el külterületi ingatlant. Kérdésem az, hogy ez sorozatértékesítésnek számít? Kell adószámot kérnie? Szerintem a telek értékesítése áfamentes tevékenység. Jól gondolom? Ugyanez a magánszemély az utóbbi időben lakásokat vesz, felújít, elad. Magánszemélyként végezheti-e ezt a tevékenységet, illetve kérdésem még, hogy be kell-e jelentkeznie az áfatörvény hatálya alá? Végezheti ezt a tevékenységet áfamentesen, illetve, ha nem, akkor hányadik értékesítés után tartozik kötelezően az áfatörvény hatálya alá? Köszönöm a válaszát.