93 találat a(z) idegenforgalmi adó cimkére
Szálláshely-szolgáltatás számlázása
Kérdés
Idegenforgalmi adó fizetése székhellyel nem rendelkező cég munkavállalója után
Kérdés
Átvételi elismervény
Kérdés
Idegenforgalmi adó számlázása
Kérdés
Amit a magánszálláshely-szolgáltatásról jó tudni – tekintettel a védelmi intézkedésekre is
Cikk
A nyár közeledtével szaporodik azoknak a magánszemélyeknek a száma, akik a pihenni vágyóknak szálláshely-szolgáltatást nyújtanak. A mostani írásban ennek általános feltételeit nézzük át, tekintettel a koronavírus-járvány miatt hozott védelmi intézkedésekre vonatkozó szabályokra is.
Idegenforgalmi adó
Kérdés
Idegenforgalmi adó könyvelése
Kérdés
Tévesen beszedett ifa
Kérdés
Idegenforgalmi adó felfüggesztése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az idegenforgalmi adó év végéig történő felfüggesztésével kapcsolatban merült fel kérdés: Palkovics László miniszter úr elmondta, de rendeletben nem találtam kihirdetve az idegenforgalmi adó felfüggesztését év végéig, ezért bizonytalan, hogyan járjunk el helyesen az alábbi esetben: külföldi vendég szállt meg magyar panzióban március elején. A vendég a koronavírus miatt Magyarországon ragadt, ugyanis április 29-ei dátummal kapott repülőjegyet. A vendég eddig a panzió lakója. Kérdés, hogy erre az időszakra kell-e számlázni és fizetni az idegenforgalmi adót? Segítségüket előre is köszönöm!
Szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kórház saját üdülővel és nővérszállóval rendelkezik. A lakóingatlanok bérbeadására nem választott áfakötelezettséget és nem alanyi adómentes az intézmény. Az üdülőt az intézmény dolgozói és külsős magánszemélyek is igénybe vehetik. A 173/2003. (XII. 28) kormányrendelet szerint hatósági igazolvány került kiállításra a nem üzleti célú szálláshely-szolgáltatáshoz. A kórház az üdülőt 2020. évtől 5 százalékos áfával számlázza ki az igénybevevőknek, IFA-t fizet és a turizmusfejlesztési hozzájárulást is bevallja és fizeti. Véleményem szerint a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kerültek a fizetési kötelezettségek megállapításra. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) rendszerébe regisztrálni kell az információs oldalon az intézmény üdülőjét ? A nővérszállón elhelyezésre kerülő dolgozók által fizetett térítési díj után nem kerül áfa, IFA felszámításra, és nincs ezen szolgáltatás után turizmusfejlesztési hozzájárulás sem. Ugyanígy jár el az intézmény a kórháztól független külsős munkavégzés céljából bérbevevők esetében is. Helyes ez a gyakorlat ? Az orvos-nővérszállón pár vendégszoba került kialakításra, amelyet meghatározott vendégkör tud igénybe venni. Erre a tevékenységre köteles-e regisztrálni az MTÜ rendszerbe a kórház? Kell-e engedélyt kérnie a 173/2003. (XI.28) kormányrendelet szerint? Jól értelmezem-e hogy 5 százalék áfa, IFA és 4 százalék turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezett az intézmény? Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó
Szállásadás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény változása kapcsán merült fel a kérdés: amennyiben szállásadás során a vendég nem fizet idegenforgalmi adót (munkavégzés, vagy sportolói tevékenység kapcsán foglal a vendég szállást), ez esetben a számlát a vendég részére milyen áfával kell kiállítani. Egyáltalán az ifa-mentesség befolyásolhatja az áfát? Segítségét előre is köszönöm!
Szállásadó személye, vendéglátás, áfa
Kérdés
Magyar kft. (V) vendégeket fogad, kempingtől bérelt területen felállított bungalóiban. V csak a vendégeket fogadja a bungalóiban. A vendégeket egy külföldi utazásszervező (U) küldi. A vendég U-nak fizet, előre. A vendég U-tól kapott utalvánnyal megy a kempingbe. A vendégek fogadását és a távozás utáni ellenőrzést alvállalkozó(A) végzi. Ki lesz a „vendéglátó” a szállásadó, azaz kinek kell bejelentenie vendégeket, ki rendezi az ifát? Kit terhel a turizmusfejlesztési hozzájárulás? U utólag küld havi elszámolást V-nek a vendégekről és a díjakról. A kemping a bérleti díjat negyedévente előre számlázza. Az alvállalkozó havonta utólag számláz. Probléma: V gyakorlatilag nem is találkozik a vendégekkel, és csak havonta utólag látja a már lezajlott forgalmat. A vendégeket fogadó A meg „csak „ alvállalkozó”, azaz nem ő a vendéglátó – a jelen felállásban. Feltételezzük, hogy U-nak magyar áfás számlát kell kiállítania a vendégeknek. Ehhez bejelentkezik a magyar adóhatóságnál – csak áfaszámért. Feltételezzük, hogy telephelye nem keletkezik, azaz csak áfaadószámos lesz, más kötelezettsége nem lesz. Helyes a megállapításunk? V a teljes, U által beszedett szállásdíjakról állít ki neki számlát. U a jutalékáról V felé – ugyancsak magyar áfás számlát? Helytálló a megállapítás? Feltételezzük, hogy V lesz a „szállásadó”. A vendégeket fogadó alvállalkozó eljárhat helyette a bejelentések és az idegenforgalmi adó beszedése ügyében? Ő milyen áfakulccsal számlázza a szolgáltatását?
Idegenforgalmi adó számlán feltüntetve
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Segítségét szeretném abban kérni, hogy szállásadás során a szállásdíjba egyes szállásadói oldalakon az ingatlanforgalmi adót is bele kell foglalni. Ez esetben jó eljárás-e, ha a szobaár és az ifa a számlán külön sorba nkerül feltüntetésre és a számlára felvezetésre kerül az ingatlanforgalmi adó szöveg az összeg mellé?
Szállodai foglalások
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kédésem az, hogy helyesen jár-e el az a szálloda, amely a foglalásokról előlegszámlát állít ki, és a szolgáltatás igénybevételekor készít végszámlát, amelyben már az idegenforgalmi adó is szerepel? Az áfát megfizeti az előlegszámla alapján, de az árbevételben csak a tényleges teljesítéskor jelenik meg az összeg. Mi történik abban az esetben, ha ezt a szolgáltatást csak a következő évben veszik igénybe? Válaszukat előre is köszönöm.
Az előírtnál több idegenforgalmi adó beszedése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szíves segítségét kérni azzal kapcsolatban, hol találok pontos előírást/jogszabályt arról, hogy csak annyi ifát lehet beszedni, amennyi befizetésre is kerül? Adott egy szálláshelyszolgáltató, aki a például 400 Ft/éj/fő ifa helyett 480 Ft/éj/fő-ről állít ki számlát, és az így keletkezett "többletet" könyveiben árfolyamnyereségként számolja el, feltételezvén azt, hogy 1,75 euró forintösszege fixen az ifa. Az ügyletekről forintszámlát állít ki az 1,75-öt szorozva egy átlagárfolyammal. Segítségét előre is köszönöm!