88 találat a(z) idénymunka cimkére
Itt az alkalmi munkák fő szezonja, erre ügyeljen karácsonykor! Cikk
A karácsonyi ünnepek környékén is nagy segítséget jelenthetnek az idény-, illetve alkalmi munkavállalók. Ebben az időszakban megemelkedő forgalommal számolhatnak az üdülők, a vendéglátó, illetve kereskedelmi egységek. Erre tekintettel áttekintjük ennek az atipikus foglalkoztatási formának a legfontosabb szabályait, buktatóit.
Mezőgazdasági idénymunkást foglalkoztat? Ezekre kell ügyelnie Cikk
Az őszi betakarítások idején a gazdálkodóknak több munkaerőre van szükségük, mint máskor. A legjobb megoldás az átmeneti létszámnövelésre az úgynevezett egyszerűsített foglalkoztatás, amely az idénymunkások alkalmazásának legcélszerűbb módja –írja közleményében a NAV, ismertetve e sajátos foglalkoztatás szabályait.
Itt a szüret, sokat nyerhetnek ezzel a gazdák Cikk
Az őszi szüret idején is megkönnyíthetik az idénymunkások alkalmazását az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó kedvező adózási szabályok. Ügyelni kell azonban arra, hogy e foglalkoztatással összefüggő kedvező szabályok csak akkor alkalmazhatók, ha a munkáltatónak nincs 300 ezer forintot meghaladó adótartozása.
Alkalmi és idénymunka: lehetőségek, korlátok, bérek, közterhek Cikk
Gyakori, hogy a gazdálkodók egyes tevékenységek, mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunka ellátását egyszerűsített foglalkoztatással oldják meg. Ismertetjük, hogy erre hogyan, milyen korlátok között van lehetőség, milyen kötelezettségei vannak a foglalkoztatónak és a foglalkoztatottnak.
Alkalmi munka mellett idénymunka Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! A 90 napos alkalmi munka után, amennyiben a feltételek fennállnak (mezőgazdaság) idénymunkát lehet-e vállalni? A választ előre is köszönöm.
Alkalmi munka kontra idénymunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném szíves megerősítésüket kérni abban, hogy az alkalmi munkánál bejövő létszámkorlátozó tényező (bejelentett személyek számától függő alkalmi munkavállalói keret) az idénymunkánál nem releváns. Idénymunkánál korlátozó tényező csak a 120 nap/munkáltató. Köszönettel
Turisztikai idénymunka elszámolása Kérdés
Szállodai szolgáltatást végző cégnél, megszakítás nélküli munkarendben, egyenlőtlen munkaidő-beosztással, turisztikai idénymunkások foglalkoztatása esetén kell-e vasárnapi pótlékot, illetve 8 óra feletti munkavégzéskor túlórapótlékot számolni? Idénymunka esetén megszakítás nélkül hány napra lehet bejelenteni, mikor kell pihenőnapot kiadni? Idénymunka esetén az arányosan járó szabadságot hogyan kell kiszámolni, és annak mi az elszámolási módja? A kiadott szabadság napjaira is be kell jelenteni a dolgozót? Pénzben is meg lehet váltani a szabadságnapjait?
Nők 40 nyugdíj – alkalmi munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk mezőgazdasági idénymunkára szeretne alkalmazni egy hölgyet, aki a nők kedvezményes nyugdíjában részesül, és mellette még van egy 40 órás bejelentett munkaviszonya is (minimálbért kap). Kérdésünk, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmét figyelembe kell-e venni a kereseti korlátnál, és, ha igen, akkor a teljes kifizetett összeget vagy csak a mentesített keretösszeg feletti részt? Másik kérdésünk, hogy, ha ugyanezt a hölgyet az idénymunka keretében vasárnapra osztjuk be dolgozni, kell-e 50 százalékos vasárnapi pótlékot fizetni a részére? Válaszát előre is köszönjük.
Recepciós, pultos, animátor, takarító: alkalmi vagy idénymunkás? Cikk
Idénymunka vagy alkalmi munka? – tette fel egy olvasónk a mostanra klasszikussá váló kérdést. Dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatban van kérdésem. Nem egyértelmű számomra a törvény szövege alapján, hogy munkatársaink melyik egyszerűsített kategóriába esnek bele: alkalmi munka vagy turisztikai igénymunka. Cégünk fő TEÁOR kódja: 5520. Alapvetően kizárólag egy kalandparkot üzemeltetünk. A tevékenységből adódóan alapvetően szezonálisan üzemelünk, március végétől november elejéig vagyunk nyitva. Kérem Önöket, foglaljanak állást, hogy az alábbi munkakörök a szezonális kalandparkunkban alkalmi vagy turisztikai idénymunkába sorolhatók-e be: – animátor: az érkező vendégeket a sportos, kalandos szolgáltatások igénybevételekor kiszolgáló személyzet – pultos: a szolgáltatásainkat igénybe vevő vendégeknek a büfénkben lehetősége van italok és egyszerű meleg ételek (pizza, melegszendvics) fogyasztására, őket szolgálják ki pultos munkatársaink – recepciós: az érkező vendégeket ő fogadja, nála lehet a belépőjegyeket megvásárolni, illetve részletes információhoz jutni – takarító: az idény során a higiénés feladatokat látja el – nevelő: a nyári táborainkban a gyerekek felügyeletét ellátó személyek Várom mielőbbi szíves válaszukat! Tisztelettel.
Alkalmi munkavállaló vagy idénymunkás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy olyan kérdés merült fel munkánk során, hogy egy szálloda, amely nyáron üzemel csak, május 1-jétől szeptember 11-éig tart náluk a szezon, a portásokat, parkolóőröket egyszerűsített foglalkoztatás keretében szeretné alkalmazni. Igen ám, csak ez alkalmi munkának vagy idénymunkának minősül? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
Idénymunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nyári időszakban teljes munkaidőben foglalkoztatott gyümölcsárusítást (dinnyeárusítás) szeretne végezni. Kérdés, hogy milyen formában lehetséges ezt végezni, hogy minden hivatalosan működjön? Lehet-e őstermelő, vagy egyéni vállalkozást kell létrehoznia? Vagy van-e valamilyen más lehetősége erre a 3 hónapra szóló tevékenységre?
Egyszerűsített foglalkoztatott bére és elszámolható költségei Cikk
Családtagot alkalmazna egyszerűsített foglalkoztatásban egy bt. Mennyit kell fizetni, milyen költségeket lehet elszámolni? Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő olvasói kérdésre adott válaszát ismertetjük.
Munkarend Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ruházati kiskereskedéssel foglalkozó cég most, decemberben időlegesen bezárta a boltját, ahol a munkavállalói eddig dolgoztak, és a munkavállalóit (3 fő) piacozni küldi (piacon árulják ugyanazokat a ruhákat). De a munkavállalók eddigi munkarendje hétfőtől péntekig tartott. Most a piacozást csütörtöktől vasárnapig kéne végezniük. Ez lenne december-január hónapban a munkarendjük. Utána visszaáll az eddigi rend. Mi a teendője a munkáltatónak? Munkaszerződés-módosítás elég? Ha a rendes munkaidejük munkaszerződés-módosítással csütörtöktől vasárnapig tartana, akkor kell hétvégére pótlékot fizetnie a munkáltatónak? Köszönettel: Hoffmann Helga
Idénymunka: lehet-e így dolgoztatni színészt, hentest, almaszedőt? Cikk
Az új munka törvénykönyve (Mt.) egyik fő célja a foglalkoztatás rugalmasabbá tétele, illetve a foglalkoztatás szintjének emelése volt. Ebből következően a munkáltatók mozgástere több ponton jelentősen bővült. A változás számos vita forrása, hiszen a munkáltatók is a cselekvési határokat keresik.