141 találat a(z) házastárs cimkére

Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés

A házastársak 50-50 százalékos tuladoni hányaduk alapján megállapodhatnak-e abban, hogy a férj adja bérbe a lakást teljes egészében? Csak a férj kér adószámot, adózik a teljes bérleti díj után, figyelembe véve a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó költségeket, a teljes vételár utáni amortizációt? Amennyiben lehetséges, kérem sürgős válaszukat, előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A vállalkozás: "A" magánszemély 50 %-os tulajdoni hányad, "B" magánszemély 50 %-os tulajdoni hányad. Az ügyvezetést "A" magánszemély látja el. B vállalkozás: "C" magánszemély 100 %-ban tulajdonos. Az ügyvezetést "B" magánszemély látja el. "C" magánszemély és "B" magánszemély házastársak. Kapcsolt vállalkozásnak számít?

Ingatlan-bérbeadás – tulajdonos, haszonélvező Kérdés

Ingatlan tulajdonosa a feleség, haszonélvezője a férj. Kizárólag a feleség nevén folyik a bérbeadás, tételes költségelszámolással. A közüzemi órák viszont a férj nevén vannak, technikai okokból ezen nem lehet változtatni. Szabályos-e, ha csak a feleség szja-bevallásában számolják el bevételként és kiadásként is a közüzemi számlákat, mivel azok a bérlethez kapcsolódnak, de a haszonélvező nevére szólnak? Vagy a bérleti szerződésben úgy rendelkeznek, hogy csak a feleség kapja a bérleti díjat, s adózza azt le, a férj pedig a közüzemi díjakat bevételként és kiadásként is elszámolva, nulla szja-alapot vall be? Ha berendezve adják ki a bérletet, hogyan lehet elszámolni költségként a 200 ezer forint feletti berendezések értéket? Például a 400 ezer forintos televíziót kizárólag a bérlethez hasznosítva?

Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés

Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknál két gyermek van, egy közös, a másik a feleségé, együtt nevelik őket. Meg szeretnék osztani a családi adókedvezményt (2016-ban), a férj mennyit vehet igénybe havonta 66 670 egy eltartott vagy 83 330 kettő eltartott után adóban 10 000 vagy 12 500 forintot? Felesége kapja a családi pótlékot két gyermek után. Köszönettel.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló év közben (2015.) rosszul nyilatkozott, élettársi kapcsolatban élt születendő gyermekének édesanyjával és év közben a gyermek megszületése előtt várandósságra hivatkozva családi adókedvezményt vett igénybe egy gyermek után. Ez nem járt volna neki, és csak a 2015. évre vonatkozó adóbevallásában igényelhette volna adókedvezmény-megosztással. 2016. januárjában derült ki, hogy nem házasok, csak élettársi kapcsolatban élnek, 2016. januárban megszületett a gyermek. Lehet-e valamilyen módon javítani ezt a tévedést? Köszönöm segítségét.

Közös lakcím, házastársak, családi adókedvezmény Kérdés

Már elkészített 1553-as bevallásokat kell megváltoztatni. A szülők körülbelül 200 ezret keresnek havonta fejenként, s az anyának van még 810 ezer forint jövedelme bérleti díjból. A közös keretük 6 187 500 (a 22. sor adata ennyi mindkettőnél). Apa kapja a családi pótlékot. S erről a háromgyermekes házaspárról, illetve a feleségről kiderült, hogy 2015 augusztusától az addig közös családi fészek helyett egy másik település átjelentkezett állandó lakosa lett, ideiglenes lakcíme nincs, tehát papírforma szerint négy hónapon át külön élt a családjától. Eddig nem tudtam erről. Eredetileg a házastársak körülbelül fele-fele arányban megosztoztak a családi adó- és járulékkedvezményen. . Most változtatnom kell mindkét szülő 1553-03. lapján a C mezőben a közös érvényesítés hónapjainál, s még hol másutt? Próbáltam, hogy ikszelem az első 8 hónap rubrikáját, és üresen hagyom az utolsó négy hónapét. S úgy tűnt, ha ezt teszem, az nem változtat az adatokon. A választ előre is köszönöm.

Családi kedvezmény: én gyerekem, mi gyerekünk, élettárs, házastárs? Cikk

Naponta tapasztaljuk olvasóink kérdéseiből, hogy sokak számára nagy fejtörést okoz a családi kedvezményre vonatkozó előírások közötti eligazodás. Cikkünk a 2015. évi adóbevallás, munkáltatói adó-megállapítás elkészítéséhez egy konkrét példán mutatja be, hogy az érintettek családi helyzetében bekövetkezett változások esetén mi mindenre kell figyelni a szabályok helyes alkalmazásához.

Csok használt lakásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy amennyiben használt ingatlanra szeretné valaki a csok-ot igénybe venni, akkor hogyan kell értelmezni a lakástulajdonra vonatkozó korlátozást? Számomra nem egyértelmű, hogy amennyiben a férj és a feleség a jelenleg tulajdonukat képező ingatlanban 50-50 százalékban tulajdonosok, akkor, amennyiben minden egyéb feltételt teljesítenek, jogosultak-e igénybevenni a használt lakásra vonatkozó csok-ot akkor is, ha nem szeretnék eladni a jelenleg tulajdonukat képező ingatlant. Az ingatlan tehermentes, nem örökölték és haszonélvezet sincs rajta. Válaszukat előre is köszönöm!

Ajándékba kapott ingatlan eladása – szja-vonzat Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2007-ben vettünk új építésű lakást teremgarázs-beállóval 25,3 millió forintért a barátommal, 30-70 százalék arányban. 2011-ben összeházasodtunk. 2014-ben a férjem illetékmentesen nekem ajándékozott 20 százalékpontot a részéből, így 50-50 százalékban lettünk tulajdonosok. 2016-ban értékesítettük az ingatlant 28,5 millió forintért. Építkezünk, a bontandó ingatlant 2015-ben vettük meg, lebontottuk, az építkezés 2015-ben elindult. Az eladott lakás árát beforgatjuk az építkezésbe. Az szja-törvény 62. §-a alapján az ajándékba kapott részre szja-t kell fizetnem? A 62. § a) vagy ga) alapján? Az ajándékozási szerződésben szerepelt érték, az a) változat kedvezőbb lenne. Továbbá a 63. § (7) alapján kérelmezhetem (gyeden vagyok, 2 gyermekünk van, építkezünk, hitelt veszünk fel stb.), hogy mérsékeljék vagy engedjék el az szja-t? Köszönöm.

Közös őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?

Kapcsolt vállalkozás – családtagok Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" Kft. tulajdonosai 50-50 százalékban a férj és a feleség (az ügyvezető a férj). "B" Kft. tulajdonosai 50-50 százalékban a fent említett férj és feleség két gyermeke (az ügyvezető az egyik gyermek). A két kft. egymással gazdasági kapcsolatot létesít. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Köszönöm válaszát.

Magyar cég, külföldi cég, családtag: kapcsolt vállalkozás vagy sem? Cikk

Magyarországi kft.-ben a férj 60, a feleség pedig 40 százalékban tulajdonos, mindketten ügyvezetők is. Ausztriában a házaspár két gyermeke céget alapít 50-50 százalékos tulajdoni hányadban. Kapcsoltnak minősül-e a két vállalkozás, ha igen, milyen teendők vannak ezzel kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles adószakértőnk válaszolt.

Ráteheti-e a NAV a kezét a beltag házastársának a bankszámlájára? Cikk

Jelentős summával tartozik a NAV-nak a bt. Inkasszálhatja-e az adóhatóság a beltag házastársának a bankszámláját is? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Vagyonszerzési illeték Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy kell-e illetéket fizetni lakás, tároló, garázs után, ha 9 éve férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonos volt, majd válás után, 2011-től(vagyonközösség felosztása után) a feleség nevére került 100 százalékban, felmerül itt az illetékfizetés? Illetve tároló és garázs esetében hány éve kell az ingatlannak valaki tulajdonában lennie, hogy ne legyen illetékfizetési kötelezettség? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink