33 találat a(z) elvitel cimkére
Elviteles éttermi áfakulcs: itt az újabb fordulat
Cikk
A folyamatos jogszabály-módosítás miatt nem volt egyszerű kibogozni, hogy meddig alkalmazható az elviteles és a házhoz szállított ételekre az 5 százalékos áfakulcs. Egy minap megjelent kormányrendelet új fordulatot hozott.
Fagylalt áfakulcsa
Kérdés
Vevő számla áfakulcsa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni. Egy vállalkozás ez idáig cateringszolgáltatást nyújtott, melynek keretében megrendelésre a saját nagykonyhájában előállított ételeket gyártott, majd azokat ki is szállította. Erre a tevékenységére 27 százalékos áfatartalmú számlákat állított ki. A jelenleg kialakult helyzetben megrendelésre gyárt adagolt, elviteles készételt egy irodaház kávézójába (például olasz tésztasalátát, padlizsánkrémet, hideg levest). Ebben az esetben a vállalkozás nem áll közvetlen kapcsolatban a végső fogyasztóval. Kérdésem, hogy ebben az esetben a számlát milyen áfakulccsal kell kiállítania? Segítségüket előre is köszönöm.
Kürtőskalács áfa
Kérdés
Van egy vendéglátó egységet/pecsenyézőt üzemeltető kft. (A vendéglátás áfa már tisztázott számomra.) Mostantól viszont szeretne kürtös kalácsot is árusítani. Jól gondolom, hogy a kürtőskalács áfája 18 százalék akkor is ha helyben fogyasztják, és akkor is ha elviszik?
Pizzéria áfakulcsai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pizzéria/ételbár adózásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni, amennyiben lehetséges. Egy SZJ553301 alá tartozó melegkonyhás egységben, mint étkezőhelyi vendéglátásban a pénztárgépben helyben fogyasztás esetén 5 százalékos áfakulcs szerint rögzítik az ételek, illetve a helyben készítet, nem alkoholtartalmú italok forgalmát. Helyben történő egyéb eladás (mint szolgáltatás) a 27 százalékos áfakulcs alatt szerepel (szeszes ital, palackos, dobozos üdítőital stb.). Sajnos az elvitelnél teljes a bizonytalanság. Ami bizonyos az elvitelnél (mint "kiskereskedelmi eladásnál"), hogy a 27 százalékos áfakód alatt kell rögzíteni a szeszes italt, üdítőt, kávét stb. Viszont elvitelnél nem tudjuk, hogy a 18 százalékos vagy a 27 százalékos áfakulcs alá tartozik-e a pizza, a hamburger, a hot-dog, a meleg szendvics? Olyan értelmezések is olvashatók, hogy bizonyos esetekben a 20 százalékos hústartalom alatt 18, felette 27 százalékos az áfafizetési kötelezettség. Ez pizzák esetében lenne alkalmazható, de például meleg szendvicseknél 12-14 százalék a hústartalom határa. A legtöbb terméknél nem éri el a 20 százalékot (sőt, még 12-14 százalékot sem) a hústartalom. Van olyan pizza, amelyen nincs is hús. Melegszendvicseknél, hamburgernél, hot-dognál sem egyszerű a különböző áfakulcsok alá sorolás. Természetesen ennek eldöntése más fórumra tartozna, de egy kis pizzéria például hol kaphat segítséget? KSH-nak írja le az összes termékét, azok összetételeit? Ez sem lenne életszerű, nem várható el egy kis vállalkozástól ilyen szövevényes adminisztráció.
Fagylaltozó – áfakérdés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fagylaltozó szép kerthelyiséggel rendelkezik, asztalokkal és székekkel. Melegkonyha nincs, a fagylaltot helyben készítik. Kérdéseim: 1. Amennyiben a vevő tölcsérben kéri a fagyit, és utána leül az asztalhoz elfogyasztani azt, alkalmazható-e az 5 százalékos adókulcs? 2. Tölcséres fagylalt esetében azt kell vélelmezni, hogy elviszi? Belenyal a helyszínen. 3. Amennyiben cukrászsüteményt is árul a fagylaltozó, de azt nem helyben készítik, akkor az asztalnál elfogyasztott süteményre alkalmazható az 5 százalékos áfa? 4. Feketekávéra alkalmazható az 5 százalékos kulcs?
Étterem helyben készített sütemény elvitelre értékesítésekor hány százalékos áfakulcsot kell alkalmazni?
Kérdés
Melegkonyhás étteremben helyben készített süteményt a vendég elvitelre kéri. Kérem a tisztelt szakértő válaszát, ez esetben hány százalékos áfakulcsot kell alkalmazni 2018-ban? Köszönettel Pócsföldi Zoltánné
Árkülönbség helyben fogyasztott és elvitelre kért ételek esetében?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Idén január 1-jétől 27 százalékról 18 százalékra csökkent az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után fizetendő áfa. Vagyis ha egy vendég helyben fogyaszt el egy helyben készített levest, akkor számára a szolgáltatást 18 százalékos áfával számlázzák, azonban ha elvitelre kéri, akkor már termékértékesítés valósul meg és így a számla végösszege 27 százalékos áfát foglal magában. Egy kolléganőm volt egy továbbképzésen, ahol úgy hallotta, hogy az elviteles leves és a helyben fogyasztott leves ára az eltérő áfatartalom miatt nem lehet egyforma. Vagyis két különböző árral kellene dolgoznia az éttermeknek. Véleményünk szerint egy cég maga szabja meg az árpolitikáját és árképzését, tehát nem köteles az eltérő áfakulcsok miatt eltérő árakat alkalmazni. Nem tudunk olyan törvényi előírást, ami ezt elrendelné. Létezik erre vonatkozóan törvényi előírás? Amennyiben mégis létezik ilyen előírás, az éttermeknek az étlapjukon kétféle árat kellene feltüntetniük, egy helyben fogyasztás esetén fizetendő árat és egy elviteles árat? Válaszát előre is köszönjük. Üdvözlettel: Lívia
Kedvezményes áfakulcs
Kérdés
Kávézó (asztaloknál pincér általi felszolgálás) alkalmazhatja-e a kedvezményes áfakulcsot a süteményekre és a a helyben készült, nem alkoholtartalmú italokra, ha a süteményeket nem ők sütik, hanem készen szállítják nekik? Valamint a fagylaltra, ami nem ott készül, hanem tégelyekben szállítják nekik, és a kávézó értékesíti azt. Köszönöm.
Fagyi tölcsérben, kehelyben, dobozban: hány százalékos az áfa?
Cikk
Egy fagyizó helyben készíti a fagylaltot, hamburgert és melegszendvicset is árul, amit félkész termékekből készít el. (Fagyasztott húspogácsa, pékségtől vett zsömle.) Lehetőség van helyben elfogyasztani az ételeket, asztalok, székek vannak. Ha a vevő elviszi a hamburgert, 27 százalékos áfakulccsal kell számolni, ha ott fogyasztja 18 százalék, de mi a helyzet a fagyival? A fagyinál van jelentősége, hogy a vevő ott fogyasztja, vagy dobozban kéri, és hazaviszi? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Éttermi áfa: újabb kérdések és újabb válaszok a NAV-tól
Cikk
Milyen áfakulccsal kell számlázni, ha a vendég már előre jelzi, hogy a levest helyben kívánja elfogyasztani, míg a második fogást elvitelre kéri, ha a vendég viszi vissza a tálcát, ha nagyobb társaság egyben kéri a számlát, és azon vodkás narancslé is szerepel, az italautomatával előállított szénsavas üdítőt vagy a máshol készített, az étterem saját ételeivel, italaival együtt kínált süteményeket savanyúságokat? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal újabb gyűjteményt tett közzé az étkeztetési szolgáltatásra alkalmazható kedvezményes adómértékkel kapcsolatban felmerülő gyakran ismételt kérdésekről.
Éttermi áfakulcs: visszatérő kérdések és válaszok
Cikk
Az éttermi szolgáltatás, a nem alkoholtartalmú italforgalmazásra vonatkozó kedvezményes áfakulcs januári bevezetése óta még mindig nem teljesen egyértelmű, mely esetekben lehet a 18 százalékos áfakulcsot alkalmazni, cikkünkben közöljük a legfrissebb információkat.
Fogas kérdések az éttermi áfáról. Válaszol a NAV
Cikk
Mikor 18 százalék a vendéglátásban az áfa, és mikor 27? Kell-e arányosítani a felszolgálási díjat, mi az előírás a becsomagoltatott maradékra, a cateringre, az alkoholt tartalmazó ételre? A gyakran ismételt kérdésekre a NAV válaszolt.
Bérelt konyhában közétkeztetés
Kérdés
Egy bt. bérel egy konyhát és azt üzemelteti. A helyi önkormányzattal a közétkeztetésre szerződése van, óvoda-iskola. Az étel elszállítása 500 m-en belül történik.Ebben az esetben milyen százalékos az áfakulcs? A környékbeli vállalkozások dolgozói a kialakított ebédlőben étkeznek helyben, illetve ételhordóban elvitelre is vásárolnak, ebben az esetben milyen áfakulcsot alkalmazzunk?
Éttermi szolgáltatások áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségét kérni: egy étterem vendéglátóipari tevékenységet végez, saját konyhájában meleg ételt állít elő és annak egy részét a saját éttermében szolgálja fel, egy részét pedig rendelés alapján elvitelre készíti. Úgy tudom, hogy a helyben fogyasztott ételek, italok esetében 18%-os, míg az elvitt ételek esetében továbbra is 27%-os áfakulcsot kell alkalmaznia. Kérdésem, hogy amennyiben catering szolgáltatást végez, tehát a megrendelő konyhájában (ami után bérleti díjat fizet) készíti el a meleg ételt és ott a helyszínen szolgálja fel, milyen áfakulcsot kell alkalmaznia? Egy másik vállalkozó kórházakban, egyetemeken büfét üzemeltet. Ebben az esetben érzésem szerint akár helyben, akár elvitelre vásárolnak a 27%-os áfakulcsot kell alkalmazni az ételek esetében, még akkor is, ha a helyszínen készítik (például virsli, meleg szendvics... stb), mivel itt úgy gondolom nem éttermi szolgáltatásról van szó és követhetetlen a helyszíni fogyasztás is. Előre is köszönöm a segítségét!