4203 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Szja-bevallás benyújtási határidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a magánszemélyt 2014. 01. 13-án vették egyéni vállalkozói nyilvántartásba, a 2013-ra vonatkozó 53-as bevallást már 02.25-ig be kell benyújtania? 2014.01.13 előtt csak munkavállalóként dolgozott és szerzett jövedelmet. Válaszukat előre is köszönöm.

Szolgálati idő Kérdés

Azt szeretném pontosítani, hogy abban az esetben, ha egy egyéni vállalkozó 2001-2010 között rokkantnyugdíjas volt, de az egyéni vállalkozását ekkor is működtette, és volt válllakozói kivétje, fizetett maga után. Egészségi állapota rendbe jött, 2011-től ismét főfoglalkozású egyéni vállalkozóként folytatja a tevékenységét. 2020-ban lesz jogosult öregségi nyugdíjra. A szolgálati időbe beszámítódik-e a korábbi rokkantnyugdíj mellett végzett tevékenység? Ugyanez a kérdésem arra az esetre is vonatkozik, ha rokkantnyugdíj mellett alkalmazotti munkaviszonyben foglalkoztattak magánszemélyt. Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó áttérése katára Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok, vállalkozói szja szerint adóztam 2012-ben. Bejelentkeztem kisadózónak 2013-tól. A 2012. 4. negyedévi szolgáltatási díjamról (ami folyamatos szolgáltatás) 2012.12.31-én állítottam ki a számlámat. A számla teljesítési időpontja és fizetési határideje 2013.01.15. A számla értékét 2013-ban kapom meg. Ez a bevétel már a katás időszak bevételének számít? Előre is köszönöm válaszát.

Hobbi varrástanfolyam Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan: egyéni vállalkozó varrónő, férfi-női ruhakészítő középiskolai végzettséggel hobbi varrástanfolyamot indítana. Milyen egyéb végzettség és feltétel szükséges a tevékenység megkezdéséhez?

Gépjármű költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a férje tulajdonában levő személygépjárműre szeretné elszámolni a havi 500 kilométernek megfelelő költséget. Az Szja tv. 11. melléklet 12. pontjában az áll, hogy „az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja”. Ez esetben sajnos az a helyzet, hogy a járművet év közben eladták, a forgalmi engedélyről és a felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvényekről nincs másolat. Csak a gépjármű megvásárlását és eladását igazoló adásvételi szerződések állnak rendelkezésre. További probléma, hogy a kötelező felelősségbiztosítás a gépjármű-tulajdonos édesapjának a nevén volt. Gondolom, hogy akkor ő lehetett a gépjármű üzembentartója. Ez vajon már önmagában kizárja a költségelszámolás lehetőségét? Ha nem zárja ki, akkor a költségelszámoláshoz elégséges lehet az adásvételi szerződések megléte, és egy, a biztosítótól beszerzett igazolás a díjak befizetéséről? Köszönöm válaszukat.

Egyéni vállalkozó mobiltelefon költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önfoglalkoztató egyéni vállalkozó (alkalmazottja nincs) számlás mobiltelefon költségének az elszámolására milyen lehetőségek vannak abban az esetben, ha nem akar bajlódni híváslista alapján a hivatali és magánhívások tételes elkülönítésével? Köszönöm válaszukat.

Őstermelő és egyéni vállalkozó is? Így juthat ki a könyvelési útvesztőből Cikk

Egy magánszemély áfás őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenységet is végez. Milyen szabályok szerint kell nyilvántartania, hogy milyen forrásokból mely tevékenységét finanszírozza, illetve mit költ a saját szükségleteire? – kérdezte olvasónk. A rendkívül összetett kérdéssorozatra Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozó kismama táppénzalapja Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Ha az egyéni vállalkozó 2005 óta folyamatosan fennálló biztosítási jogviszonnyal rendelkezik (2011-től főállású egyéni vállalkozó), és a gyed lejártát követően 2014-ben a gyes időtartama alatt újra vállalkozói tevékenységet folytat, újabb terhessége esetén mi lesz a táppénz és a későbbi ellátások alapja, ha kevesebb mint 180 bérezett nappal rendelkezik? A 48. § (6a) alapján a gyed lejártát követően elért jövedelem? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó épületvásárlása Kérdés

Egyéni vállalkozó ingatlant vásárolt 2013 júliusában, ám a teljes összeget csak 2014-ben fogja kifizetni. Azóta felújította, 2014-ben beköltözött. Kérdésem: mikor kezdheti el az értékcsökkenést elszámolni, a vételár teljes kifizetésekor, vagy a birtokbavételkor? Köszönöm a válaszát.

Egyéni vállalkozó személygépkocsi vásárlása Kérdés

Egyéni vállalkozó szeretne személygépkocsit vásárolni, mert tevékenysége ezt indokolja (végrehajtó). Kérdésem: vállalkozói pénzből hitelre tud-e vásárolni? A felmerült költségeket (biztosítás, javítás) fizetheti-e vállalkozói pénzből? A cégautóadó megfizetése mellett értékcsökkenést számolhat-e el? Köszönöm a válaszát.

Befuccsolt a vállalkozása, törölték az adószámát? Itt a válasz, mit kell tennie Cikk

Mit tehet egy cégvezető, és mit kell kötelezően tenni, ha törlik a cége adószámát? Milyen formában folytathat ezt követően vállalkozói tevékenységet? Olvasónk kérdésére Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk adott minden részletre kitérő választ.

Gyes mellett dolgozna egyéni vállalkozóként? Ezt kell róla tudnia Cikk

Mit kell tenniük azoknak a kisgyermekes anyáknak, akik egyéni vállalkozóként szeretnének munkát végezni, és mellette igénybe vennék a gyedet, illetve gyest? – kérdezte több olvasónk is. A kérdésekre Radics Zsuzsanna szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozó + őstermelő készpénzkészlete Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tájékoztatásukat szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban: azon magánszemélynek, aki áfás őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenységet is végez: 1./ kell-e tevékenységenként külön-külön pénztárkönyvet vezetni? 2./ Kell-e külön-külön pénzforgalmi bankszámlát nyitni, ezáltal a pénzbevételeit/kiadásait külön-külön nyilvántartani? 3./ Kell-e tevékenységenként külön-külön úgynevezett "házipénztárt" vezetni-e? 4./ Köteles-e a magánszemély őstermelői – egyéni vállalkozói – magán készpénzkészletét külön-külön házipénztárban tartani, vagyis el kell-e különíteni a készpénzét? 5./ Vehet-e ki a vállalkozó készpénzt a saját megélhetésére, vagyis a./ őstermelői bevételét (pénzét) felhasználhatja-e egyéni vállalkozói tevékenységének finanszírozására és magánszemélyként a családi kiadásaira? b./ fordítva, az egyéni vállalkozói bevételét (pénzét) felhasználhatja-e őstermelői tevékenységével kapcsolatos kiadásaira, valamint magánszemélyként a családi kiadásaira? 6./ Amennyiben az adózó őstermelő és egyéni vállalkozó tevékenységére külön-külön pénztárkönyvet vezet, akkor kell-e az egyéni vállalkozó + őstermelő + magánszemély jövedelméből származó pénzmozgásokat rögzíteni, bizonylattal alátámasztani (ha igen akkor milyen bizonylattal)? Példa (bankszámla nélkül, készpénzt feltételezve adózó kp. forgalma (bevétel, kiadás, egyenleg): őstermelés bevétel: 100 ezer forint, kiadás 40 ezer forint, egyenleg 60 ezer forint. Egyéni vállalkozói bevétel 70 ezer forint, kiadás 90 ezer forint, egyenleg: - 20 ezer forint. Bérjövedelem bevétel: 70 ezer forint, kiadás: 72 ezer forint, egyenleg - 2 ezer forint. Bevétel összesen: 240 ezer forint, kiadás 202 ezer forint, pénzegyenleg 38 ezer forint (igaz, az egyenlegrészt a pénztárkönyvben nem is kell vezetni). Köszönettel: Liptákné Rigó Andrea

Katásból egyéni vállalkozó éves bevallás Kérdés

Katás egyéni vállalkozót tartozása miatt a NAV visszahelyezte egyéni vállalkozói státuszba, éves bevallással. Ilyenkor kétféle éves bevallást kell beadni?

Gyes alatti munkavégzés egyéni vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó gyes mellett szeretne visszatérni az egyéni vállalkozásába, van-e minimum járulékalap-kötelezettsége? Valamint rá is igénybe lehet-e venni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink