4202 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kilépés a kata hatálya alól Kérdés

Ha egy egyéni vállalkozó szeptember 30-ával kilép a kata hatálya alól, akkor a kisadózóként szolgáltatás elvégzéséről kiállított, de még be nem folyt bevételi számláit még katás időszaki bevételként kell kezelni, vagy ha azt követően folyik be, akkor már Szja tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozói bevételként? Az alanyi mentes egyéni vállalkozó túllépi a 6 millió ft-os értékhatárt, akkor azt a számláját, amelyikkel már meghaladja az értékhatárt, áfásan kell kiállítania. Ebben az esetben figyelni kell-e, hogy a számlák ellenértéke már befolyt-e? Pl. ha az alanyi mentes vállalkozó összes bevétele 5.950 ezer ft, és 09.20-án kiállít egy 100 ezer ft-os utalásos számlát, ami csak 10.20-án folyik be, illetve 10.01-vel egy 100 ezer ft-os kp-es számlát, akkor melyik számlával lépi túl az értékhatárt, melyik lesz az az első számla, amit már áfásan kell kiállítani?

Gyakorlati oktatás Kérdés

Egy egyéni vállalkozó kötött együttműkődési megállapodást egy továbbképző központtal egy fő gyakorlati képzésére, jogszabályi hivatkozást nem tartalmaz a megállapodás. A hallgató 40 éves, és ez nem hagyományos tanulószerződés. A vállalkozónak van-e bejelentési kötelezettsége? Ha van, milyen jogcímen kell bejelenteni? Hogy történik a hallgató után a járulékfizetés? Mennyi az alap?

Telephely Kérdés

A Kft-nek 2007-től bejegyzett telephelye a magánszemély (társaság tagja és alkalmazottja) tulajdonában álló családi ház. A ház magáncélra nincs használva, nem lakik benne senki. A magánszemélynek (aki a társaság tagja és alkalmazottja is egyben), van egy egyéni vállalkozása, ahol ez a ház szintén telephely. 2012-12-31-ig a közüzemi számlákat az egyéni vállalkozó számolta el, 2013-01-01-től nincs elszámolva a közüzemi számla, mert az egyéni vállalkozó kisadózó lett. A kft eddig semmilyen költséget nem számolt el a telephellyel kapcsolatban. Kell-e a Kft-nek szerződést kötnie a magánszeméllyel, amiatt, hogy a telephelyként neki be van jegyezve. A Kft nem fizet semmit a magánszemélynek, csak szóbeli megállapodás van közöttük. Ha a házat a Kft iroda céljára szeretné használni - ehhez elég nagy méretű felújításra van szükség - elszámolhatja-e a költségeket, le vonhatja-e az áfát? Elég-e kettőjük között csak a "szívességi használat"? A magánszemély ezentúl sem szeretne bérleti szerződést kötni, de a ktf ingyen és bérmentve használhatja továbbra is. Az egyéni vállalkozónak is maradhat ez a telephely akkor is, ha a Kft irodát épít rajta, és használja? Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Marcsi

Kisadózás Kérdés

Kérdésem az egyéni vállalkozóval kapcsolatos, aki 2013. január 01-től a "kisadózást" választotta. A 2012. évi adóbevallásában fejlesztési tartalékot képzett, ezzel csökkentette az adó alapját. A fejlesztési tartalékot a képzést követően 5 év alatt célszerű felhasználni (ha nem akarja pótlékkal növelten visszafizetni a kedvezményt). Ha ő 5 évig kisadózó lesz, csak a bevételeit könyveljük (nem áfás), mi történik a kedvezménnyel? A másik kérdésem is a kisadózással kapcsolatos. A vállalkozó zárókészlettel rendelkezett 2012-12-31-én. Ez be is lett írva az adóbevallásába. Hogyan követjük a készlet változását, ha nem könyveljük a kiadásait? Mi történik a 2012. évi zárókészlettel a 2013. évi adóbevallásában? Ugyanaz az összeg kerül be? Köszönöm a válaszát.Tisztelettel: Marcsi

Főállású anya vállalkozásának járulékfízetése Kérdés

Főállású anya adószámot szeretne kérni önálló tevékenység végzéséhez.. Ebben az esetben hogyan alakúl a járulékfízetési kötelezettsége. Valamint ha ezt egyéni vállalkozóként tenné, akkor is hogyan alakul a járulékfízetésí kötelezettsége? Előre is köszönöm válaszukat.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése kata hatálya alatt Kérdés

Főállású egyéni vállalkozó vagyok. 2013.06.01.-től a vállalkozói szja adózási mód alól a kata szabályai szerinti adózási módot választottam. A körülmények alakulása miatt 2013.10. hónaptól a vállalkozásomat szüneteltetni szeretném. Kérdéseim: 1./ A 2013 évről szóló szja bevallásomban a megszűnésre vonatkozó szabályok szerint kell-e elkészíteni a kata-ra való áttérés miatt, vagy a szüneteltetés szabályai szerint? A zárókészletekbe be kell-e számítani a meglévő árukészletek mellett az úgynevezett kis értékű tárgyi eszközöket (100 ezer forint alatti) és a nagyobb értékű tárgyi eszközöket (tgk., üzlethelyiség)? A tárgyi eszközök egy részét (tehergépkocsi) a kata időszaka alatt értékesíteni szeretném, mely a kata bevétele lesz. Válaszát köszönöm.TJ.

Egyéni vállalkozók: 8 milliárdos bevételű listavezető Cikk

A korábbinál kevesebben vallottak egyéni vállalkozói jövedelmet, több mint kilenc tizedük tételesen elszámolta költségeit, a többiek átalányadóztak. A legnagyobb adózó egyéni vállalkozó a NAV adatai szerint csaknem 8 milliárd forint bevételről adott számot.

Egyéni vállalkozók is megúszhatják a cégautó-adót Cikk

Munkahely hiányában sokan kényszerülnek egyéni vállalkozóként megélni, ám tanácstalanok, amikor az adószabályok dzsungelével szembesülnek, hiszen már a bejelentkezéskor fontos adózást érintő döntéseket kell hozniuk.

Ez a különbség őstermelő és őstermelő között Cikk

Mi a különbség a mezőgazdasági őstermelő és az egyéni vállalkozó-mezőgazdasági őstermelő között? Mennyi adó és tb terheli az egyiket és a másikat? Olvasónk kérdésére szakértőnk, dr. Radics Zsuzsa válaszol.

Egyéni és társas vállalkozók nyugdíjjogosultsága Cikk

Az egyéni és társas vállalkozók, az egykori kisiparosok és kiskereskedők nyugdíjjogosultsági szabályai eltérnek a munkaviszonyos biztosítottakétól. Összefoglaltuk az e körre vonatkozó előírásokat.

Egyéni vállakozó szocho kedvezménye Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozónak jár-e a 2011. évi CLVI trv. 462/A § és 465. §-a alapján szocho kedvezmény, ha rehabilitációs kártyával rendelkezik, de semmilyen ellátást nem kap.

Saját gépkocsi használat egyéni vállalkozásnál Kérdés

Mik a feltételei az ilyen használatnak?

Így kell adózni az egyéni vállalkozó külföldi tevékenységéből származó jövedelme után Cikk

Egy olvasónk azt kérdezi, hogyan alakulnak az egyéni vállalkozásból származó jövedelmével összefüggő adókötelezettségei, ha Ausztriában honosítja az egyéni vállalkozását és kap osztrák adószámot is. Mit mondanak a jogszabályok?

Egyéni vállalkozó és megmaradt áru, eszközök Kérdés

Az alábbiakban szeretném tájékoztatását kérni: áfás egyéni vállalkozó , aki 2013-ban alakult, most másfél hónap után megszűnne. Konkrét számokban megmaradt neki 800 ezer forint nettó értékű áru, kisértékű eszközök 300 ezer forint nettó értéken, valamint 1db nagy értékű eszköze nettó 200 ezer forintban, és idegen ingatlanon végzett beruházása az üzlet kialakítása miatt nettó 250 ezer fornt. Amennyiben ezeket nem tudja értékesíteni, azaz megmarad neki továbbiakban, mint magánszemély, akkor adófizetéssel jár, ha jól tudom. Konkrétan számokban mennyi lesz a bevétele és konkrétan mennyi áfafizetéssel jár? Van különbség, ha értékesíti az említett eszközöket és a megmaradt árut mint egyéni vállalkozó? A bérelt ingatlanban az üzlet kialakítása miatt a bérbeadóval nem állapodtak meg, nem veszi át, így ezt szeretné kivezetni, selejtezni, mivel otthagyta. A beruházás áfáját levonta. Ennek is van most adóvonzata? Ezzel mit tud tenni?

Így kell áfát fizetnie az egyéni vállalkozónak, ha szünetelteti tevékenységét Cikk

Amennyiben szünetelteti az egyéni vállalkozó a tevékenységét, milyen áfabevallásokat kell beadnia? Olvasói kérdésre Csobánczy Péter, az Adózóna áfaszakértője válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink