4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Katás egyéni vállalkozó – ipa megosztása
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó székhelye az állandó lakcíme, de egy másik településen végzi a tevékenységét (telephely). Nincs alkalmazott, az eszközeiről nincs nyilvántartása, csak a bevételi nyilvántartást vezeti. Hogy osztható meg a két település között az iparűzési adó?
Katáról szja-ra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó január, február hónapokban szja szerinti adózó, március, április hónapokra a kata adózást választotta, májustól visszatér az szja szerinti adózásra. A katás időszak alatt csak a bevételeiről vezetett nyilvántartást. A március, április hónapokban kifizetett készpénzes áruszámlák költségeit elszámolhatja-e május hónapban?
Egyéni vállalkozó csed, gyed alapja
Kérdés
Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó, aki a járulékokat 241 500 forint után fizet (161 000 forint 150 százaléka) gyermekszülés után a 241 500 forint 70 százalékára jogosult ? Illetve jogosult lesz-e a 222 000 forint (maximált mérték) 70 százalékára?
Evás és katás egyéni vállalkozó
Kérdés
T. Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2015.12.01-én megszüntette a vállalkozását.2017. 05. 01-jétől lehet katás egyéni vállalkozó vagy van valami tiltás? Más: evás egyéni vállalkozó évközben átmehet-e katás egyéni vállalkozóba vagy csak a következő év január 1-jétől? Köszönettel Fidler Gáborné
Egyéni vállalkozó halála esetén számla kiállítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíj mellett katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó váratlanul március végén elhunyt. Tevékenységét havonta, a hónap végén számlázta. Kérdésem arra vonatkozik, hogy az utolsó havi (március) ki nem állított számlákat jogosult-e az özvegy, vagy a fia kiállítani és azt az egyéni vállalkozó ügyfeleknek megküldeni, esetleg a számla értékét készpénzben átvenni? Köszönettel: SB
Vállalkozói kivét önellenőrzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozik, hogy egyéni vállalkozónak van-e lehetősége önellenőrízni az éves vállalkozói kivétjét visszamenőleg, elévülési időn belül? A NAV szerint ilyen nem lehetséges, mivel a vállalkozói kivét a vállalkozó üzleti évre szóló döntése, ezt utólag semmilyen módon nem változtathatja meg. Azonban mivel bizonyos okok miatt ezeket az éveket újra kellett könyvelni, így az új könyvelés is azt támasztja alá, hogy a vállalkozói kivét összegét módosítani szükséges, például elmaradt családi kedvezmény igénybevétele miatt. Ennek megfelelően a havi járulékbevallásai is önellenőrzésre kell, hogy kerüljenek, tehát összességében az új könyvelésnek megfelelően teljesen átalakul a vállalkozó eredménye. Amennyiben a vállalkozói kivétre vonatkozóan van önellenőrzési tiltás, jogszabályhely hivatkozást is szeretnék kérni. Köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó keresőképtelensége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem főállású katás egyéni vállalkozó hosszabb időre keresőképtelenné válik. Egyéni vállalkozásában közvetítési, ügynöki szolgáltatást, és egyéb számítástechnikai tevékenységet végez. Mentesülhet-e a havi 25 ezer forint megfizetése alól, és ez időre szerezhet-e bevételt, ha egy családtagja végezné a tevékenységet? További kérdésem hogy a családtag megbízási szerződéssel, mint magánszemély elláthatja-e a feladatot, vagy csak munkaviszony létesítésével? Köszönöm megtisztelő válaszát.
Egyszemélyes kft. és katás egyéni vállalkozó járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy tevékenységet nem folytató egyszemélyes kft. tulajdonosa, ügyvezetője vagyok, ahol a társasági szerződésben szerepel az ügyvezetés munkaviszonyban történő végzésének lehetősége. Szeretném megtudni, hogy elláthatom-e a kft. ügyvezetői teendőit heti 2 órai részmunkaidőben, havi 10 000 forint díjazással úgy, hogy főállású katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint adót fizetek? Várom mielőbbi szíves válaszát, melyet előre is köszönök.
Katás egyéni vállalkozó és katás bt.-kültag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozóként és egyben katás bt.-kültagként kétszer 12 millió forintig lehet kihasználni a kata előnyeit?
Kata és betegállomány
Kérdés
Kata hatálya alatti egyéni vállalkozó 2017.03.13-tól betegállományban volt 2017.04.14-ig. A húsvéti ünnepek alatt kiderült, hogy továbbra is fennáll a problémája, ezért 2017.04.20-án ismét kiírta betegállományba az orvos, és várhatóan még májusban is betegállományban lesz. Kérdésem: 2017. április hónapjára kell-e az 50 000 forintot fizetnie? Válaszukat köszönöm.
Másodállásból főállású egyéni vállalkozó
Kérdés
Heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó munkaviszonya 2017.03.29-ével megszűnik. 2017.03.30-án főállású egyéni vállalkozónak minősül. A fennmaradó két napra (03.30., 03.31.) vállalkozói kivétet nem vesz fel. Szja-fizetési kötelezettsége nem keletkezik. Tb-fizetési kötelezettsége hogyan alakul? Legalább a minimálbér, illetve a garantált bérminimum után, vagy annak 30-ad része * 2 nap után kell a tb-járulékokat megfizetnie? Válaszukat előre is megköszönve: Timi
Egyéni vállalkozóból őstermelő
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Fiatal gazda egyéni vállalkozó 5 év eltelte után őstermelőként szeretné folytatni a mezőgazdasági tevékenységet, amit jelenleg egyéni vállalkozóként végez. Segítséget szeretnék kérni jelenleg mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó megszűnésének elszámolásához, mivel az 5 év eltelte után a tevékenységét őstermelőként szeretné végezni. Gondolok itt a támogatásból szerzett földterület, gépek beszerzésére. Tisztelettel: Kutasi Gabriella
Szja bevallás + egyéni vállalkozó családi adó- és járulékkedvezménye 2.
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm válaszát (http://adozona.hu/kerdesek/2017_4_4_Szja_bevallas__ev_csaladi_ado_es__qyu), de nem erre irányult a kérdésem. Tudom, hogy egyéni vállalkozó esetében a tényleges kivétet terhelő járulék erejéig lehet érvényesíteni a kedvezményt, de amíg nem meríti ki a 4% egb.-t, addig nem érvényesítheti a 3%, illetve a 10%-ra sem. Ha ebből indulunk ki, akkor a gyakorlatban az emelt járulékalap után kell figyelembe venni a kedvezményt, de úgy, hogy figyelni kell: ne lépje túl a kivét 17%-át. Ezért esetünkben: megállapított egb. és nybj. összege: 230 953 Ft, jogszerűen érvényesített kedvezmény: 191 522 Ft, megfizetett egb. és nybj: 39 431 Ft. Miért nem írhatja be a megállapított egb. és nybj. összegénél (30-as sor) a ténylegesen megállapítottat (230 953 Ft), miért ragaszkodik az ügyintéző az 1 148 515 Ft (összes összevont adóalap) 17%-ához (195 248 Ft)? Jogszerűen annyi kedvezményt vett figyelembe, amennyit a törvény enged, a többit befizette nyba-ba (vagyis a 129 000 Ft 17%-át havi szinten). Akkor mit kezd a már befizetett nybj-vel, fizesse be újra, csak most szja-ba? Kérem véleményét, válaszát az szjabevallás kitöltésével kapcsolatban (24, 30, 31-es sorok)! Köszönöm mielőbbi válaszát!
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. A tevékenységi körben nem szerepel ingatlanbérbeadás. 50% tulajdoni részesedést kaptam egy bérbe adott ingatlanban. Az ajándékozásból eredően van valami fizetési kötelezettségem? A bérleti díj fele után nekem kell adózni. Köszönöm segítségét!
Jótékonysági rendezvény
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő kérdéssel kapcsolatban várom szakértői válaszukat: az egyik egyéni vállalkozó (akinek a tevékenységi körében közétkeztetés, rendezvényszervezés, szálláshely szolgáltatás van) egész napos jótékonysági programot szervez lakhelyén (kisváros, 10 ezres lélekszám). Fellépnek zenekarok, mazsorett lányok, bográcsban ételt készítenek a rendezvényre kilátogatóknak. A rendezvény jótékony célú felajánlás a falu lakói részére, csak költség merül fel, kiszámlázás, árbevétel nem lesz ebből a rendezvényből. Elszámolhatja-e a vállalkozó a vállalkozásából kifizetett összegeket költségként? Kell-e utána adóznia? Adóalapnövelő tételként be kell-e állítani a könyvelésébe? Válaszukat tisztelettel megköszönve. Ötlemozaik Könyvelő Kft.