4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó – képesítéshez kötött tevékenység végzése Kérdés

Üdvözlöm! A következőket olvastam Önöktől az "Így vállalkozhat képesítéshez kötött tevékenységre képesítés nélkül címmel 2017.07.15-én: "Az egyéni vállalkozó azonban eleget tehet ennek a feltételnek, ha a tevékenységében akár munkavállalóként, akár más jogviszonyban határozatlan időre közreműködik olyan személy, aki a fenti végzettséggel rendelkezik. Ennek a feltételnek folyamatosan meg kell felelni." Ez azt jelenti " ...akár más jogviszonyban...", hogy ha a vállalkozó egy évben 10 napon keresztül végez olyan tevékenységet, amelyhez nem rendelkezik képesítéssel, vehet fel egyszerűsített foglalkoztatott (efo) szakképzett dolgozót, ezzel teljesíti a törvényi előírásokat? Nekem ez a válasz most nagyon fontos, ilyen ellenőrzésen van az ügyfelem anyaga. Oktatást végzett efós munkavállalóval, mivel ügyfelemnek nem volt ilyen képesítése. Köszönöm az értelmezést. Üdvözlettel: V. Mária

Egyéni vállalkozás – motor Kérdés

Üdvözlöm! Egyéni vállalkozó venne motort a vállalkozásba, ezzel kapcsolatban lenne kérdése: a motort mint tárgyi eszközt elszámolja, beviszi a vállalkozásba, viszont elszámolhat ezután üzemanyagköltséget? Illetve például útnyilvántartást vezethet utána ugyanúgy, mint autónál? Terheli-e valamilyen adó (mint autónál a cégautóadó)? Válaszát előre is köszönöm!

500 km költségátalányátalány elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvérem egyéni vállalkozóként másodállásban szállásszolgáltatással foglalkozik, az 50%-50%-ban közösen tulajdonolt üdülőházunkban. A szálláshely a lakóhelyétől kb. 100 km-re van. Közös háztartásban élünk, lakcímkártyáink azonos címre szólnak. A tulajdonomban és nevemen lévő személygépkocsit használja, a kötelező felelősségbiztosítást is én fizetem. Kérdésem, milyen szerződést vagy megállapodást szükséges kötnünk, hogy az 500 km költségátalányt elszámolhassa? Milyen egyéb költségei vannak ennek az ügyletnek nekem vagy a testvéremnek (járulék, adó stb.). Válaszát, előre is köszönöm. Tisztelettel: Binder Edit

Csed, gyed mellett szja szerint adózó vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozás. A 2005 óta működő vállalkozó az szja-törvény szerint adózik, áfás. 2016 októberében kisfia született, munkaviszonya után csed, majd gyed ellátásban részesül. Egyéni vállalkozói jogviszonyából nem igényelt semmilyen anyasági ellátást. Egyéni vállalkozóként volt bevétele és költsége, mind a csed, mind a gyed ideje alatt. Egyéni vállálkozóként jelenleg járulékot nem fizet, jövedelmet nem vesz ki. 1. kérdés: a munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van a gyed ideje alatt, amíg fizetés nélküli szabadságon van, kellene-e a bérminimum alapján járulékot fizetnie, főállású egyéni vállalkozónak minősül-e? Illetve attól, hogy a munkaviszonyra tekintettel csed és gyed ellátásban részesül, egyéni vállalkozóként lehet-e bevétele úgy, hogy jövedelmet nem vesz ki továbbra sem, és járulékot sem szeretne fizetni? Köszönöm megtisztelő válaszát: Balogné

Nyugdíjjárulék fizetés egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy a kiegészítő tevékenységet folytató, illetve a heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozónak mikor kell nyugdíjjárulékot fizetnie? Úgy tudom, hogy csak akkor kell, ha év közben van vállalkozói kivét. Ha erre a kivétre év közben nem kerül sor, akkor év végén csak a vállalkozói adózás (9%) levonása után fennmaradó eredmény adóköteles, amit csak a 15 százalék szja és a 14 százalék ehofizetési kötelezettség terhel. Vagy ezután is kell nyugdíjjárulékot fizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Bejelentési kötelezettség nélkül végzett bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó, aki jelenleg szünetelteti a vállalkozását, milyen formában folytathat lakóingatlan-bérbeadási tevékenységet, ha a lakóingatlan a saját tulajdona, az egyéni vállalkozás tevékenységi körében pedig a bérbeadás nem szerepel?

Bölcsődei ellátás adómentesen egyéni vállalkozónak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó gyermeke nemsokára bölcsődés lesz. Van lehetőség, hogy nevére szóló számla ellenében elszámolhassuk költségként, mint vállalkozás érdekében felmerült költség? (Társasági adóban lehet) Köszönettel: Csuhai Imréné

Egyéni vállalkozó csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki jelenleg gyeden van első gyermekével, 2017.11.11-re várja a második babáját. Közben a gyed mellett megbízási jogviszonyban is szerzett jövedelmet, 2016.09.01-2017.05.31. között, amelyből vontak egészségbiztosítási járulékot is. Az egyéni vállalkozás szünetelt, de 2017.02.24-től újra aktív. Jelenleg nincs az egyéni vállalkozónak a vállalkozásból kivétje, de egyéb jövedelme sincs, csak az első gyermek után a gyed. Az egyéni vállalkozásból nem fizet járulékot. Jól gondoljuk, hogy a második gyermekkel a csedet a minimálbér másfélszerese után fogja számfejteni az OEP? Köszönettel: Kozma Beáta

Ki és hogyan igényelhet álláskeresési járadékot? Cikk

Álláskeresési járadék illeti meg azt, aki álláskereső, az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani. Cikkünkben áttekintjük, hogy milyen feltételekkel igényelhető a járadék.

Felmondás gyes alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a gyesen levő munkavállalójának szeretné megszüntetni a munkaviszonyát. Hogyan teheti ezt jogszerűen a gyes alatt, illetve a gyes lejárata után? Munkavállalónk a gyes alatt egyéni vállalkozásában végez munkát, ez a körülmény befolyásolja-e az eljárási szabályokat?

Egyszerűsített foglalkoztatás napjainak meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozás, aki 2017.01.05-én alakult. Ez az egyéni vállalkozó nem minősül az Mt. szerint foglalkoztatónak, így nála az egyszerűsített foglalkoztatás létszáma 1 fő lehet 365 napig (egyenlőtlenül beosztva). Az egyéni vállalkozó 2017. március és 2017. augusztus között összesen 361 napig foglalkoztatott egyszerűsített foglalkoztatásban munkavállalókat (betartva a heti 5 nap, havi 15 nap, és összesen 90 napos határidőket). Az ez idő alatt befizetett egyszerűsített foglalkoztatás utáni adó: 361 ezer forint volt. Az egyéni vállalkozó úgy dönt, hogy megszünteti a vállalkozását 2017.09.30-ával. Kérdés: – Az egyszerűsített foglalkoztatás napjait kell-e arányosítani az egyéni vállalkozás működésének napjaira (2017.01.05-2017.09.30.)? Vagy erre az időszakra is jár neki a 365 nap? – Ha kell arányosítani a napokat, akkor ez a törvény mely paragrafusából vezethető le? – Ha kell arányosítani a napokat, akkor hogyan kell megállapítani, mely munkavállalót kell normál munkaviszonyossá bejelenteni és mikortól? – Ha az egyéni vállalkozó nem szűnik meg 2017.09.30-ával, csak szünetelteti a vállalkozást, akkor is kell arányosítani az egyszerűsített foglalkoztatást a működés napjainak a számával? (Mert például az áfában az alanyi mentességet nem kell arányosítani szüneteltetés esetén.) Válaszát előre is köszönöm.

Fotósból vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fotózással foglalkozó fiatal vállalkozást szeretne indítani, de a fotózás szakképzettséghez kötött vállalkozói tevékenység, és neki nincs meg a végzettsége. Az OKJ-s képzést idén szeptemberben tudja elkezdeni. A megkezdett OKJ-s képzés szakképzettségnek minősül-e, és indíthatja-e a vállalkozást szakképzettként? Illetve, ha nem minősül szakképzettségnek a megkezdett OKJ-s képzés, akkor milyen alternatív lehetőség áll rendelkezésére, hogy hivatalosan fotózhasson, és számlát tudjon adni? Például adószámos magánszemélyként tudja-e ezen tevékenységet végezni, vagy ha felvesz egy alkalmazottat, aki képzettséggel rendelkezik, az megoldhatja-e a problémát, vagy van-e esetleg valamilyen szakképzettséghez nem kötött tevékenység, amellyel kiválthatná a fotózást? Olyan kérdésem is lenne, hogy katás egyéni vállalkozó esetében, ha nincs alkalmazottja, kell-e havi szinten 1758-as bevallást leadni? Előre is nagyon köszönöm válaszait!

Egyéni vállalkozók: így számít az adóalap, a kivét az adóelőlegnél Cikk

A személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók kétféle adózási mód közül választhattak az adóévre, melyből az egyik a vállalkozói jövedelem szerinti adózás, a másik – a feltételek megléte esetén – a jövedelem átalányban történő megállapítása.

Egyéni vállalkozók jövedelme és járulékfizetése – újabb NAV-füzet Cikk

A NAV információs füzetet tett közzé a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók jövedelmének meghatározására és járulékfizetésére vonatkozó alapvető szabályokról.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki tavaly ingatlant vásárolt a vállalkozásába, melyet bérbe ad. Most magánszemélyként kíván ingatlant vásárolni és bérbe adni. A kérdés az lenne, hogy tudja-e ezt a tevékenységet magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is folytatni? Ha magánszemélyként ad bérbe, akkor milyen költségeket számolhat el például: berendezési tárgyak, értékcsökkenés, festés stb.? Válaszát köszönöm. JT

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Osztalékfizetés külföldön élő tulajdonos részére

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Havidíjas dolgozó túlórabére

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Sérelemdíj adózása 2025

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink