4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kiküldetés Kérdés

Egyéni vállalkozó egy kifizetővel köt megállapodást vizsgáztatásra. Azonban a személygépkocsi – ami magánszemély tulajdonában van – költségeit (utazási) külön megbízási szerződés alapján a kft. kiküldetési rendelvény alapján téríti meg neki. Megteheti ezt a kifizető? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó külföldi tankolásának elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó áfakörös saját vállalkozása által készített terméket saját kisteherautójával szállítja Németországba, tehát nem fuvarozó a tevékenység. Az ekáer-bejelentést megteszi. Külföldön kapott dízel üzemanyag számlát hogyan számolhatom el, mert a kutaknál ráteszik az áfát, de az egyéni vállalkozásában az áfabevallásban ezt nem vonhatom le? Jól gondolom, vagy mi a módja a helyes elszámolásnak és a ténylegesen megfizetett áfa érvényesítésének? Napidíjat elszámolhatok-e a vállalkozónak, aki tehergépjármű-menetlevelet vezet?

Autóbuszvezető bérbesorolása Kérdés

Egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmaz néhány napra beugró autóbuszvezetőt. Többféle állásfoglalást olvastam a bérbesorolását illetően. Kérdésem: kötelező-e a szakmai bérminimummal elszámolni?

Mellékállású katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy máshol főállásban foglalkoztatott, mellékállásban katás egyéni vállalkozó, szervizelési tevékenységet végez egy berendezés forgalmazónak, a 2017. január-február hónapban elért bevételei meghaladják az 1 millió forintot. Mivel a berendezések javítása folyamatos, a bevételének döntő része innen fog származni, érintheti-e ez negatívan a katás adózót? Meddig vállalhat munkát ettől a cégtől? köszönöm válaszát!

Kata gyes mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy egyéni vállalkozó, aki jelenleg gyesen van, fiatal gazda pályázaton nyert, tételes adózó, áfakörös. Az állatok ellátására alkalmazottat foglalkoztat, aki két órában dolgozik, és kap fizetést. A vállalkozó maga után nem fizet semmilyen járulékot, csak az alkalmazott két órája után. Bevétele az év folyamán lesz majd, ami az állatok eladásából származik. Remélhetőleg 5-6 millió forint. Felmerült a lehetősége, hogy átjelentkezne katás adózónak. Akkor melyik összeget kell fizetnie: 25 000 vagy 50 000 forintot? Van-e valamilyen hátulütője, ha átjelentkezik? Melyik jobb adózás az ő szempontjából? Köszönöm. Üdv Éva

Adóbevallási határidő: százezreknek ma jár le Cikk

Az egyéni vállalkozóknak és az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyeknek február 27-éig kell benyújtaniuk 2016-ról szóló személyijövedelemadó-bevallásukat. Ez az evások és katások határideje is.

Tételes átalányadóból kilépés Kérdés

Fizető-vendéglátó tevékenységet az adózó tételes átalányadóban fizette 2016-ban. 2017-ben katás egyéni vállalkozóként szeretne adózni, a tételes átalányadó helyett. Ezt a választást a 2016-os bevallásban megfelelő-e jelezni? Jelezhető-e ez így egész évre, ha az egyéni vállalkozói tevékenység 2017. évközben kezdődik? Ki kell-e ez esetben az éves átalányt fizetni? Ki kell-e fizetni az éves átalányadót évesen, ha azért szűnik meg, mert nem állnak fenn a tételes átalanyadó választás feltételei, például cégnek ad számlát (elvileg tételes adózás magánszemélynek nyújtott szolgáltatásra van)?

Kompenzációs feláras őstermelő és katás egyéni vállalkozó alanyi mentes értékhatára Kérdés

Őstermelő kompenzációs felárat alkalmaz, emellett katás egyéni vállalkozóként alanyi áfamentes fizető-vendéglátó tevékenységet végez. Magánszemélyként lakást ad bérbe. Áfa szempontjából az alanyi értékhatárba mindhárom tevékenység beszámít? Alanyi mentes értékhatár változik-e, ha a vállalkozási tevékenység szünetel pár hónapra, kell-e valamit arányosítani?

Munkaviszony felszámolás esetén II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az azonos címmel feltett és megválaszolt kérdésemmel kapcsolatban kérdezném, hogy a munkavállalónak át kell-e jelentkeznie főállású egyéni vállalkozónak? A munkavállaló nem dolgozik, nem kap fizetést, de nem is értesítették semmiről. Hivatalos felszámolás még nem indult. Köszönöm!

Felfüggesztett adószám? Ne essen kétségbe! Cikk

Mit tehet az átalányadózó nyugdíjas egyéni vállalkozó, ha felfüggesztették az adószámát? Egy konkrét esetben a felfüggesztés – adófizetési kötelezettség elmulasztása miatt – 2016. 07. 15-én történt. A vállalkozó 2016. szeptember 30-áig folytatta a tevékenységét, nyugtát állított ki. Beadhatja-e a 2016. évi szja-bevallását mint átalányadózó – kiegészítő tevékenységű – egyéni vállalkozó, illetve az egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettsége hogyan alakul 2016. 10. 01-jétől, ha nem volt bevétele? A továbbiakban maradhat-e átalánydíjas egyéni vállalkozó? – kérdezte egyik olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Tanácsadó Zrt. szakértője válaszolt.

Katás egyéni vállalkozó – MNB-árfolyam bejelentése a NAV-hoz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni. Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó, időnként külföldi pénznemben számláz külföldi illetőségű magánszemélynek. A szolgáltatás részben a bejelentett telephelyén, de interneten keresztül is történik. Helyesen gondolom-e, hogy utalás esetén a számlán történő tényleges jóváírás napján, készpénzfizetéskor a számla kiállításakor (átvételkor) érvényes MNB hivatalos árfolyamon számolom át a bevételt forintra? Alanyi adómentesként be kell-e jelenteni a NAV-nak az MNB-árfolyam alkalmazását? A katatörvény 2. § 12. pont f) bekezdés alapján az én értelmezésem szerint nem kell jelenteni, hiszen a törvény kötelezően írja elő az alkalmazását, de lehet, hogy tévedek, és ebben az esetben görcsölhetek. Megtisztelő válaszát előzetesen is megköszönöm. .

Adószámos magánszemélyből egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Adott egy adószámos magánszemély (aki egyben őstermelő is). Egy pályázat miatt szükséges lenne, hogy a jelenleg adószámos magánszemélyként bejelentett tevékenységeit egyéni vállalkozói formában folytassa. A kérdésem az lenne, hogy fenntarthatja-e mindhárom adózási formát egy időben (őstermelőként is azonos tevékenységet végez), ha igen, milyen módon kell megkülönböztetnie a bevételeit, kiadásait adózási formák szerint? Illetve milyen módon lehet az adószámos magánszemélyes tevékenységet átalakítani egyéni vállalkozói formává? Megoldható-e a webes ügysegéden keresztül, vagy az önkormányzatnál, illetve az adóhivatalnál tudnak-e ebben segíteni? Előre is nagyon köszönöm a segítségét, válaszát!

Bérbeadás adózása Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget ad bérbe, hogyan kell szabályosan adóznia? Az egyéni vállalkozókra vonatkozóan kell elszámolnia a költségeket (például 500 kilométer átalány), vagy csak a felmerült rezsi- és felújitási költségeket veheti figyelembe a bevallásnál (szja-bevallás 13-as lapon)? Vagy vállaszthatja azt a lehetőséget, hogy mint adószámos magánszemély adja bérbe a helyiséget, és az önálló tevékenység szabályai szerint készíti el bevallását. Vállalkozói tevékenységei között nem láttam bejelentve a bérbeadást. Ha mint magánszemély akarja bérbeadni az üzletet, de nem szünetelteti az egyéni vállalkozást, akkor be kell ezt jelentenie a NAV felé?

Fiatal gazda támogatásból életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást kapott egy nem főállású mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó. A támogatást 2015-ben kapta meg. 2016. évben a támogatás összegéből 3 millió forintot felhasznált egy egyszeri díjfizetésű befektetési egységekhez kötött életbiztosításra. A biztosítás ismérvei: kockázatviselése határozatlan időtartamú, lejárati ideje nincs, a szerződő és a biztosított is a kérdésben szereplő magánszemély, a kedvezményezett az egyéni vállalkozó felesége, közlekedési baleseti halál esetére. A biztosítási díj megfizetésére során a vállalkozói bankszámláról a vállalkozó magán bankszámlájára utalt 3 millió forintot, majd ezt az összeget továbbutalta a biztosító felé. 1. A biztosítási díj nem lehet költsége biztosítási díjként az egyéni vállalkozónak, mivel azt nem az alkalmazottja javára kötötte (szja-törvény 11. mellékletének 1/5 pontja). Viszont nem költség a 11. fejezet 1/9. pontja alapján sem, mivel a biztosítás célja nem a vállalkozói bevétel vagy annak megszerzéséhez szükséges feltételek biztosítása. 2. Így tulajdonképpen az egyéni vállalkozó saját magánbiztosítási céljaira felhasznált 3 millió forintot, amit nem önálló tevékenység bevételének minősíthetünk. A felhasznált összeg járulék-, szocho- és szja-terheit kell megfizetnie, bevallania? A felhasznált támogatás vállalkozói bevételként, a 3 milió forint plusz az adói pedig – mint vállalkozói kivét – költségként lesznek elszámolhatók? Válaszukat előre is köszönöm! Bolcsik Anita

Árusító stand Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi ügyben kérném állásfoglalását. Egyéni vállalkozó, aki áfaalany, virágdísznövény-termesztéssel foglalkozott. Termékeit a szigetszentmiklósi nagybani virágpiacon értékesítette. A piacon árusító standdal rendelkezik, amelyet annak idején magánszemélyként vásárolta, bérleti jogot fizetett érte. Az egyéni vállalkozásában ez nem szerepel. A vállalkozásának tevékenységi körében szerepel az ingatlan-bérbeadás, adókötelessé tételt választott a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan(ingatlanrész) bérbeadására. Ez a tevékenység azért szerepel a vállalkozásában, mert egy üzlethelyiséget ad bérbe, melyet vállalkozóként vásárolt, tárgyi eszközként. 6820 szakmai kód szerepel a tevékenységi körében. A virágdísznövényi tevékenységet 2017.01.31-ével befejezte. Az árusító helyet(standot) szeretné bérbe adni. Kérdésünk, hogy magánszemélyként bérbe adhatja-e a standot, illetve milyen módon számlázhatja azt? Tisztelettel: Tóth Mária

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adóalap-módosítás törzstőke leírásakor

Pölöskei Pálné

adószakértő

Értékvesztett készlet kivezetése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink