4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Járulékfizetés Kérdés

A feleségem egyéni vállalkozó. Én, a férje alkalmazottként vagyok bejelentve a vállalkozásba. Szolgálati járandóságos vagyok. Milyen járulékokat és milyen összegben kell befizetni utánam? Megállapodás alapján 4 órára vagyok bejelentve és nem kérek, kapok fizetést. Minden hónapban "Ny" nyomtatványt küldünk. Kaptunk egy felszólítást, hogy a "1608" nyomtatványt küldjük el. Üdvözlettel: Dominek József

Katás egyéni vállalkozó bevételszerzésének időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy katás alanyi mentes egyéni vállalkozónál mi számít a bevételszerzés időpontjának? Amelyik hónapra vonatkozik? Vagy a számlakiállítás hónapja? Vagy a fizetési (esedékességi) határidő? Vagy a fizetés kiegyenlítésének napja? Ha például egy katás könyvelő 2017 május hónapról 2017 június 1-jén 7 napos fizetési határidővel állít ki számlát, akkor a teljesítési időpont a számlán június 30. vagy az áfatörvény szerinti június 8-a? És a bevételszerzés időpontja kata szempontból június vagy július? És ez attól független, hogy ténylegesen mikor kapja meg az ellenértéket, ugye? És ha áfás lenne a katás egyéni vállalkozó? Tehát mit kell szerepeltetni teljesítési dátumként a számlán (időszakos teljesítésnél), és mi számít katás bevételszerzés hónapjának?

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a főállású egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását és más biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik – hiszen főállású egyéni vállalkozó –, akkor a jogszabály értelmezése alapján a szüneteltetés idejére egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett a szüneteltetés első napjától kezdve a szüneteltetés végéig, vagy új biztosítási jogviszony létesítéséig. Az egyéni vállalkozónál a szüneteltetés nem a jogviszony végét, megszűnését jelenti, ezért itt a 45 napos szabály nem érvényes értelmezésem szerint. Kérdésem az, hogy jól értelmezem ezt a szabályt? Köszönettel:

Egyéni vállalkozó gyed és gyes mellett: így kell járulékot fizetni Cikk

Egyéni vállalkozó gyed, illetve gyes mellett szeretné folytatni a vállalkozási tevékenységét. Egyéni vállalkozókénti tevékenysége után milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik a gyed, illetve gyes mellett? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Katás, pénzforgalmi áfás Kérdés

Katás egyéni vállalkozó lehet-e pénzforgalmi áfás, ha például túllépi a milliót? És ezt hogyan kell bejelenteni?

Áfanyilatkozat módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne: ha most indít valaki egyéni vállalkozást, almatermelés fő tevékenységgel, fiatal gazda pályázat miatt, akkor neki is elég akkor átjelentkezni alanyi mentesből áfássá, ha meg is kezdi a tevékenységet, vagy új tevékenységbe, mondjuk zöldség-gyümölcs termesztésbe kezd?

Egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha szüneteltetem az egyéni vállalkozásomat, akkor lehetek-e bt. beltagja, vagy meg kell szüntetni hozzá? Válaszát előre is köszönöm!

Gyed és gyes melletti egyéni vállalkozó Kérdés

Egy egyéni vállalkozó gyed, illetve gyes mellett szeretné folytatni a vállalkozási tevékenységét. Egyéni vállalkozókénti tevékenysége után milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik a gyed, illetve gyes mellett? Válaszukat köszönjük

Katás és főállású munkaviszonyos, gyesen lévő tb-ellátása Kérdés

Egy heti 36 órát elérő munkaviszonnyal rendelkező munkavállaló, aki a munkaviszonyából több éve gyesben részesül, két éve katás egyéni vállalkozó. A munkaviszonyában nem foglalkoztatják, fizetés nélküli szabadságon van, a munkahelyén semmilyen jogviszonyban nem dolgozik, foglalkoztatással járó jogviszonya nincs. Kata szempontjából főállású katás adózónak minősül, már két éve havi 50 ezer forint katát fizet. Jelenleg 4 hónapos várandós. A mai napon kérte a gyes alatt felgyűlt szabadságának kiadását, majd – várhatóan – keresőképtelen állományba kerül. Kérdésem, hogy ebben az esetben a munkaviszonyából és az egyéni vállalkozásából is jogosult-e tb-ellátásra? Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyából néhány nap bérezett napja lesz (szabadság), illetve arra, hogy bár lesz néhány nap bérezett napja, de nem lesz egy egész hónap, melyben heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó jogviszonya lesz, továbbra is főállású kataalanynak kell tekinteni.

Egyéni vállalkozó ügyvéd átalakulása ügyvédi irodává Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyvéd egyéni ügyvédi irodává alakul át. Mint egyéni vállalkozó ügyvéd 30 millió forint értékű ingatlannal, számítógépekkel rendelkezik. Ezeket az eszközöket az átalakulás során az ügyvédi irodájába át kívánja vinni, munkája során használni kívánja. Átalakulás során a tárgyi eszközökre vonatkoznak-e különleges szabályok? Az ügyvédi iroda tulajdonába kerülő eszközöket értékesítésként kell-e átadni az ügyvédi irodának? Az egyéni vállalkozó ügyvédnek az átalakulás előtt értékesítésként kell-e átadni a tárgyi eszközeit? A tárgyévi jövedelemadó-bevallásában, mint bevétel után le kell-e adóznia (szja, eho)? Tisztelettel: Kecskemétiné H Katalin

Egyéni vállalkozó tevékenységének folytatása haláleset után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó elhalálozott, és a gyermeke folytatja tovább a tevékenységet. A vállalkozás jelentős vagyonnal rendelkezik, többek között tehergépkocsikkal is. A hagyatékba be kell venni a gépkocsikat és a továbbvihető áfát is, amire – úgy tudjuk – a hagyaték arányában osztoznak az örökösök. Két gyerek van ebben az esetben. A gépkocsik értékét be kell a hagyatéki leltárban jelenteni a közjegyzőnél. A hagyatékban szereplő és a könyvelés szerinti érték eltér egymástól. Ebben az esetben az egyéni vállalkozónak, aki továbbviszi a tevékenységet, a hagyaték szerinti gépkocsiértéket kell figyelembe vennie, vagy maradhat jogfolytonosan az értéke a gépkocsiknak? Ha a hagyaték szerinti érték számít, akkor a különbözet, ami magasabb a könyv szerinti értéknél, bevétel lesz nála? Az értékcsökkenés melyik értékkel megy tovább? Várom válaszukat. Előre is köszönöm.

Kata táppénz alatt Kérdés

Katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó két hónapig keresőképtelen, táppénzben részesül. Ezt a vállalkozás szüneteltetésének kell tekinteni? Hogyan érinti ez a 8 millió forint áfamentességi és a 12 millió forintos katás értékhatárt? Működhet-e a vállalkozás a keresőképtelenség idején, ha családtag besegít, vagy van alkalmazott?

Iparűzési adó Kérdés

Egyéni vállalkozónál az iparűzési adó kiszámításánál és az anyagköltségnél figyelembe lehet venni a 100 ezer forint alatti tárgyieszköz-beszerzést is?

Szünetelteti vállalkozását? Ezekre az előírásokra figyeljen! Cikk

Speciális szabályok vonatkoznak a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozókra, mind a bevallással, mind a költségek elszámolásával kapcsolatban. Összefoglaltuk.

Katás bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A katás szabályoknál (1 millió forint feletti éves számla ugyazon cég felé történő kibocsátásakor a befogadó cégnek jelentenie kell következő márciusban, az áfamentes határ 8 millió, 40%-os büntetőadó, az adómentes határ 12 millió forint, bújtatott munkaviszony, ha egy cégnek számláz csak) mindegy, hogy egyéni vállalkozóról vagy bt.-ről van szó, ugye?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Osztalékfizetés külföldön élő tulajdonos részére

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Havidíjas dolgozó túlórabére

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink