28 találat a(z) csoportos létszámleépítés cimkére
Csoportos létszámleépítés bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy varroda nehéz gazdasági helyzetbe került és sajnos dolgozókat kell elengednie. A létszám (statisztikai létszám 22–24 fő). A dolgozókkal – egy-két kivétellel – közös megegyezéssel válnak meg. A kérdésem az lenne, hogy ha 10 fő felett van a megszűnt dolgozók létszáma, akkor jelenteni kell-e a „csoportos létszámleépítést”? Akkor is, ha közös megegyezéssel szűnik meg? Ha igen, akkor mi a pontos menete, és hova kell ezt bejelenteni? Mivel kis cégről van szó, sem üzemi tanács, sem kollektív szerződés, sem szakszervezet nincs. Az esetleges bírság elkerülése érdekében az is felmerült, hogy most 9 főnek szüntetik meg a jogviszonyát, és a későbbiekben a maradék (csökkentett óraszámban foglalkoztatottakat) is kiléptetik a cégből. (Persze abban az esetben, ha marad ez a gazdasági helyzet.) Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Harangozóné Lang Adrienn
Csoportos létszámleépítés lehet a MÁV-nál
Cikk
Csoportos létszámleépítéstől tart a MÁV-nál az MSZP alelnöke egy birtokába jutott dokumentum alapján.
Dolgoznak a jászberényi Electrolux gyár elbocsátott alkalmazottainak elhelyezésén
Cikk
Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a jászberényi Electrolux gyár csoportos létszámleépítésében érintett dolgozók egyetlen napot se legyenek munka nélkül – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Munkavállalók átjelentése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van két cég, amelyek között az alábbi kapcsolat áll fenn. Van egy egyszemélyes kft., annak alapítója és ügyvezetője a másik kft.-ben is tulajdonosi többséggel rendelkezik. Az egyik kft.-ből szeretnék az alkalmazottakat átjelenteni a másik kft.-be. Ilyen esetben érvényes-e az a szabály, hogy ha 10 főnél több embert jelentenek ki, akkor az csoportos létszámleépítésnek minősül és azt jelenteni kell a munkaügyi központ felé? Vagy ilyen esetben ez a szabály nem él, lévén, hogy nem elbocsátják a dolgozókat, csak egy másik cégben folytatnák munkaviszonyukat? Mi a helyes eljárás ebben az esetben a szokásos ki- és bejelentések, kilépő papírok elkészítésén kívül? Válaszukat előre is köszönjük!
Felmondás vagy közös megegyezés: mi előnyösebb a dolgozónak?
Cikk
A 35 éve a vállalatnál dolgozó munkavállaló azt kérdezte szakértőnktől, melyik esetben jár jobban: ha megvárja a munkáltató felmondását a csoportos létszámleépítés során, vagy ha közös megegyezéssel megállapodik munkáltatójával a munkaviszony megszüntetéséről. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Felmondási idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Körülmények: 35 éve a vállalat dolgozója korkedvezmény igénybevételével nyugdíjba mehet, illetve nyugdíjszerű ellátásra jogosult. Csoportos létszámleépítés (MÁV Utasellátó). Mi az előnyösebb a dolgozó szempontjából? - közös megegyezés, végkielégítés,- ezen opció esetén van-e felmondási idő? - illetve hagyjuk, hogy a dolgok menjenek a maguk útján: munkáltatói felmondás, három hónap felmondási idő, melyből másfél hónapig fel kell menteni a dolgozót a munkavégzés alól? A kérdés: a ledolgozandó idő rendben van,az érdekesség a felmentett időnél keletkezik, mert ez egy napidíjas munkakör (hálókocsi-kalauz), ahol mivel a "távolléti díjazásnak" nem része a napidíj, az az érdekes eset áll elő, hogy a nem ledolgozandó időre eső bér kevesebb, mint a reménybeli nyugdíj. Lehetőség az, hogy a dolgozó nem kéri a nem ledolgozandó időre eső munkabért, hanem a munkaviszony megszüntetését kéri a ledolgozandó idő leteltével? Ha így alakultak a körülmények, cél az ez évi nyugdíjba menetel. (Nem kell jósnak lenni ahhoz, hogy lesz "választási nyugdíjemelés). Köszönettel!
Több dolgozót küldene el egyszerre? A csoportos létszámleépítés kiskátéja
Cikk
Ha a munkáltató nagyobb létszámú munkavállaló munkaviszonyát kívánja megszüntetni, speciális szabályok vonatkozhatnak az eljárásra.
Csoportos létszámleépítésnél felmondási idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaságnál csoportos létszámleépítés folyik. Abban kérném a segítségét, hogy ilyenkor minden munkavállalónak egységesen 30 napos felmondási idő jár, vagy ebben az esetben is meghosszabbodhat a felmondási idő? (3 év után 5 nappal, 5 év után 15 nappal stb.) Válaszát előre is köszönöm.
Csoportos létszámleépítés: a médián keresztül üzenték meg, a szakszervezet perre készül
Cikk
Bírósághoz fordul az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ), ha a BKV vezérigazgatója nem teljesíti az együttműködési kötelezettségét, és létszámleépítést jelent be a cégnél. Az EKSZ ugyanis ebben az ügyben már január elején konzultációt kezdeményezett, így amíg a kért egyeztetés le nem zajlik, fel kell függeszteni a folyamatot – közölte a szakszervezet elnöke kedden az MTI-vel.
Így kerülhetnek egyszerre százak utcára: csoportos létszámleépítés
Cikk
A csoportos létszámcsökkentés, mint felmondási ok a munkáltató működésével függ össze, mely végrehajtása során speciális szabályokat kell alkalmazni. Amennyiben ezek betartják a munkáltatók, csekély esélye van annak, hogy jogellenesen szüntetik meg a munkavállalók munkaviszonyát.
Tömeges elbocsátások: így lehet sok embert egyszerre elküldeni
Cikk
Egyre gyakrabban kénytelenek a munkáltatók egyszerre nagyszámú munkavállalójuknak felmondani a működésükkel összefüggő okból (a megrendelések visszaesése, a tevékenység megszűnése, a költséghatékonyság növelése miatt). A csoportos létszámcsökkentés végrehajtása során speciális szabályokat kell betartani, azok elmulasztása a munkaviszony jogellenes megszüntetését vonja maga után.
Csoportos létszámleépítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatómnak van egy más megyében lévő telephelye (üdülő), amelyet várhatóan rövid időn belül bérbe fog adni. Jelenleg saját munkavállalóink vannak itt alkalmazásban, akikre – úgy tűnik – a bérlő nem tart igényt. A határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztatottaink száma most 12 fő, de a félévre számított átlagos statisztikai állományi létszám sem haladja meg itt a 20 főt. Kérem, szíveskedjen tájékoztatni, amennyiben fel kell mondanunk a dolgozóknak, ez csoportos létszámleépítésnek minősül-e, illetve milyen teendőink vannak ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm.
Változtak a csoportos leépítés szabályai
Cikk
Bármelyik vállalat életében előfordulhat, hogy gazdasági okok miatt jelentős létszámú munkavállalói csoport munkaviszonyát kénytelen viszonylag rövid időn belül megszüntetni. Joggal merül fel a kérdés, hogy a társaságnak a csoportos létszámcsökkentés szabályait kell-e alkalmaznia, vagy - hosszabb időbeli ütemezéssel - a munkaviszonyok megszüntetésére egyénileg kerülhet-e sor. A csoportos létszámcsökkentés a munkáltatóra többletkötelezettséget ró; az üzemi tanáccsal, a munkaügyi központtal és a munkavállalókkal szemben. Ugyanakkor az új munka törvénykönyve egyszerűsíti e folyamatot, a konzultációs kötelezettséget kizárólag az üzemi tanács vonatkozásában írja elő. Üzemi tanács hiányában pedig a munkáltató nem köteles sem a szakszervezettel, sem a nem szervezett munkavállalók képviselőivel konzultálni - hívja fel a változásra a figyelmet a DLA Piper szakjogásza.