1018 találat a(z) csed cimkére
Mit tehet a munkavállaló, ha elfelejtette megigényelni az ellátásokat a gyermek születését követően?
Cikk
Amikor gyermek érkezik a családba, sok teendővel találják magukat szembe a szülők, és sokszor értelemszerűen nem az adminisztráció, amivel először foglalkoznak. A családnak mégis érdemes előre felkészülni az ellátások, támogatások igénylésének folyamatára, hiszen a határidők miatt akár az ellátásoktól is el lehet esni. Nem lehet ugyanis a végletekig halogatni az igénylést, mert könnyen akár le is maradhatnak az adott ellátásról. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, visszamenőleg mennyi időre kérhetjük a különféle ellátásokat, támogatásokat a gyermek születése kapcsán.
Gyed, gyes alatt születik a második gyerek
Kérdés
Gyed, gyes alatt születik a második gyerek
Kérdés
Fizetett tanfolyamok szülési szabadság alatt
Kérdés
Egyéni vállalkozó gyermekvállalás előtt – mutatjuk, mi a csed, gyed alapja
Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy szülés előtt álló, hallgatói jogviszonnyal rendelkező, nem főállású egyéni vállalkozó kismama hogyan veheti igénybe az egészségbiztosítási ellátásokat (csedet, gyedet), mit tekintenek nála az ellátás alapjának. A kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Csed, gyed, gyes és gyet: mikor lehet, mikor nem keresőtevékenységet folytatni?
Cikk
Sokszor felmerül a kérdés, milyen korlátok mellett lehet keresőtevékenységet folytatni csecsemőgondozási díj, hallgatói, nevelőszülői gyermekgondozási díj, illetve gyermekgondozást segítő ellátás vagy gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt. Mást foglal magába a keresőtevékenység fogalma egészségbiztosítási ellátás (azaz csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj), illetve családtámogatási ellátás (azaz gyermekgondozást segítő ellátás vagy gyermeknevelési támogatás) esetén. Cikkünkben nemcsak a két különböző keresőtevékenység fogalmát mutatjuk be, hanem azt is, hogy az eltérő meghatározás milyen következményekkel jár.
Csed- és gyedjogosultság
Kérdés
Csed alapja
Kérdés
Átalányadó éves keret
Kérdés
A csed alapja
Kérdés
Csed – többes jogviszony esetén
Kérdés
Csed/gyed kedvezményszabály
Kérdés
Csed, gyed, táppénz, megbízási jogviszony
Kérdés
Ellátások szülés után: hogyan lesz meg 365 nap biztosítotti jogviszony, ha nincs állandó munkahely?
Cikk
Ha egy várandós kismama egy munkahelyen dolgozik már régóta, és ez a jogviszony fennáll a gyermek születésekor is, akkor nem kérdés, hogy jogosult lesz gyermeknevelési ellátásokra. Ha azonban munkahelyet váltott, és az új hely nem vált be, ha lejárt a határozott idejű szerződése, ha egy ideje nem talál állást, passzív jogon kapta az ellátásait, akkor könnyen előfordulhat, hogy várandósság esetén nem lesz jogosult igénybe venni egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokat. Cikkünkben azt járjuk körbe, milyen lehetőségek lehetnek ilyen helyzetben az érintetteknek, figyelemmel azok esetleges költségoldalára is.
Ellátás és bölcsőde egyidejűleg – mire figyeljünk?
Cikk
A tapasztalatok alapján még mindig sokan nem tudják, hogy nem minden ellátás mellett lehet bölcsődébe adni a gyermeket, ha közben nem végzünk keresőtevékenységet. Ennek eredményeképpen többen veszik jogosulatlanul igénybe adott ellátást úgy, hogy nem is tudnak róla, s mindez csak később derülhet ki. Érdemes tisztában lenni ezekkel a szabályokkal, és bérszámfejtőként, tb-ügyintézőként ennek megfelelően támogatni a kismamákat.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 20. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...